PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία στην ενεργοποίηση Forthnet2Play



mcpillager
04-11-08, 13:09
Καλημέρα,

Αποφάσισα να αλλάξω από Connx adsl σε forthnet 2play. Η forthnet με SMS ενημέρωσε οτι η ενεργοποίηση θα ξεκινούσε 31/10/2008 όπως και έγινε. Το πρωί της ίδιας μέρας όμως απλώς κόπηκε το τηλεφωνικό σήμα και δεν έχει επανέλθει από τότε. Ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με την forthnet, μου ανακοίνωσαν οτι υπάρχει βλάβη ("διακοπή βρόχου") στη γραμμή και οτι υπό φυσιολογικές συνθήκες η ενεργοποίηση δεν διαρκεί παραπάνω από 3 ώρες. Την δε βλάβη θα την ανακοίνωνε η ίδια η forthnet εκ μέρους μου στον ΟΤΕ (ο οποίος, λέει, απαντάει συνήθως μέσα σε 3 εργάσιμες).
Σημαντική σημείωση: μέχρι τις 31/10/2008 η γραμμή μου λειτουργούσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ (τηλέφωνο και adsl).

Η ερώτηση μου είναι: Αυτό είναι φυσιολογικό ή όχι; Πως είναι δυνατόν να υπάρξει διακοπή βρόχου
σε μια πλήρως λειτουργική γραμμή και όλως τυχαίως την ημέρα έναρξης ενεργοποίησης της forthnet;
Η αλλιώς, τι @@@#$% έκανε η forthnet;

DSLaManiaC
04-11-08, 13:11
Χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά:

Βλακείες της ForthNet, δε σου ενεργοποίησε τη πόρτα ακόμα.

ADSL έχεις αλήθεια?

mcpillager
04-11-08, 13:18
Χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά:

Βλακείες της ForthNet, δε σου ενεργοποίησε τη πόρτα ακόμα.

ADSL έχεις αλήθεια?

Έβαλα δοκιμαστικά το siemens routerάκι της forthnet και συγχρόνησε στα 7mbps. Τα στατιστικά δείχνουν οτι η adsl "υπηρεσία" είναι ενεργή πάνω στη γραμμή. Αν εννοείς όμως σύνδεση PPP, οχι δεν εχω γιατί δεν έχω λάβει ακόμα τους κωδικούς πρόσβασης.

'Ωστε πιστεύεις πως είναι βλακεία της forthnet... γιατί έτσι άραγε; Από την άλλη, εχω φίλο που πράγματι μέσα σε 5 ώρες ήταν έτοιμος.

DSLaManiaC
04-11-08, 13:22
Δοκίμασε username και password "forthnet"

Παίρνεις IP?

Στον ΟΤΕ πόσο συγχρόνιζες?

mcpillager
04-11-08, 13:30
Δοκίμασε username και password "forthnet"

Παίρνεις IP?

Στον ΟΤΕ πόσο συγχρόνιζες?

Δεν μπορώ να δοκιμάσω τώρα αμέσω με το "forthnet" για usr/pwd αλλά θα το κάνω αργότερα και θα postάρω για το αν θα πάρω IP ή οχι.

Στον ΟΤΕ είχα connx 1mbps (πράγματι, συγχρόνιζα στα 1024).

Πάντως, τα στατιστικά του router είναι πληρη, δηλαδή βλέπω line attenuation (30 !!) κτλ κτλ.

DSLaManiaC
04-11-08, 13:34
Δεν μπορώ να δοκιμάσω τώρα αμέσω με το "forthnet" για usr/pwd αλλά θα το κάνω αργότερα και θα postάρω για το αν θα πάρω IP ή οχι.

Στον ΟΤΕ είχα connx 1mbps (πράγματι, συγχρόνιζα στα 1024).

Πάντως, τα στατιστικά του router είναι πληρη, δηλαδή βλέπω line attenuation (30 !!) κτλ κτλ.

Πιθανότατα ότι σου είπα δλδ..

Να πεις στη ForthNet να αφήσει τις π1π3ς περί ΟΤΕ και να σου ανοίξει τη γραμμή.

Αρκετά μ αυτή τη καραμέλα "φταίει ο ΟΤΕ".

mcpillager
04-11-08, 13:41
Πιθανότατα ότι σου είπα δλδ..

