PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου αρνήθηκαν την σύνδεση επειδή δεν εχω αδεια οικοδομης .....



Σελίδες : [1] 2

magictouch
09-11-08, 12:09
Πριν από 2 μήνες έκανα τηλεφωνικά αιτηση στον ΟΤΕ για νεα συνδεση και ίντερνετ , στο σπίτι που μένω τώρα είχε κανονικά τηλκαι νετ μέχρι και προτεινως και ειμστε 3ροφο σπίτι ... και έχει κανονικά παροχή από οτε . Την προκαθορισμένη ημέρα που με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ήρθε ο τεχνικός και πριν ζητήσει όποιο δηποτε χαρτί , χωρίς καν να μπει σπίτι μου .... ζήτησε κατευθείαν ΑΔΕΙΑ οικοδομής παρακαλώ ....!!!!!!! Φυσικά το οίκημα είναι στο προσχέδιο , δηλωμένο κανονικά με ΔΕΗ κτλ... δηλωμένο και στο κτηματολόγιο .
ΝΑ αναφέρω οτι κανονικά βάζουν τηλέφωνα σε ολη την περιοχή μου που είναι εκτός σχεδίου(προσχέδιο) εκτός απο εμένα .... :sorry:
Μιλάω λοιπόν πάλι με ΟΤΕ τηλεφωνικά και τους ρωτώ ???Είναι νέος νόμος αυτός και γιατί δεν λέτε μαζί με όλα τα δικαιολογιτικα να έχουμε και άδεια ..... ΚΑι η απάντηση τους ειναι Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ μας θέλει άδεια .... συγνώμη!!!!

Και φυσικά οπως καταλάβατε δεν μπορώ να κανω αιτηση σε κανένα άλλο παροχο διοτι ο ***** τεχνικός της περιοχής μου δεν θα κατασκευάσει βρονχο!!!!!!!!!Τι κάνω ??? Βοήθεια είμαι σε απόγνωση ....:(:oops::sorry::oops::(

Νικαετός
09-11-08, 12:41
Η μόνη λύση είναι να πας από κοντά στον ΟΤΕ της περιοχής σου και να μιλήσεις με τον προϊστάμενο, εξηγώντας του το πρόβλημά σου. ;)

magictouch
09-11-08, 12:48
To έκανα ... Θρακομακεδόνες κοντά στο Ολυμπιακό χωρίο μένω , άλλα μου είπε αφού από τα κεντρικά σας είπαν έτσι .... κοντεύω να τρελαθώ .. Έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο ???

k_koulos
09-11-08, 12:53
ίσως ο τεχνικός ήθελε να του "εξηγήσεις με λεπτομέρειες το πρόβλημα σου".......:nono:

για ρώτα τους γείτονες που λες οτι έχουν τηλ πώς τα κατάφεραν!!!

[το οτι δεν έχεις άδεια οικοδομής πώς το κατάφερες αλήθεια????]

DSLaManiaC
09-11-08, 12:58
Για να γίνει σύνδεση σε ένα διαμέρισμα δεν προβλέπεται η άδεια οικοδομής.
Δε συζητάω το σενάριο στο οποίο δε σας έχει φέρει παροχή γιατί είπες ότι έχετε.

Όπως αναφέρεται και στη σελίδα του ΟΤΕ απλά πρέπει να δείξεις ότι:

Να έχετε σχέση (κυριότητα, νομή ή χρήση) με το χώρο που επιθυμείτε να εγκατασταθεί η τηλεφωνική σύνδεση.

Κι αυτό γίνεται μέσω του συμβολαίου μίσθωσης ή κάποιο αντίστοιχο έγγραφο.

Όπως και να χει άδεια οικοδομής ΔΕΝ προβλέπεται να σου ζητάει σ αυτή τη περίπτωση. Να του κάνεις αναφορά αν συνεχιστεί αυτό.

magictouch
09-11-08, 13:04
Είμαστε 15.000 κάτοικοι εδώ πάνω ... αλλά εκτός αυτού δεν ζήτησαν άδεια οικοδομείς σε κανέναν ... και υποτίθεται ότι έχει βγει λέει σχετικός νόμος ότι δεν κάνουν τηλεφωνικές συνδεσης χωρίς άδεια .. και το ωραίο είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα έβαλαν γραμμή στην γειτονιά μου χωρίς άδεια ρωτησα ... Αλλά το θέμα είναι πως ο νόμος αυτός λένε είναι σε ισχύ από 2004 και όλοι οι κάτοικοι Ολυμπιακού χωρίου μπήκαν μετά το νόμο και κατοικήθηκε και τους έβαλαν κανονικά γραμμές κι ακόμα βάζουν ... Μέχρι που άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως τον είχα ως σχέση τον τεχνικό και του είχα κάνει την ζωή πατίνι .... δηλαδή έλεος μόνο προσωπικά μπορώ να το πάρω πλέον .... Και χρέος προς τον ΟΤΕ δεν έχω και γενικά δεν έχω και δεν μπορώ να το καταλάβω ....

nnn
09-11-08, 13:04
Μήπως το πρόβλημα είναι στο 3όροφο και το εναέριο καλώδιο ?

DSLaManiaC
09-11-08, 13:08
Μήπως το πρόβλημα είναι στο 3όροφο και το εναέριο καλώδιο ?

Μα βρε nnn από πότε ο ΟΤΕ ζητάει τέτοιο χαρτί από έναν άνθρωπο που θέλει να βάλει τηλέφωνο
?
Δεν είναι ο εργολάβος που ζητάει παροχή στο κτήριο. :hmm:

emeliss
09-11-08, 13:10
Γιατί δεν πας απλά σε ένα oteshop, να κάνεις επίσημα το παράπονό σου και να σου δοθεί επίσημη απάντηση;

magictouch
09-11-08, 13:11
Δεν έχει να κάνει ούτε με τον όροφο , διότι είχε γραμμή κανονικά μέχρι πέρσι το σπίτι ... και όπως είπα και στο αρχικό θέμα δεν μπήκε καν ούτε στην αυλή μου ... στο ισόγειο , αμέσως ζήτησε άδεια ...


Εν τω μεταξύ την αιτηση την ακύρωσα ...αφού είδα ότι δεν γίνετε τπτ απλά δεν ξέρω τι να κάνω και εάν πρέπει να τους πάρω τηλ σαν νέα ενδιαφερόμενη και να το παίξω χαζή και καλά για ν δω τι θα μου πουν ...?

nnn
09-11-08, 13:12
Μα βρε nnn από πότε ο ΟΤΕ ζητάει τέτοιο χαρτί από έναν άνθρωπο που θέλει να βάλει τηλέφωνο
?
Δεν είναι ο εργολάβος που ζητάει παροχή στο κτήριο. :hmm:
Απλά ρίχνω μια ιδέα, δεν ξέρω....

