PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL, CONNEX, 2MBit, UTORRENT??????



mcharis
04-11-08, 03:37
HI, εχω προβλημα με τα torrents, δεν μπορω να ξεπερασω τα 10-20kb/sec.
αρχισα τα torrents πριν απο 1 μηνα τα public, και οι ταχυτητεσ αναλογα με τους seeds/leeches ηταν 50, 60, ακομα και 100 αν ηταν πολυ οι seeders.
Απο την ωρα που ξεκινησα σε private torrent, συγκεκριμενα στο demonoid.com, οι ταχυτητα μου δεν ξεπερναει τα 10!!!!!!
τι εχω κανει για να αντιμετωπισω το προβλημα:
1. αρχισα να κανω seeding πιο πολυ, ναι παραδεχομαι οτι δεν εκανα αρκετα!
διαβασα οτι παιζει μεγαλο ρολο απο το Bit Torrent, και αμα δεν εχεις καλο ratio, οι ταχυτητες μειονονται.
2. ανοιξα το portforwading,
3. sto net.max.halfopen το εκανα 50, και το open half limit το εκανα 100.
4. bt.scrape_stopped / true
5. bt.connect speed *200
6. bt.enable tracker / true
7. speed guide/ connection type/ xx/100Mbit
8. Bit Torrent/ Protocol encryption / outgoing/ enable

αν δεν καταλαβατε εχω: adsl connex/ philips router modem (αυτο που δινει δωρο ο οτε)
connection 2048Bits, (για καποιο λογο εδω στην ελλαδα αν εισαι εκτος αθηνων δεν μπορεις να εχεις καμοια ταχυτητα της προκοπης!!!!!!!!! αυτη ειναι η ανωτερη ταχυτητα που μπορω να εχω, και μονο οτε τιποτε αλλο!!!!! εξορια κανονικη!!!!!)

επειδη δεν θυμαμαι το password στην ιστοσελιδα του myotenet.gr για να αλλαξω καποιες ρυθμισεις που ισως να μπλοκαρουν θα το κανω αυριο, γιατι τωρα ειναι πολυ αργα και η μανα μου ξερει τον κωδικο.

τι αλλο μπορω να κανω??????
θελω να εχω ταχυτητα 80-100-150, πιστευω και απο οτι εχω καταλαβει, αυτες ειναι οι ταχυτητες που θα επρεπε να εχω με την συνδεση μου.
και ναι ξερω οτι εξαρταται απο τους seeds/peers, και ομως εχω δει να κατεβαζω ενα torrent με
40 seeds, 20 peers και η ταχυτητα μου να ειναι 5-10 kbits/sec!!!!
αντι στο private website να ειναι πιο πολυ ειναι πολυ πιο λιγο!!!!!?????
ξερει καποιος να με βοηθησει?


οποιος μπορει δωρο invitation για demonoid.com (μονο για αυτο το website θα εχω, πιστευω συντομα, γιατι τωρα δεν δεχονται αλλους ακομα,προσπαθησε ο αντρας μου οταν του εδωσα κωδικο και δεν δεχονται νεα μελη)

ευχαριστω :):):)

hel
04-11-08, 11:02
Περιοχή , στοιχεία γραμμής;
Ενημερώνεις το προφίλ σου;
Κατέβασε από το apple ftp να δούμε που τερματίζεις.
Όλες τις ώρες της ημέρας έχεις πρόβλημα με bittorent?
Ποια έκδοση του utorrent έχεις; Antivirus? Δοκίμασε την 1.6.1 .

mcharis
04-11-08, 19:30
στον ωρωπο, τι στοιχεια γραμμης???
τερματιζω σε ταχυτητα 1700 με 2000 kbts. download & 170-200 upload.
εχω το utorrent, 1.8.1, ολλες τισ ωρες, εχθες που εκανε καποιες αλλαγες εφτασε τα 180 αλλα οχι σε ενα μονο, ειχα ανοιξει 5-6, αλλα σε καποια ειχε 90 seeders 5 peers και εγω κατεβαζα με 5 kbts!!!!!! δεν ξερω πιστευω πως κατι ειναι λαθος.

