PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas για περιοχη Αμπελοκήπων???



Ximikos
30-10-05, 15:31
Ειμαι νεος στη κοινότητα και αναζητώ απεγνωσμενα πληροφοριες προκειμενου να βαλω (επιτέλους!) και εγω DSL. Οσο πιο πολυ το ψάχνω τοσο πιο πολυ μπερδεύομαι (απο ποιον γραμμη?, απο ποιον provider?, τι μοντεμ?, που μενω? κλπ κλπ.). Καπως πας να καταληξω για Tellas. Μενω περιοχη Αμπελοκηπων πισω απο τη ΓΑΔΑ, υπαρχει καποιος στην περιοχη που να εχει ιδια γνωση προκειμενου να μου δωσει τα φωτα του?! Αν εχει οποισδηποτε να προτεινει κατι να με βγαλει απο το αδιεξοδο θα το εκτιμουσα!

LaNuit
30-10-05, 19:06
Καλώς ήρθες!
Δεν μένω στην περιοχή σου αλλά κάποιες γενικές πληροφορίες μπορώ να σου δώσω...
Κάνοντας σύνδεση με τελλας γλιτώνεις το κόστος ενεργοποίησης της γραμμής [καμιά 40αρια χωρίς ΦΠΑ] και σου φέρνουν δωρεάν το μοντεμάκι με κούριερ.Το μοντεμάκι όμως είναι usb [crypto f200] και είναι καλό για πρώτη φορά με adsl/τουλάχιστον αν δεν θέλεις να έχεις ethernet σύνδεση προς το παρόν ή μέχρι να επιλέξεις άλλο μόντεμ.Πάντως ένας φίλος έχει το ίδιο και μετά από 3 μήνες συνεχούς λειτουργίας πάει μια χαρά με το συγκεκριμένο μοντέλο αν και εγώ έχω ακούσει ότι δεν αντέχει και πολλά πολλά...
Ωστόσο η τελλάς δίνει μόνο 12μηνες ή 24μηνες συνδρομές[όπου μπορείς του χρόνου να μπαίνεις με 512 στα 38,9ευρώ χωρίς φπα] με αποτέλεσμα να αισθάνεσαι λίγο ή πολύ εγκλωβισμένος αλλά τουλάχιστον την θεωρώ αρκετά αξιόπιστη εταιρεία και έχουν και καλή τεχνική υποστήριξη που λειτουργεί όλο το 24ωρο.
Το θέμα είναι ότι ούτως ή άλλως το adsl στην Ελλάδα τώρα ξεκινά και λίγο κάπως εξελίσσεται.Για πρώτη σύνδεση μου φαίνεται καλή λύση και το adls in a box από forthnet γιατί τώρα έχει και μια προσφορά 3+1 μήνες με τελική τιμή 129ευρώ:και δεν έχεις 12μηνη δέσμευση και δοκιμάζεις και το crypto.
Τελικά αν δεν δοκιμάσεις και δεν πάθεις δεν θα μάθεις οπότε κάνε μια καλή έρευνα αγοράς και ανάλογα με το τί σε συμφέρει και πράξε...Καλή τύχη!!!

NoYmErOs
31-10-05, 13:04
Ειμαι νεος στη κοινότητα και αναζητώ απεγνωσμενα πληροφοριες προκειμενου να βαλω (επιτέλους!) και εγω DSL. Οσο πιο πολυ το ψάχνω τοσο πιο πολυ μπερδεύομαι (απο ποιον γραμμη?, απο ποιον provider?, τι μοντεμ?, που μενω? κλπ κλπ.). Καπως πας να καταληξω για Tellas. Μενω περιοχη Αμπελοκηπων πισω απο τη ΓΑΔΑ, υπαρχει καποιος στην περιοχη που να εχει ιδια γνωση προκειμενου να μου δωσει τα φωτα του?! Αν εχει οποισδηποτε να προτεινει κατι να με βγαλει απο το αδιεξοδο θα το εκτιμουσα!

αν κάνεις "αναζήτηση" στο φορουμ θα βρεις απαντήσεις για τα πάντα..
πχ υπάρχει σχετικό Υπόμνημα: Info: USB vs Ethernet & aDS (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038)
άλλο Υπόμνημα: ADSL σε πακέτο. Να το πάρω; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513)

vagskarm
31-10-05, 13:29
Φίλε πρέπει να είμαστε αρκετά κοντά, εγώ είμαι λίγο πάνω από την Κεδρινού, πήρα ADSL από την Tellas πρόσφατα (ούτε μήνα δεν έχω συμπληρώσει), είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ταχύτητα και από το helpdesk που έχουν. (downbload 42 ΚΒ/s)

Το modem το έβαλα μόνο την πρώτη μέρα, προτιμώ τον ρούτερ.

Εσύ αποφασίζεις

Ximikos
31-10-05, 20:48
Καταρχην ευχαριστω για την ταχεια ανταποκριση. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα στο forum δεν μπορεσα να καταληξω σε ασφαλη (?) συμπερασματα σχετικη με την πολυποθητη DSL. Γι'αυτο κατεφυγα στη δημιουργια αυτο του θεματος προκειμενου να λαβω αποψεις απο ατομα κατα το δυνατον κοντα στη δικη μου θεση (περιοχη κατα κυριο λογο και πως ο συνδυασμος με διαφορους ISP's επηρεαζει το τελικο αποτελεσμα). Πιο πολυ κλινω προς Tellas επειδη την εχω και για σταθερη τηλεφωνια αλλα και επειδη εχει καλο δεικτη εμπιστοσυνης. Αυτο που με προβληματιζει ειναι η δεσμευση (κατα το ορθως λεγομενο απο Lanuit).
Σε περιπτωση DSL in-a-box μετα τη ληξη του, τι γινεται? Συνεχιζω με συμβολαιο στη Forthnet? 'Η απλα πληρωνω καθε μηνα? Αν δεν συνεχισω? Διακοπη των παντων και ξανα απο την αρχη?

sdikr
31-10-05, 21:25
Σε περιπτωση DSL in-a-box μετα τη ληξη του, τι γινεται? Συνεχιζω με συμβολαιο στη Forthnet? 'Η απλα πληρωνω καθε μηνα? Αν δεν συνεχισω? Διακοπη των παντων και ξανα απο την αρχη?

Με το adsl in a box, πάς μετά αν θέλεις σε 1bill forthnet ή διακοπή και νέα γραμμη

με το Ondsl kit (otenet) μετά το πέρας μπορείς να συνεχίσεις με bundle otenet, ή να κόψεις την συνδρομή και να κρατήσεις την γραμμη και να πας σε όποιον Isp θέλεις

Ximikos
01-11-05, 00:19
Αραγε Tellas γραμμη+ISP? 'Η OnDSL Bundle και μετα τη ληξη κραταω γραμμη ΟΤΕ και ISP Tellas? Ποιο ειναι καλυτερο?

ermis333
01-11-05, 09:35
Αραγε Tellas γραμμη+ISP? 'Η OnDSL Bundle και μετα τη ληξη κραταω γραμμη ΟΤΕ και ISP Tellas? Ποιο ειναι καλυτερο?

To 2o γιατί αν έχεις γραμμή από ΟΤΕ η συνδρομή της Tellas είναι αορίστου χρόνου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.