PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL IPTV – Περίοδος δοκιμαστικής λειτουργίας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

polman
03-11-08, 22:18
Με καλέσανε την προηγουμενη εβδομάδα από την HOL για να λάβω μέρος στην δοκιμαστική λειτουργία της υπηρεσίας HOL IPTV. Θα μου προσφερθεί για 3 μήνες δωρεάν και μετά η χρέωση (εάν θελήσω να συνεχίσω) θα είναι 15 ευρώ το μήνα. Φυσικά δέχτηκα και σήμερα παρέλαβα το TV BOX.

Πρόκειται για το Motorola VIP 1216.

Βασικά χαρακτηριστικά

HD 160 GB (80 ώρες καταγραφή προγράμματος σύμφωνα με HOL)
High Definition
HDMI,SCART, optical audio output
Programmable Remote Control

Σύμφωνα με τις οδηγίες που περιέχονται στο πακέτο θα έπρεπε να συνδεθεί με το Netfaster, να κάνει αναβάθμιση λογισμικού για 15 λεπτά max και να είναι έτοιμο προς χρήση. Δυστυχώς αντί αυτού ένα κόκκινο Χ εμφανίζετε στην οθόνη. Η τεχνική υποστήριξη είναι για κάποιο λόγο απροσπέλαστη σήμερα (έως τώρα τουλάχιστον από τις 6 το απόγευμα) οπότε έμεινα να κοιτάω το κουτί..

Παραθέτω 3 φωτογραφίες της συσκευής. Όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία θα σας ενημερώσω για κανάλια και ποιότητα εικόνας. Δυστυχώς τώρα κανένα μενού δεν είναι προσβάσιμο..

Veldrin
03-11-08, 22:20
ωραίο μηχανάκι ! Ευχομαι να βγάλεις άκρη το συντομότερο δυνατό ! περιμένουμε με λαχτάρα !:oneup:

jog
03-11-08, 22:22
Εξαιρετικό νέο :)

Μακάρι να βρεις την άκρη φίλε μου και φυσικά περιμένουμε ενημέρωση :D

nnn
03-11-08, 22:22
Ενδιαφέρον και με HD για εγγραφή.

ariadgr
03-11-08, 22:23
Πρόκειται για το Motorola VIP 1216.

Βασικά χαρακτηριστικά

HD 160 GB (80 ώρες καταγραφή προγράμματος σύμφωνα με HOL)
High Definition
HDMI,SCART, optical audio output
Programmable Remote Control

Η πρώτη εταιρία που δίνει tv box με σκληρό δίσκο. :oneup:

vazelo
03-11-08, 22:28
Aραγε σε εμας με shared θα δωκουν iptv ή ειναι μονο για τους full llu??

otig
03-11-08, 22:38
Γιατι να μην δώσει;Δεν νομιζώ να την συμφέρει μια τέτοια κίνηση.

Πολύ καλό πάντως το tv box , αναμένουμε....

Georgevtr
03-11-08, 22:44
Τα βλεπεις ΟΤΕ?:rofl: Οχι με τα τενεκεδακια tilgin που πας να την βγαλεις καθαρη......πολυ δυνατο παντως το μοτορολα

harris
03-11-08, 22:52
ΠΟΛΥ ενδιαφέρον! Και ο σκληρός δίσκος είναι πολλά λεφτά, αλλά και το (εν δυνάμει φυσικά!) High Definition! :up:

Για να δούμε και σε τι τιμές θα το δώσει και με τι πακέτο περιεχομένου! ;)

treli@ris
03-11-08, 23:01
O αποκωδικοποιητης της Motorola ειναι ιδιος με αυτον που η ΑΤ&Τ δινει για τη δικια της πλατφορμα. Λες να ζηλεψαν και απο τη ΗΟΛ? :p


Επισης μολις διαβασα αυτο απο αγγλικο forum που ασχολειται με iptv:

Ερωτηση:
"Thanks!
I just took the hard drive. I was wondering if I could watch the movies that I recorded on it. It seems that in one of the directories there are a lot of files like this one:
00000007C0000000.slc
Do you know if there is any software that would allow me to watch it?"

