PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forhtnet σε HOL. Να το τολμήσω?



sba
06-11-08, 18:00
Γεια σας. Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας οτι ειμαι καιρο αναγνώστης του φορουμ, και μ'εχετε βοηθήσει απειρες φορες για διαφορες αποριες που'χα, τυπου portforwarding κλπ. Αλλα για πρωτη φορά νιώθω οτι θέλω τη γνωμη σας σε κατι.

Να ξεκινήσω λέγοντας οτι ειμαι συνδρομητής forthnet 2play απο περυσι το Σεπτεμβρη. Μεχρι μπριν απο δυο μηνες δεν είχα κανενα προβλημα μαζί τους, καθως εβρισκα τη τηλεφωνια τους και το ιντερνετ αψογα. Για το τηλεφωνο εχω ακομα αριστη γνωμη. Με το ιντερνετ τα χαλάμε καπως...

Πριν απο κανα δυο μήνες αρχισα να'χω συνεχεια disconnect. Και μεχρι και σημερα ταλαιπωρούμε με το ιδιο προβλημα. Μπορει να τυχουν και 'καλες' μερες, που δεν θα'χω καμμια διακοπη, αλλα υπαρχουν αλλες, οι περισσοτερες, που'χω διακοπές συνεχεια. Οπως σημερα. Να φανταστειτε ειμαι δυο ωρες περιπου τωρα συνδεδεμένος και να'χει κανει διακοπες περιπου 12-15 φορες ηδη. Βεβαια επανασυνδέετε συνήθως μεσα σ'ενα λεπτο, αλλα μ'εχει τρελάνει καθως καταλαβαίνετε δεν μπορω πλεον ουτε να 'ανεβάσω' ουτε να 'κατεβάσω' τιποτα καθως γινεται διακοπη και φτου απ'την αρχη.

Ειχα παρει το τεχνικο τμήμα της 4ρθνετ πριν απο κανα μήνα οπου μου ζητησαν το κινητο μου να με παρουν πισω. Με πηραν οντως, μετα απο 3 μερες βεβαια. Αρχισαν να με ρωτανε ερωτήσεις τυπου αν εχω τηλεφωνική συσκευη με μπαταριες καθως μπορει να προκαλεί βραχυκύκλωματα. Οντως εχω, προκειμένου να'χω αναγνώριση κλησεων, αλλα και που την εβγαλα απο τη πριζα εντελώς δεν ειδα καμμια διαφορα. Αρχισαν να μου λενε επισης εξυπναδες του τυπου οτι ισως το καλωδιο μου που ειναι 3 μετρα απο τη πριζα μπορει να φταιει που'ναι μεγαλο!! Αν ειναι δυνατον. 3 χρονια γιατι δεν ειχα προβλημα? Ειπαν οτι ισως φταινει οι πριζες και τα καλωδια. Τ'άλλαξα ολα, εχω τα ιδια αποτελεσματα. Βαρεθηκα πια να τους παιρνω τηλεφωνο να τους το λεω και να με βγαζουν και φταιχτη απο πάνω. Τι να κανω ρε φίλε που δεν μπορω να'χω τον υπολογιστη μου πανω απο τη πριζα και που θελω μια συσκευη με αναγνωριση, την οποια βεβαια ειχα χρονια πριν χωρις προβλημα? Μαλλον λενε ο,τι τους κατεβει να δικαιολογήσουν την ασχετοσύνη τους.

Τελος παντων, να μπω στο θεμα τωρα, που αφορα την επιθυμια να αλλαξω παραχο, μιας και γενικα εχω ακουσει καλα λογια για την Hol. Πιστευετε οτι θα δω ασπρη μερα εκει ή θα συνεχιστουν τα προβληματα? Εκει ειναι που θέλω τη γνώμη σας, μιας και ειμαι ψιλοασχετος μ'αυτα. Απλα εχω καποιες αποριες οσον αφορα την hol οι οποιες ειναι οι εξης:

1, Απο τηλεφωνια πως ειναι γενικα η ποιοτητα των κλήσεων? Η τηλεφωνία ειναι σιγουρα κατι που με αφορα αρκετα. Με την 4ρθνετ δεν ειχα κανενα προβλημα, μονο στην αρχη που δεν μ'ακουγαν καλα αλλοι, αλλα αυτο διορθώθηκε μονο του μετα απο κανα μηνα. Απο τοτε ολα αψογα.

