PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS WL-AM604 2/2+ Modem/Router



Just_Nikos
04-11-08, 19:37
Καλησπερα.
Σημερα αγορα το εν λογω router και εχω το παρακατω προβλημα.
Ενω το ρουτερ παιρνει ip απο τον provider ,δε μπορω να εχω συνδεση το ιντερνετ.

Εχει κανεις το ιδιο ρουτερ να μου πει πως το εκανε να δουλευει?
Χρειαζεται μηπως κατι ρυθμισεις το tcp/ip protocol απο τα windows?

To manual λεει μονο το παρακατω αναφορικα με αυτο το θεμα.

"Prior to accessing the router through the LAN port, note the following necessary configurations—
• Your PC’s TCP/IP address: 192.168.1.__( the last number is any number between 2 and 254)
• The router’s default IP address: 192.168.1.1
• Subnet mask: 255.255.255.0

Below are the procedures for configuring your computer. Follow the instructions for the operating system that you are using.

In the Windows taskbar, click on the Start button and point to Settings and then click Network Connections.
2. In the Network Connections window, right click on the Local Area Connection icon and click on properties.
3. Listed in the Local Area Connection window are the installed network components. Make sure the box for Internet Protocol (TCP/IP) is checked and then click on Properties.
4. In the Internet Protocol (TCP/IP) Properties dialog box, click in the radio button labeled Use the following IP address and type 192.168.1.x (where x is any number between 2 and 254) and 255.255.255.0 in the IP address field and Subnet Mask field.
5. Click on OK twice to save your changes and then close the Control Panel. "

Παρόλα αυτα δε λεει ρυθμισεις για την default gateway.
Εγω εβαλα τις εξης:

IP Address : 192.168.1.2
Subnet mask : 255.255.255.0
Default gateway : 192.168.1.1 (την διευθυνση του ρουτερ)

Και
Prefered DNS Address :195.170.0.1
Secondary DNS Adress :195.170.2.2

Και ιντερνετ ΓΙΟΚ!

Θα περιμενω τις προτασεις σας.
Ευχαριστω!

RBS
05-11-08, 13:14
Prefered DNS Address :195.170.0.1
Secondary DNS Adress :195.170.2.2 και στο modem...manual...

Freddy692000
29-01-09, 01:17
Φιλε κι εγω αυτο το ρουτερ αγορασα και ενα αλλο παιδι απο το φορουμ τα ιδια εχει προσπαθω 2 βδομαδες τωρα και ολο χανεται η συνδεση.Ριθμθσεισ WAN εχεισ κανει?? εχει ενα σωρο πραματα εκει

Nikolaos M.
10-02-09, 15:35
παιδια αν βρηκατε καμια λυση ενημερωσατε μας please , το χω βαλει στο ματι το συγκεκριμενο για να το αγορασω , η δε προτινετε?

peloukos
19-03-09, 18:36
Παιδιά εγώ το έχω αυτό το router ακούστε τι έπαθα εχτες.... Ξαφνικά μου έκοψε την παροχή internet στα pc...με΄τά από ένα μήνα κανόνικης χρήσης χωρίς προβλήματα....Είμαι να σκάσω..δεν ξέρω τι να κάνω... αναγνωρίζει την γραμμή μου δίνει ip αλλά δεν μου δίνει παροχή Internet και μου κάνει ένα fail στα diagnistics αλλά στο troubleshooting λεει πως δεν επηρεάζει..παιδία σας παρακαλώ δώστε καμιά ιδέα...μου έχουν σπάσει τα νεύρα μια η σύνδεση προβλήματα μια το router τι ατυχία έχω πια...
:cry:

Just_Nikos
22-09-09, 06:24
Αν και καθυστερημενα...
Τελικα το συγκεκριμενο router ειχε προβλημα ζεστενοτανε αδικαιολόγητα και εβγαζε ενα ηχο σα να ετοιμαζότανε να καει..το πηγα πισω και μου το αλλαξανε τελικα.
Μετα την αλλαγη το προβλημα διορθωθηκε , αλλα ενα περιεργο κουσουρι που εχει, ειναι οτι αμα κανω disconnect μεσα απο το web interface εξακολουθει καποιες φορες να μη δινει ip , και ξεκολλαει οταν του κανω reboot απο το κουμπακι ON-OFF.

Δε ξερω αλλα δε μας βγηκε και πολυ καλη η ASUS στα ρουτερακια...εκτος και αν πεσαμε σε ελλατωματικη παρτιδα.

ZackLaffit
22-09-09, 16:07
εγω έχω το wl600g και πάει μια χαρά με modified firmware επάνω.Θέλει λίγη υπομοωή στο σετάρισμα του αλλα οι επιδόσεις του σε αποζιμιώνουν..

Just_Nikos
05-10-09, 06:14
εγω έχω το wl600g και πάει μια χαρά με modified firmware επάνω.Θέλει λίγη υπομοωή στο σετάρισμα του αλλα οι επιδόσεις του σε αποζιμιώνουν..
Βασικα παρατηρω οτι η Asus δεν εχει στις προτερεοτητες της να κανει καποιο firmware update.
Eχεις κατι υποψη σου για το ΑΜ604?

ZackLaffit
05-10-09, 07:42
δεν έχω τώρα κάτι συγκεκριμένο,αλλά ενα ψάξιμο στο google κάτι μπορούμε να βρούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.