PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν φορτώνει τα windows



Rafaella
07-11-08, 17:55
Γειά σας!
Το πρόβλημα δεν είναι μπλε οθόνες και ufo που πετάνε απλά ο υπολογιστής μου κατά την εκκίνηση κολλάει στο τελευταίο στάδιο όπου δείχνει το σήμα των Windows Xp με τη μπάρα απο κάτω να φορτώνει. Εκεί σταματάει και δε κάνει τίποτα για ώρες (αν και παρατήρησα πως μετακινείται αλλά τόσο αργά που δε το καταλαβαίνεις).
Καμία λύση?

Να σημειώσω οτι μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία και οτι έκανα ήδη μια φορά επαναφορά συστήματος αλλά και πάλι σήμερα τα ίδια...

crypter
07-11-08, 17:59
κανει το ιδιο και σε safe mode; (αν πατησεις F8 κατα το boot)

The_StarGazer
07-11-08, 20:00
Εγω το ιδιο προβλημα πριν 3 εβδομαδες το ελυσα μονο με περασμα μητρας. Δεν καταφερα ποτε να βρω τι εφταιγε. :what:

LIONOR
10-11-08, 01:30
ακριβως το ιδιο πραγμα μου εκανε και μενα σημερα. μπαινει μονο με ασφαλη λειτουργια. βρε παιδια μπορω να κανω τπτ ή παω για format?

psyxakias
10-11-08, 01:53
Εγω το ιδιο προβλημα πριν 3 εβδομαδες το ελυσα μονο με περασμα μητρας. Δεν καταφερα ποτε να βρω τι εφταιγε. :what:Γυναικολόγο επισκέφτηκες; :lol: - Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς, format & επανεγκατάσταση από το CD "της μάνας του" (που ερχόταν με το PC); Πως σου ήρθε η "μήτρα"; :hmm::whistle:

asm
10-11-08, 02:00
Γυναικολόγο επισκέφτηκες;
:rofl::rofl::rofl:

sdikr
10-11-08, 02:42
Μάλλον θα πρέπει να κάνεις ενα checkdisk,

LIONOR
10-11-08, 03:02
αυτο το chkdsk το κανουμε απο dos ή απο μεσα απο windows με ασφαλη λειτουργια;

The_StarGazer
10-11-08, 03:17
Γυναικολόγο επισκέφτηκες; :lol: - Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς, format & επανεγκατάσταση από το CD "της μάνας του" (που ερχόταν με το PC); Πως σου ήρθε η "μήτρα"; :hmm::whistle:


:lol: :lol: :lol:

Ναι ρε αυτο εννουσα. "Μητρα" λεγαμε στη δουλεια , τα CDακια με το imagefile μιας full εγκαταστασης , που προοριζοταν για περασμα σε εκατονταδες ιδια Pcια.

crypter
10-11-08, 08:46
αυτο το chkdsk το κανουμε απο dos ή απο μεσα απο windows με ασφαλη λειτουργια;

ειτε μεσω ασφαλους λειτουργιας πατωντας δεξι κλικ στον δισκο και ελεγχος σφαλματων (και τικαρωντας τις 2 επιλογες) ειτε μεσα απο dos πατωντας chkdsk C:/r (oπου C ο δισκος που θες να ελεγξεις)

LIONOR
10-11-08, 09:51
δοκιμασα το checkdisk αλλα δεν εδειξε bad sectors. τελικα εφταιγε η καρτα τηλεορασης. οταν την αφαιρεσα ολα ειναι οκ :)

asm
10-11-08, 10:26
Ποιό ήταν το τελευταίο πρόγραμμα ή driver που εγκατέστησες; Αν το γνωρίζεις, μπες σε safe mode και απεγκατέστησέ το.
Η καθυστέρηση στο στάδιο που περιγράφεις, φανερώνει πως "κολλάει" κάποιο startup service ή οδηγός. Μπορείς (πάντα σε safe mode) να τρέξεις μέσω του CMD το MSCONFIG.EXE (http://support.microsoft.com/kb/310560) και αφού απενεργοποιήσεις όλα τα startup tasks, να τα ενεργοποιείς στη συνέχεια ένα - ένα επενεκκινώντας τον υπολογιστή μέχρι να διαπιστώσεις ποιο συγκεκριμένα είναι αυτό που "κολλάει".

@ ADSLgr.com All rights reserved.