Απαντηση:
"Nope. Not only are the program files broke up into several small files, they are also encoded for copy protection. Best to reformat it and use it in your computer."

Ελπιζω να μη γινει το ιδιο και με τη ΗΟΛ


Επισης στο παρακατω λινκ καποιοι καταφεραν να βγαλουν τη προστασια
http://www.engadget.com/2006/08/11/atandt-u-verse-set-top-box-hacked/

guzel
03-11-08, 23:35
να τα βλεπουν μερικοι μερικοι :whistle:

περιμενουμε πως και πως λεπτομερειες να ξερεις :p

pa.nik
03-11-08, 23:44
Αυτά είναι... Τι πρέπει να κάνω για να έχω και εγω iptv, δεδομένου οτι είμαι πελάτης του Vodafone Double Play?

harris
03-11-08, 23:46
Αυτά είναι... Τι πρέπει να κάνω για να έχω και εγω iptv, δεδομένου οτι είμαι πελάτης του Vodafone Double Play?

Να γίνεις πελάτης hol double play :lol: :p

Πλάκα κάνω φυσικά! Ιδέα δεν έχω, αν και δεν νομίζω ότι συνδιάζεται :hmm:

lewton
04-11-08, 01:58
Η πρώτη εταιρία που δίνει tv box με σκληρό δίσκο. :oneup:

Νομίζω ότι προτιμώ μια υπηρεσία τύπου On-Rec από το σκληρό δίσκο.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εν τω μεταξύ, η Forthnet πάει για 5η...
Την έχουν περάσει On, Vivodi, OTE, HOL, να δούμε αν θα προλάβει τουλάχιστον τους δύο κινητάδες. :p

kasi
04-11-08, 04:52
σε τι ταχύτητες θα μπορεί να δουλέψει άραγε?
δηλαδή πελάτες με 6mbps θα το έχουν ? :hmm:
εγω παίζω από 12 έως 14mbps.... θα είμαι ΟΚ? :whistle:


Μια πρόβλεψη μου είναι ότι θα ανεβάσουν τους 6mbps στα 10mbps !

Θα αλλάξουν πακέτα....

Τηλεφωνία - internet (24) - IpTv -----> 40€
Τηλεφωνία - internet (10) - IpTv------> 34€
Τηλεφωνία - internet (24)--------------->37€
Τηλεφωνία - internet (10)--------------->30€


είμαι ονειροπόλος???? :hmm::hmm:

psyxakias
04-11-08, 05:00
Νομίζω ότι προτιμώ μια υπηρεσία τύπου On-Rec από το σκληρό δίσκο.Εγώ θέλω η 4net να δώσει και τα δύο !!! :p :p :p :p :p

DSLaManiaC
04-11-08, 05:17
Ενδιαφέρον.

Και πολύ δυνατό μηχάνημα φαίνεται αυτό.

Το πρόγραμμα είναι το θέμα όμως.. Το πρόγραμμα....

ermis333
04-11-08, 08:50
Απότι φαίνεται η Hol θα δώσει HD κανάλια....άλλωστε με κάποια συμπίεση με τις σύχρονες τεχνολογίες η AT&T (με τη λογική ότι δίνει το ίδιο μηχάνημα) πχ περναέι HDTV σε 6-8Mbit και πάει και για 5mbit, οπότε σε μια γραμμή από 10Mbit και πάνω θα έχει κάποια αξία.