DSLaManiaC
09-11-08, 13:13
Δεν έχει να κάνει ούτε με τον όροφο , διότι είχε γραμμή κανονικά μέχρι πέρσι το σπίτι ... και όπως είπα και στο αρχικό θέμα δεν μπήκε καν ούτε στην αυλή μου ... στο ισόγειο , αμέσως ζήτησε άδεια ...


Εν τω μεταξύ την αιτηση την ακύρωσα ...αφού είδα ότι δεν γίνετε τπτ απλά δεν ξέρω τι να κάνω και εάν πρέπει να τους πάρω τηλ σαν νέα ενδιαφερόμενη και να το παίξω χαζή και καλά για ν δω τι θα μου πουν ...?

Να ξανά κάνεις αίτηση αύριο, αν σου πουν τα ίδια θα πας όπως σου είπαν σε ένα κατάστημα και θα συμπληρώσεις μια φόρμα παραπόνων στην οποία δε θα ξεχάσεις να συμπεριλάβεις το όνομα του τεχνικού.

Αν και πάλι δε γίνει κάτι γι αυτό την έχουμε την ΕΕΤΤ.

magictouch
09-11-08, 13:16
Η πλάκα είναι ότι δεν ζητάω ΔΕΗ .... φαντάσου να ζητούσα έτσι !!!!

Πήγα οτε στο ΑΧΑΡΝΑΙ και μου είπαν ότι υπάρχει νόμος σε ισχύ από το 2006 και καλύτερα να κάνω υπομονή γιατί μάλλον έχω πέσει σε ******** τεχνικό ο οποίος ήταν στην ηλικία μου ... και να περιμένω είτε να αλλάξει τεχνικός είτε την T-mobile που θα αλλάξουν τα πράγματα ... ζήσε Μαι μου να φας τρυφιλι δηλαδή ..

DSLaManiaC
09-11-08, 13:19
Η πλάκα είναι ότι δεν ζητάω ΔΕΗ .... φαντάσου να ζητούσα έτσι !!!!

Πήγα οτε στο ΑΧΑΡΝΑΙ και μου είπαν ότι υπάρχει νόμος σε ισχύ από το 2006 και καλύτερα να κάνω υπομονή γιατί μάλλον έχω πέσει σε ******** τεχνικό ο οποίος ήταν στην ηλικία μου ... και να περιμένω είτε να αλλάξει τεχνικός είτε την T-mobile που θα αλλάξουν τα πράγματα ... ζήσε Μαι μου να φας τρυφιλι δηλαδή ..

Δε προβλέπεται άδεια οικοδομής εφόσον έχει παροχή το κτήριο.

Δεν υπάρχει κανένας νόμος.

magictouch
09-11-08, 13:21
Πάντως σε όποιον το έχω αναφέρει , αυτό που ακούω είναι ότι έχω πέσει σε ***** τεχνικό και ότι δεν έχουν ακούσει ποτέ ξανά κάτι τέτοιο ... τηλέφωνα βάζουν ποια και στις στάνες με τα πρόβατα δηλαδη ήμαρτον έτσι ....

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλους , θα κοιτάξω να κάνω πάλι αιτηση και να επανέλθω επί του θέματος να σας ενημερώσω ....

Εγώ ποτέ θα έχω ADSL σνιφ σνιφ

emeliss
09-11-08, 13:22
Πήγα οτε στο ΑΧΑΡΝΑΙ και μου είπαν ότι υπάρχει νόμος σε ισχύ από το 2006 και καλύτερα να κάνω υπομονή γιατί μάλλον έχω πέσει σε ******** τεχνικό ο οποίος ήταν στην ηλικία μου ... και να περιμένω είτε να αλλάξει τεχνικός είτε την T-mobile που θα αλλάξουν τα πράγματα ... ζήσε Μαι μου να φας τρυφιλι δηλαδή ..
ΑΝ όντως υπάρχει νόμος, τότε ο τεχνικός είναι πάρα πολύ ενημερωμένος και κάνει πάρα πολύ καλά την δουλειά του.

Τότε δεν θα είναι αυτός ο ******** αλλά εσύ.

magictouch
09-11-08, 13:27
Δε προβλέπεται άδεια οικοδομής εφόσον έχει παροχή το κτήριο.

Δεν υπάρχει κανένας νόμος.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί να τους το πω ... !!!! Αχ σωστό σε βρίσκω!!!

:clap:

........Auto merged post: magictouch πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΑΝ όντως υπάρχει νόμος, τότε ο τεχνικός είναι πάρα πολύ ενημερωμένος και κάνει πάρα πολύ καλά την δουλειά του.

Τότε δεν θα είναι αυτός ο ******** αλλά εσύ.

:rofl: Ναι άλλα δεν θα κάνει νεα εγκατάσταση .... και ο ίδιος κάλος κηριουλης έβαλε γραμμή την προηγούμενη εβδομάδα σε νέο ένοικο γκαρσονιέρας στην γωνιά από το σπίτι μου ..

Άρα ποιος είναι ο ******??? :twisted:

DSLaManiaC
09-11-08, 13:33
ΑΝ όντως υπάρχει νόμος, τότε ο τεχνικός είναι πάρα πολύ ενημερωμένος και κάνει πάρα πολύ καλά την δουλειά του.

Τότε δεν θα είναι αυτός ο ******** αλλά εσύ.

Αν όντως υπάρχει τόσο βλακώδης νόμος (άδεια οικοδομής για κάθε διαμέρισμα) ο τεχνικός είναι καραγκιόζης που τον ακολουθεί.

emeliss
09-11-08, 13:36
Αν όντως υπάρχει τόσο βλακώδης νόμος (άδεια οικοδομής για κάθε διαμέρισμα) ο τεχνικός είναι καραγκιόζης που τον ακολουθεί.
Καραγκιόζης είναι αυτός που ακολουθεί τους νόμους όποτε θέλει. ΑΝ υπάρχει τέτοιος νόμος πρέπει να ενημερώσουν τους αρμόδιους και να το ακολουθήσουν όλοι.

Μαγικό-άγγιγμα, σου είπα τι να κάνεις. Ζήτα επίσημη γραπτή απάντηση.

