PDA

Επιστροφή στο Forum : γραμμή τηλεφώνου



r1538
06-11-08, 18:41
Γεια σας παιδιά,
Έχω μια απορία: Στο σπίτι μου έχουμε φτιάσει πρόσφατα έναν ακόμα όροφο, στον οποίο έχουμε τραβήξει καλώδιο από κάποιο σημείο έξω στην σκάλα, ώστε να μοιράζετε πλέων η τηλεφωνική μας γραμμή και στους 2 ορόφους και να έχουμε τηλέφωνο και στο πάνω σπίτι (καινούργιο όροφο).
Το θέμα είναι μήπως αυτό το καινούργιο καλώδιο που τραβήχτηκε και τροφοδοτεί πλέων τον καινούργιο όροφο μας κόβει ταχύτητα από το ρούτερ και αντί πχ να πιάνω 14 -15Mbps να πιάνω 9 με 10Mbps δηλαδή δεν πιάνουμε τόση ταχύτητα όση κανονικά μας αναλογεί; (Έχω βάλει από το καλοκαίρι forthnet 2play).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας…

invaider
06-11-08, 19:44
Εχουνε μπει συσκευες στον επανω οροφο? (απο μια γραμη δεν μπορουνε να μπουνε απειρες συσκευες)
εαν εχουν μπει υπαρχουν φιλτρα πρην απο καθε μια?
μηπος καπου βραχυκυκλονει το καλοδιο?
δεν ειναι λογος για να πεση η ταχυτητα τοσο πολυ με την προσθηκη 20~30 μετρων καλοδιου.

Δοκιμασε να ποιασεις το τεχνικο τμημα και να τους ρωτησεις εαν βλεπουν καποιο βραχυκυκλομα στην γραμη σου.

r1538
06-11-08, 23:42
ναι επανω υπαρχει 1 συσκευη.. απλα αναριωτιεμαι εφοσον το main καλωδιο το χωριζουμε στα 2 μηπως εχει αρκετη απωλεια..

αυτη την στιγμη εχω τα εξης χαρακτηριστικα:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9105 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 27 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db

Λογικα δεν θα επρεπε να συχρονιζω πολυ παραπανω? εχω το linksys wag200g , ολα τα τηλεφωνα εχουν φιλτρα ολα κομπλε. Απλα ελεγα μηπως εφταιγε αυτο..

KeyMaKeR
06-11-08, 23:49
οπως λενε και οι εταιριες δοκιμασε να αποσυνδεσεις ολα τα τηλεφωνα και να δεις ποσο συγχρονιζει;

utp
06-11-08, 23:54
Δοκιμασε να ποιασεις το τεχνικο τμημα και να τους ρωτησεις εαν βλεπουν καποιο βραχυκυκλομα στην γραμη σου.

Aυτος ο ελενχος ειναι αξιοπιστος ή λενε οτι να 'ναι?

r1538
07-11-08, 00:22
οπως λενε και οι εταιριες δοκιμασε να αποσυνδεσεις ολα τα τηλεφωνα και να δεις ποσο συγχρονιζει;

ελαχιστα παραπανω...

KeyMaKeR
07-11-08, 00:55
κοιταξε αμα τα καλωδια ειναι οκ..αν ναι! τοτε πρεπει να παρεις τηλ. στην 4νετ και να δηλωσεις βλαβη

theopan
07-11-08, 01:03
ναι επανω υπαρχει 1 συσκευη.. απλα αναριωτιεμαι εφοσον το main καλωδιο το χωριζουμε στα 2 μηπως εχει αρκετη απωλεια..

αυτη την στιγμη εχω τα εξης χαρακτηριστικα:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9105 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 27 db
Upstream Line Attenuation: 5.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db

Λογικα δεν θα επρεπε να συχρονιζω πολυ παραπανω? εχω το linksys wag200g , ολα τα τηλεφωνα εχουν φιλτρα ολα κομπλε. Απλα ελεγα μηπως εφταιγε αυτο..

11dB snr έχεις άνθρωπέ μου! Τι περίμενες; Και κάθονται και οι άλλοι και σου λένε για συσκευές, βραχυκυκλώματα και κολοκύθια... Πάρε τηλέφωνο στη forthet και ζήτα τους να το κατεβάσουν. Μια χαρά φαίνεται η γραμμή σου για 27dB attenuation που έχεις. Θα πας στα 13-14Mbps αν το ρίξουν το margin στο 6.

utp
07-11-08, 01:16
11dB snr έχεις άνθρωπέ μου! Τι περίμενες; Και κάθονται και οι άλλοι και σου λένε για συσκευές, βραχυκυκλώματα και κολοκύθια... Πάρε τηλέφωνο στη forthet και ζήτα τους να το κατεβάσουν. Μια χαρά φαίνεται η γραμμή σου για 27dB attenuation που έχεις. Θα πας στα 13-14Mbps αν το ρίξουν το margin στο 6.

Σωστα! 6db ειναι το κανονικο snr της 4νετ.

r1538
07-11-08, 18:08
πειρα τηλ και μου κατεβασανε το margin στα 6.. Πλεον ειμαι πανω κατω στα 12,000 down με 1020 up.. Τωρα ειμαι στην σκεψη να αποσυνδεσω το πανω σπιτι να δω τι παρω...

Βραχυκυλωμα δεν υπαρχει λενε

theopan
07-11-08, 22:14
πειρα τηλ και μου κατεβασανε το margin στα 6.. Πλεον ειμαι πανω κατω στα 12,000 down με 1020 up.. Τωρα ειμαι στην σκεψη να αποσυνδεσω το πανω σπιτι να δω τι παρω...

Βραχυκυλωμα δεν υπαρχει λενε

Θα έπρεπε να πας αρκετά παραπάνω. Ίσως έχεις θόρυβο. Δοκίμασε να απομονώσεις το κύκλωμα από τις περιττές συνδέσεις.

r1538
21-11-08, 16:13
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, τώρα συγχρονίζει από 13.500 μέχρι 14.700 το περισσότερο που έχω δει:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.