Georgevtr
06-11-08, 14:44
στον ωρωπο, τι στοιχεια γραμμης???
τερματιζω σε ταχυτητα 1700 με 2000 kbts. download & 170-200 upload.
εχω το utorrent, 1.8.1, ολλες τισ ωρες, εχθες που εκανε καποιες αλλαγες εφτασε τα 180 αλλα οχι σε ενα μονο, ειχα ανοιξει 5-6, αλλα σε καποια ειχε 90 seeders 5 peers και εγω κατεβαζα με 5 kbts!!!!!! δεν ξερω πιστευω πως κατι ειναι λαθος.

Μηπως τελικα δεν φταιει η γραμμη σου αλλα το torrent ?εννοω limit up and down απο τον server τους?
Παλαιοτερα ειχες αλλη ταχυτητα?

mcharis
06-11-08, 16:02
ασχολουμαι εδω και ενα μηνα, και αρχιζω να πιστευω πως ο οτε δεν εφηνει προσβαση σε καποιους seeders & leechers, γιατι στο utorrent στο παραθυρακι κατω, δειχνει αυτους που κανεις connection και πολλες φορες απο τους 40 seeders για παραδειγμα εγω εχω προσβαση στους 10!,
σε ενα αλλο torrent προσεξα οτι υπυρχαν μονο leechers οι οποιοι ειχαν φτασει στο 88,6% και εγω κατεβασα απο αυτους σε πολυ καλη ταχυτητα 50kbts, (σχετικο αυτο) και κολλησα στο 88,6% και εγω, (δεν υπυρχαν seeders)
αρχιζω να πιστευω πως ο οτε δεν αφηνει να συνδεθεις με πολλους , για προστασια , 'η το δυκτυο του οτε ειναι "μικρο" και δεν εχει την δυνατοτητα να αντεξει σε πολλους users οταν ειναι πολλοι στην ελλαδα στο διαδυκτυο.
με λιγα λογια αυτο που πληρωνω ειμαι μουφα, και το πιο ενοχλητικο ειναι οτι στην περιοχη που μενω δεν μου δινει την δυνατοτητα να διαλεξω πιο γρηγορη γραμμη, τωρα εγω πληρωνω 20 Ε και εχω 2000kbts, και τα 20+ mb κανουν 30 και κατι Ε.
κατσε να φυγω παλι για εξωτερικο, και ποτε ξανα με τον οτε!
εκανα παραπονα, τους εστειλα email, δεν τους ειπα για torrents βεβαια αλλα τους ειπα οτι ξενσυδεομαι απο το ιντερνετ 5-6 φορες την ημερα, και αυτο ειναι αληθεια, και οτι θα επρεπε να ειναι στα δικαστηρια καθε μερα.
δεν μου απαντησανε.

mmoukiou
06-11-08, 16:22
Δεν είναι θέμα ΟΤΕ, με τίποτα. Το Demonoid γενικώς φημίζεται για πολύ χαμηλές ταχύτητες. Και αν σε ελεύθερους trackers ή οπουδήποτε, έχεις πιάσει, έστω και μια φορά κανονική ταχύτητα, όλα είναι εντάξει.
To utorrent στο κάτω μέρος έχει μια ένδειξη για το αν η σύνδεση είναι ΟΚ. Αυτό είναι πράσινο ή άλλο χρώμα? (πορτοκαλί ή κόκκινο)?
Α, και κάτι ακόμα. Άν κατεβάζεις πολλά αρχεία δεν θα πηγαίνει το καθένα με 180, αλλά όλα μαζί αθροιστικά. Έτσι αν πχ κατεβάζεις 6 αρχεία αυτά μπορεί να τρέχουν με 20 το καθένα (υποθετικά μιλάω, άλλο μπορεί να πιάσει περισσότερο, άλλο λιγότερο), αλλά ως σύνολο μόνο θα δίνουν 180-200, ακόμα και αν έχουν πάρα πολλούς seeders.