Ότι και να δώσει όποιος και να δώσει, χωρίς VDSL και πάνω δεν θα χαρούμε τίποτα, το ζήτημα δεν είναι να δίνεται μια υπηρεσία οριακά, αλλά να δίνεται σωστά :)

Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι πάντως, προβλέπω όλους να δίνουν IPTV μετά από λίγο καιρό....στην Ελλάδα είναι να μη γίνει η αρχή.:rofl:

mastrogas
04-11-08, 09:05
Απότι φαίνεται η Hol θα δώσει HD κανάλια....άλλωστε με κάποια συμπίεση με τις σύχρονες τεχνολογίες η AT&T (με τη λογική ότι δίνει το ίδιο μηχάνημα) πχ περναέι HDTV σε 6-8Mbit και πάει και για 5mbit, οπότε σε μια γραμμή από 10Mbit και πάνω θα έχει κάποια αξία.

Ότι και να δώσει όποιος και να δώσει, χωρίς VDSL και πάνω δεν θα χαρούμε τίποτα, το ζήτημα δεν είναι να δίνεται μια υπηρεσία οριακά, αλλά να δίνεται σωστά :)

Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι πάντως, προβλέπω όλους να δίνουν IPTV μετά από λίγο καιρό....στην Ελλάδα είναι να μη γίνει η αρχή.:rofl:

Καλός πολίτης κατ'αρχήν !!!:oneup:
Έχεις απόλυτο δίκιο !Το θέμα είναι να παίρνεις αυτό που πληρώνεις όχι να παίρνεις κάτι που θα σε παιδέψει στο τέλος !!!;)

........Auto merged post: mastrogas πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενδιαφέρον.

Και πολύ δυνατό μηχάνημα φαίνεται αυτό.

Το πρόγραμμα είναι το θέμα όμως.. Το πρόγραμμα....

Όσο για το πρόγραμμα έχει κανείς ιδέα ?:hmm:

harris
04-11-08, 09:55
Απότι φαίνεται η Hol θα δώσει HD κανάλια...

Ωραίο θα ήτανε, αλλά εκτός αν ανοίξει δικό της κανάλι με εισαγώμενο προϊόν από άλλες χώρες ή κάνει συμφωνία με κανάλι εξωτερικού, HD περιεχόμενο δεν έχει να βρει από πουθενά! Άσε που, με την ελληνική τιμολογιακή λογική, δεν θέλω καν να ξέρω πόσο θα το χρεώσει! :hmm:

guzel
04-11-08, 14:07
θα ανοιξει το καναλι του θρυλου... θα βλεπουμε hd τον θρυλο :D:lol:

treli@ris
04-11-08, 14:13
θα ανοιξει το καναλι του θρυλου... θα βλεπουμε hd τον θρυλο :D:lol:

Ε τοτε δε θα βαλω :D

nm96027
04-11-08, 14:16
Πολυ ενδιαφέρον! Αντε και στα δικά μας τωρα με κανονική λειτουργία!

Georgevtr
04-11-08, 21:23
θα ανοιξει το καναλι του θρυλου... θα βλεπουμε hd τον θρυλο :D:lol:


Μη μας ξενερωνεις:rofl::rofl:
περιμενω το επισημο entry της υπηρεσιας και φυσικα την...forthnet:whistle:

imcan
05-11-08, 01:04
[

Σύμφωνα με τις οδηγίες που περιέχονται στο πακέτο θα έπρεπε να συνδεθεί με το Netfaster, να κάνει αναβάθμιση λογισμικού για 15 λεπτά max και να είναι έτοιμο προς χρήση. Δυστυχώς αντί αυτού ένα κόκκινο Χ εμφανίζετε στην οθόνη. Η τεχνική υποστήριξη είναι για κάποιο λόγο απροσπέλαστη σήμερα (έως τώρα τουλάχιστον από τις 6 το απόγευμα) οπότε έμεινα να κοιτάω το κουτί..

