PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα τεχνολογία από την Sandisk αυξάνει την ταχύτητα των SSD μέχρι 100 φορές



nnn
06-11-08, 12:58
Σε μια εξέλιξη της υπάρχουσας τεχνολογίας των Solid State δίσκων που είναι ήδη πολύ γρήγοροι, η Sandisk ανέπτυξε ένα νέο flash file system με το όνομα ExtremeFSS, το οποίο θα ανεβάζει έως και 100 φορές την απόδοση, με την χρήση ενός page-based αλγόριθμου που θα αποσυνδέσει την λογική θέση των δεδομένων από την φυσική κατανομή τους στον δίσκο.

Όταν χρειάζεται να γίνει ενέργεια εγγραφής το drive θα αποθηκεύει τα δεδομένα στο σημείο του δίσκου που είναι πιο αποδοτική η αποθήκευση τους, λαμβάνοντας υπόψη τις συνήθειες του χρήστη.
Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της απόδοσης στην εγγραφή, αυξάνοντας την συνολική απόδοση του δίσκου.

Προϊόντα που θα χρησιμοποιούν την νέα τεχνολογία αναμένονται κάποια στιγμή το 2009.

Πηγή : Techspot (http://www.techspot.com/news/32353-SanDisk-to-boost-SSD-write-speeds-by-100x.html)
Περισσότερα : X-bit Labs (http://www.xbitlabs.com/news/storage/display/20081105204259_SanDisk_Plans_to_Speed_Up_Solid_State_Drives_by_Up_To_100_Times_in_2009.html)

crypter
06-11-08, 13:01
100 φορες πιο γρηγορο απο το ηδη γρηγορο; :shock:
θα αρχισουμε να μετραμε το access time σε picoseconds :p

hadderakk
06-11-08, 13:04
Ενδιαφερον ακουγεται. Αναμενουμε και την υιοθετηση του vRPM ή κατι εφαμιλλου, για να εχουμε κι ενα μετρο συγκρισης με το "μηχανικο" παρον/παρελθον...

goku
06-11-08, 13:04
και πόσα ευρώ θα κάνουν; θα μπορεί να τους αγοράσει ένας κοινός θνητός;

crypter
06-11-08, 13:06
και πόσα ευρώ θα κάνουν; θα μπορεί να τους αγοράσει ένας κοινός θνητός;

σε 2-3 χρονια ναι :p τωρα ειναι νωρις ακομα, μονο ημιθεοι και πανω αγοραζουν στην αρχη. :p

Jazzer
06-11-08, 13:13
σε 2-3 χρονια ναι :p τωρα ειναι νωρις ακομα, μονο ημιθεοι και πανω αγοραζουν στην αρχη. :p
Ημιπλούσιοι εννοείς :p
Μιλάμε για φοβερά "προσιτές" τιμές ! :rolleyes:

makisathanos
06-11-08, 14:11
θα γυρίσει ο τροχός θα ...αγοράσει κι ο φτωχός... :)

21century
06-11-08, 14:15
Tουλάχιστον να αυξηθεί η εγγραφή δεδομένων στις μνήμες σερεάς κατάστασης που μέχρι σήμερα στερούνται χαρακτηριστικών, πάντως εδώ και καιρό γίνονται καταπληκτικά θαύματα...

A_gamer
06-11-08, 14:25
Ακούγεται πολλά υποσχόμενη η τεχνολογία αυτή. :oneup:

Hodad
06-11-08, 14:28
Αυτά είναι τα ωραία :biggrin:

Πάντως 'καλοί' SSD δίσκοι με 'σχετικά μεγάλη' χωρητικότητα αρχίζουν και γίνονται αρκετά προσιτοί.
Οι συγκεκριμένοι βέβαια όταν βγούν απλά δε θα πλησιάζονται :p

Georgevtr
06-11-08, 14:30
100 φορες?Δηλαδη ΤΙ ταχυτητα αναγνωσης θα εχει?:worthy:

WagItchyef
06-11-08, 14:48
Το μέλλον είναι οι SSD. Η τεχνολογία αυτή θα αντικαταστήσει τους σκληρούς δίσκους, τα DVD/Blue Ray ως αποθηκευτικά μέσα, και δεν αποκλείεται και τις τρέχουσες τεχνολογίες RAM, με αποτέλεσμα όταν σβήνουμε τον υπολογιστή, τα δεδομένα της RAM να μην χάνονται (instant on).