2, Επισης, θα'χω τηλεφωνο οταν θα κοβεται το ρευμα? Επειδη εχω δυο πριζες τηλ στο σπιτι, θα δουλευουν κανονικα το τηλεφωνο μονο του στη πριζα οπως γινεται τωρα ή πρεπει να το βάζω στο ρουτερ?

3, Απο τη στιγμη που κανω την αιτηση online (για να κερδίσω τους 3 μήνες δωρεαν προσφορα) μετα απο ποσο καιρο περιπου θα περασω στην hol? Για ποσο καιρο ειμαι υποχρεωμένος να'μαι συνδρομητής τους?

Αυτα βασικα. Α, τα στοιχεια της γραμμης μου

Downstream Rate: 5705 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
DSLAM Καλαμακίου (Π. Φάληρο, περιοχη Αγ.Βαρβάρα)

Αυτα με linksys WAG200G. Δεν ξέρω αν χρειαζονται περισσοτερες πληροφοριες. Επισης, ξεχασα να πω οτι εχω δοκιμασει μ'αλλα 2 ρουτερ και ειχα παλι της συνεχόμενες διακοπες. Μεχρι και ρι-φορματ εκανα ο φουκαρας. :(

alex24
06-11-08, 19:48
Το τηλεφωνο απ οσο ξερω λειτουργει με voip που σημαινει οτι αν δεν εχεις ρευμα δεν 8α εχεις και τηλεφωνο για να μπεις στη hol θα περιμενεις κανα μηνα εκτος αν εισαι τυχερος και σε συνδεσουν νωριτερα πρεπει να κλεισεις χρονα στην hol αλλιως θα πληρωσεις τελος διακοπης 70euro!Οσο για τι στειχεια που εστειλες εχεις λιγο θορυβο αλλα εγω ειχα παραπανω απο σενα οταν ημουν στην forthnet αλλα ειχα μεγαλθτερη ταχυτητα απο σενα επειδη ομως ειχα χαμηλο downstream πηγα στην hol και ειμαι μια χαρα

cghera
06-11-08, 21:13
εγώ δεν μπορώ να προτείνω την HOL σε κανέναν....

alex24
06-11-08, 21:19
Γιατι?

cghera
06-11-08, 21:23
Διότι μετά από σχεδόν 2 χρόνια φοιτητικής σύνδεσης μου ζητάνε να πληρώσω κανονικές τιμές παρόλο που είχα φοιτητικό πακέτο και παρόλο που με ανάγκασαν στο 2ο χρόνο να πάρω και τηλεφωνία για να έχω τις φοιτητικές τιμές. Και μετά από 3 επισκέψεις επι τόπου νιώθω σαν να μιλάω στον τοίχο και διότι η εξήγηση τους είναι "αυτή είναι η χρέωση".
Κι ας μην μιλήσω για την ποιότητα της γραμμής που είχα μετά την αναβάθμιση από 768 σε υποτιθέμενα 3ΜΒps.

sba
08-11-08, 20:25
Το τηλεφωνο απ οσο ξερω λειτουργει με voip που σημαινει οτι αν δεν εχεις ρευμα δεν 8α εχεις και τηλεφωνο

Τους πηρα τηλεφωνο χθες για πληροφοριες και μου ειπε με σιγουρια το παιδι στη γραμμη ότι δεν ειναι voip αλλα pots. Μάλιστα θίχτηκε οταν του ανεφερα οτι ειχα ακουσει οτι ηταν voip. Μου λεει με τουπέ εκει 'Μα κύριε, πολυ καιρο τώρα ειμαστε pots, που το ακούσατε αυτο για voip? Οχι βέβαια!'