DSLaManiaC
09-11-08, 13:39
Όταν ένας νόμος είναι παράλογος δε τον ακολουθείς και διαμαρτύρεσαι δε τον υπερασπίζεσαι.
Και στη περίπτωση που υπάρχει κάτι τέτοιο είναι άκρως παράλογο.

Αλλιώς λέγεσαι πρόβατο.

emeliss
09-11-08, 13:40
Όταν ένας νόμος είναι παράλογος δε τον ακολουθείς και διαμαρτύρεσαι δε το υπερασπίζεσαι.
Και στη περίπτωση που υπάρχει κάτι τέτοιο είναι άκρως παράλογο.

Αλλιώς λέγεσαι πρόβατο.
Έτσι λέγεσαι παραβάτης. Ας κλείσουμε το off-topic εδώ. Δεν έχει νόημα.

magictouch
09-11-08, 13:40
Αν όντως υπάρχει τόσο βλακώδης νόμος (άδεια οικοδομής για κάθε διαμέρισμα) ο τεχνικός είναι καραγκιόζης που τον ακολουθεί.

Έτσι είναι .... οι δυο όροφοι έχουν κανονικά τηλ και νετ ... ενώ για τον τρίτο όροφο που έβαλε τηλ και νετ το 2006 και το διέκοψε το 2008 τώρα για να βάλει εκ νέου γραμμή για νέο συνδρομητή θέλει άδεια έτσι .... και να αναφέρω ότι ο δεύτερος όροφος μια εβδοαμαδα μετά την απόρριψη του αιτήματος μου λόγω μη άδειας έκανε αιτηση και έφυγε σε άλλο παροχο με κατασκευή βρονχου τα κλασσικά από τον ΟΤΕ για το οποίο έγινε κανονικά η εργασία:(:sorry: ...

nnn
09-11-08, 13:42
Χαλαρώστε λίγο, ξέρεις πολλούς που θα έκαναν τα στραβά μάτια αν όντως υπάρχει νόμος εν'όψει της αλλαγής management στον ΟΤΕ ?

DSLaManiaC
09-11-08, 13:44
Έτσι είναι .... οι δυο όροφοι έχουν κανονικά τηλ και νετ ... ενώ για τον τρίτο όροφο που έβαλε τηλ και νετ το 2006 και το διέκοψε το 2008 τώρα για να βάλει εκ νέου γραμμή για νέο συνδρομητή θέλει άδεια έτσι .... και να αναφέρω ότι ο δεύτερος όροφος μια εβδοαμαδα μετά την απόρριψη του αιτήματος μου λόγω μη άδειας έκανε αιτηση και έφυγε σε άλλο παροχο με κατασκευή βρονχου τα κλασσικά από τον ΟΤΕ για το οποίο έγινε κανονικά η εργασία:(:sorry: ...

Με το που θα βάλεις τη γραμμή να σηκωθείς και να φύγεις απ τον ΟΤΕ για εναλλακτικό μόνο κ μόνο για τη ταλαιπωρία.

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χαλαρώστε λίγο, ξέρεις πολλούς που θα έκαναν τα στραβά μάτια αν όντως υπάρχει νόμος εν'όψει της αλλαγής management στον ΟΤΕ ?

Ξέρω σίγουρα πως δε ζητάνε τέτοιο χαρτί.
Κι επειδή μου κίνησε τη περιέργεια μόλις πήρα τηλέφωνο 2 γνωστούς που βάλανε πολύ πρόσφατα τηλέφωνο.
Δε τους ζητήθηκε τέτοιο πράγμα.

Αυτό που ζητάνε είναι μια απόδειξη (συμβόλαιο) ότι έχεις δικαιώματα στο χώρο που θα βάλεις τηλέφωνο.

magictouch
09-11-08, 13:47
Αυτό θα κάνω θα φύγω ,anyways επειδή είναι μια χαλαρή Κυριακή και δεν θέλω να σας την χαλάσω θα ζητήσω επίσημη απάντηση και θα κάνω εκ νέου αιτηση

........Auto merged post: magictouch πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εαν καλέσεις ΟΤΕ και τους πεις ότι είσαι στο προσχέδιο δεν σου αναφέρουν τπτ για άδειες πάντως ... Στο 134 που τους πήρα και τους το είπα δεν το γνώριζαν καν δεν το είχαν καν ακούσει ...

Νικαετός
09-11-08, 13:54
Μισό λεπτό παιδιά. Σίγουρα κάπου υπάρχει θέμα. Ο τεχνικός δεν μπορεί να κάνει διακρίσεις, εκτός αν ζητάει κάποιο "δωράκι" για να κάνει τη δουλειά.
Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για περιοχή που ΔΕΝ είναι στο σχέδιο πόλεως, άρα ΙΣΩΣ υπάρχει ειδική ρύθμιση. Magic, μιλάμε για περιοχή ολυμπιακού χωριού, σωστά? Μήπως όντως το κτίριο είναι "αυθαίρετο" ? Γιατί αν δεν είναι ακόμα και αν δεν την έχεις την άδεια, σίγουρα μπορείς να την βρεις από την πολεοδομία. Είσαι και ο κατασκευαστής του ακινήτου, ή απλά ενοικιαστής ή τέλος το αγόρασες πρόσφατα?

nnn
09-11-08, 13:55
Αυτό που ζητάνε είναι μια απόδειξη (συμβόλαιο) ότι έχεις δικαιώματα στο χώρο που θα βάλεις τηλέφωνο.

@ magictouch το σπίτι είναι στο όνομα σου, έχεις κάποιο χαρτί που να δείχνει κυριότητα ?

ubuntubu
09-11-08, 14:03
Ποιοι μπορούν να αποκτήσουν Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;
Κάτοχοι Τηλεφωνικών Συνδέσεων μπορούν να γίνουν:


Φυσικά ενήλικα Πρόσωπα
Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου
Κρατικές Υπηρεσίες

http://www.oteshop.gr/images/arrow.gif Ποιες οι προϋποθέσεις για να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;


Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση πρέπει:


Να έχετε σχέση (κυριότητα, νομή ή χρήση) με το χώρο που επιθυμείτε να εγκατασταθεί η τηλεφωνική σύνδεση.
Να έχετε εξοφλήσει τυχόν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς τον ΟΤΕ από Τηλεπικοινωνιακά Τέλη ή άλλες αιτίες.
Ο χώρος που θα λειτουργεί η τηλεφωνική σας σύνδεση να εξασφαλίζει την καλή της λειτουργία.
Να αποδεχθείτε τη σχετική Σύμβαση (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=23).
Σε περίπτωση μη εγκατεστημένου δικτύου, να καταβάλετε τις ειδικές δαπάνες κατασκευής γραμμής.
Εάν είστε φυσικό πρόσωπο, πρέπει να είστε ενήλικας.


http://www.oteshop.gr/images/epixeirisi/top1.gif (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=24#)

Πως μπορώ να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;

Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση μπορείτε


να συμπληρώσετε την online φόρμα παραγγελίας
να καλέστε το "134" και να παραγγείλετε τηλεφωνικά
να επισκεφτείτε τα Καταστήματα ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr/oteteleshops.asp?hop=h&wid=383)

http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=24

magictouch
09-11-08, 14:14
Όλοι η περιοχή εδώ είναι στο προσχέδιο , έχω όλα τα νόμιμα έγγραφα που ζητά ο ΟΤΕ και τηλεφωνικά και στο site και δεν έχω καμιά οφειλή ... Το σπίτι είναι με ενοικίο κανονικά με συμβόλαιο .

