PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με το CD/DVD drive



k4ileb
07-11-08, 03:52
Λοιπον τελευταια αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα ....

καμια φορά (αυτο συμβαινει πιο συχνα οταν ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος για αρκετο χρονικο διαστημα) το συστημα δεν αναγνωριζει το CD/DVD drive ....

συχνο περιστατικο: βαζω ενα CD στο drive και περιμενω να φορτώσει το autorun ... μπαααα .τπτ .... παω να μπω στα αρχεια του cd manual. παταω διπλο κλικ ... μετα απο κανα 5λεπτο νιωθει και μπαινει .... πατα 2πλο κλικ για να ανοιξω το επομενο αρχειο ... ξανα 2-5 λεπτα αναμονη μεχρι να νιωσει .... μιλαμε για μεγαλα κολληματα ... στο τελος αφαιρω το cd και το ξανατοποθετω .... τρεχει το autorun τελικα και εμφανιζεται αυτο το μικρο παραθυρακι πανω αριστερα που δειχνει οτι φορτωνει τα αρχεια του cd .... δεν μπορειτε να φανταστειτε ποση ωρα εκανε να τα φορτωσει και το cd περιειχε μεσα μονο κατι προγραμματακια για φυσικη συνολικου μεγεθους μικροτερου του 10-20 Mb .... ξαναβγαζω το cd και παταω στο "my computer" .... ΟΟΟΟΟΥΥΥΠΣ ???? !!!! αφαντο το CD/DVD drive .... δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης και ουτε φαινεται κανενα εικονιδιο ...


με 5λεπτο googlισμα καταλαβα οτι στους πιο πολλους που το παθαινουν αυτο το λυνουν μονο με φορματ .... εγω λοιπον δεν ειμαι διατεθιμενος να κανω φορματ αυτη τη στιγμη και θελω οποιος ξερει να με βοηθησει ...

Υ.Γ τρεχω WIN XP HOME SP2
ευχαριστω

kiko73
07-11-08, 19:08
φιλε φοβαμαι πως δεν θα το αποφυγεις το φορματ

k4ileb
08-11-08, 00:26
κανεις δεν ξερεις ομως την αιτια ? καποιο λαθος install? καποιος ιος ? (που το αποκλειω καθως προσεχω αρκετα)
κατι αλλο ?

καποιος να μου πει κατι παραπανω παρακαλω

k4ileb
08-11-08, 05:38
ΤΕΛΕΙΑ ... πλεον και μετα απο restart ουτε καν φαινεται ο drive στο My Computer ....

any suggestions please????

Θάνος
08-11-08, 06:14
Μήπως έφτασε η στιγμή να το αντικαταστήσεις? Βάλε στη θέση του ένα άλλο που δουλεύει από κάποιο γνωστό σου, αν εκείνο δουλεύει σωστά, άλλαξέ το με ένα καίνούργιο, εάν κάνει καί του φίλου σου τα ίδια, ένα φορμάτ προτείνεται! :)

logosof
08-11-08, 13:03
Στο device manager φαίνεται εντάξει; Έκανες update driver;

k4ileb
08-11-08, 19:42
του αλλαξα θεση στο sata και φαινεται να δουλευει μια χαρα ... τωρα βλεπουμε ....
αν μου ξανακανει κανα κουφο μαλλον δεν γλυτωνω το φορματ ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.