Τελος παντων, θα κάνω την αίτηση για hol online τώρα. Χθες δεν ειχα κανενα προβλημα με τη σύνδεση μου στη φόρθνετ, αλλα σήμερα εχω συνέχεια αποσυνδέσεις πάλι και οταν λειτουργει 'κανονικα' το ιντερνετ σερνεται. Χρονο έχω κλείσει οποτε τη κάνω χαλαρα... Ευχομαι να βρω καλύτερες υπηρεσίες εκει. Ο Θεος βοηθος.

alex24
08-11-08, 20:38
Καλη τυχη!!Αν και στο σιτε της hol λεει οτι για να λειτουργησει η υπηρεσια πρεπει να υπαρχει αδιαληπτη παροχη ρευματος

sba
08-11-08, 21:11
Εχεις link? Γιατί το ψάχνω στο σιτε της hol αυτο που λες και δεν το βρισκω. Αν και δεν με καιει πολυ αυτο, ετσι κι΄αλλιως οι διακοπες ρευματος ειναι πολυ σπάνιες. Αρκει να δουλευει η οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευη στη πριζα ανεξαρτητη απο ρουτερ, οπως ειμαι τωρα στη 4ρθνετ δηλαδη.

alex24
08-11-08, 21:42
Το link ειναι http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=3&prd_st=2 και πατα τιμοκαταλογος κατω κατω το λεει!Λογικα για να θελει συνεχεια ρευμα το τηλεφωνο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το ρουτερ

sba
08-11-08, 21:55
Ευχαριστω για το λινκ alex. Δεν ειχα δει τα 'ψιλα' γραμματα. :) Λογικό αυτο που λες. Αν και λεει και για την 'υπηρεσια', οχι τη τηλεφωνια συγκεκριμένα. Ίσως παιζουν με τις λεξεις, ή απλα το γενικευσαν να ισχυει για ολη την Ελλαδα, για περιοχες που δεν προσφέρεται pots δηλαδη. Τι να πω. Ο αλλος στο τηλ μου ειπε σιγουρα δουλευει χωρις να'ναι πάνω στο ρουτερ το καλώδιο. Μαλλον θα ξαναπαρω τηλ για επιβεβαιωση.

alex24
08-11-08, 22:10
Για το adsl ομως δεν λεει τιποτα για ρευμα παρε τηλ. και ρωτα δεν ειναι να εμπιστευεσαι της εταιριες με την πρωτη εγω θα σοθ πρωτεινα αν θες το τηλ βαλε οτε και νετ απο αλλο παροχο

tsopanos
08-11-08, 22:11
Μία είναι η λύση: Conn-x :)

alex24
08-11-08, 22:17
Συμφωνω αλλα εχει εξωφρενικες τιμες εγω εχω νετ απο αλλη εταιρια και τηλ απο οτε και ειμαι ικανοποιημενος

sba
08-11-08, 22:28
ΟΤΕ ουτε συζητηση. Ειναι πανακριβος. Παιρνω και Αυστραλια συχνα και δεν συμφερει, οποτε μονο 2play προγραμμα μπορω να βάλω.

alex24
08-11-08, 22:36
καποιο πραγραμμα με προεπιλογη και δωρεαν κλησεις?

Sovjohn
08-11-08, 23:26
Γιατί ρε παιδιά γράφετε ΟΤΙΝΑΝΑΙ σε όλο το θέμα? Η HOL δίνει ΕΙΤΕ VOIP (αν κάποιος θέλει / το ζητήσει ή αν είναι σε κέντρο που δεν έχει PSTN) ΕΙΤΕ PSTN.

Αν, όταν βάλετε τον αριθμό σας στη HOL, σας βγάλει κάλυψη μεταξύ άλλων και για το πρόγραμμα "HOL Telephony", σημαίνει ότι έχει PSTN στην περιοχή σας, και θα πάρετε PSTN γραμμή. Αλλιώς, (σε λίγες περιπτώσεις λοιπόν), VOIP...

sba
09-11-08, 12:32
Ωραια, γιατι όντως οταν εβαλα το νουμερο μου εβγαλε την επιλογη HOL Telephony οποτε θα'ναι pstn. Εκανα την αίτηση online να τελειωνω. Τα προβληματα και σημερα το πρωι συνεχίζονται. Αθλια περιηγηση στο νετ και μεχρι στιγμης καμμια 10ρια αποσυνδέσεις. Να φανταστειτε πρεπει να κοιταζω το ρουτερ μου πριν κανω ποστ καθε φορα να δω οτι το λαμπακι ειναι οντως αναμένο.
Τωρα ειναι κοκκινο....
τωρα ειναι σβηστο.....
πάλι κοκκινο....

