PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση in-a-box



LaNuit
01-11-05, 21:47
Στις 27/10 έστειλα κατόπιν ωρίμου σκέψεως μια αίτηση για πρώτη φορά σύνδεση με το κουτί της Forthnet.Ξέρω τις επιλογές που έχω όταν τελειώσει το 3+1 που έχω παραγγείλει:προφανώς σου τηλ και θέλουν να σε τσιμπήσουν για το 1bill.Έχω όμως 2 ερωτησούλες:
Α) Αν πάρω το 1bill η διάρκεια της σύμβασης θα πρέπει να είναι ενός χρόνου ή μπορώ για λιγότερο διάστημα;
Β) Αν δεν μπορώ να έχω μικρότερο διάστημα μήπως μπορώ να συνδέω συνέχεια in-a-box χωρίς να περιμένω κάθε φορά τις 12 μέρες ενεργοποίησης?
Περιμένω για τα φώτα σας παιδιά!

sdikr
01-11-05, 22:42
Α) αορίστου χωρίς περιόρισμους
Β) απο όσο γνωρίζω δεν γίνεται, και να γινόταν κοιτάς σε 30 μέρες (απενεργοποιήση/ενεργοποιήση)

esquellot
03-11-05, 16:51
Να σας μεταφέρω την εμπειρία μου:
Στις 26/10 αγόρασα το ADSL in-a-box και υπέβαλα την αίτηση.
Στις 2/11 (χθες) κόπηκε για λίγο η τηλεφωνική μου σύνδεση. Μετά από 10 λεπτά με πάιρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ της περιοχής μου και μου λένε ότι η γραμμή μου έγινε ADSL και να συνδέσω το modem.
Με παραξένεψε το γεγονός αυτό μιας και από forthnet δεν με ενημέρωσαν. Στη συνέχεια επικοινώνησα με forthnet και μου είπαν ότι δεν είχαν ιδέα για κάτι τέτοιο κι ότι δεν έπρεπε να με έχουν πάρει από τον ΟΤΕ, κι ότι θα με ειδοποιήσουν αυτοί πότε θα είιναι έτοιμο και θα μου στείλουν usermane & password.
BTW δεν έχει ενεργοποιηθεί το ADSL ακόμα στη γραμμή μου γιατί στο μενού του modem γράφει:"attempting to activate line / line down".
Τι μπορεί να συμβαίνει?
Μήπως είδαν την αίτηση από τον ΟΤΕ και μα "παραμύθιασαν" για διαφημιστικούς λόγους?

Σήμερα επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και μου είπε κάποιος υπάλληλος ότι από τη στιγμή που σου είπαν ότι είναι έτοιμη το modem σου έπρεπε να συγχρονίζει. Εγώ δεν τον πίστεψα και του έιπα ότι μπάινω με dial up κανονικότατα, άρα η γραμμή μου δεν έχει μετατραπεί ακόμα σε ADSL.
Μήπως κάνω λάθος?

Tem
03-11-05, 23:07
Να σας μεταφέρω την εμπειρία μου:
Στις 26/10 αγόρασα το ADSL in-a-box και υπέβαλα την αίτηση.
Στις 2/11 (χθες) κόπηκε για λίγο η τηλεφωνική μου σύνδεση. Μετά από 10 λεπτά με πάιρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ της περιοχής μου και μου λένε ότι η γραμμή μου έγινε ADSL και να συνδέσω το modem.
Με παραξένεψε το γεγονός αυτό μιας και από forthnet δεν με ενημέρωσαν. Στη συνέχεια επικοινώνησα με forthnet και μου είπαν ότι δεν είχαν ιδέα για κάτι τέτοιο κι ότι δεν έπρεπε να με έχουν πάρει από τον ΟΤΕ, κι ότι θα με ειδοποιήσουν αυτοί πότε θα είιναι έτοιμο και θα μου στείλουν usermane & password.
BTW δεν έχει ενεργοποιηθεί το ADSL ακόμα στη γραμμή μου γιατί στο μενού του modem γράφει:"attempting to activate line / line down".
Τι μπορεί να συμβαίνει?
Μήπως είδαν την αίτηση από τον ΟΤΕ και μα "παραμύθιασαν" για διαφημιστικούς λόγους?

Σήμερα επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και μου είπε κάποιος υπάλληλος ότι από τη στιγμή που σου είπαν ότι είναι έτοιμη το modem σου έπρεπε να συγχρονίζει. Εγώ δεν τον πίστεψα και του έιπα ότι μπάινω με dial up κανονικότατα, άρα η γραμμή μου δεν έχει μετατραπεί ακόμα σε ADSL.
Μήπως κάνω λάθος?

καλά με dial up μπορείς να συνδέεσαι ακόμα και όταν έχεις adsl , αφού η dial up χρησιμοποιεί την τηλεφωνική γραμμή και όχι την adsl

mf_iii
04-11-05, 01:44
ναι σωστα... Μηπως μπερδεψαν την αιτηση την δικια σου απο την forthnet με καμια αλλη απο ΟΤΕ και πηραν εσενα νομιζοντας πως εισαι του ΟΤΕ... δεν ξερω τι να πω...