........Auto merged post: magictouch πρόσθεσε 6 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με πολεοδομία που μίλησα μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν χαρτί όχι εμένα φυσικά της σπιτονοικοκυράς μου διότι δεν είναι ακόμα στο σχέδιο αλλά στο προσχέδιο και δεν ενδεικνύεται μέχρι στιγμής κάποιο έγγραφο για τηλεφωνική σύνδεση ΟΤΕ ...

Και να υπενθυμίσω και κάτι ... δεν πρόκειται να κάνουν νέα εγκατάσταση η παροχη υπάρχει ήδη ... ένα καλώδιο είναι να συνδέσουν !!! Εκεί έχω τρελαθεί , γιατί εάν ζητουσα κατασκευή εκ νέου θα καταλάβαινα γιατί μου ζητούν άδεια .... Έχω άδικο ? :sorry: :worthy::nono::hmm:


Και δωράκι είχα έτοιμο να δώσω άλλα δεν μου έδωσε καν ευκαιρία παιδιά .... Χτύπησε τ κουδούνι , βγήκα στο μπαλκόνι και μου φώναξε από κάτω , χωρίς να δει κανένα έγγραφο του σπιτιού , άδεια οικοδομής έχεις ? Και του απαντά η ιδιοκτήτρια του σπιτιού , τι να την κάνεις ? και λέει αυτός χωρίς άδεια ξεχνά το .... Έβαλε μπροστά και έφυγε και έμεινα *****

sexrazat
09-11-08, 14:33
Προφανώς ο τεχνικός ζήτησε χαρτί ότι το διαμέρισμα δεν είναι αυθαίρετο. Τυπικά είναι υποχρεωμένος να το κάνει αλλά στην πράξη ποτέ σχεδόν δεν το ζητάνε όπως όλα τα μαγικά στην Ελλάδα με τα αυθαίρετα.

Είναι μια τραγελαφική κατάσταση γιατί αν ο τεχνικός ακολουθήσει κατά γράμμα το νόμο (όχι μόνο για το αυθαίρετο αλλά και για την κυριότητα ή χρήση του χώρου) θα αρχίσει να πλακώνεται με σεβαστό αριθμό συνδρομητών και είναι κοινό μυστικό ότι κάνουν τα στραβά μάτια. Δεν θα λύσει ο ΟΤΕ χωρίς παρεξήγηση το πρόβλημα των αυθαιρέτων.

Κατά διαστήματα σε διάφορα κέντρα πιέζουν τους τεχνικούς ή τους βάζουν χέρι γιατί κάτι δεν έγινε σύμφωνα με το γράμμα του νόμου συνήθως γιατί κάποιος έκανε καταγγελία και έγινε τζέρτζελο. Κάποιοι αντιδρούν με τη λογική τότε θα πρέπει να ζητάμε και πιστοποιητικό ότι δεν είναι αυθαίρετο το χτίσμα κλπ κλπ και μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση μπορεί να συμβούν και τέτοια περιστατικά.

Πρόσφατα σε συνάδελφο που έκανε αίτηση για το εξοχικό του, ο τεχνικός αρνήθηκε να το κατασκευάσει γιατί ο χώρος (επέκταση υπάρχοντος νόμιμου οικήματος) που προστέθηκε ήταν αυθαίρετος. Του είπε εγώ μπορώ να στο αφήσω στο παλιό οίκημα που είναι νόμιμο (αφού στην αίτηση δεν είναι σαφές που θα λειτουργήσει μιας και οι δύο χώροι ήσαν σχεδόν ενιαίοι) και συ φέρε ένα ηλεκτρολόγο να στο τραβήξει εκεί που θες.

Τώρα το τι ακριβώς γίνεται στο Ολυμπιακό χωριό δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως ο αρμόδιος τεχνικός προιστάμενος της περιοχής είναι υποχρεωμένος να απαντήσει σε έγγραφη καταγγελία. Τώρα αν στην έγγραφη καταγγελία ο συνδρομητής καταγγείλει ότι στο δίπλα διαμέρισμα πχ που είχε το ίδιο πρόβλημα μπήκε τηλ., το πιθανότερο είναι όλοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ να λάβουν εντολή μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση να ζητάνε από όλους τα απαραίτητα βάσει του νόμου δικαιολογητικά και να γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Προσοχή όχι από αντίδραση (κανένας τεχνικός δεν γουστάρει να πλακώνεται) αλλά επειδή ο προϊστάμενος θα αναγκασθεί να το επιβάλει μετά την επίσημη καταγγελία.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όλοι η περιοχή εδώ είναι στο προσχέδιο , έχω όλα τα νόμιμα έγγραφα που ζητά ο ΟΤΕ και τηλεφωνικά και στο site και δεν έχω καμιά οφειλή ... Το σπίτι είναι με ενοικίο κανονικά με συμβόλαιο .

........Auto merged post: magictouch πρόσθεσε 6 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με πολεοδομία που μίλησα μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν χαρτί όχι εμένα φυσικά της σπιτονοικοκυράς μου διότι δεν είναι ακόμα στο σχέδιο αλλά στο προσχέδιο και δεν ενδεικνύεται μέχρι στιγμής κάποιο έγγραφο για τηλεφωνική σύνδεση ΟΤΕ ...

