PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με νέα σύνδεση



Guzuta
05-11-08, 12:00
Η ιστορία έχει ως εξής:
Ήμουν στον ΟΤΕ τηλέφωνο και Vivodi ADSL με shared LLU.
Κάνω αίτηση σε Tellas και μετά 2 μήνες αναμονή μου λένε ότι 29/10 θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.
Τελικά και αφού είπαν ότι λόγω καθυστέρησης του ΟΤΕ δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία τότε μόλις χθες 4/11 κόπηκε το τηλέφωνο. Παίρνω στο 13800 και μου λένε ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί αλλά θα το περάσουν στο τμήμα βλαβών και να περιμένω 2-4 εργάσιμες.

1.Είναι δυνατόν; Χωρις τηλέφωνο για μια εβδομάδα; Δεν υποτίθεται ότι η αλλαγή είναι άμεση;
2.Επίσης Είναι λογικό να έχω ακόμα Internet από Vivodi; Δεν θα έπρεπε να έχει κοπεί και αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

kanenas3
05-11-08, 12:11
Προφανώς κάποιος έκανε λάθος στον προγραμματισμό ή πήγαν να ενεργοποιήσουν τη γραμμή σου και όντως υπήρξε πρόβλημα!

Το ίντερνετ συνεχίζει καθώς ήσουν σε Shared LLU. Αν ήσουν σε ΑΡΥΣ προφανώς δε θα είχες ίντερνετ αυτή τη στιγμή.

ConKrys
05-11-08, 12:38
ΧΑΧΑ μου θυμίζεις τα δικά μου όταν πέρασα στην Τελλας. Εμένα μου μπερδέψανε την γραμμή και την στείλανε σε άλλο σπίτι. Πέρνω σε μια φάση σπίτι μου και απαντάει μια γριούλα... χαχα! και μένα 2-3 μέρες κάνανε να επαναφέρουνε την γραμμή μου... τι να πω... υπομονή.

gavrinos
05-11-08, 13:26
χαχαχα! μια απο τα ιδια εγινε και σε εμενα. δες εδώhttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=239675

εμεινα 14 μερες χωρις τηλεφωνο, οσο και να χτυπιεσαι, δεν θα στο φτιαξουν. και εγω τα ιδια, ειχαν δωσει το νουμερο μου σε αλλον απο φορθνετ, ευτυχως δεν το χρεωσε. και ιντερνετ ειχα κανονικα απο τον προηγουμενο παροχο. υπομονη και το πιο βασικο ειναι να μαθεις ποτε τους εχει δωσει ο οτε ημερομηνια μεταφορας. το ξερουν, αν τους πιεσεις, θα στο πουν. πες να σε συνδεσουν με το τμημα φορητοτητας ή να αφησουν μηνυμα να σε παρουν οπωσδηποτε. στειλε και μαιλ-παραπονο, θα σου απαντησουν σε 2-3 μερες.οσο πιο πολυ τους ζορισεις, τοσο περισσοτερη προσοχη θα σου δωσουν.

Guzuta
06-11-08, 12:48
Ευχαριστώ πολύ όλους.
Τους ενημέρωσα ότι κακώς θεωρείται ενεργοποιημένη η υπηρεσία και μου απάντησαν να μην ανησυχώ και άν έρθει στο λογαριασμό αυτό το διάστημα θα γίνει συμψηφισμός με επόμενο λογαριασμό η κάτι τετοιο.
Πήρα πάντως κουράγιο από αυτα που μου είπατε και θα κάνω υπομονή.

gavrinos
06-11-08, 12:53
αυτο ελειπε, να στο χρεωσουν κιολας. εμενα μου ηρθε κανονικα λογαριασμος με πληρες διμηνο και μου ειπαν οτι τις 16 μερες θα τις αφαιρεσουν απο το επομενο.

