PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωνσταντινουπολίτικα, νέα σύνδεση



GoofyX
08-11-08, 17:18
Καλησπέρα,

Σύντομα θα μετακομίσω στα Κωνσταντινουπολίτικα (17ης Νοέμβρη). Από ότι είδα, εκεί όλοι πέφτουν στο DSLAM της Τούμπας. Η ερώτηση λοιπόν είναι: να βάλω ΟΤΕ ή άλλο φορέα; Αυτή τη στιγμή είμαι Συκιές και έχω Conn-X, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και πάλι να βάλω ΟΤΕ. Θα εκτιμούσα τις απόψεις των συμφορουμιτών που έχουν ADSL τόσο ΟΤΕ όσο και από άλλους φορείς. Πώς τα πάει το DSLAM, είναι φορτωμένο; (θα δω και το άλλο thread «DSLAM Τούμπας»)

Ευχαριστώ.

Georgevtr
08-11-08, 19:12
Καλησπέρα,

Σύντομα θα μετακομίσω στα Κωνσταντινουπολίτικα (17ης Νοέμβρη). Από ότι είδα, εκεί όλοι πέφτουν στο DSLAM της Τούμπας. Η ερώτηση λοιπόν είναι: να βάλω ΟΤΕ ή άλλο φορέα; Αυτή τη στιγμή είμαι Συκιές και έχω Conn-X, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και πάλι να βάλω ΟΤΕ. Θα εκτιμούσα τις απόψεις των συμφορουμιτών που έχουν ADSL τόσο ΟΤΕ όσο και από άλλους φορείς. Πώς τα πάει το DSLAM, είναι φορτωμένο; (θα δω και το άλλο thread «DSLAM Τούμπας»)

Ευχαριστώ.


Aχ και Βαχ.......ισως απ τα χειροτερα αστικα κεντρα εχουμε......και μονοδρομος ο οτε δυστυχως...οχι οτι δεν υπαρχουν κι αλλοι παροχοι αλλα......ολο το δικτυο θελει ξηλωμα!
Καλη δυναμη

nrg_polini
09-11-08, 01:01
Εννοειται μακρια απο τον ΟΤΕ, τοσοι παροχοι υπαρχουν. Με σειρα προτεραιοτητας θα σου ελεγα Forthnet, HOL , Tellas. Η forthnet αντιμετοπιζει προβληματα αυτη την εποχη βεβαια, αλλα επειδη προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος που δινω 25 Ευρω αντι για 60 (ΟΤΕ) και συνολικα το internet ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειχα με τον ΟΤΕ.

Georgevtr
09-11-08, 03:29
Εννοειται μακρια απο τον ΟΤΕ, τοσοι παροχοι υπαρχουν. Με σειρα προτεραιοτητας θα σου ελεγα Forthnet, HOL , Tellas. Η forthnet αντιμετοπιζει προβληματα αυτη την εποχη βεβαια, αλλα επειδη προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος που δινω 25 Ευρω αντι για 60 (ΟΤΕ) και συνολικα το internet ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειχα με τον ΟΤΕ.

Kαλα χαλαρωσε λιγακι...ακου καλυτερα απ τον οτε,λες και παιρνεις απ αλλου δικτυο...:rofl::rofl:

nrg_polini
10-11-08, 15:45
Kαλα χαλαρωσε λιγακι...ακου καλυτερα απ τον οτε,λες και παιρνεις απ αλλου δικτυο...:rofl::rofl:

Μα απο αλλου παιρνω ;)

alfagamma
11-11-08, 02:26
Φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα.
Θελεις να μην εχεις προβληματα (οσο ειναι δυνατον)? ΟΤΕ
Αν το θεμα ειναι να κανεις συνδεση σε καποιον παροχο που να ειναι φθηνοτερος απο τον ΟΤΕ τα πραγματα ειναι δυσκολα.
εγω ειχα ΟΤΕ και ημουν στα 13 με 14 Μbps αλλα το κοστος το θεωρησα υπερβολικο και ετσι αρχισα να ψαχνωμαι... φιλος με 4νετ ειχε αρκετα προβληματα οποτε την απεκλεισα και κατεληξα (δυστηχως) στην τελλας...
αποσυνδεσεις (μονιμη κατασταση) συνδεση γυρω στα 12 και υποσχεσεις οτι ολα θα φτιαξουν.
εκανα υπομονη 2 μηνες και τωρα με βλεπω για HOL και ελπιζω να ησυχασω γιατι αν δεν δω "φως" με βλεπω παλι στον ΟΤΕ με βαρβατο παγιο...
Συμπερασμα ... μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... εδω ισχυει το "ας σε φωτισει ο Θεος να κανεις το σωστο".