Παραθέτω 3 φωτογραφίες της συσκευής. Όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία θα σας ενημερώσω για κανάλια και ποιότητα εικόνας. Δυστυχώς τώρα κανένα μενού δεν είναι προσβάσιμο..[/QUOTE]

Το δίκτυο της HOL ήταν κάτω εχθες για 2 ώρες, δοκίμασες σήμερα ?

imcan
05-11-08, 01:13
Όσοι κλειδώνουν πάνω από 6mbps θα μπορούν να πάρουν την υπηρεσία....
- Από 6mbps έως 9mbps θα παίρνουν ένα κανάλι (θα μπορούν να βλέπουν ή να γράφουν ένα κανάλι)
- Από 9mbps έως 12mbps θα παίρνουν 2 κανάλια (θα μπορούν να βλέπουν και να γράφουν ταυτόχρονα)
- Από 12mbps και πάνω παίρνουν και τα το promo HD

.....και όλα αυτά μόνο για €15:)

psyxakias
05-11-08, 01:15
λοιπον, να δουμε μετα απο ποσες ωρες θα καει ο σκληρος.επισης εμεις στην ον εχουμε 72 ωρες για ολα τα καναλια απο την ον.δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.επισης η ον ειναι και 2 χρονια με iptv.κατι θα ξερουν παραπανω!Αν έχει καλό cooling σύστημα ο δέκτης, δεν υπάρχει λόγος να καεί ο δίσκος (τουλάχιστον σύντομα, σε 3-5 χρόνια μπορεί να έχεις πάρει καλύτερο). Όσον αφορά αυτό που λες για την ΟΝ είναι provider-based pvr, που εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό και είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της IPTV. Θες να δεις την χτεσινοβραδυνή ταινία όταν έχει μεσημεριανές σαβούρες; τσουπ με ένα κουμπί, χωρίς να έχεις μεριμνήσει να το γράψεις με το pvr του δέκτη απο χθες.

Βέβαια το καλύτερο είναι συνδυασμός και των δύο ώστε με το pvr του provider να βλέπεις τα πρόσφατα αλλά με του δέκτη να γράφεις κάτι που θες να το δεις μετά από 3 μέρες. Ευελπιστώ ότι κάτι τέτοιο θα φροντίσει να παρέχει η Forthnet, αν θέλει να κάνει την διαφορά... όταν κάποτε βγάλει IPTV ;)

DaveMurray
05-11-08, 01:24
τι σόι iptv είναι αν "βλέπουμε" ένα κανάλι....; Αχμ....

ariadgr
05-11-08, 01:25
τι σόι iptv είναι αν "βλέπουμε" ένα κανάλι....; Αχμ....

Εννοεί πόσα διαφορετικά κανάλια μπορείς να βλέπεις/γράφεις ταυτόχρονα.

imcan
05-11-08, 01:32
Απότι φαίνεται η Hol θα δώσει HD κανάλια....άλλωστε με κάποια συμπίεση με τις σύχρονες τεχνολογίες η AT&T (με τη λογική ότι δίνει το ίδιο μηχάνημα) πχ περναέι HDTV σε 6-8Mbit και πάει και για 5mbit, οπότε σε μια γραμμή από 10Mbit και πάνω θα έχει κάποια αξία.

Ότι και να δώσει όποιος και να δώσει, χωρίς VDSL και πάνω δεν θα χαρούμε τίποτα, το ζήτημα δεν είναι να δίνεται μια υπηρεσία οριακά, αλλά να δίνεται σωστά :)

Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι πάντως, προβλέπω όλους να δίνουν IPTV μετά από λίγο καιρό....στην Ελλάδα είναι να μη γίνει η αρχή.:rofl:
Δεν χρειάζεται VDSL, αν έχεις καλή γραμμή (πάνω από 9,5-10mbps) το HD πάιζει μια χαρά σε 720p....το έχω δει

Έτσι κι αλλιώς κανένα κανάλι δεν εκπέμπει σε υψηλότερη ανάλυση

Τα δικαιώματα είναι το πρόβλημα.....κοστίζουν. Ίσως τώρα που πείρε η ΗΟΛ το δάνειο γίνει κάτι ???