mirtiano
06-11-08, 16:33
Γεια σου mcharis.Εχεις ανοιξει πορτα στο firewall του router σου.Το utorrent δουλευει καλλιτερα με ανοιγμα πορτας απο 50000-60000.Για παραδειγμα την 55555.Το πως την οριζεις εξαρταται απο τα μενου του ρουτερ σου. πχ στο δικο μου το us robotics ανοιγω τα μενου του με τον internet explorer διδοντας την διευθυνση του ρουτερ 192.168.1.1 και ανοιγω το μενου Security,το υπομενου Virtual Servers.Εκει εχει μια σειρα απο πεδια που με λιγα λογια συμπληρωνω τον αριθμο πορτας και την επομενη διευθυνση απο αυτη του ρουτερ που στην περιπτωση μου ειναι 192.168.1.2.
Επειδη σε καθε ρουτερ τα μενου και οι ονομασιες υπομενου και εργασιων ειναι διαφορετικες σιγουρα στο δικο σου θα τα λεει διαφορετικα.Απλα ηθελα να σου δωσω μια ιδεα.
Αν αυτο το εχεις ηδη κανει τοτε δοκιμασε πριν να ξεκινησεις το utorrent να εχεις πρωτα ανοιξει την σελιδα του τρακερ της αρεσκειας σου με τον internet brouser που χρησιμοποιεις.
Δηλ.πρωτα ανοιγουμε την σελιδα του www.xxxxxxxx.com , το κανουμε minimize,για να μην μας ενοχλει και
μετα τρεχουμε το utorrent.

Εαν ουτε ετσι κανεις δουλεια τοτε το προβλημα σου ισως ειναι καποιες επιλογες μεσα στο utorrent οποτε παλι εδω θα ειμαι να σε βοηθησω.Προς το παρον κοιτα τα προηγουμενα και αν συνεχισει το προβλημα τα ξαναλεμε.

mcharis
06-11-08, 16:46
το εχω κλεισει το fire wall.
και θα δοκιμασω αυτο που λες.


και ναι, το σημα κατω ειναι πρασινο, και οταν για παραδειγμα εχω ενα torrent εχω πχ 40 seedersκαι παω με 30kbts, ισως και 40 και 50 oxi παραπανω, και οταν ανοιγω και αλλα torrents παω με 100-180 kbts.
ολα αρθροιστικα,
γιατι και ενα να εχω δεν παει παραπανω, απο οσο θα πηγαινε οταν εχω 2, και 3 και 4.


τελως παντον, τουλαχιστον εκανα καποιες αλλαγες και φτανω, απο 10 και 5, στα 40- 50.
απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

mirtiano
07-11-08, 11:43
Καλημερες.Κοιταξα τις ρυθμισεις του utorrent ελεγξε στο μενου Επιλογες/επιλογες/Συνδεση τα
1- UPnP οχι (ατσεκαριστο)
2- NAT-PMP οχι
3- Αν χρησιμοποιεις στο ρουτερ συγκεκριμενη θυρα κατω απο εκει που φαινεται ο αριθμος της
μην τσεκαρης την επιλογη ''τυχαια θυρα'' και μην πατησεις το αντιστοιχο μπουτον.
4- Προσθηκη στις εξαιρεσεις του windows firewall ναι τσεκαρησε το.

τα λεμε...

hel
07-11-08, 14:20
Γιατί όχι το UPnP ?

mirtiano
07-11-08, 17:21
Γιατί όχι το UPnP ?

Να σου πω την αληθεια hel δεν θυμαμαι.Αν δεν με γελα η μνημη μου παλιοτερα στον greek-tracker υπηρχε η συμβουλη να ειναι εκτος.Παντως το δουλευω ετσι εδω και χρονια και δεν εχω αντιληφθει καποιο προβλημα στη λειτουργια του utorrent.
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.