PDA

Επιστροφή στο Forum : πόσο σηκώνει;



no_logo
03-11-08, 22:23
την περασμένη βδομάδα έκανα αίτηση αναβάθμισης στον ΟΤΕ για ConnX 24 από 8 που είχα μέχρι εκείνη την στιγμή
Η αναβάθμιση έγινε μετά από 1 εργάσιμη, δεν είχα αποσυγχρονισμούς αλλά χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος σε 10.000 down 880 up περίπου. Κοίταξα το μετρητή που υπάρχει στα άρθρα του adslgr
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

και θα έπρεπε θεωρητικά να πιάνω 19.9 mbit/s

Έδωσα βλάβη στο 121 και σήμερα ήρθε συνεργείο του οργανισμού στην πολυκατοικία και «άλλαξε το κεντρικό καλώδιο», έτσι ακριβώς μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου γιατί έλειπα από το σπίτι.
Τώρα πλέον το ρούτερ κλειδώνει Bandwidth (Up/Down) : 905 / 11.108 Υπάρχει δηλαδή μια μικρή βελτίωση
Τα χαρακτηριστικά της φραμμής είναι :

Modulation: G.992.5 Annex A

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0

Υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο;
Τι να πω αύριο στους τεχνικούς αν τους πάρω τηλέφωνο;

Georgevtr
03-11-08, 22:29
την περασμένη βδομάδα έκανα αίτηση αναβάθμισης στον ΟΤΕ για ConnX 24 από 8 που είχα μέχρι εκείνη την στιγμή
Η αναβάθμιση έγινε μετά από 1 εργάσιμη, δεν είχα αποσυγχρονισμούς αλλά χαμηλή ταχύτητα κλειδώματος σε 10.000 down 880 up περίπου. Κοίταξα το μετρητή που υπάρχει στα άρθρα του adslgr
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

και θα έπρεπε θεωρητικά να πιάνω 19.9 mbit/s

Έδωσα βλάβη στο 121 και σήμερα ήρθε συνεργείο του οργανισμού στην πολυκατοικία και «άλλαξε το κεντρικό καλώδιο», έτσι ακριβώς μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου γιατί έλειπα από το σπίτι.
Τώρα πλέον το ρούτερ κλειδώνει Bandwidth (Up/Down) : 905 / 11.108 Υπάρχει δηλαδή μια μικρή βελτίωση
Τα χαρακτηριστικά της φραμμής είναι :

Modulation: G.992.5 Annex A

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,0

Υπάρχει ελπίδα για κάτι καλύτερο;
Τι να πω αύριο στους τεχνικούς αν τους πάρω τηλέφωνο;

Τα στατιστικα της γραμμης σου ειναι αψογα θα ελεγα(σε ζηλευω-με την καλη εννοια) αλλα ανναρωτιεμαι εαν εχεις ελενχει την εσωτερικη καλωδιωση σου.....
Αν ναι...τοτε θα ελεγα να περιμενεις 2-3 μερες μεχρι να σταθεροποιηθει η γραμμη σου και κανουν ψηφιακο ελενχο οι τεχνικοι του οτε...αν οχι...ξερεις τι να κανεις...

psyxakias
03-11-08, 22:32
Πέρα από το να ελέγξεις την δική σου καλωδίωση (ας είναι και καινούρια, πρόσφατη ή οτιδήποτε) έως τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819).. δύσκολα θα βγάλεις άκρη με τον ΟΤΕ στο συγκεκριμένο θέμα, ασχέτως αν έχεις δίκιο. Πες τους ότι βάσει απόστασης και τεχνικών χαρακτηριστικών, έχεις απώλεια 9 Mbps. Δε νομίζω ότι θα ασχοληθούν, αλλά δε ξέρεις ποτέ.

Αν έχεις σταθερή γραμμή χωρίς ιδιαίτερες αυξομειώσεις SNR (ειδάλλως θα έχεις τρελές αποσυνδέσεις), μπορείς να μειώσεις το SNR από το 9 στο 3-4 όπως κάνω εγώ, με modem που το υποστηρίζει. Πρακτικά κερδίζω 2.5-3 Mbps (από τα 6 dB στα 3) και ανεβαίνω στα 19-19.5 (από τα 16.5), για να χρυσώσω το χάπι μου καθώς βάσει απόστασης και attenuation υποτίθεται ότι έπρεπε να ξεπερνάω τα 24 Mbps.

no_logo
03-11-08, 22:39
Το σπίτι είναι παλιό αρα και οι καλωδιώσεις με εξαίρεση το καλώδιο μέσα στο σπιτι που το άλλαξα πριν 2 χρόνια γιατί εκπαιδευόταν ο σκύλος πάνω του
Αν τα χαρακτηριστικά της γραμμής που δίνω παραπάνω είναι καλά όπως λέτε, δεν θα έπρεπε να υπάρχει πχ θόρυβος αν υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα;
Για την ώρα μου έχουν δώσει την εντύπωση πως προσπαθούν πάντως

psyxakias
03-11-08, 22:43
Μα υπάρχει θόρυβος στην γραμμή σου, σύμφωνα τα τεχνικά στοιχεία που έδωσες. Με attenuation 21, ο μέγιστος συγχρονισμός των 11 Mbps είναι ιδιαίτερα χαμηλός για 9 dB SNR (που είναι το default του ΟΤΕ) ή για να το πω διαφορετικά... η ένταση του σήματος έναντι του θορύβου (SNR: 9 dB) είναι ιδιαίτερα χαμηλή για μόλις 11 Mbps με 21 attenuation.