Περιμενω...
Και ποστ!!

aa144
09-11-08, 21:50
Με τις αποσυνδέσεις που αναφέρεις, μήπως να πάρεις κανένα Conn-X έστω για ένα εξάμηνο, να σου δώσουν μια γραμμή της προκοπής, και μετά φύγε για όπου είναι καλύτερα εκείνη την εποχή;

Vitruvian78
10-11-08, 11:29
Το link ειναι http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=50&ct=3&prd_st=2 και πατα τιμοκαταλογος κατω κατω το λεει!Λογικα για να θελει συνεχεια ρευμα το τηλεφωνο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το ρουτερ

Τον μπερδεύεις. Αυτό που του λες εδώ με τα ψηλά γράμματα για αδιάλειπτη παροχή ρεύματος εννοεί VoIP τηλεφωνία. Εφόσον του είπανε οτι θα του προσφέρουνε POTS, τότε αυτή η ρίτρα δεν ισχυει για την περιπτωσή του. Το ίδιο σύστημα που είχε και με τη Forthnet θα έχει με το POTS και στη HOL. Αυτά τα ψηλά γράμματα είναι από την εποχή που η HOL έδινε μόνο VoIP.

bathan
11-11-08, 00:59
Εγώ πάντως που πριν είχα hol και τώρα forthnet μπορώ να πω με βεβαιότητα πως τώρα στην forthnet είμαι καλύτερα και σίγουρα δεν το έχω μετανιώσει. Και πιό ψηλά συγχρονίζω (με την hol έπιανα 11.5 mbps το πολύ και τώρα είμαι ήδη στα 13.3) ενώ στην τηλεφωνία το pstn που δινει η forthnet μου φαίνεται καλύτερο γιατί δεν χρειάζεται πουθενά το ρεύμα για να δουλέψει ενώ στην hol δεν είναι ξεκάθαρο πότε δινουν pots και πότε voip. Για να μην θεωρηθώ "κάπως" όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm.
Φίλε @sba μακάρι να τα βρείς στην hol όπως περιμένεις, πάντως για τις αποσυνδέσεις πρέπει να κοιτάξεις μήπως το πρόβλημα βρίσκεται την καλωδίωση στο σπίτι σου

MNP-10
11-11-08, 03:46
Και πιό ψηλά συγχρονίζω (με την hol έπιανα 11.5 mbps το πολύ και τώρα είμαι ήδη στα 13.3)

Βασικα το θεμα δεν ειναι ποσο συγχρονιζεις, αλλα ποσο κατεβαζεις.

Αν σου δινουν 20 mbps και κατεβαζεις με 5 και σου δινουν 15 mbps και κατεβαζεις με 10, τι θα προτιμησεις?

Δεν υπαρχει φυσικα καμμια εγγυηση για το οτι ο Χ παροχος θα κατεβαζει καλυτερα απ'τον Ψ παροχο, αλλα οι ταχυτητες κλειδωματος γενικα λενε τη μιση αληθεια αφου αυτο που μετραει στη καθημερινη χρηση ειναι οι ταχυτητες σε πραγματικες συνθηκες.

Εγω πχ με hol εχω να δω videακι youtube να κολλαει (με εξαιρεση τους προβληματικους / γεωγραφικους youtube server) κατι χρονια. Παρ'ολα αυτα, αυτη ηταν μια εμπειρια που την ξανα-ζησα προσφατα με τη forthnet και το (απιστευτο) συρσιμο της* και μου εκανε εξαιρετικα αρνητικη εντυπωση το γεγονος οτι εκανα rewind γυρω στα 30'' ενα videaki 7 λεπτων εως και 5-6 φορες, προκειμενου να μην κολαει! Απιστευτα πραγματα :x


* Εχει προσθεσει νεο διεθνες κυκλωμα εκτοτε.

