PDA

Επιστροφή στο Forum : TELLAS, ΜΑΡΟΥΣΙ



Nikos.B
06-11-08, 10:43
Καλημέρα σας,

Θα χρειαστώ απόψεις από χρήστες TELLAS στο MAΡΟΥΣΙ.

ΤΕLLAS Mαρούσι. ΑΞΙΖΕΙ;

Ξέρετε αν η ΤΕLLAS έχει δικό της DSLAM στο Μαρούσι και αν το έχει τοποθετήσει στο ψηφιακό κέντρο του Αμαρουσίου;


υ.γ. είμαι στην FORTHNET :down: και αναζητώ νέο πάροχο...

johnvam
06-11-08, 11:48
Εγώ μένω Ηράκλειο...

Είχα Forthnet και το καλοκαίρι πέρασα σε Tellas!

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλύτερα! Και η τηλεφωνία αλλά κυρίως το Internet!

Για μένα αξίζει! :oneup:

apostol70
07-11-08, 02:15
Κοίτα και αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214173&highlight=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B9) μπορεί να σε βοηθήσει

Nikos.B
07-11-08, 10:42
Ευχαριστώ!

apostol70
14-01-09, 02:36
Είχε κανείς από Μαρούσι πρόβλημα με το τηλέφωνο σήμερα το απόγευμα;

ConKrys
15-01-09, 01:47
Καλησπέρα,
Αναρωτιέμαι εάν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι. Είμαι με Τελλάς 1 Τετράγωννο από το ΙΚΑ Αμαρουσίου (οπου έχω ακούσει ότι είναι το dslam), χρονίζω στα 17.500 μεχρι και 19.000 αλλα το κατεβάζω με 80-250kbps με ελλάχιστες εξαιρέσεις φτανει τα 700kbps. Τωρα λέω... εγω δεν θα έπρεπε να κατεβάζω με 1.2ΜΒ τουλάχιστον? Τί γινετε με την Τελλάς στο Μαρούσι?!?! Γενικά με τις εταιρίες πλήν ΟΤΕ. Ο γείτονας στο διπλανό διαμέρισμα με 4νετ έχει την ίδια χάλια ταχύτητα και χρονίζει στα 18.500 ενώ στο πάνω όροφο με ΟΤΕ και 8αρα κατεβάζει με 700Kpbs STANDAR! Τι συμβαίνει? Υπάρχει κάποια λύση... γνωρίζει κανένας τίποτα γενικότερα?

apostol70
15-01-09, 02:14
Το πρόβλημα δεν είναι η ταχύτητα που συγχρονίζεις το πρόβλημα είναι ότι η Tellas τον τελευταίο καιρό σέρνεται κανονικότατα. Μια ματιά στο forum θα σε πείσει

Nikos.B
15-09-09, 11:02
Καλημέρα σας,

Ανεβάζω ξανά αυτό το θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα...

Μετά από πολλές περιπέτειες έφυγα από την FORTHNET και ήρθα TELLAS ... τηλεφωνία και ίντερνετ (24Mbps)

Ερωτήσεις

1. Διαπίστωσα ότι όσο καιρός ήμουν κομμένος από την FORTHNET παρέμενα στο DSLAM με συγχρονισμό περίπου στα 11Mbps. Όταν ενεργοποιήθηκε η ΤELLAS διαπίστωσα ότι παρέμεινα στο ίδιο DSLAM στην ίδια ταχύτητα... Αυτό σημαίνει ότι οι εταιρείες έχουν τα ίδια DSLAM;
Υποτίθεται ότι έφυγα από FORTHNET για να αλλάξω DSLAM και για να αυξηθεί και το εύρος συγχρονισμού... Μου έλεγαν ότι θα συγχρονήσω μεταξύ 15 και 18 Mbps...
Τουλάχιστον αυτά ισχυρίσθηκαν οι Πωλήσεις της TELLAS.

Το Τεχνικό της Τellas τελικά μου είπε ότι οι εταιρείες χρησιμοποιούν κοινά DSLAM και δεν έχει ξεχωριστά. Εγώ ειδικά λένε πέφτω σε κάποιο 033 του Αμαρουσίου... Οπότε η ταχύτητα είναι δεδομένη βάση των SNR και Attenuation.