Μπαλαντεζούλα ρεύματος ή μικρό ups και βουρ για τον κατανεμητή με ένα laptop να δοκιμάσεις να συνδεσεις το modem απευθείας στον κατανεμητή να δεις αν υπάρχει διαφορά. Αν υπάρχει αισθητή, φταίει η δική σου πλευρά ;)

no_logo
03-11-08, 22:49
οκ θα το κοιτάξω
έχω πρώτα κανα δυο ιδέες για μέσα στο σπίτι

Προφέσσορας_Χάος
04-11-08, 01:10
Παιδιά μην είστε άπληστοι..ας δηλώσουν βλάβη όσοι έχουν 1 και 2 Mbps μετα βίας..και οχι αυτοι που έχουν 10 και θέλουν να καρφώσουν στα 24..είναι λιγάκι προκλητικό..
ωστόσο μιας και έχεις την όρεξη ψάξτο για την εσωτερική καλωδίωση και αν δεν βγάλεις ακρη μείνει εκέι που εισαι ..εισαι αψογος σε τέτοιοες ταχύτητες.

CAMEL_LIGHTS
04-11-08, 01:15
Εαν εχεις τη δυνατοτητα, δοκιμασε και καποιο αλλο router....ετσι την επαθα εγω και οταν ειδα διαφορες τρελλαθηκα:jedi:

psyxakias
04-11-08, 01:34
Εγώ δέχομαι ότι είναι "έως 24 Mbps" η ταχύτητα, ο πάροχος γιατί να μην δεχτεί ότι και η τιμή θα πρέπει να είναι "έως"; Ο no_logo λαμβάνει 11 αντί για 24 Mbps. Γιατί να μην πληρώνει το αντίστοιχο ποσό, δηλαδή €11.41 αντί για €24.90; Να δείτε για πότε θα ενδιαφερθούν οι πάροχοι να συγχρονίζουμε καλά ;)

Γιατί να πρέπει να συμβιβαστεί κάποιος ότι οι άλλοι είναι πιο τυχεροί που πληρώνουν ακριβώς τα ίδια χρήματα αλλά έχουν πολλαπλάσια απόδοση επειδή τυγχάνουν να είναι πιο κοντά στο dslam ή να έχουν λιγότερο θόρυβο στη γραμμή; Δεν είναι αδικία;

Και μην ακούσω ότι δε μπορεί να γίνει αυτό διότι δε πληρώνουμε μόνο για τα Mbps, διότι αν η ταχύτητα δεν αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό του κόστους τότε μάλλον σημαίνει ότι και οι πάροχοι έχουν υπολογίσει τις τιμές τους με το μέσο όρο συγχρονισμού. Οπότε τους συμφέρει να μην συγχρονίζουμε καλά και όχι πραγματικά έως 24, για να μην επιβαρύνουμε και παραπάνω το δίκτυό τους. ;)

Μήπως πραγματικά έχουμε χάσει το νόημα, παπαγαλίζουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα!) τις δικαιολογίες των εταιρειών για να μην θεωρηθούμε ότι είμαστε παράλογοι, άπληστοι και ότι λαϊκίζουμε; Εκεί έχουμε καταντήσει;
ΥΣ: Το σχόλιο δε πάει για σένα Προφέσσορα, αφορμή βρήκα.. διότι αυτά που είπες, πιθανόν να τα έλεγα και εγώ. Εσύ σαφώς έχεις παραπάνω λόγους να παραπονεθείς και να δηλώσεις βλάβη, αλλά δε βρίσκω λόγο να σιωπούν οι άλλοι.

ariadgr
04-11-08, 01:41
Εαν εχεις τη δυνατοτητα, δοκιμασε και καποιο αλλο router....ετσι την επαθα εγω και οταν ειδα διαφορες τρελλαθηκα

Αφού Speedtouch χρησιμοποιεί, δεν έχει νόημα να δοκιμάσει με άλλο για καλύτερο συγχρονισμό. ;)

BladeII
04-11-08, 02:18
μην ψαχνεις να βρεις ακρη...αφού έχουμε και ιντερνέτ ...να μην μιλάμε καθολου...
εδώ στην Έλλάδα δε είναι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ...αλλά ο πελάτης ειναι μακάκας πληρώνει και θα πληρώνει και άστον να χτυπιεται..

να τους λεμε και ευχαριστω...πληρώνεις άλογο κούρσας για να πάρεις ..γαιδουράκι!!
:worthy::worthy::worthy::worthy:

Α και εγώ με 24ΜΒ ειμαι ..κοιτα στατιστικά..12MB στην τιμή των 24ΜΒ

το μισο...μα ?εγω....πληρωσά για ολοκληρο!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.