tsioutotrelo
11-11-08, 02:35
Στην Τούμπα με 4θνετ εδώ και πολλά χρόνια... μένω σχετικά με εσένα κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ (Αγ. Θεράποντα)
Το τηλέφωνο λειτουργεί πάντα και το ίντερνετ δεν πετάει αλλά είναι ΠΑΝΤΑ διαθέσιμο!!!!! βέβαια δεν ασχολούμαι με παιχνίδια για να ξέρω τα ping....

αααα και μόνο με 25 ευρώ το μήνα!!!!! σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

βέβαια καλύτερα είναι να πάρεις την γνώμη κάποιου γείτονα ή κάποιου από εκεί κοντά...

GoofyX
11-11-08, 09:14
Σας ευχαριστώ παιδιά. :)

GoofyX
30-01-09, 23:40
Επαναφέρω το θέμα για να ενημερώσω ότι σήμερα πήγα στον ΟΤΕ (τελικά εκεί κατέληξα) στην Παπάφη για παραγγελία της γραμμής (μεταφορά ουσιαστικά της υπάρχουσας που έχω τώρα). Στο κομμάτι του internet, η υπάλληλος μπήκε σε μια σελίδα του ΟΤΕ που έδειχνε την αναμενόμενη ταχύτητα για την περιοχή που είμαι (εισάγοντας ήδη υπάρχον νούμερο της περιοχής). Μαντέψτε:

Η απόσταση από το DSLAM είναι 2,7 χλμ. με αποτέλεσμα η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω (αναφορικά με την απόσταση) είναι ~6,5 Mbps. Εκεί που σκεφτόμουν μεταξύ 4 Mbps ή 8, η απάντηση φυσικά ήταν 4.

Οπότε αναμένω από βδομάδα. :)

maik
31-01-09, 15:08
Μα απο αλλου παιρνω ;)

Σιγα μην παιρνεις απο αλλου δικτυο. Ετσι σε παραμυθιαζουν;
Ο χαλκος που ερχεται σπιτι σου ειναι του ΟΤΕ και οι υπολοιποι απλα τον ενοικιαζουν.
Τοσα χρονια εδω στο φορουμ κατι θα εχεις μαθει, δεν μπορει να λες τετοια πραγματα.

........Auto merged post: maik49 πρόσθεσε 5 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Η απόσταση από το DSLAM είναι 2,7 χλμ. με αποτέλεσμα η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω (αναφορικά με την απόσταση) είναι ~6,5 Mbps. Εκεί που σκεφτόμουν μεταξύ 4 Mbps ή 8, η απάντηση φυσικά ήταν 4.



Η αποσταση αυτη ειναι μεχρι το καφαο. Θα πρεπει να προσθεσεις και καποια μετρα , εκατονταδες για την περιοχη σου, μεχρι το σπιτι.
Τα Κωνσταντινοπολιτικα ειναι αραιοκατοικημενη περιοχη.

GoofyX
14-02-09, 00:30
30/1 έκανα την αίτηση για τη μεταφορά της γραμμής από το παλιό σπίτι στο νέο και του ADSL φυσικά. Την Τρίτη ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και σύνδεσε τη γραμμή και από βδομάδα (λογικά) θα έχω και το ADSL. Με καθυστέρησαν μπορώ να πω, θυμάμαι ότι στο παλιό σπίτι οι διαδικασίες ήταν πολύ πιο γρήγορες.

GoofyX
17-02-09, 17:20
Επιτέλους. Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή και είμαι πλέον on-line. :)

Όχι πια άλλο dial-up (στο στυλ του «όχι άλλο κάρβουνο...»).

@ ADSLgr.com All rights reserved.