Vitruvian78
11-11-08, 13:30
Βασικα το θεμα δεν ειναι ποσο συγχρονιζεις, αλλα ποσο κατεβαζεις.

Αν σου δινουν 20 mbps και κατεβαζεις με 5 και σου δινουν 15 mbps και κατεβαζεις με 10, τι θα προτιμησεις?

Δεν υπαρχει φυσικα καμμια εγγυηση για το οτι ο Χ παροχος θα κατεβαζει καλυτερα απ'τον Ψ παροχο, αλλα οι ταχυτητες κλειδωματος γενικα λενε τη μιση αληθεια αφου αυτο που μετραει στη καθημερινη χρηση ειναι οι ταχυτητες σε πραγματικες συνθηκες.

Εγω πχ με hol εχω να δω videακι youtube να κολλαει (με εξαιρεση τους προβληματικους / γεωγραφικους youtube server) κατι χρονια. Παρ'ολα αυτα, αυτη ηταν μια εμπειρια που την ξανα-ζησα προσφατα με τη forthnet και το (απιστευτο) συρσιμο της* και μου εκανε εξαιρετικα αρνητικη εντυπωση το γεγονος οτι εκανα rewind γυρω στα 30'' ενα videaki 7 λεπτων εως και 5-6 φορες, προκειμενου να μην κολαει! Απιστευτα πραγματα :x


* Εχει προσθεσει νεο διεθνες κυκλωμα εκτοτε.

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Κι εγώ είχα υψηλότερη ταχύτητα 'ονομαστικά' με τη Φορθνετ, αλλά τώρα με τη HOL κατεβάζω πολύ πιο γρήγορα, ενώ έχω χαμηλότερη ταχύτητα σύμφωνα με το ρούτερ.

sba
11-11-08, 16:39
Εγώ πάντως που πριν είχα hol και τώρα forthnet μπορώ να πω με βεβαιότητα πως τώρα στην forthnet είμαι καλύτερα και σίγουρα δεν το έχω μετανιώσει. Και πιό ψηλά συγχρονίζω (με την hol έπιανα 11.5 mbps το πολύ και τώρα είμαι ήδη στα 13.3) ενώ στην τηλεφωνία το pstn που δινει η forthnet μου φαίνεται καλύτερο γιατί δεν χρειάζεται πουθενά το ρεύμα για να δουλέψει ενώ στην hol δεν είναι ξεκάθαρο πότε δινουν pots και πότε voip. Για να μην θεωρηθώ "κάπως" όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm.
Φίλε @sba μακάρι να τα βρείς στην hol όπως περιμένεις, πάντως για τις αποσυνδέσεις πρέπει να κοιτάξεις μήπως το πρόβλημα βρίσκεται την καλωδίωση στο σπίτι σου

To'χω ψάξει, οσο μπορω βεβαια. Καλωδια αλλαξα. Ρουτερ αλλαξα. Πριζες αλλαξα. Ολα τα'κανα. Τιποτα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι παιζεται με τον παροχο στη περιοχη. Ξεκινησε το προβλημα αρχες Σεπτεμβρη, τοτε που'χαμε καταιγιδες καποιες μερες. Μια μερα τότε μαλιστα δεν δουλεψε καθολου, και απο την επομενη ξεκινσαν τα προβληματα.

Οσον αφορα το voip, οπως ειπα πριν μου το τονισε ο πωλητης στο τηλεφωνο οτι σιγουρα ειναι pots και μαλιστα θίχτηκε οταν του'πα οτι εχω ακουσει οτι ειναι voip.

