PDA

Επιστροφή στο Forum : Packet Loss?



TheAbsolute
06-11-08, 17:01
Γεια σας παιδιά.

Όταν κάνω trace-root σε κάποιον server και βρίσκω στην διαδρομή 1-2 servers οι οποίοι από μόνοι τους παρουσιάζουν packet loss (της τάξης του 35%) αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάνονται πακέτα και στον τελικό server? ...

Γενικότερα πως λειτουργεί αυτή με μεταφορά δεδομένων;.. Αν ένας server δεν πάρει ένα πακέτο, τότε τι γίνεται;.. Το πακέτο ξαναστέλνεται, χάνεται εντελώς, ή στέλνεται σε άλλο server?

Αυτά τα ρωτάω γιατί σε κάποια παιχνίδια νιώθω πως κάτι "χάνεται". Π.χ. σε shooters , ρίχνεις μια σφαίρα στην κεφάλα του άλλου και ο άλλος την σκαπουλάρει άθικτος - μήπως το πακέτο με τα στοιχεία του πυροβολισμού χάθηκε;..

Έκανα ένα trace-root με έναν server παιχνιδιού που συχνά μου παρουσιάζει προβλήματα.
Ενδιάμεσα στο trace-root κάθε φορά υπάρχει ο server 62.103.14.65 (vlan45-athe6509k2.otenet.net) ο οποίος σε polling 400 πακέτων παρουσίασε 35% packet loss!

Το ωραίο είναι ότι μετά από αυτόν τον server ακολουθεί ο 83.235.5.5 (athe7609k1-ath6509k2.otenet.net) o οποίο σε polling 200 πακέτων παρουσίασε packet loss 30%.

Το ping που έχω με τον τελικό server είναι μόλις 78. Από την άλλη o τελικός server δεν παρουσιάζει packet losses, αλλά το παιχνίδι συχνά έχει καθυστέρηση (δηλαδή ενώ ο άλλος με πυροβολεί, εγώ τον βλέπω να τρέχει, και ξαφνικά σε μια στιγμή σταματάει, πυροβολεί και σκοτώνει -) δηλαδή σαν να έρχονται απότομα όλα τα packets μαζί από τον server αντί να έρθουν στην ώρα τους, και ομοίως σαν να πηγαίνουν τα δικά μου όλα μαζί (π.χ. βγαίνω πολύ γρήγορα για μια στιγμή να πετάξω μια χειροβοβίδα και ξανακρύβομαι, και μέσα σε τόσο λίγο χρόνο που έχουν ρίξει 5-6 σφαίρες 100% ευστοχίας, άρα μάλλον ο αντίπαλος με βλέπει ακίνητο μέχρι να του φτάσουν τα packets της μετακίνησής μου, και ενω έχω κρυφτεί αυτός που ρίχνει χαλαρά τις σφαίρες - αυτές μου έρχονται εμένα μαζεμένες και είμαι dead πίσω από τον τοίχο). Άλλες φορές ρίχνω σε κάποιον με καραμπίνα, και οι σφαίρες τον διαπερνούν χωρίς να τρώει αυτός καθόλου damage - λες και δεν έφτασε ποτέ η πληροφορία ότι του έριξα (και μάλιστα 3 φορές!).

> Οι δύο server που παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα, ενδέχεται να προκαλούν αυτά τα προβλήματα στο online-gaming;
> Μήπως θα έπρεπε ή να τους φτιάξουν ή να τους απομονώσουν από το γενικότερο δίκτυο αν η παρουσία τους καθυστερεί (ή εξαφανίζει) πακέτα; - Μπορεί στο download/upload να μην υπάρχει θέμα αλλά το online-game όπου και το παραμικρό πακέτο παίζει σημασία, το καταστρέφουν στην κυριολεξεία.
> Μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να μην έχω τέτοια προβλήματα;
> Υπάρχει κανένα δωρεάν software για να ελέξω τα S/R, Attenuation της γραμμής μου;
> Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι οκ όπως τα βλέπω από το router (to -25 με προβληματίζει!)?
Noise Margin upload: -25 dB, download: 11 dB
Attenuation upload: 10 dB, download: 15 dB

karavagos
07-11-08, 12:14
Γενικότερα οι routers αντιμετωπίζουν διαφορετικά τα πακέτα που κάνουν forward προς άλλους routers σε σχέση με αυτά που επεξεργάζονται οι ίδιοι. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν μηχανισμοί που προωθούν τα πακέτα χωρίς την εμπλοκή της CPU, οπότε και εξυπηρετούνται άμεσα. Στη δεύτερη περίπτωση εμπλέκεται αναγκαστικά η CPU, οπότε υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. Επειδή η CPU έχει πολλά να κάνει με κάποια από αυτά να είναι αρκετά σημαντικά (και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος DoS attacks), αρκετοί κατασκευαστές έχουν δώσει την δυνατότητα να ρυθμίσεις τον router με τέτοιο τρόπο, έτσι ώστε να κάνει drop επιλεκτικά κάποια από τα πακέτα που απευθύνονται στη CPU. Μια μορφή τέτοιων πακέτων (που εμπλέκεται η CPU) είναι αυτά που παράγονται από το traceroute.

Γενικότερα δεν μπορείς εύκολα να βγάλεις συμπέρασμα για το packet loss που βλέπεις στο traceroute. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που κάνουν traceroute χρησιμοποιώντας διαφορετικές μεθόδους, προσπαθώντας έτσι να αποφύγεις τους περιορισμούς στα πρωτόκολλα που επεξεργάζονται από την CPU του router, αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι το αποτέλεσμα θα είναι το επιθυμητό (μπορεί το διαφορετικό πρωτόκολλο να έχει χειρότερους περιορισμούς).

Για το παιχνίδι που αναφέρεις θα πρέπει να ελέγξεις αν οι χρόνοι που αναφέρεις είναι σταθεροί καθόλη την διάρκεια που παίζεις. Αλλά και πάλι δεν μπορείς να γνωρίζεις (παρά μόνο χρησιμοποιώντας εξειδικευμένα προγράμματα) αν ο πάροχος κόβει ή έχει βάλει limit -για οποιοδήποτε λόγο- σε κάποιας μορφής πακέτα.
Ίσως μια επικοινωνία με τον πάροχό σου (αφού βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα από την μεριά σου), αναφέροντας αναλυτικά τις όποιες τεχνικές λεπτομέρειες γνωρίζεις, να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.