τσεκαρε 2 πραγματα: πρωτον, μην τυχον εχει δοθει παλι η γραμμη σου σε αλλον πελατη. δεν ξερεις τι ειδους χρηση θα κανει. οταν παιρνεις το νουμερο σου, δειχνει να καλει και απλα δεν χτυπαει σπιτι σου; κρατα στο μυαλο σου τις ημερομηνιες, στειλε τους και μαιλ για να εισαι καλυμμενος οτι δεν εχεις ενεργοποιημενη υπηρεσια.

δευτερον, ρωτα τους επιμονα να σου πουν ποτε θα γινει η μεταφορα. αφησε μηνυμα να σε καλεσουν απο το τμημα φορητοτητας. δειξε δυσαρεστημενος, αλλιως δεν θα ασχοληθουν μαζι σου.

Guzuta
06-11-08, 14:07
Όταν παίρνω τηλέφωνο βγάζει ανύπαρκτος αριθμός.
Στην τεχνικη υποστήριξη το παλικάρι χθες μου είπε ότι κακώς ενεργοποιησαν την υπηρεσία γιατί ο ΟΤΕ δεν παραδώσει σωστά τη γραμμή.Και οτι περιμένουν απο τον ΟΤΕ να το διορθώσει και πως δεν είναι στο χέρι τους.
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να διορθώνει τέτοιες βλάβες;

gavrinos
06-11-08, 14:25
Κατα πασα πιθανοτητα, δεν ειναι βλαβη. ετσι μου ελεγαν κι εμενα. ειναι αστειο το ποσες διαφορετικες εκδοχες ακουσα. μετα μου ειπαν οτι τελικα ο οτε τους εχει δωσει αλλη ημερομηνια μεταφορας. μη μιλας με την τεχνικη υποστηριξη. ζητα επικοινωνια με το τμημα φορητοτητας.

σου εχω στείλει πμ για το τι να κανεις.

kanenas3
06-11-08, 17:03
Όταν παίρνω τηλέφωνο βγάζει ανύπαρκτος αριθμός.
Στην τεχνικη υποστήριξη το παλικάρι χθες μου είπε ότι κακώς ενεργοποιησαν την υπηρεσία γιατί ο ΟΤΕ δεν παραδώσει σωστά τη γραμμή.Και οτι περιμένουν απο τον ΟΤΕ να το διορθώσει και πως δεν είναι στο χέρι τους.
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να διορθώνει τέτοιες βλάβες;

Θυμίζει τη διαδικασία της φορητότητας! Μέχρι να γίνει η ενημέρωση του μητρώου φαίνεται να καλεί αλλά δεν χτυπάει πουθενά και αφού ενημερωθεί το μητρώο και μέχρι να ενημερωθούν οι πάροχοι βγάζει ότι δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Αυτά ισχύουν για τις εισερχόμενες!

Για τις εξερχόμενες προφανώς υπάρχει πρόβλημα με τον ΟΤΕ αλλά συνήθως λύνεται γρήγορα αρκεί να το δώσουν βλάβη από την Tellas στον ΟΤΕ. Κάλεσε τους και δες αν το έχουν δώσει ήδη.

hel
07-11-08, 14:35
Όταν παίρνω τηλέφωνο βγάζει ανύπαρκτος αριθμός.
Στην τεχνικη υποστήριξη το παλικάρι χθες μου είπε ότι κακώς ενεργοποιησαν την υπηρεσία γιατί ο ΟΤΕ δεν παραδώσει σωστά τη γραμμή.Και οτι περιμένουν απο τον ΟΤΕ να το διορθώσει και πως δεν είναι στο χέρι τους.
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να διορθώνει τέτοιες βλάβες;

Λογικά σε 3 ημέρες πρέπει να απαντήσει.
Εγώ στη θέση σου θα έκαναν καταγγελία σε ΕΕΤΤ και θα ζήταγα αποζημίωση από τους υπευθύνους για τη βλάβη. Το δεύτερο το προβλέπει σίγουρα και το συμβόλαιό σου.