Εκτός βέβαια και αν τα ξοδέψει ο Θείος το χειμώνα για μεταγραφές ;)

antonisperr
05-11-08, 01:57
Καλοδεχούμενη η νέα υπηρεσία αλλά θα δείξει στην πορεία. Αρχικά να μην περιμένουμε IPTV χωρίς πρακιτκά προβλήματα που με το κλασική χρήση δεν φαινόντουσαν καν, και αυτό θα αφορά όλες τις εταιρίες. Εγώ εξυπηρετούμαι από τη HOL και ευκαιρία να γράψω τι περιμένω απ΄ αυτήν.

Πρώτα πρώτα θα ήθελα, την απρόσκοπτη λειτουργία
Μετά κάποια κανάλια ενημερωτικά και ιστορίας περισσότερο.
Κατόπιν θα ήθελα V.O.D. με καλές και επίκαιρες ταινίες και όχι ταινίες από τα αζήτητα.
Και τέλος, ποδόσφαιρο, ειδικά στα ευρωπαϊκα τα κύπελλα.

Τα 15 ευρώ τι θα καλύπτουν?
Η κάθε ζήτηση VOD ποσο θα κοστίζει κοκ
Τα παιγνιδια τι θα είναι.

Όλα αυτά θα τα δούμε στην πράξη.

........Auto merged post: antonisperr πρόσθεσε 4 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα ανοιξει το καναλι του θρυλου... θα βλεπουμε hd τον θρυλο :D:lol:

Πως θα το κάνει αυτό? Διάβασα κάπου ότι ο θρύλος μας (μερικές φορές κάτι παθαίνει αυτό το λ) εδωσε για 2 χρόνια τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην ΝΕΤ.

andreas.papak
05-11-08, 02:16
δε ξέρω αν φταίει η δοκιμαστική λειτουργία αλλά μου κάνει πολλά disconnects τις τελευταίες μέρες και πολλές φορές offline για 2-3 ώρες. ελπίζω να μη τα κάνουν μπάχαλο και μας κρεμάσουν.

antonisperr
05-11-08, 02:30
δε ξέρω αν φταίει η δοκιμαστική λειτουργία αλλά μου κάνει πολλά disconnects τις τελευταίες μέρες και πολλές φορές offline για 2-3 ώρες. ελπίζω να μη τα κάνουν μπάχαλο και μας κρεμάσουν.

Τις τελευταίες μέρες από το Σάββατο μέχρι χθες (σήμερα λιγότερο) γινόταν ένα γενικότερο μπάχαλο. Το ίδιο και στην HOL το ίδιο και στην Forthnet και έτσι υποθέτω ότι το μπάχαλο πρέπει να ήταν για όλους.

........Auto merged post: antonisperr πρόσθεσε 5 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για HD και με MPEG-4 περίπου στα 9 με 10 Mbps

* Έχει Windows CE 5.0 ευκαιρία για να παίξουμε με οθόνες κλπ.

DaveMurray
05-11-08, 02:34
To θέμα είναι ότι πολλοί δύσκολα πιάνουν 8 (και με προβλήματα).... Αν χρειάζεται από 10 και πάνω.... δεν τα βλέπω και τόσο καλά τα πράγματα....

gkandir
05-11-08, 11:23
Ποιο είναι το περιεχόμενο που προβάλλεται κατά τη δοκιμαστική λειτουργία;

polman
05-11-08, 14:50
Δυστυχώς όλες οι θετικές εντυπώσεις από το TV BOX εξανεμίστηκαν από το τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης της HOL.