Και να υπενθυμίσω και κάτι ... δεν πρόκειται να κάνουν νέα εγκατάσταση η παροχη υπάρχει ήδη ... ένα καλώδιο είναι να συνδέσουν !!! Εκεί έχω τρελαθεί , γιατί εάν ζητουσα κατασκευή εκ νέου θα καταλάβαινα γιατί μου ζητούν άδεια .... Έχω άδικο ? :sorry: :worthy::nono::hmm:


Και δωράκι είχα έτοιμο να δώσω άλλα δεν μου έδωσε καν ευκαιρία παιδιά .... Χτύπησε τ κουδούνι , βγήκα στο μπαλκόνι και μου φώναξε από κάτω , χωρίς να δει κανένα έγγραφο του σπιτιού , άδεια οικοδομής έχεις ? Και του απαντά η ιδιοκτήτρια του σπιτιού , τι να την κάνεις ? και λέει αυτός χωρίς άδεια ξεχνά το .... Έβαλε μπροστά και έφυγε και έμεινα *****

Εφόσον είναι έτσι μάλλον κάπου έχανε ο τεχνικός:down:

takismat
09-11-08, 15:16
Να πας στον ΟΤΕ και να ζητησεις εγγραφος, γιατι δεν σου βαζουν γραμμη.Ειναι υποχρεωμενοι να σου απαντησουν σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.Επισης να τους απιλησεις οτι θα στραφεις νομικα εναντιων τους γιατι εσυ δουλευεις με το internet...

DSLaManiaC
09-11-08, 15:36
Να πας στον ΟΤΕ και να ζητησεις εγγραφος, γιατι δεν σου βαζουν γραμμη.Ειναι υποχρεωμενοι να σου απαντησουν σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.Επισης να τους απιλησεις οτι θα στραφεις νομικα εναντιων τους γιατι εσυ δουλευεις με το internet...

Δεν υπάρχει λόγος για απειλές..

sakistsalikis
10-11-08, 16:24
Οικοδομικη αδεια απαιτειται μονο για συνδεση με τη ΔΕΗ αλλα και αυτο παρακαμπτεται εμμεσως.

Μηπως εχεις προηγουμενα με τον τεχνικο του ΟΤΕ;
Ο Οτε παντως και ενα σπιτακι 5 τετραγωνικων να στησεις σε ενα χωραφι βαζει τηλεφωνο χωρις ερωτησεις (σιγουρο αυτο). Δεν ξερω μηπως βαζει και σε χωραφι χωρις οικημα.

maik
10-11-08, 19:32
Πριν πολλα χρονια ο αειμνηστος Τριτσης ειχε την φαεινη ιδεα να βαλει τους υπαλληλους των τοτε ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ, Υδρευση) να κανουν τον χωροφυλακα και να ελεγχουν για αδειες οικοδομης και αλλα τετοια φαιδρα πριν κανουν συνδεση των δικτυων με το ακινητο. Πραγμα που θα επρεπε να κανουν οι υπηρεσιες του φυσικα.:evil:
Απο το 2003 ,ισως και πιο μπροστα , εχει σταματησει αυτο το καραγκιοζιλικι. Αν το ζητησε καποιος το πιθανοτερο ηταν να μην ηξερε που παν τα τεσσερα.

Spanos
10-11-08, 20:12
Πριν πολλα χρονια ο αειμνηστος Τριτσης ειχε την φαεινη ιδεα να βαλει τους υπαλληλους των τοτε ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ, Υδρευση) να κανουν τον χωροφυλακα και να ελεγχουν για αδειες οικοδομης και αλλα τετοια φαιδρα πριν κανουν συνδεση των δικτυων με το ακινητο.


Το βρήκαμε πάλι....φταίει ο Τρίτσης :down:

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδω μέσα;

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποιοι μπορούν να αποκτήσουν Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;
Κάτοχοι Τηλεφωνικών Συνδέσεων μπορούν να γίνουν:


Φυσικά ενήλικα Πρόσωπα
Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου
Κρατικές Υπηρεσίες

http://www.oteshop.gr/images/arrow.gif Ποιες οι προϋποθέσεις για να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;


Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση πρέπει:


Να έχετε σχέση (κυριότητα, νομή ή χρήση) με το χώρο που επιθυμείτε να εγκατασταθεί η τηλεφωνική σύνδεση.
Να έχετε εξοφλήσει τυχόν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς τον ΟΤΕ από Τηλεπικοινωνιακά Τέλη ή άλλες αιτίες.
Ο χώρος που θα λειτουργεί η τηλεφωνική σας σύνδεση να εξασφαλίζει την καλή της λειτουργία.
Να αποδεχθείτε τη σχετική Σύμβαση (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=23).
Σε περίπτωση μη εγκατεστημένου δικτύου, να καταβάλετε τις ειδικές δαπάνες κατασκευής γραμμής.
Εάν είστε φυσικό πρόσωπο, πρέπει να είστε ενήλικας.


http://www.oteshop.gr/images/epixeirisi/top1.gif (http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=24#)

Πως μπορώ να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;

Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση μπορείτε


να συμπληρώσετε την online φόρμα παραγγελίας
να καλέστε το "134" και να παραγγείλετε τηλεφωνικά
να επισκεφτείτε τα Καταστήματα ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr/oteteleshops.asp?hop=h&wid=383)




http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=24

+1:oneup:

andreasermones
10-11-08, 20:13
Το βρήκαμε πάλι....φταίει ο Τρίτσης :down:

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδω μέσα;

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........



+1:oneup:

πολυ σωστα...ο τεχνικος φαινεται ειναι ελλατωματικος....να τον αλλαξουνε...καλα τοσο χαζομαρα πλεον ρε παιδια...ακου κει..

delta9
10-11-08, 20:34
Εγω δεν εχω καταλαβει π τεχνικος τι ειναι ο σεριφης; Οτι θελει κανει;
Δεν ειναι υπαλληλος;Δε λογοδοτει σε καποιον;

maik
10-11-08, 21:27
Το βρήκαμε πάλι....φταίει ο Τρίτσης :down:

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδω μέσα;
:

Αυτο καταλαβες εσυ;;

Μπραβο:rofl:

Spanos
10-11-08, 21:55
Αυτο καταλαβες εσυ;;

Μπραβο:rofl:

Πέρα απο αυτό δε θυμάμαι ποτέ τον ΟΤΕ να ζητάει άδεια οικοδομής, ούτε όταν ήταν ο Τρίτσης. Άδεια οικοδομής ζητάει η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ για προφανείς λόγους που δεν έχουν να κάνουν μόνο με το αν είναι αυθαίρετο το κτίριο αλλα με το δίκτυο και με το είδος της παροχής (οικιακή, εργοταξιακή, κοινόχρηστα ρολόγια, ρολόγια ύδρευσης κήπων κλπ), τηλέφωνο μπορεί να υπάρχει σε ένα σημείο που δεν είναι οικοδομή αρκεί ο χώρος εγκατάστασης να εξασφαλίζει την καλή λειτουργία της συσκευής.