Tem
05-11-05, 09:58
καλή σου μέρα mf_iii , τελικά είσαι ευχαριστημένος με τις ταχύτητες της FORTHNET?

TearDrop
05-11-05, 16:06
καλά με dial up μπορείς να συνδέεσαι ακόμα και όταν έχεις adsl , αφού η dial up χρησιμοποιεί την τηλεφωνική γραμμή και όχι την adsl
Ναι αλλά αν δεν χρησιμοποιείς φίλτρο η ταχύτητα είναι άθλια και υπάρχουν συνεχή disconnects. Αυτός είναι ενας (μπακαλίστικος βέβαια) τρόπος για να δεις αν εχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.

esquellot
05-11-05, 16:51
Ναι αλλά αν δεν χρησιμοποιείς φίλτρο η ταχύτητα είναι άθλια και υπάρχουν συνεχή disconnects. Αυτός είναι ενας (μπακαλίστικος βέβαια) τρόπος για να δεις αν εχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.

Άρα η γραμμή μου ακόμα δεν έχει μετατραπεί σε ADSL.

esquellot
07-11-05, 11:17
Δευτέρα σήμερα 7/11. 'Ηδη συμπλήρωσα 12 ημέρες αναμονής. Αντε να δούμε τι θα γίνει.

sera
07-11-05, 17:48
υπάρχει τρόπος να ενημερωθώ για το στάδιο ενεργοποίησης της σύνδεσής μου?

esquellot
07-11-05, 18:38
Πότε έκανες την αίτηση? Για ADSL in a box
δες εδώhttp:///www.forthnet.gr/templates/getADSLstatus.aspx?c=10007803

esquellot
08-11-05, 00:17
WHAT A STROKE OF BAD LUCK!;)

Ενώ σήμερα η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε σύμφωνα με την forthnet και μου έστειλαν
username & password, η γραμμή του ΟΤΕ δεν έχει γίνει adsl . Επικοινώνησα με το help desk της forthnet κι αφού εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια για το τι μπορούσε να φταίει, ανακάλυψα ότι η γραμμή μου δεν έχει γίνει adsl. Έτσι μου είπαν ότι θα το δηλώσουν ως βλάβη στον ΟΤΕ και θα με πάρουν τηλέφωνο για νεώτερα.
Τι να πεις...

sera
08-11-05, 16:50
Μεγάλη καταστροφή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πέρασαν 12 ημέρες από την ημέρα που έστειλα την αίτηση για σύνδεση A-DSL και ακόμα να ενημερωθώ από την φόρθνετ.!!!!! Δοκίμασα ακόμα και το μόντεμ για να δω αν συνδέεται αλλά μάταια.Χρειάζομαι βοήθεια.Τι μπορώ να κάνω?

Tem
08-11-05, 18:36
λίγη υπομονή ακόμα , 12 μέρες δεν είναι και πάρα πολλές για τα εδώ δεδομένα

esquellot
08-11-05, 19:57
Εγώ που δεν έχω γραμμή τι να πω. Δεν έχω σήμα ADSL καθόλου. Δεν συγχρονίζει το modem με τίποτα, άρα τι να το κάνω το usermane & password αν δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω? Όμως όλα ωραία τα ευαγγελίζονται στα διαφημιστικά φυλλάδια και στα
sites τους.
Έχω αρχίσει και "φορτώνω". Αύριο έτσι και δεν έχει λυθεί το πρόβλημά μου θα τους πάρω τηλ. και θα ζητήσω ακύρωση του ADSL in a box. :cry:

esquellot
09-11-05, 13:57
THIS IS IT !!!! :thumb_dup
Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα μου με ADSL σύνδεση .Το πρόβλημα λύθηκε. Μου είπαν από τον ΟΤΕ της περιοχής μου ότι είχαν συνδέσει τα καλώδια ανάποδα κατά τη μετατροπή της σύνδεσης από PSTN σε ADSL. Τι να πεις και τι να μολογήσεις!
ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

LaNuit
11-11-05, 08:40
Καλημέρα.
Στην δική μου περίπτωση ενεργοποιήθηκε απευθείας η γραμμή στις 4/11 [πολύ συντομότερο από το αναμενόμενο] ΑΛΛΑ παραπάνω από 21Kbs δεν έχω πιάσει στο κατέβασμα.Χθές το βράδυ ήμουν με 8-9!Μένω Δραπετσώνα Πειραιά.΄Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?Ένα φιλαράκι από κέντρο Πειραιά κατεβάζει με 3πλάσια ταχύτητα...Τί λέτε?
μόντεμ cryptoF200 \ adsl over isdn
λειτουργικό win xp+sp2+updates

Tem
14-11-05, 10:02
δεν νομίζω πάντως ότι είναι θέμα modem

groove54
14-11-05, 10:20
Α) αορίστου χωρίς περιόρισμους


Μπορει να επιλεξει και συγκεκριμενου χρονου πχ 3μηνες + 1 μηνα δωρο ή και παραπανω

JohnGR
14-11-05, 18:18
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878

@ ADSLgr.com All rights reserved.