2. Η ταχύτητα σε σχέση με την FORTHNET μου φάνηκε πολύ αργή...
Μπήκα στο FTP του NTUA να κατεβάσω για test ένα αρχείο και κατέβαινε με 25kb/sec ...
Το FTP του NTUA το προτείνει η ίδια η TELLAS για test της ταχύτητας
Είναι λογικό αυτό;

Καμιά άποψη κανείς;
Μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ή να τα παρατήσω όλα;

fakefear
19-09-09, 23:59
Δεν εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,αλλα σχεδον...
Εκανα ενα ποστ πριν μερικες μερες

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325708

και ειχα μονο μία απαντηση,
Έχω διαβάσει αμέτρητα πόστ(έτσι έπεσα και στο δικό σου)ακόμη και με έμεσα θέματα,μήπως βγάλω κάποια άκρη.
Ωστόσο,μέχρι τώρα,φτάνω στο συμπερασμα,οτι ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ DSLAM αν αλάξεις πάροχο,παρα έχει να κάνει με την περιοχή.
Ωστόσο ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΟΣ κι εγω..
Μένω Πολύδροσο Αμαρουσίου,ειναι κάτω απο το Μαρούσι,πάνω απο Λ.Πεντέλης.
Το DSLAM μου ειναι απο Μαρούσι,;Eχω Connx 24αρα και κλειδώνει στα 6 με 6.3.
Γενικότερα δέν ξέρω τι να σε συμβουλέψω,είμαι ακόμη στο ψάξιμο κιεγώ,θεώρησε το πόστ σάν "ενημερωτικό"...:hmm:
Καλή τύχη..

Nikos.B
20-09-09, 11:46
Δεν εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,αλλα σχεδον...
Εκανα ενα ποστ πριν μερικες μερες

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325708

και ειχα μονο μία απαντηση,
Έχω διαβάσει αμέτρητα πόστ(έτσι έπεσα και στο δικό σου)ακόμη και με έμεσα θέματα,μήπως βγάλω κάποια άκρη.
Ωστόσο,μέχρι τώρα,φτάνω στο συμπερασμα,οτι ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ DSLAM αν αλάξεις πάροχο,παρα έχει να κάνει με την περιοχή.
Ωστόσο ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΟΣ κι εγω..
Μένω Πολύδροσο Αμαρουσίου,ειναι κάτω απο το Μαρούσι,πάνω απο Λ.Πεντέλης.
Το DSLAM μου ειναι απο Μαρούσι,;Eχω Connx 24αρα και κλειδώνει στα 6 με 6.3.
Γενικότερα δέν ξέρω τι να σε συμβουλέψω,είμαι ακόμη στο ψάξιμο κιεγώ,θεώρησε το πόστ σάν "ενημερωτικό"...:hmm:
Καλή τύχη..

Καλημέρα,

Διάβασα και τα δικά σου προβλήματα, διαβάζω και τα δικά μου...
Και εγώ είμαι κοντά σχετικά στη Σωρού...Είμαι λίγο ποιο πάνω από τον Άγιο Ελευθέριο αν ξέρεις. Δεν πέφτω στο ψηφιακό κέντρο του Αμαρουσίου. Υπάρχει λένε άλλο κέντρο ποιο κοντά.
Κάποιο με αριθμό 033...

Εγώ πήγα TELLAS γιατί έχουμε και (καλά) μεγάλη επιχειρησιακή συνεργασία οπότε μιλάω απ'ευθείας με κάποιους μεγάλους εκεί μέσα...

Αλλά από ότι βλέπω μάλλον και αυτοί τα έχουν χαμένα ή ακόμα ψάχνουν να βγάλουν άκρη με καλωδιακές/DSLAM και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...

Σήμερα συγχρόνισα στα 13200... Η συμπεριφορά στον συγχρονισμό είναι ακριβώς ίδια με την FORTHNET. Το DSLAM δεν αλλάζει. Αυτό είναι επιβεβαιωμένο και το μόνο σίγουρο.

Τις καθημερινές συγχρονίζω περίπου στα 10 με 11 και τα Σαββατοκύριακα 13Mbps με 14Mbps.

Αλλά αυτό δεν λέει και πολλά όταν οι ταχύτητες είναι τραγικές...

Σήμερα ξανά έκανα test με FTP / NTUA και κατεβάζει περίπου με 40kbyte/sec.
Τραγικό... Με Modem στα 56kbps ήταν καλύτερες οι ταχύτητες.
Το αρχείο είναι αυτό: ftp://ftp.ntua.gr/ls-lR.Z

Και εδώ η TELLAS προτείνει το NTUA για test ταχύτητας:
http://www.tellas.gr/default.asp?siteID=1&langID=1&pageID=261

Η Tellas ισχυρίζεται ότι υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο που πέφτω και ότι υπολογίζεται την άλλη βδομάδα να διορθωθεί.

Αν δεν διορθωθεί θα απευθυνθώ πλέον απ'ευθείας σε μεγάλα κεφάλια και θα ρίξω στο τραπέζι και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της επαγγελματικής συνεργασίας που έχουμε σε όλη την Ελλάδα ...

Δεν θα το αφήσω έτσι αυτό ...

Nikos.B
25-09-09, 19:58
Μάλλον επιλύθηκε το πρόβλημα στο Μαρούσι...
Ξαφνικά η ταχύτητα στο FTP του NTUA εκτοξεύτηκε στα 500kb/sec και 1,2Mb/sec με το DownThemAll στο Mozilla
Και στο ADSL SPEED TEST:

http://www.speedtest.net/result/574693502.png (http://www.speedtest.net)

@ ADSLgr.com All rights reserved.