PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία αποστολής e-mail σε yahoo μέσω mailgate



herbal
06-11-08, 16:12
Εδω και αρκετό καιρό υπάρχει πρόβλημα αποστολής e-mail μεσω του mailgate.ote.gr,σε λογαριασμούς yahoo.com και απο οτι διαβασα σε forums και blogs,και σε λογαριασμούς aol.com.

Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω και εγώ στο mail της εταιρίας μου,αφου δεν μπορώ να στειλω email σε συνεργάτες που εχουν λογαριασμους σε yahoo.

Πριν απο κανενα μηνα έστειλα mail στην οτενετ,οπου ζητουσα ενημέρωση για το προβλημα.Η απαντηση έρχετε ακόμη.......Το πρόβλημα ειναι πως ενω ειναι αρκετα σοβαρο κατα την γνωμη μου,δεν βλεπω να τους ενοχλεί ιδιαίτερα.

Παραθέτω θέμα απο blog
http://feedme.blogsite.org/2008/09/20/m%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BD-mailserver-%CE%BF%CF%84%CE%B5/

........Auto merged post: herbal πρόσθεσε 4 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και η απάντηση αμεσως μόλις σήκωσα το θέμα στο forum εδω.Ισως να μην το είχα στείλει στο σωστό emai αρχικα,αλλα μια προώθηση εκ μέρους τους δεν βλάπτει........

___________________________________________________________________

Αγαπητέ Κε *********

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το ανωτέρω πρόβλημα δεν οφείλεται σε τεχνική δυσλειτουργία που παρουσιάζεται στον εξοπλισμό μας, αλλά σε μπλοκάρισμα της email κίνησης από την Yahoo.
O OTE λαμβάνει κάθε απαιτούμενο μέτρο για την αποφυγή καταγραφής υποδομών του, σε λίστες αποστολέων ανεπιθύμητης αλληλογραφίας που διατηρούν εταιρίες και οργανισμοί ανά τον κόσμο. Δεν μπορεί όμως να διασφαλίσει - όπως συμβαίνει σε κάθε πάροχο υπηρεσιών Internet- εντός του πλαισίου λειτουργίας του και
+των τεχνικών και εμπορικών παραμέτρων υλοποίησης των υπηρεσιών του,
ότι δεν θα υπάρχουν πελάτες του, που ακούσια ή εκούσια αποστέλλουν αλληλογραφία που μπορεί να χαρακτηριστεί σαν Spam.
Δεν είμαστε υπεύθυνοι για τις πολιτικές που ακολουθούν άλλοι πάροχοι όπως για παράδειγμα η yahoo.
Παρόλα αυτά το αρμόδιο τμήμα Abuse κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να επιλύει τέτοιου είδους προβλήματα, όταν αυτά πέφτουν στην αντίληψή μας.
Έχουμε ήδη έρθει σε επαφή με την εν λόγω εταιρία προκειμένου να αιτηθούμε την αποκατάσταση της επικοινωνίας.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με τιμή

OTENET Network Abuse

ΟΤΕ Α.Ε.
Τμήμα Υποστήριξης Νέων Υπηρεσιών - NEXT2U
Τηλ: 801 11 35555

Fax: 2106779990

URL: www.otenet.gr/hd

Tiven
06-11-08, 16:14
Ωχ ωχ για αυτό πόσα emails τον τελευταίο καιρό, προς μερικούς πελάτες του πατέρα μου δεν πηγαίναν... Και δεν ήξερε κανείς ποιος φταίει.

Minus_gr
07-11-08, 11:18
Προφανώς κάποιος λόγος υπάρχει για αυτό το μπλοκάρισμα..
Πάντως προχτές έκανα μια εγγραφή στο ποκερ τζιαρ και όταν μου ζήτησε mail για επιβέβαιωση και έβαλα
εναν της yahoo που έχω καβάτζα έβγαλε pop up οτι έχουν παρατηρηθεί καθυστερήσεις κτλ και τελικά
έβαλα ένα hotmail.
Άρα μάλλον δεν είναι μόνο οτενετ θέμα.

Tiven
07-11-08, 11:30
Επιβεβαιώνω προβλήματα ΚΑΙ με NetOne. Εϊναι θέμα Yahoo από ό,τι φαίνεται.

Ντροπή. :down:

dimitriskts
07-11-08, 11:44
Eγώ δεν μπορώ να λάβω mail στην εταιρεία από λογαριασμούς yahoo και hotmail...αυτό συμβαίνει απο χθές το πρωί και συνεχίζεται σήμερα. Έχω στείλει πάνω από 3 μηνύματα από τον λογαριασμό hotmail που έχω και κανένα δεν έχει φτάσει από χθές στο εταιρικό μου mail. Αντίθετα από το εταιρικό μου πηγαίνει κατευθείαν στον λογαριασμό hotmail....

What the f*** is going on....

Minus_gr
07-11-08, 12:33
Αυτό μάλλον είναι θέμα policy του domain.
Μηπως να ψάξεις στα junk(?)

dimitriskts
07-11-08, 12:46
Αυτό μάλλον είναι θέμα policy του domain.
Μηπως να ψάξεις στα junk(?)

Δεν νομίζω γιατί μέχρι προχθές λαμβάναμε κανονικά. Να άλλαξε το policy του domain απο μόνο του το βρίσκο λίγο απίθανο και στα junk δεν υπάρχει τίποτα πλέον των φυσιολογικών...:)

Minus_gr
07-11-08, 13:18
Στο επιστραφόμενο από τις δοκιμές που έκανες θα φαινέται σίγουρα ο λόγος :oneup:

greg21
07-11-08, 13:20
η yahoo ψαχνει να βρει αγοραστη....αν δεν βρει?μαλλον κατεβαζει ρολα απο οτι διαβαζω σε ξενα forum...

Tiven
07-11-08, 13:24
**********************************************
** THIS IS A WARNING MESSAGE ONLY **
** YOU DO NOT NEED TO RESEND YOUR MESSAGE **
**********************************************

The original message was received at Wed, 5 Nov 2008 10:36:17 +0200
from ************-dsl.netone.gr [****]

----- Transcript of session follows -----
<********@yahoo.gr>... Deferred
Warning: message still undelivered after 12 hours
Will keep trying until message is 3 days old

Εδώ και πόσες μέρες το στέλνει. Αυτό εδώ είναι σημερινό φρέσκο, μαζί ήρθαν άλλα 2 πριν λίγο.
Και από ΟΤΕ τα ίδια ακριβώς.

:evil::evil::evil::evil:

dimitriskts
07-11-08, 13:28
Στο επιστραφόμενο από τις δοκιμές που έκανες θα φαινέται σίγουρα ο λόγος :oneup:

Εμ έλα που δεν υπάρχει επιστρεφόμενο με failed delivery. Το mail φεύγει απ τον λογαριασμό στο hotmail δεν παραδίδεται στο εταιρικό μου αλλά δεν επιστρέφει και αναφορά αποτυχίας στο hotmail....θα τρελαθω....παίζει να έχουν χαθεί σε τίποτα ενδιάμεσους;;;;;



Έκανα ένα ping στο www.hotmail.com και είχα 100% packet loss
με tracert από to 6o hop και μετά κάνει timeout. Φτάνει μέχρι το ash2-new11-racc3.new.seabone.net [195.22.216.205].

Μήπως είναι θέμα Forthnet τελικά;;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.