PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστερηση συνδεσης στο account μου



stg11
09-11-08, 03:31
Οταν κανω αποσυνδεση απο το Ιντερνετ ειτε βγαζοντας το τηλεφωνικο καλωδιο ειτε κλεινοντας τον ρουτερ και ενω ο συγχρονισμος γινεται σε μερικα δευτερολεπτα, η συνδεση στο Ιντερνετ καθυστερει υπερβολικα. Συνηθως συνδεεται μετα απο 2-3 λεπτα. Τι μπορει να συμβαινει; Ειναι προβλημα του ΟΤΕ ή του router; Παντως και με αλλους ρουτερ (παντα διαφορα μοντελα philips που δινει το conn-x) το ιδιο προβλημα εχω. ;)

Προφέσσορας_Χάος
09-11-08, 10:14
αυτο το πρόβλημα το έχω κι εγώ..πρόβλημα του ΟΤΕ πρέπει να είναι.οπως και με το snr margin τα βράδια που πέφτει ακόμη και στο 1.5 και δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή!

drhouse
09-11-08, 10:55
Έχετε δωκιμάσει να απενεργοποιήσετε τον DHCP και να βάλετε στατικες IP;

stg11
09-11-08, 18:16
Έχετε δωκιμάσει να απενεργοποιήσετε τον DHCP και να βάλετε στατικες IP;

Οι εσωτερικες IP εχουν να κανουν με το lan, σε τι μπορει να επηρεαζει ο DHCP την συνδεση με το account?

arial
10-11-08, 01:22
Και με εμενα το ιδιο κανει , αλλα δεν το βλεπω τοσο σαν προβλημα, μετα απο κανα λεπτο περνει ip απο μονο του

kanenas3
10-11-08, 01:35
Αργείτε να πάρετε ΙΡ από το δίκτυο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ολοκληρωθεί το Authentication και να συνδεθεί στο ίντερνετ. Δυστυχώς εσείς δεν μπορείτε να κάνετε κάτι.

asm
10-11-08, 01:38
Τα παρακάτω είναι η σχεδόν κατά λέξη απάντηση του noc του OTE (OTEnet) σε διαδοχικά email που τους έστειλα ζητώντας εξηγήσεις για αυτό ακριβώς το πρόβλημα.

"...Είχε παρατηρηθεί πως πολλοί συνδρομητές επιχειρούσαν διαδοχικά disconnect - reconnect προσπαθώντας να πάρουν IP διαφορετικού block η οποία πίστευαν πως θα έχει καλύτερη απόδοση λόγο ίσως μικρότερου φόρτου του block gateway. Αυτό δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα στο DHCP pool management του OTE, γι'αυτό και από τα μέσα Οκτωβρίου ο ΟΤΕ εφαρμόζει delay μετά κάθε forced-disconnect και πριν γίνει ανάθεση νέας IP διεύθυνσης..."

psyxakias
10-11-08, 01:44
Ακριβώς, πιθανόν να έχουν αυξημένο timeout στο authentication (ώσπου να αντιληφθεί ο server που γίνεται το authentication ότι έχεις ήδη αποσυνδεθεί από την προηγούμενη φορά) για να αποφεύγεται υψηλός φόρτος. Είναι σχετικά συνηθισμένο, το κάνει και η Forthnet. Το κακό είναι ότι αρκετά routers σταματάνε μετά την 10η φορά και χρειάζεται να τους ξανακάνεις restart ή manual connect.

hel
10-11-08, 11:14
Ακριβώς, πιθανόν να έχουν αυξημένο timeout στο authentication (ώσπου να αντιληφθεί ο server που γίνεται το authentication ότι έχεις ήδη αποσυνδεθεί από την προηγούμενη φορά) για να αποφεύγεται υψηλός φόρτος. Είναι σχετικά συνηθισμένο, το κάνει και η Forthnet. Το κακό είναι ότι αρκετά routers σταματάνε μετά την 10η φορά και χρειάζεται να τους ξανακάνεις restart ή manual connect.

Και για τι χρόνους καθυστέρησης μιλάμε στη Forthnet? 20 λεπτά είναι πολύ;

odys2008
10-11-08, 11:18
Για 2-3 λεπτά περίπου

psyxakias
10-11-08, 12:03
Δε γνωρίζω το timeout της Forthnet, στη τηλεφωνική υποστήριξη συνηθίζουν να λένε "βγάλτε το router από την μπρίζα για 20 λεπτά και ξαναβάλτε το" αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι αρκετά λιγότερο.

nnn
11-11-08, 01:08
3 λεπτά περίπου είναι στην Forthnet μέχρι να κάνει lease την παλιά Ip και να σου επιτρέψει να πάρεις νέα.

hel
11-11-08, 11:19
3 λεπτά περίπου είναι στην Forthnet μέχρι να κάνει lease την παλιά Ip και να σου επιτρέψει να πάρεις νέα.

Εμένα μου κάνει πάνω από 10 λεπτά με το siemens και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω rapidshare:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.