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 7 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προφανώς ο τεχνικός ζήτησε χαρτί ότι το διαμέρισμα δεν είναι αυθαίρετο. Τυπικά είναι υποχρεωμένος να το κάνει αλλά στην πράξη ποτέ σχεδόν δεν το ζητάνε όπως όλα τα μαγικά στην Ελλάδα με τα αυθαίρετα.


Μπορείς να μου πείς πώς ο τεχνικός θα διαπιστώσει επι τόπου οτι το χαρτί που θα του δείξουν είναι έγκυρο ή γνήσιο; Έχει γνώσεις Πολιτικού Μηχανικού ή έχει απ'ευθείας σύνδεση με το πρωτόκολλο και τα αρχεία της αρμόδιας κατά τόπο πολεοδομική αρχής; Οι άδειες οικοδομής (αντίγραφα) κατατίθενται στις αρμόδιες υπηρεσίες που τις ζητάνε, δε έρχετε ο καθένας να σου πεί "δείξε μου την άδεια σου".

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πρόσφατα σε συνάδελφο που έκανε αίτηση για το εξοχικό του, ο τεχνικός αρνήθηκε να το κατασκευάσει γιατί ο χώρος (επέκταση υπάρχοντος νόμιμου οικήματος) που προστέθηκε ήταν αυθαίρετος. Του είπε εγώ μπορώ να στο αφήσω στο παλιό οίκημα που είναι νόμιμο (αφού στην αίτηση δεν είναι σαφές που θα λειτουργήσει μιας και οι δύο χώροι ήσαν σχεδόν ενιαίοι) και συ φέρε ένα ηλεκτρολόγο να στο τραβήξει εκεί που θες.

Ο υπάλληλος του ΟΤΕ σταματάει εκεί που υπάρχει το τελευταίο κουτί σύνδεσης με το κτίριο απο εκεί και πέρα είναι δουλειά ηλεκτρολόγου και του ιδιοκτήτη που πρέπει να μεριμνήσει για να έχει έτοιμη την εγκαταστασή του με το σημείο υποδοχής. Όσοι υπάλληλοι του ΟΤΕ κάθονται και καρφώνουν καλώδια με ρόκα, ανοίγουν τρυπίτσες με τρυπάνια για να μπεί το καλώδιο και διάφορα άλλα κάνουν απλά εξυπηρέτηση και αυτό που ζητήθηκε ήταν εξυπηρέτηση. Ο λόγος περί αυθαίρετου ήταν καθαρά μια δικαιολογία για να αποφύγει ο τεχνικός την αγγαρεία που του ζητήθηκε, πως θα μπορούσε άλλωστε να γνωρίζει αν η επέκταση είναι αυθαίρετη ή οχι...

abcd5
10-11-08, 22:02
Από ότι διαβάζω εδώ ο τεχνικός υποψιάζεται ότι ο τρίτος όροφος είναι αυθαίρετος. Αφού δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι, γιατί δεν παραγγέλνει την γραμμή για έναν από τα άλλα διαμερίσματα και να συνδέσει ο ηλεκτρολόγος την γραμμή εκει που πρέπει;

sexrazat
12-11-08, 11:53
Πέρα απο αυτό δε θυμάμαι ποτέ τον ΟΤΕ να ζητάει άδεια οικοδομής, ούτε όταν ήταν ο Τρίτσης. Άδεια οικοδομής ζητάει η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ για προφανείς λόγους που δεν έχουν να κάνουν μόνο με το αν είναι αυθαίρετο το κτίριο αλλα με το δίκτυο και με το είδος της παροχής (οικιακή, εργοταξιακή, κοινόχρηστα ρολόγια, ρολόγια ύδρευσης κήπων κλπ), τηλέφωνο μπορεί να υπάρχει σε ένα σημείο που δεν είναι οικοδομή αρκεί ο χώρος εγκατάστασης να εξασφαλίζει την καλή λειτουργία της συσκευής.


Μπορείς να μου πείς πώς ο τεχνικός θα διαπιστώσει επι τόπου οτι το χαρτί που θα του δείξουν είναι έγκυρο ή γνήσιο; Έχει γνώσεις Πολιτικού Μηχανικού ή έχει απ'ευθείας σύνδεση με το πρωτόκολλο και τα αρχεία της αρμόδιας κατά τόπο πολεοδομική αρχής; Οι άδειες οικοδομής (αντίγραφα) κατατίθενται στις αρμόδιες υπηρεσίες που τις ζητάνε, δε έρχετε ο καθένας να σου πεί "δείξε μου την άδεια σου".


Ο υπάλληλος του ΟΤΕ σταματάει εκεί που υπάρχει το τελευταίο κουτί σύνδεσης με το κτίριο απο εκεί και πέρα είναι δουλειά ηλεκτρολόγου και του ιδιοκτήτη που πρέπει να μεριμνήσει για να έχει έτοιμη την εγκαταστασή του με το σημείο υποδοχής. Όσοι υπάλληλοι του ΟΤΕ κάθονται και καρφώνουν καλώδια με ρόκα, ανοίγουν τρυπίτσες με τρυπάνια για να μπεί το καλώδιο και διάφορα άλλα κάνουν απλά εξυπηρέτηση και αυτό που ζητήθηκε ήταν εξυπηρέτηση. Ο λόγος περί αυθαίρετου ήταν καθαρά μια δικαιολογία για να αποφύγει ο τεχνικός την αγγαρεία που του ζητήθηκε, πως θα μπορούσε άλλωστε να γνωρίζει αν η επέκταση είναι αυθαίρετη ή οχι...

Φαίνεται ότι έχει σχέση με το υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν πιθανότατα τα εξής.

Σε πολυκατοικίες και γενικά σε οικοδομές πάνω από 3 ορόφους χρειάζεται βάσει του νόμου υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ και επομένως σχέδια του κατασκευαστή και άδεια οικοδομής. Σε μονοκατοικίες όχι.
Αν δεν υπάρχει τηλέφωνο από πριν στην οικοδομή και χρειάζεται προμέτρηση είναι απαραίτητη η άδεια οικοδομής τουλάχιστον βάσει του νόμου άσχετα αν τη ζητάει ή όχι ο τεχνικός.

