PDA

Επιστροφή στο Forum : E-Mail HOL σε Conn-x (Βοήθεια απο ειδικό)



GLakiss
05-11-08, 23:47
Απο τον Άννα στον Καΐάφα αλλά λύση καμιά η HOL με στέλνει στον ΟΤΕ και αντίστροφα.
Βοήθεια για ρυθμίσεις λογαριασμού E-mail της HOL σε σύνδεση Conn-x (Otenet). Δεν μπορώ να έχω τα εισερχόμενα E-mail της HOL του τύπου "user...@hol.gr σε Conn-x τα εξερχόμενα φεύγουν κανονικά με "Διακομιστής εξερχόμενης: mailgate.otenet.gr" Βγαίνει πάντα το μήνυμα "Η εργασία "user...@hol.gr - Λήψη" ανέφερε ένα σφάλμα : (0x80042108) :
"Το Outlook δεν είναι δυνατό να συνδεθεί με το διακομιστή εισερχόμενης αλληλογραφίας σας (POP3). Εάν εξακολουθείτε να λαμβάνετε αυτό το μήνυμα, επικοινωνήστε με το διαχειριστή του διακομιστή σας ή με την υπηρεσία παροχής Internet (ISP)."
Οι ρυθμίσεις μου.
Διακομιστής εισερχόμενης: pop3.hol.gr
Διακομιστής εξερχόμενης: mailgate.otenet.gr

Μέχρι πρότινος σε Lannet δούλευε άψογα. Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι η αλλαγή του διακομιστή εξερχόμενης.
Χρειάζομαι τις συμβουλές σας.:rofl:

030366
06-11-08, 01:15
Eφόσον μπορείς να στείλεις το πρόβλημα δεν είναι της otenet, αν και δε' νομίζω να είναι ούτε της HOL. Αιώνιο Outlook. :worthy:

GLakiss
07-11-08, 00:11
Επανέρχομαι σε σχέση με το αρχικό μου μήνυμα.
Σε άλλη σύνδεση φίλου, που έχει άλλο πάροχο εκτός ΟΤΕ, που το δοκίμασα δουλεύει άψογα.
Άρα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ ή κάποιας ρύθμισης;
Το έχω δοκιμάσει και με το να "απαιτείται χρήση ασφαλούς ελέγχου ταυτότητας με κωδικό πρόσβασης (SPA) αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;

CAMEL_LIGHTS
07-11-08, 00:49
Θα σου προτεινα να δοκιμασεις καποιο αλλο mail client μηπως το outlook σου εχει καποιο προβλημα

windows ειναι αυτα βλεπεις......

δοκιμασε και μας λες πως πηγε:)

GLakiss
07-11-08, 03:33
Σε Ubuntu 8.10 με Evolution Mail όλα δουλεύουν άψογα (εισερχόμενα και εξερχόμενα) στον ίδιο υπολογιστή (XP-VISTA και Ubuntu)

Επίσης δουλεύει και με χρήση εξερχομένων smtp.hol.gr που στα VISTA / X P δουλεύει μόνο με mailgate.otenet.gr και για εισερχόμενες incoming mail server: pop3.hol.gr.

Minus_gr
07-11-08, 11:06
Η οτενετ δεν επιτρέπει smtp σε άλλα δίκτυα παραμόνο σε χρήστες οτενετ.(Σε μπέρδεψα σίγουρα..)
Πιο απλά αν είσαι οnline μέσω ΗΟL,Lannet κτλ και έχεις smtp mailgate.otenet.gr θα στέλνει μόνο σε xxxx@otenet.gr
H λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να στέλνεις-λαμβάνεις από το account οτενετ που έχεις μέσω IMAP(tools.otenet.gr) ή στο Οutlook Διακομιστή Εισερχόμενης:mail.otenet.gr και Εξερχόμενης αυτόν της HOL,Lannet ή όποιας τελοςπάντων είσαι συνδεδεμένος εκείνη την στιγμή.

Όλα τα παραπάνω για να διαχειρίζεσε την αλληλογραφία της οτενετ.

Αν εσύ είσαι συνδεδεμένος με το Conn-x και θές μέσω Outlook να λαμβάνεις από hol δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει.
Μιλάς με HOL αν επιτρέπουν POP3 σε άλλο δίκτυο ή πάλι μέσω IMAP διαχειρίζεσε τα εισερχόμενα(δεν θυμάμαι την σελίδα sorry)

@ ADSLgr.com All rights reserved.