Από την Δευτέρα που μου έχει έρθει το TV BOX προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να το κάνω να λειτουργήσει. Στα 4 τηλεφωνήματα που έχω κάνει στην τεχνική υποστήριξη οι μισοί ( η απογευματινή βάρδια) μου λένε ότι θα πρέπει να περιμένω να μου σταλεί μήνυμα στο κινητό μου ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία και οι άλλοι μισοί (πρωινή βάρδια) ότι θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις στο router μου. Όμως το πρωί είμαι στον χώρο εργασίας και δεν έχω πρόσβαση στο Router. Μου λένε να καλέσω το απόγευμα όπου η απογευματινή βάρδια μου ξαναλέει ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία...
Έχω μπει σε endless loop και δεν ξέρω ποίους να πιστέψω, τους πρωινούς ή τους απογευματινούς? Τώρα περιμένω τηλ. από Level 2 support όπου ελπίζω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Γνωρίζω ότι η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστική λειτουργία και δείχνω κατανόηση αλλά από τι στιγμή που το προϊόν πάει σε πελάτη η τεχνική εξυπηρέτηση θα έπρεπε να είναι πιο ενημερωμένη.

Georgevtr
05-11-08, 15:35
Δυστυχώς όλες οι θετικές εντυπώσεις από το TV BOX εξανεμίστηκαν από το τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης της HOL.

Από την Δευτέρα που μου έχει έρθει το TV BOX προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να το κάνω να λειτουργήσει. Στα 4 τηλεφωνήματα που έχω κάνει στην τεχνική υποστήριξη οι μισοί ( η απογευματινή βάρδια) μου λένε ότι θα πρέπει να περιμένω να μου σταλεί μήνυμα στο κινητό μου ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία και οι άλλοι μισοί (πρωινή βάρδια) ότι θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις στο router μου. Όμως το πρωί είμαι στον χώρο εργασίας και δεν έχω πρόσβαση στο Router. Μου λένε να καλέσω το απόγευμα όπου η απογευματινή βάρδια μου ξαναλέει ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία...
Έχω μπει σε endless loop και δεν ξέρω ποίους να πιστέψω, τους πρωινούς ή τους απογευματινούς? Τώρα περιμένω τηλ. από Level 2 support όπου ελπίζω να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Γνωρίζω ότι η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστική λειτουργία και δείχνω κατανόηση αλλά από τι στιγμή που το προϊόν πάει σε πελάτη η τεχνική εξυπηρέτηση θα έπρεπε να είναι πιο ενημερωμένη.


Ενα απο τα πολλα κακα της hol δυστυχως.....ειδωμεν

imcan
05-11-08, 19:03
ρε παιδια σας το ξανα λεω.αφου υπαρχουν πλεον τα κανονικα full προγραματα της ον χωρις προβληματα πλεον.τι πατε να βαλετε τα δοκιμαστικα???να μπλεξετε θελετε????????για να φτιαξει κανονικα η ον ηθελε 1,5 χρονο!!!!!δηλαδη αμα αυτα τα προγραμματα εχουν 12μηνη δεσμευση μην τα παρετε!!!!!!!!!!!αυτα.

Καταρχήν η υπηρεσία δίνεται εμπορικά και όχι δοκιμαστικά......απλά δεν μπορεί να δωθεί ακόμα σε όλα τα DSLAM της HOL γι'αυτό και δεν το διαφημίζουν.

Όσο για δεσμεύσεις δεν υπάρχει καμία !!!

H ΗΟΛ δουλεύει πάνω από ένα χρόνο στην πλατφόρμα (σε αντιθεση με την ΟΝ που το έστησε σε μια νύχτα) και τα τεστ τρέχανε όλο το καλοκαίρι. Όσο για το user experience καμία σύκριση με την On, απλά η On έχει καλύτερη ταινιοθήκη

Spanos
05-11-08, 20:21
Δυστυχώς όλες οι θετικές εντυπώσεις από το TV BOX εξανεμίστηκαν από το τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης της HOL

Είπες "περίοδος δοκιμαστικής λειτουργίας" και "τρείς μήνες δωρεάν";)

MNP-10
05-11-08, 20:47
Το thread δεν αφορα τι δινει η On, o OΤΕ κτλ, αλλα τι δινει η HOL... γι'αυτο: :ontopic:

guzel
05-11-08, 20:52
Το thread δεν αφορα τι δινει η On, o OΤΕ κτλ, αλλα τι δινει η HOL... γι'αυτο: :ontopic:

