PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ MSN ΚΑΙ HOTMAIL



ntnikos13
06-11-08, 23:25
καλησπερα δεν μπορω να βρω λυση στο εξης προβλημα...εδω και μερικες μερες δεν μπορω να μπω σε sites οπως hotmail, windows, microsoft support και πολλα αλλα....επισης δεν συνδεομαι με τιποτα στον msn μου βγαζει συνεχεια error code 81000306 και αλλα errors..... εχω προσπαθησει μεσα απο φορουμ να λυσω το προβλημα με διαφορες προτεινομενες λυσεις αλλα τζιφος (firewall, ωρα ημερομηνια, regedit, uninstall re-install και πολλα πολλά αλλα...).καμια ιδεα για το τι συμβαινει??υπαρχει περίπτωση να ειναι θέμα της forthnet???βοηθηστε....τα νευρα μου!!!!!!!!

KeyMaKeR
06-11-08, 23:28
ποια windowns εχεις και ποια εκδοση msn;

ntnikos13
06-11-08, 23:36
vista home premium και msn 8.1...εγκατεστησα και 8.5 αλλα τζιφος..

KeyMaKeR
06-11-08, 23:40
δοκιμασε να γραψεις αυτο στην εκτελεση (run) και μετα κανε ενα restart..ισως λυσει το προβλημα με το msn


netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled

ntnikos13
06-11-08, 23:49
το ειχα ξαναπροσπαθησει και αυτο...τιποτα ουτε τωρα...γενικοτερα εχω προσπαθησει διαφορα απο προτεινομενες λυσεις...αλλα τιποτα...

cyberten
07-11-08, 11:53
Εάν στο κάνει μία στο τόσο, δεν αποκλείεται να φταίει και η σύνδεση. Κι εγώ έχω παρατηρήσει 1-2 ημέρες στο παρελθόν ένα φοβερό πήξιμο της σύνδεσης.

oekab1992
07-11-08, 13:40
Τι παίζει τελικά με το msn? Εγώ εδώ και καιρό τυγχάνει που μιλάω με ενα φίλο να χάνονται κομμάτια συζήτησης ενώ είμαστε online. Και αυτός και εγώ έχουμε 4νετ, είμαστε online αλλά χάνονται κομμάτια συζήτησης. Τα έχει παίξει η MS να φανταστώ? Κανείς άλλος με ίδιο πρόβλημα? Δεν πιστεύω να ειναι θέμα της 4νετ ε?

hel
07-11-08, 14:11
Δοκιμάστε και με google talk. Αυτό που μπορώ να πω σίγουρα είναι ότι σου δίνει καλύτερες ταχύτητες γενικότερα.

dazed
07-11-08, 17:25
Ποιο router χρησιμοποιείς?

Δοκίμασε upgrade στο firmware και αν δεν δουλέψει προσπάθησε να μειώσεις το MTU.

SocR
07-11-08, 18:23
Παιδιά,ίσως άσχετο, αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό στην Forthnet είναι ότι οι cache servers της akamai που είναι εγκατεστημένοι και λειτουργούν εκεί τα έχουν παίξει ή δεν έχουν και αυτοί το ανάλογο bandwidth για να κάνουν refresh το content.

Έτσι, αν για παράδειγμα προσπαθήσεις από forthnet να συνδεθείς στο msdn της Microsoft (http://msdn.microsoft.com) θα δεις ότι παίρνεις κάποιο τμήμα του HTML που προέρχεται από τους Server της MS και το υπόλοιπο δεν έρχεται ποτέ ή αργεί τρελά.

Ίσως ένα τέτοιο σενάριο να παίζει και με το MSN, αυτές τις ημέρες που το πρόβλημα τους έφτασε να επηρεάζει και την τηλεφωνία (QoS με full priority to VOIP και πάλι έχει πρόβλημα).

Ίσως πάλι να κόβουν services για να γλιτώσουν bandwidth ή στη χειρότερη να έχει γίνει τόσο mess το routing τους που για μερικά δίκτυα να μην δρομολογούνται πακέτα από πουθενά…!

theoavr
13-11-08, 00:45
παιδια και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα και δεν εχω βρει λυση.
μπορω ομως να σας ενημερωσω για κατι που βρηκα τυχαια και που ισως βοηθησει στο να βρεθει λυση. παρεκαμψα του router και συνδεθηκα ενσυρματα με το παλιο Modem (crypto) που εχω και μπορω να επισκεφτω ολες τις διεθυνσεις που πριν δεν μπορουσα.

kiko73
13-11-08, 16:54
μηπως το antivirus που εχεις μπλοκαρει καποιες σελιδες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.