A_gamer
06-11-08, 14:52
και δεν αποκλείεται και τις τρέχουσες τεχνολογίες RAM

Μπα, υπάρχουν νέες τεχνολογίες RAM που έχουν κάποια χαρακτηριστικά των SSD, απλώς κοστίζουν πολύ περισσότερο ανά byte (άρα κάνουν για RAMs αλλά όχι για σκληροί) και είναι πολύ γρηγορότερες και από τις σημερινές ακόμα. Η χρήση των SSD (τουλάχιστον των flash-based) για μνήμη σε ένα σύστημα θα ήταν απίστευτο πισωγύρισμα και bottleneck.

andreasermones
06-11-08, 14:52
πωπω νεα...πολυ καλο αυτο γιατι ειχε μεινει πισω για καποιο καιρο η τεχνολογια αυτη...τωρα να δουμε ποτε θα γινει προσιτο προς εμας...

Mouse Potato
06-11-08, 16:31
Boost στους ήδη γρήγορους SSD... Μια χαρούλα το βρίσκω...

tigrakas
06-11-08, 19:18
καλα όλα αυτά και ωραία με το "read" τι γίνεται;

grayden
06-11-08, 20:53
καλα όλα αυτά και ωραία με το "read" τι γίνεται;
Τι εννοείς;

xlntstay
06-11-08, 20:54
το read θα συνεχίσει να έχει τους περιορισμούς του SATA2 (H Intel είναι κοντα στα 250ΜΒ/sec)
οπότε μετά μονο RAID0 και PCI-E x8 και πάνω

Mouse Potato
06-11-08, 21:02
PCI-E x8 και πάνω

What does it mean?

Σκληροί σε PCI-E; :rolleyes:

crypter
06-11-08, 21:03
What does it mean?

Σκληροί σε PCI-E; :rolleyes:

μαλλον μεσω sata controller.:)

xlntstay
06-11-08, 21:07
μαλλον μεσω sata controller.:)

Ορθόν :)

Σημ...off topic...ρε συ crypter έκανες εγγραφή πρίν από 4.5 μήνες και έχεις 5000+ posts :oneup: ...πως τα κατάφερες...εγώ είμαι από τους πρώτους (αρχες 2003) και ούτε 500.... :p

Mouse Potato
06-11-08, 21:08
μαλλον μεσω sata controller.:)


Ορθόν :)

Σωστός δεν το χα σκεφτεί αυτό :redface:

Τα controllers δεν κουμπώνουν σε απλές PCI; (έχω μείνει μάλλον πολύ πίσω)

crypter
06-11-08, 21:10
εχουν βγει και σε χ8 http://www.google.gr/search?hl=el&q=sata+controller+pci+x8&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=

xlntstay
06-11-08, 21:14
Σωστός δεν το χα σκεφτεί αυτό :redface:

Τα controllers δεν κουμπώνουν σε απλές PCI; (έχω μείνει μάλλον πολύ πίσω)

είναι πολύ "στενός" (σε διαμεταγωγή) ο PCI.... ;)
(Ο ARECA που έχω ειναι x8)

TearDrop
07-11-08, 00:02
Αντε σιγά σιγά να παίρνουνε τα πάνω τους οι σκληροί γιατί χρόνια τώρα ήταν (και είναι ακόμα) το πιο αργό περιφερειακό του υπολογιστή.

gkandir
07-11-08, 00:12
Καλά, σε 2-3 χρόνια που, φαντάζομαι ότι, θα είναι προσιτοί, θα δούμε επιδόσεις φωτιά! Άντε γιατί το βαρέθηκα αυτό το κρ κρ κρ...

NitrOuS
07-11-08, 14:05
Αντε σιγά σιγά να παίρνουνε τα πάνω τους οι σκληροί γιατί χρόνια τώρα ήταν (και είναι ακόμα) το πιο αργό περιφερειακό του υπολογιστή.

Εγώ απορώ γιατί δεν κάνουν μια ιεραρχία ακόμα στα μέσα αποθήκευσης. Δηλ ανάμεσα σε σκληρό και μνήμη να υπάρχει ένας SSD. Να μην περιέχει κ πολλά πράγματα αλλά σίγουρα τα δεδομένα σχετικά με το boot. Έτσι θα γινόταν έτοιμος για χρήση ο υπολογιστής σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

A_gamer
07-11-08, 14:12
Εγώ απορώ γιατί δεν κάνουν μια ιεραρχία ακόμα στα μέσα αποθήκευσης. Δηλ ανάμεσα σε σκληρό και μνήμη να υπάρχει ένας SSD. Να μην περιέχει κ πολλά πράγματα αλλά σίγουρα τα δεδομένα σχετικά με το boot. Έτσι θα γινόταν έτοιμος για χρήση ο υπολογιστής σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτό ισχύει κατά κάποιον τρόπο στους υβριδικούς δίσκους.

