PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσυνδέσεις



user4256
08-11-08, 19:13
Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος connex talk με σύνδεση connex στα 2 (οτε αγίου δημητριου) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πέρα από τις 3-4 (λογικές) αποσυνδέσεις την ημέρα, υπάρχουν μέρες που για 2 ώρες περίπου δεν μπορώ να συνδεθώ καθώς πέφτει συνέχεια η γραμμή. Σε όλες τις αποσυνδέσεις σβήνει πρώτα το λαμπάκι που δείχνει τον βρόχο dsl και στη συνέχεια και το λαμπάκι της σύνδεσης. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είτε σε απλή αποσύνδεση, είτε όταν έχω συνεχόμενες αποσυνδέσεις για 2 ώρες, το τηλέφωνο έχει πολύ θόρυβο. Όλη την υπόλοιπη ώρα (που το dsl είναι σταθερό) το τηλέφωνο δεν έχει καθόλου θόρυβο. Αυτά γίνονται εδώ και τρεις μήνες από την πρώτη μέρα που έβαλα connex. Ζήτησα έλεγχο της γραμμής dsl και της γραμμή τηλεφώνου. Στη γραμμή dsl έγινε έλεγχος 5 φορες και στου τηλεφώνου μια. Και για τα δυο μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ήρθε τεχνικός σπίτι για να ελέγξει συνδεσμολογία και γραμμή τηλεφώνου και δε βρήκε και αυτός τίποτα. Δοκίμασα usb modem και Ethernet router, άλλαξα splitter και φίλτρο, έβγαλα όλα τα τηλέφωνα και σύνδεσα router απευθείας και εξακολουθεί να γίνετε το ίδιο. Όταν είχα το usb modem παρατήρησα ότι το 2ώρο που έπεφτε συνέχεια το dsl επανερχοταν κάθε φορά με διαφορετική ταχυτητα. Π.χ. 1856…1639…1243…600… μεχρι που προς το τελος έγραφε πάλι 2024. Αν μπορεί κάποιος να βοηθίσει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.