Αν ήδη υπάρχει γραμμή τηλεφώνου και δεν χρειάζεται προμέτρηση, ο τεχνικός ζητάει άδεια οικοδομής αν αυτό που αναφέρεται στα συστήματα του ΟΤΕ διαφέρει με αυτό που βρίσκει και κυρίως σε συγκεκριμένα πράγματα. Δηλ. αν ξέρει ότι πάει να βάλει τηλ. σε μονοκατοικία ή διώροφο και βρεθεί σε 4όροφο, είναι υποχρεωμένος να ζητήσει άδεια οικοδομής γιατί βάσει του νόμου ο ΟΤΕ σε πολυκατοικίες και σε οικοδομές πάνω από 3 ορόφους οφείλει να περάσει υπόγειο καλώδιο.

Όλα αυτά από μια πρόχειρη έρευνα. Αν κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ ξέρει κάτι καλύτερα ας το γράψει. Και όλα αυτά βέβαια άσχετα με το αν το ζητάει ή όχι ο υπάλληλος του ΟΤΕ αλλά αν θα πρέπει ή όχι να το ζητήσει βάσει του νόμου.

xmperop1
12-11-08, 13:32
Φαίνεται ότι έχει σχέση με το υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν πιθανότατα τα εξής.

Σε πολυκατοικίες και γενικά σε οικοδομές πάνω από 3 ορόφους χρειάζεται βάσει του νόμου υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ και επομένως σχέδια του κατασκευαστή και άδεια οικοδομής. Σε μονοκατοικίες όχι.
Αν δεν υπάρχει τηλέφωνο από πριν στην οικοδομή και χρειάζεται προμέτρηση είναι απαραίτητη η άδεια οικοδομής τουλάχιστον βάσει του νόμου άσχετα αν τη ζητάει ή όχι ο τεχνικός.

Αν ήδη υπάρχει γραμμή τηλεφώνου και δεν χρειάζεται προμέτρηση, ο τεχνικός ζητάει άδεια οικοδομής αν αυτό που αναφέρεται στα συστήματα του ΟΤΕ διαφέρει με αυτό που βρίσκει και κυρίως σε συγκεκριμένα πράγματα. Δηλ. αν ξέρει ότι πάει να βάλει τηλ. σε μονοκατοικία ή διώροφο και βρεθεί σε 4όροφο, είναι υποχρεωμένος να ζητήσει άδεια οικοδομής γιατί βάσει του νόμου ο ΟΤΕ σε πολυκατοικίες και σε οικοδομές πάνω από 3 ορόφους οφείλει να περάσει υπόγειο καλώδιο.

Όλα αυτά από μια πρόχειρη έρευνα. Αν κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ ξέρει κάτι καλύτερα ας το γράψει. Και όλα αυτά βέβαια άσχετα με το αν το ζητάει ή όχι ο υπάλληλος του ΟΤΕ αλλά αν θα πρέπει ή όχι να το ζητήσει βάσει του νόμου.

Τείνω να συμφωνήσω αν το κτήριο έχει πάβω από 4 διαμερίσματα ασχέτως ορόφου χρειάζεται υπόγειο καλώδιο από τον νόμο.
Ισως στην περίπτωση του φίλου μας όντως να έχει γίνει πανωσήκωμα ορόφου η επέκταση ορόφου (ολοκλήρωση) και έχει να κάνει με τον χρόνο έκδοσης οικοδομικής αδείας και τον χρόνο έκδοσης του νόμου.

enwsitis21
12-11-08, 14:24
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον υπάλληλο του ΟΤΕ. Τέτοιοι άνθρωποι κοσμούν τον χώρο.


υ.γ. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία της κοπέλας, αλλά οφείλουμε να αναγνωρίσουμε δίκιο στον τεχνικό.
Πρέπει να δώσει λύση η ιδιοκτήτρια του κτίσματος.

sakistsalikis
12-11-08, 14:57
Φιλε Νεοδημοκρατη εκεινη την εποχη η ΔΕΗ ηταν δημοσια υπηρεσια με δημοσιους υπαλληλους. Ειχε καθε δικαιωμα η ΔΕΗ να συνεργαζεται με το υπολοιπο δημοσιο σε ολα τα ζητηματα.

Το 2003 δεν εγινε τιποτα καινουριο. Η ΔΕΗ ακομα ζηταει αδεια οικοδομης και υπογραφες απο πολεοδομια για να δωσει ρευμα. Απλα εδω και χρονια με την απελευθερωση της ενεργειας και την αποκρατικοποιηση εν μερει της Δ.Ε.Η. και την απελευθερψση της αγορας γενικοτερα, η Δ.Ε.Η δινει ρευμα οχι μονο για σπιτι, αλλα και για γεωτρηση, και για αποθηκες, και για χιλια 2 πραγματα που μερικες φορες δεν μπλεκουν την πολεοδομια. Επισης πλεον η πολεοδομια αρκειται στην υπογραφη του μηχανικου οτι το σπιτι εχει γινει συμφωνα με την αδεια, δεν κανει αυτοψια, συνεπως βγαζεις αδεια για 20 τ.μ. και παιρνεις ρευμα ακομα κι αν φτιαξεις 200 τ.μ. και επιπροσθετως μπορει να βγαλεις αδεια για 1 σπιτι και να φτιαξεις 3, τα οποια με 1 τριφασικη γραμμη για το νομιμο σπιτι τα καλυπτεις ενεργειακα (παλια 3φασικο δεν επαιρναν τα σπιτια).

Κατα τη γνωμη μου το μετρο σημερα ειναι λιγο μετεωρο γιατι η ΔΕΗ μοιαζει πιο πολυ με Α.Ε. που εστω κι εν μερει ανοικει στο δημοσιο. Εεπιπλεον η ενεργεια εχει απελευθερωθει, συνεπως μπορω να ανοιξω αυριο εγω μια "Δ.Ε.Η" και αν με αναγκασει το κρατος να βαζω ρευμα μονο μετα απο ελεγχο αδειας οικοδομης νομιζω οτι ειναι εναντια στην ελευθερη οικονομια. Εγω σαν εταιρια θα εχω απαιτηση να δινω ρευμα σε οποιον πελατη ζητησει.

Αυτα για να μπαινουν καποια πραγματα στη θεση τους. Ο ΟΤΕ παντως και τη δεκαετια του 80 δε ζητουσε αδεια οικοδομης απ οτι θυμαμαι.