WagItchyef
07-11-08, 14:50
Εγώ απορώ γιατί δεν κάνουν μια ιεραρχία ακόμα στα μέσα αποθήκευσης. Δηλ ανάμεσα σε σκληρό και μνήμη να υπάρχει ένας SSD. Να μην περιέχει κ πολλά πράγματα αλλά σίγουρα τα δεδομένα σχετικά με το boot. Έτσι θα γινόταν έτοιμος για χρήση ο υπολογιστής σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτό ακριβώς που λες κάνει η Turbo Memory της Intel:

http://www.intel.com/design/flash/nand/turbomemory/demo/demo.html

http://www.anandtech.com/mobile/showdoc.aspx?i=3009

ypopto_mpifteki
07-11-08, 23:10
Βαρυσήμαντη δήλωση:

Το κόβω να καταργούνται οι RAM και οι σκληροί δίσκοι

και να αντικαθίστανται και τα δυο με ένα νέο είδος component για διάβασμα/γράψιμο/προσπέλαση δεδομένων.
Είμαστε κοντά. Το πολύ σε 2 χρόνια.
Ξεψειρίστε ύποπτες λεπτομέρειες στα μεθ-επόμενα μοντέλα των σειρών i7 της Intel που θα "συνεργάζονται" καλύτερα με κάτι που ακόμη υπάρχει μόνο σαν ιδέα.

Mark my words.

Να μην πω οτι η Intel θα προσπαθούσε αν μπορούσε να κάνει integrate τη τεχνολογία και να βγαίνει compact μαζί με τον επεξεργαστή, να καταργήσει άλλα μέρη του επεξεργαστή και να τα αντικαταστήσει με το νέο είδος component προσπέλασης.

Πάμε για VerySmallPersonalComputers VSPCs.
Αυτό θα αλλάξει και την αγορά των κινητών προφανώς αλλά και θα μπορούσε να αναγκάσει την ραγδαία υιοθέτηση του WiFi. Ολα αυτά στο οχι τόσο μακρινό μέλλον. Κι ασε τον ΟΤΕ να κάνει ασύμμετρη αντιπληροφόρηση για τα ανασφαλή WiFi μήπως πουλήσει κανένα Conex παραπάνω.

Είπατε τίποτα?..

Εγω θα κοιτούσα με καλό μάτι τις μετοχές της Asus..

kuja
07-11-08, 23:12
θα γινει χαμος......

makisathanos
09-11-08, 12:50
Πόσο ασφαλή είναι τα δεδομένα σε ένα τέτοιο "δίσκο" στο χρόνο; Έχω σκληρό δίσκο 4GB που δεν έχει χάσει το παραμικρό (τουλάχιστον έτσι δείχνει) αποθηκευμένο και παροπλισμένο 2 χρόνια. Αν τον συνδέσω είμαι βέβαιος ότι θα τον διαβάσω.
Όχι τίποτε άλλο: το σενάριο φευγω ξαφνικά για 2-3 μέρες και η μπαταρία του λαπιτοπιού εκφορτίζεται πλήρως είναι δυνατόν να κρύβει κινδύνους να χάσω πολλά;
Για πόσο χρόνο είναι ασφαλή τα δεδομένα σε ένα τέτοιο "δίσκο" εκτός τάσης;

nikosl
09-11-08, 14:17
Σχεδόν όσο ασφαλή είναι τα δεδομένα σου σε ένα usb memory stick

Unreal
10-11-08, 15:00
Εμένα για ψιλομούφα τεχνολογία μου φαίνεται απο την στιγμή που θα βασίζεται (όπως κατάλαβα) κυρίως σε αλγόριθμο για το που θα γίνεται η εγγραφή και σε πιο έξυπνο file system γενικότερα και όχι σε αύξηση της συχνότητας/μείωση latency των κελιών μνήμης SSD.

chaoss_z
10-11-08, 16:24
Ας κυκλοφορήσουνε επιτέλους μπας και πέσουνε οι τιμές των "απλών" SSD!!

Hauriz
12-11-08, 15:10
θα γινει χαμος......

θα γίνει πανικός:twisted::twisted::twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.