PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονίζει το router και αυτοί δεν μου δίνουν τους κωδικούς μου. Τι να κάνω;



gge0rge
08-11-08, 22:01
Λοιπόν παιδία έχω το εξής πρόβλημα:

έχω κάνει αίτηση μόνο για adsl (ΟΧΙ double play!). Όταν βάζω το τηλέφωνο μου στο
http://www.forthnet.gr/adslstatus μου βγάζει τα εξής:

03/11/2008 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
29/10/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
29/10/2008 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
29/10/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Παράλληλα, το router μου συγχρονίζει κανονικότατα.
Παίρνω λοιπόν και ζητάω τους κωδικούς και τους τονίζω οτι το το router μου συγχρονίζει!
Απάντηση υπαλλήλου: Όχι ακόμη η γραμμή δεν είναι έτοιμη, τωρα την κατασκευάζουμε!!!

Μου ήρθε να ρωτήσω αν τώρα χτίζουν το ΚΑΦΑΟ!

Δεν το βάζω κάτω, ξαναπαίρνω μετά απο λίγο μπάς και πέσω σε κανέναν άλλο υπάλληλο όμως που τέτοια τύχη!
Απάντηση υπαλλήλου: Υπάρχουν κάποια μηχανογραφικά θέματα σε σχέση με τον ΟΤΕ που πρέπει να επιλυθούν. Το σύστημα δίνει αυτόματα τους κωδικούς όταν ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες.

Έκει καπού άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως έχουν δίκιο. Φωνάζω ένα φίλο μου που έχει forthnet double play σπίτι του (σημειοτέον οτι έχουμε το ίδιο DSLAM), βάζουμε τους κωδικούς του και όντως δεν μπορούσα να συνδεθώ.

Δεν το βάζω κάτω όμως και δοκιμάζω με κωδικούς ενός άλλου φίλου, κωδικούς όμως από connex. Λοιπόν, συνδέθηκα κανονικότατα!

Ξαναπαίρνω λοιπόν στη forthnet και ζητάω demo. Τότε μου είπαν οτι demo δίνουν μόνο όταν υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση και ευθύνονται αυτοί και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο παρά περιμένω!

Θέλω να ρωτήσω έχει αντιμετωπήσει κανείς παρόμοια κατάσταση; Μπορώ να κάνω κάτι;

Σας ευχαριστώ!

psyxakias
08-11-08, 22:04
Είχες πριν ADSL από άλλο πάροχο;

gge0rge
08-11-08, 22:29
Πριν είχα adsl στην ALTEC (ναι, αυτή που φαλίρισε!). Από την ημέρα που η ALTEC κήρυξε πτώχευση είχε σταματήσει να συγχρονίζει το router. Ξανασυγχρόνισε τώρα στις 03/11/2008

ariadgr
08-11-08, 22:30
Δεν το βάζω κάτω όμως και δοκιμάζω με κωδικούς ενός άλλου φίλου, κωδικούς όμως από connex. Λοιπόν, συνδέθηκα κανονικότατα!

Αυτό σημαίνει ότι η DSL που συγχρονίζει τώρα στη γραμμή σου είναι ΑΡΥΣ ΟΤΕ (όχι ιδιόκτητο της Forthnet)

gge0rge
08-11-08, 22:40
Όμως είμαι εντός ιδιόκτητου δικτύου forthnet.

ariadgr
08-11-08, 22:41
Όμως είμαι εντός ιδιόκτητου δικτύου forthnet.

Αν ήσουν αυτή τη στιγμή συνδεδεμένος σε LLU Forthnet δεν θα μπορούσες να μπεις με DSL στο Internet με κωδικούς conn-x.

dream-maniac
09-11-08, 03:09
ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου δωσουν κωδικο demo.και εμενα με ειχαν κε περιμενα 3 ημερες χωρισ ιντερνετ.οταν τους επερνα μου ελεγαν μπορει να παρτει χρονο.τους ελεγα δωστε μου εναν κωδικο κατι να μπαινω.αφου ειμαι ενεργοποιημενος.μου ελεγαν δεν γινεται.δεν επεμενα ομως.μετα τγα παιρνς στο κρανιο.λεω φτιαξτε μου αμεσωσ κωδικο.ειναι η δουλεια μου και το χρειαζομαι.μην κλεισεις το τηλεφωνο μεχρι να σου φτιαξουν.θα σου πει οτι επειδη ειναι ντεμο ειναι μεχρι 3 mbps.αλλα θα εχεισ ιντερνετ.
πρεπει να ντρεπονται!!!!
μισο λεπτο δουλεια ειναι να περασουν στο siebel τους εναν κωδικο ντεμο.μην το αφησεις ετσι.


ακυρο.αν μπαινεις με κωδικους connex δεν εισαι σε forthnet ακομα. τεσπα για οποιον αντιμετωπισει προβλημα και μενει μερες χωρισ ιντερνετ αυτη εινι η λυση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.