sba
09-11-08, 14:11
Όταν παίρνω τηλέφωνο βγάζει ανύπαρκτος αριθμός.
Στην τεχνικη υποστήριξη το παλικάρι χθες μου είπε ότι κακώς ενεργοποιησαν την υπηρεσία γιατί ο ΟΤΕ δεν παραδώσει σωστά τη γραμμή.Και οτι περιμένουν απο τον ΟΤΕ να το διορθώσει και πως δεν είναι στο χέρι τους.
Ξέρει κανείς σε πόσες μέρες ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να διορθώνει τέτοιες βλάβες;

Mου ειχε συβει το ιδιο περυσι οταν πηγα απο ΟΤΕ στο 2play Forthnet. Πηγα στα γραφεια τους στη Καλλιθέα, στο τεχνικο τμημα, και μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ οφειλει (υπαρχει νόμος) να διορθώσει τη βλάβη σε 2 εργασιμες, οπως και εγινε. Ειχαν δωσει τη γραμμη μου σε μια της ΤΕΛΛΑΣ. Ήμουν τυχερος στην ατυχια μου γιατι μια γειτονισσα που'χε παει απο ΟΤΕ σε ΟΝ την ιδια ακριβως περιοδο ηταν 6 βδομαδες χωρις τηλεφωνο επειδη είχαν στειλει το δικο της νουμερο, παλι σε συνδρομητη Τελλας. Μαλλον η ΟΝ τοτε δεν ειχε τα 'ουμπαλα' να αντιμετωπίσει τον ΟΤΕ και να τους ζαλίσει να το διορθωσουν, ενω η 4νετ καθαρισε τσακ-μπαμ. Ασχετα με το οτι με ταλαιπωρει τελευταια και ηδη εχω κανει αιτηση να παω αλλου, οφειλω να παραδεχτω αυτο το ενα καλο τους.

Παντως πολυ συχνα ακουγεται αυτο με το μπερδεμα γραμμων στη μεταφορα παροχου. Ξεφτιλα. Δεν ειναι περιεργο παντως οτι οι υπαλληλοι του ΟΤΕ ποτε μα ΠΟΤΕ δεν κανουν λαθος να στειλουν τη γραμμη σου σε συνδρομητη ΟΤΕ και παντα το κανει μεταξυ ιδιοκτητων παροχων? Αφου υποτειθεται οτι οταν γινεται αυτο γινεται 'κατα λάθος'. Και καλα.......

hel
09-11-08, 15:14
Mου ειχε συβει το ιδιο περυσι οταν πηγα απο ΟΤΕ στο 2play Forthnet. Πηγα στα γραφεια τους στη Καλλιθέα, στο τεχνικο τμημα, και μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ οφειλει (υπαρχει νόμος) να διορθώσει τη βλάβη σε 2 εργασιμες, οπως και εγινε. Ειχαν δωσει τη γραμμη μου σε μια της ΤΕΛΛΑΣ. Ήμουν τυχερος στην ατυχια μου γιατι μια γειτονισσα που'χε παει απο ΟΤΕ σε ΟΝ την ιδια ακριβως περιοδο ηταν 6 βδομαδες χωρις τηλεφωνο επειδη είχαν στειλει το δικο της νουμερο, παλι σε συνδρομητη Τελλας. Μαλλον η ΟΝ τοτε δεν ειχε τα 'ουμπαλα' να αντιμετωπίσει τον ΟΤΕ και να τους ζαλίσει να το διορθωσουν, ενω η 4νετ καθαρισε τσακ-μπαμ. Ασχετα με το οτι με ταλαιπωρει τελευταια και ηδη εχω κανει αιτηση να παω αλλου, οφειλω να παραδεχτω αυτο το ενα καλο τους.

Παντως πολυ συχνα ακουγεται αυτο με το μπερδεμα γραμμων στη μεταφορα παροχου. Ξεφτιλα. Δεν ειναι περιεργο παντως οτι οι υπαλληλοι του ΟΤΕ ποτε μα ΠΟΤΕ δεν κανουν λαθος να στειλουν τη γραμμη σου σε συνδρομητη ΟΤΕ και παντα το κανει μεταξυ ιδιοκτητων παροχων? Αφου υποτειθεται οτι οταν γινεται αυτο γινεται 'κατα λάθος'. Και καλα.......

Ω ναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.