Να πεις στη ForthNet να αφήσει τις π1π3ς περί ΟΤΕ και να σου ανοίξει τη γραμμή.

Αρκετά μ αυτή τη καραμέλα "φταίει ο ΟΤΕ".

Μάλιστα. Το ερώτημα είναι: γιατί να το κάνει αυτό η forthnet; Δηλαδή γιατί να μην ανοίγει τις γραμμές στην ώρα τους; Ποίο το πρόβλημα τους. Όφελος, ως εταιρία, δεν έχουν, έχουν;

Πληροφοριακά, 2 χρόνια στο connx έμεινα ικανοποιημένος -η σύνδεση δεν έπεσε ποτέ και η ποιότητα (ταχύτητα κτλ) ήταν πάντα σταθερή. Είναι όμως ακριβή λύση.

DSLaManiaC
04-11-08, 13:43
Μάλιστα. Το ερώτημα είναι: γιατί να το κάνει αυτό η forthnet; Δηλαδή γιατί να μην ανοίγει τις γραμμές στην ώρα τους; Ποίο το πρόβλημα τους. Όφελος, ως εταιρία, δεν έχουν, έχουν;

Πληροφοριακά, 2 χρόνια στο connx έμεινα ικανοποιημένος -η σύνδεση δεν έπεσε ποτέ και η ποιότητα (ταχύτητα κτλ) ήταν πάντα σταθερή. Είναι όμως ακριβή λύση.

Ας το σιγουρέψουμε πρώτα..

Δες αν θα πάρει IP με το "forthnet" και μετά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο για ξέχεσμα, όχι γιατί έγινε αυτό, συμβαίνουν και λάθη, αλλά για το ΨΕΜΑ.

DSLaManiaC
04-11-08, 23:19
Τελικά μπαίνει με αυτό το username?

mcpillager
07-11-08, 22:51
Τελικά μπαίνει με αυτό το username?

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Θα εξηγήσω τι συνέβη τελικά αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω ...

Στις 4-11-08, γύρισα σπίτι για να δοκιμάσω το "forthnet" usrname/pwd αλλά διαπίστωσα οτι πλέον δεν συγχρόνιζε καθόλου και έτσι δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.
Χτες, 6-11-08, αποφάσισα να πάω στο τοπικό κατάστημα forthnet για να δηλώσω το πρόβλημα (ένας και ίσως ο μόνος λόγος που δεν έκανα την αίτηση online). Αποδείχτηκε σοφή κίνηση καθώς σήμερα, 7-11-08, έλαβα το sms με τους κωδικούς πρόσβασης και την ειδοποίηση οτι η σύνδεση είναι ... προ των πυλών.
Ενω όμως η τηλεφωνική γραμμή επανήλθε η adsl δεν έλεγε να συγχρονίσει. Ξαφνικά, πώς μου έρχεται και σκέφτομαι να βγάλω το adsl φίλτρο που ήταν στο πακέτο της forthnet και να βάλω το παλαιότερο που είχα από το connx. Ε! συγχρόνισε αμέσως!!!! Βάζω και τους κωδικούς και μπήκα online!!! Το siemens της forthnet συγχρόνησε στα 8748Kbps. ΞΑΝΑ-σκέφτομαι και αποφασίζω να αλλάξω και το router και να βάλω το Philips που είχα απο το connx. Το Philips συγχρονίζει στα 13000Kbps!!! Συμπέρασμα: σαράβαλο και το φίλτρο και το ρουτερ που μου έδωσε η forthnet.-
Τώρα παραμένει το τελευταίο κουλό πρόβλημα που μόνο εταιρίες της ουγκάντας προκαλούν σην ουγκάντα ή σε χώρες όπως η ουγκάντα, βλέπε Ελλάδα: η τηλεφωνική γραμμή δουλεύει εκτός απο το οτι οταν με καλούν απο σταθερό δεν ακούγεται η κλήση (no κουδούνισμα!) χαχα.

Αυτά τα ολίγα από την 1η εμπειρία με forthnet 2play... δεν θα έλεγα οτι είναι καλά τα πράγματ αλλά είναι νωρίς ακόμα ...

Mighty Mouse
07-11-08, 23:01
Το φιλτρο ελλατωνη την ταχυτητα. Δεν υπαρχει λογος να μπαινει ... Μονο στα τηλεφωνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.