ετσι ακριβως +1 :oneup:;)

kostthem
05-11-08, 20:58
Μπορεί να δει ο φίλος μας από το TV Box της Motorola αν αποκωδικοποιεί Mpeg4? Αν ναι, σαν TV Box φαίνεται κορυφαίο (ασφαλώς στην πράξη φαίνονται όλα). Επίσης, έχει είσοδο κεραίας (σαν το video)?

antonisperr
05-11-08, 22:52
Μπορεί να δει ο φίλος μας από το TV Box της Motorola αν αποκωδικοποιεί Mpeg4? Αν ναι, σαν TV Box φαίνεται κορυφαίο (ασφαλώς στην πράξη φαίνονται όλα). Επίσης, έχει είσοδο κεραίας (σαν το video)?

Δίνει και mpeg-4 http://www.motorola.com/staticfiles/Business/Products/TV%20Video%20Distribution/Set-tops/IP%20Set-tops/VIP1216/_Documents/Static%20Files/VIP1216specsheet_021508_e.pdf

και εδώ http://www.motorola.com/staticfiles/Business/Solutions/Industry%20Solutions/Service%20Providers/Telcos/Digital%20Headend%20Solutions/MPEG-4%20Encodiing%20for%20Telcos/_Documents/MPEG-4_Solutions_Paper_553893-001-a.pdf

polman
05-11-08, 22:58
Μπορεί να δει ο φίλος μας από το TV Box της Motorola αν αποκωδικοποιεί Mpeg4? Αν ναι, σαν TV Box φαίνεται κορυφαίο (ασφαλώς στην πράξη φαίνονται όλα). Επίσης, έχει είσοδο κεραίας (σαν το video)?

Αν και η ΗΟL δεν δίνει specifications στα συνοδευτικά έγγραφά, από το internet βρήκα το pdf που παραθέτω. Σύμφωνα με αυτό, το TV Box υποστηρίζει mpeg 4. Είσοδο για κεραία δεν έχει (δες φώτο από το πρώτο μου μήνυμά).

Ενδιαφέρον έχει και το παρακάτω link που έχει φώτο απο το εσωτερικό του μηχανήματος. Το μηχανάκι δεν είναι ακριβώς το ίδιο με της HOL, το πίσω μέρος είναι διαφορετικό. Προφανώς και το link και το pdf είναι για την αμερικάνικη έκδοσή.


http://www.putfile.com/mbolgiano/images/158964

MNP-10
05-11-08, 23:43
Αραγε γινεται να ρυθμιστουν αυτα τα μηχανηματα ωστε να δινουν HDTV σε non-real-time, για κατοχους αργων συνδεσεων? Πχ να το αφησεις να κανει buffer 5-10-20 λεπτα και μετα να δεις τη ταινια.... Απ'το να μη δεις καθολου HD, καλυτερα ειναι.. :hmm:

To low-adsl-speed market θα το χτυπαγε ανετα καποιος που θα παρειχε κατι τετοιο.

kostthem
06-11-08, 00:21
Αραγε γινεται να ρυθμιστουν αυτα τα μηχανηματα ωστε να δινουν HDTV σε non-real-time, για κατοχους αργων συνδεσεων? Πχ να το αφησεις να κανει buffer 5-10-20 λεπτα και μετα να δεις τη ταινια.... Απ'το να μη δεις καθολου HD, καλυτερα ειναι.. :hmm:

To low-adsl-speed market θα το χτυπαγε ανετα καποιος που θα παρειχε κατι τετοιο.

Όντως!
Έτσι λειτουργεί το Apple TV στις ενοικιασμένες (με Αμερικάνικο λογαριασμό) HD ταινίες.


Ευχαριστώ τα παιδιά για τις απαντήσεις τους στα ερωτήματά μου.

Polyfimos
06-11-08, 22:33
Πρώτες εντυπώσεις

Λοιπόν, μόλις παρέλαβα και συνεδεσα το Motorola VIP 1216 και ιδού οι πρώτες εντυπώσεις.