Για τις ταχυτητες δεν πολυ-καιγομαι. Λιγο πανω, λιγο κατω πιστευω τα ιδια θα'ναι μιας και γυρω στα 6 mbps συγχρονίζω το πολυ. Και αυτο που'πε ο φίλος για το youtube και τα κολληματα, τα τραβαω ακομα.
Θα δειξει, το πολυ πολυ σ'ενα χρονο επιστρεφω 4thnet. Απλα θα'χω κερδισει 3 παγια τσαμπα που δίνει η χολ στους νεους χρηστες που κανουν αιτηση μεσω διαδικτυου, και ενα καινουριο ρουτερ. :)

Ο μοναδικος μου φοβος ειναι η μεταφορα γραμμης να παει καλα, γιατι αν γινει παλι οπως περυσι που πηγα απο ΟΤΕ στη 4ρθνετ και δωσει ο τεχνικος του ΟΤΕ τη γραμμη μου σε ασχετο συνδρομητη και να μεινω παλι χωρις τηλεφωνο καποιες μερες, θα τρελαθω.

coolaris2002
11-11-08, 17:26
Έλα φίλε μου σε περιμένουμε....

sba
11-11-08, 22:26
Μετα απο ποσες μερες στελνουν τη πρωτη ενημερωση, τουλαχιστον οτι ελαβαν τα φαξ που τους εστειλα με την αιτηση, λογαρισμο 4ρθνετ κλπ? Ενταξει, χθες το πρωι τα'στειλα (10/11), απλα ρωτω απο περιεργεια. :)

Παντως σήμερα απο τις 3 το μεσημερι, μεχρι τωρα 21,30, το βραδυ, ουτε μια διακοπη. Ολα μια χαρα. Ειναι να τρελαινεσαι. Γι'αυτο και δεν πιστευω οτι φταιει η γραμμη μου. Υπαρχουν μερες που ολα ειναι μια χαρα, αλλες που με πεθαινει στις απουνδεσεις και το συρσιμο του σερφαρισματος. Σημερα ειναι απο τις πολυ καλες μερες θα'λεγα. Το Σαββατο που μας περασε ομως με πεθανε.

Vitruvian78
11-11-08, 23:55
Εμένα η Φορθνετ δεν μου άρεσε τόσο παντως.....ίσως γιατί έχω συνηθίσει με τη HOL τα τελευταία δύο χρόνια, χωρίς προβήματα. Πιστεύω οτι παίζει ρόλο η περιοχή και ποιός πάροχος λειτουργει καλά. Για παράδειγμα σε νέες γειτονιές, το δίκτυο είναι σχετικά καινούριο και οι υπηρεσίες τους εκεί είναι καλύτερες.

soni
12-11-08, 18:24
Κράτα την forthnet μάγκα και θα με θυμηθείς!

sba
13-11-08, 17:03
Τι να σε θυμηθώ? Που ταλαιπωρούμαι εδω και 2,5 μήνες? Ασε καλυτερα. Ας δοκιμασουμε κατι αλλο, μιας και μπορουμε τωρα, και βλεπουμε. :)

Σημερα μου ηρθε ο εξοπολισιμος. Ειχα κάνει την αίτηση online τη Κυριακή και ειχα στειλει με FAX την αιτηση με υπογραφη + λογαριασμο προηγουμενου παροχου + ταυτότητα τη Δευτέρα το πρωι. Το κουτι γραφει πάνω Netfaster IAD (PSTN) και εχει μεσα φιλτρο και σπλιτερ. Να υποθεσω οτι ειναι σιγουρο πλεον οτι θα'ναι pots το τηλεφωνο και οχι Voip.

Επίσης, έχει μέσα στο κουτι είχε την αιτηση παλι + ορους συμβολαιο μαζι με απαντητικο φάκελο. Πρεπει να τα συμπληρωσω πάλι? Αφου τα εστειλα με φαξ τη Δευτερα? Ή απλα το'χουν μέσα ολα τα κουτια, γι'αυτους δηλαδη που το αγοραζουν απο καταστήματα?

Επισης, δεν εχω λάβει καμμια ενημερωση ακομα μέσω sms (ή email) για το ποτε υλπογίζεται η ενεργοποιηση. Το οτι ελαβα τον εξοπλισμο να το θεωρήσω ως επιβεβαιωση οτι ολα πανε καλα μεχρι στιγμης?

aa144
13-11-08, 21:44
Όλα τα κουτιά είναι ίδια, δεν αποτελεί κριτήριο για το είδος της τηλεφωνίας. Δεν χρειάζεται να στείλεις ξανά την αίτηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.