Υ.Γ. Αυτα ολα ισχυαν και επι κυβερνησεων Παπανδρεου και Μητσοτακη και Σιμητη και Καραμανλη. Ουτε ο ερχομος του Καραμανλη εφερε τιποτα νεο, ουτε ο Τριτσης εκανε εγκλημα τοτε που η οικονομια δεν ηταν ελευθερη.

maik
12-11-08, 19:18
Ας ξεμπερδεψουμε λιγο την θολουρα .
Οταν το κτισμα εχει πανω απο τρεις χωρους, πχ δυο διαμερισματα και δυο μαγαζια, τοτε ο ΟΤΕ επιβαλει να γινει μελετη για παροχη υπογειου καλωδιου. Καποτε ηταν πανω απο 5 αλλα σημερα ειναι πανω απο 3. Αυτο φυσικα γινεται απο την αρχη της οικοδομησης και ειναι ευθυνη του ηλεκτρολογου να καταθεση μελετη και σχεδια. Αν ειναι τρεις ή λιγοτεροι χωροι τοτε εξυπηρετειται το κτισμα με εναεριο καλωδιο.
Τωρα πανω σε αυτο υπηρχαν και υπαρχουν στρεβλωσεις . Η πιο συνηθισμενη ,και μαλον κατι τετοιο συνεβει στην περιπτωση μας, ειναι να χτιζεται στη αρχη ενα ή δυο διαμερισματα και στην συνεχεια να επεκτεινεται το κτισμα. Αυτο δημιουργει προβληματα και γινεται προσπαθεια να εξαλειφθει στο μετρο του δυνατου.

Ιστορικα τωρα. Καποτε ο ΟΤΕ εβαζε τηλεφωνα παντου. Οταν δεν μπορουσε πια να ελεγχθει η αυθαρετη δομηση σκεφτηκαν στο ΥΠΕΧΩΔΕ(αλλιως λεγοταν τοτε) να βαλουν την ΔΕΗ να ζηταει αδεια απο πολεοδομια για παροχη ρευματος και τον ΟΤΕ με την σειρα του να βλεπειαν εχει ηλεκτροδοτηση το κτισμα πριν δωσει τηλεφωνο. Μιλαμε παντα βεβαια γαι μικρα κτισματα ενος ή το πολυ δυο διαμερισματων. Ανεκαθεν δε ο μπουσουλας μας ηταν ποσα ρολογια της ΔΕΗ υπαρχουν στο κτισμα.
ΣΤα διαφορα αυθαιρετα που ξεφυτρωναν στα παραθεριστικα κυριως μερη δεν εδινε με τιποτε τηλεφωνο ο ΟΤΕ αν δεν υπηρχε παροχη ρευματος. Εκτος βεβαια αν κατεθετε ο ιδιοκτητης αδεια πολεοδομιας.

Εδω και μερικα χρονια ο ΟΤΕ δινει παντου τηλεφωνο αρκει να πληρουνται οι τεχνικες και νομικες προυποθεσεις. πχ πρεπει να μπει σε στεγασμενο και "ασφαλισμενο χωρο".

Αυτα τα λεω χωρις ουδεμια πολιτικη χροια . Απλα η ενασχοληση μου με το συγκεκριμενο αντικειμενο(προμετρησεις) για μια δεκαετια περιπου μου δινει την γνωση για αυτο.

Spanos
12-11-08, 20:28
Ας ξεμπερδεψουμε λιγο την θολουρα .
Οταν το κτισμα εχει πανω απο τρεις χωρους, πχ δυο διαμερισματα και δυο μαγαζια, τοτε ο ΟΤΕ επιβαλει να γινει μελετη για παροχη υπογειου καλωδιου. Καποτε ηταν πανω απο 5 αλλα σημερα ειναι πανω απο 3.

Πέρνα απο τη γειτονιά μου που το καλώδιο περνάει κάτω απο τα μπαλκόνια...εμάς πότε θα μας το κάνουν υπόγειο;

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ιστορικα τωρα. Καποτε ο ΟΤΕ εβαζε τηλεφωνα παντου.

Εγω γιατί θυμάμαι το αντίθετο; Αν δεν είχες μέσο, δόντι, βύσμα δεν σου έβαζε ποτέ, ένας γνωστός μου στη Λούτσα είχε βάλει ταμπέλα έξω απο το σπίτι "Πωλούνται τσιγάρα" και το έπαιξε ψιλικατζής για να του βάλουν το τηλέφωνο:lol:

emeliss
12-11-08, 22:52
Ρε spane γιατί πας αλλού την συζήτηση;

Spanos
12-11-08, 22:57
Ρε spane γιατί πας αλλού την συζήτηση;

Γιατί την πάω αλλού;

Εσείς λέτε όταν ένα κτίσμα έχει πάνω απο τρείς χώρους ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει μελέτη για υπόγειο καλώδιο και εγω σας λέω οτι στο Περιστέρι, σε μια γειτονιά που έχει πολυκατοικίες το καλώδιο του ΟΤΕ περνάει κάτω απο τα μπαλκόνια οπότε αυτό που λέτε δεν ισχύει. Υπόγειο καλώδιο έρχετε μέχρι το ΚΑΦΑΟ.

sdikr
12-11-08, 23:00
Γιατί την πάω αλλού;

Εσείς λέτε όταν ένα κτίσμα έχει πάνω απο τρείς χώρους ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει μελέτη για υπόγειο καλώδιο και εγω σας λέω οτι στο Περιστέρι, σε μια γειτονιά που έχει πολυκατοικίες το καλώδιο του ΟΤΕ περνάει κάτω απο τα μπαλκόνια οπότε αυτό που λέτε δεν ισχύει. Υπόγειο καλώδιο έρχετε μέχρι το ΚΑΦΑΟ.


είναι λίγο δύσκολα να κρίνεις με σημερινά δεδομένα τι κάνανε πριν 30 χρόνια πχ που έγινε η οικοδομή εκεί.

Θα μπορούσαν βέβαια να πούνε, τέρμα τα τηλέφωνα να έρθει ο εργολάβος να σκάψει ώστε να περαστεί το υπόγειο.

Στο ποιο πάνω, δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ που πρέπει να κάνει μελέτη αλλά και αυτός που εκάνε την οικοδομή

Spanos
12-11-08, 23:04
είναι λίγο δύσκολα να κρίνεις με σημερινά δεδομένα τι κάνανε πριν 30 χρόνια πχ που έγινε η οικοδομή εκεί.

Τηλέφωνα βάζουν συνέχεια, δε τα έβαλαν πρίν 30 χρόνια και τέρμα. Υπάρχουν και ενοικιαστές στα γύρω σπίτια.;)

Αυτό που πρέπει να συμβαίνει είναι οτι υπάρχουν 3~4 κανονισμοί και ο καθένας επικαλείται κατα το δοκούν όποιον τον συμφέρει, μπάχαλο.

Ήθελα να ήξερα πάντως γιατί οι εναλλακτικοί δε ζητάνε άδεια οικοδομής...

@ ADSLgr.com All rights reserved.