H σύνδεση ήταν αρκετά ευκολή: καλώδιο HDMI στην TV (περιλαμβανόταν) οπτικό στον ενισχυτή (δικό μου) δίκτυο σε θύρα LAN του router και έτοιμο. Με το που το έβαλα στην πρίζα συνδέθηκε αμέσως, φόρτωσε για κάνα 10 λεπτο τις ρύθμισεις και μπήκε στο βασικό μενού της HOL.

Βασικό μενού: Τηλεόραση - Video club - Extra

Από κανάλια προς το παρόν λίγα, 20 συνολικά .
Τα βασικά ελληνικά ΕΤ1, ΝΕΤ, ΜΕGA, ANT1, ΣΚΑΙ, ALTER, ALPHA, STAR, Sport+, Cine+, MAD
και από ξένα Euronews, Sky news, Eurosport1, Eurosport2, ESPN Classic, Discovery, Extreme TV, Fashion TV, NASN (?).
Η εικόνα είναι άψογη (ειδικά σε σχέση με την άθλια από την κεραία της πολυκατοικίας μου!) αν και που και που κάνει κάτι σπασιματάκια και 1 φορά στις 2 ώρες κολλησε η εικόνα πάνω που μίλαγε ο Καμπουράκης για κάνα 3 λεπτο και άρχισε να κλαίει το παιδί είδαμε και πάθαμε να το συνεφέρουμε :p.
Υποθέτω πως θα έχουμε κάποια μικροπροβλήματα στις αρχές (γι'αυτό και οι 3 μήνες δοκιμή δωρεάν άλλωστε).
Στο video club υπαρχούν επίσης λίγες (καμμια 15αριά) ταινίες για ενοικίαση (1.99) και καμμιά 60αρια δωρεάν ντοκυμαντέρ, αθλητικά και άλλα.
Ελπίζω ότι με τον καιρό θα αυξηθούν και τα κανάλια και οι ταινίες.

Στο extra δεν έχει πολλά πράγματα ακόμη, κάτι google news, κάτι παιχνιδάκια, θα έχει ραδιόφωνο, θα παίζει mp3 και φωτό από τον υπολογιστή (δεν ξέρω ακόμα πως).
Εγγραφή δεν έχω κάνει ακόμα, από τα λίγα που είδα πάντως μάλλον δεν μπορείς να δεις πρόγραμμα προηγούμεων ημερών.
Το τηλεκοντρόλ είναι λίγο φτηνιάρικο, υποτίθεται ότι μπορείς να το προγραμματίσεις να αντικαταστήσει και αυτό της TV αλλά δεν το έχω καταφέρει.

Αυτά τα λίγα προς το παρόν, περισσότερες λεπτομέρεις τις επόμενες μέρες.

rizla7
06-11-08, 23:13
ξέρουμε αν θα έχει επιπλέον κανάλια αργότερα και αν ναι ποιά;
και κάτι ακόμα....έστειλε σε κανέναν η χολ 2ο πακέτο; γιατι σε μένα την επόμενη μέρα μου στείλε και άλλο....
πάντως καλό είναι η χολ να ενημερώνει τους υπαλλήλους στο τηλ κέντρο για τα προγράμματα που κάνει, γτ πήρα τηλ να ρωτήσω για το δεύτερο πακέτο που μου στείλαν και η κοπέλα στο τηλ δεν ήξερε καν οτι υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα....εδω μου έλεγε μήπως είμαι από άλλη εταιρία....:lol:

guzel
06-11-08, 23:49
για αρχη και φυσικα για πιλοτικη λειτουργια τα καναλια ειναι πολλα κ καλα... θα εμπλουτιστουν με τον καιρο ...

imcan
07-11-08, 00:10
Στόχος είναι να μπουν άλλα 20 κανάλια (κυρίως ξένα) μέχρι τα Χριστούγεννα

@ ADSLgr.com All rights reserved.