PDA

Επιστροφή στο Forum : Tί θερμοκρασίες πιάνει ο εξωτερικός σας δίσκος?



nikgr
09-11-08, 17:18
Οι περισσότεροι όταν καλούμαστε να επιλέξουμε έναν εξωτερικό δίσκο το μόνο που κοιτάμε είναι η χωρητικότητα και η τιμή.

Λίγοι ενδιαφέρονται για το πρωτόκολλο σύνδεσης και τα χρόνια εγγύησης και ακόμα λιγότεροι για την ποιότητα του enclosure και τις θερμοκρασίες που αναπτύσσει μέσα σ' αυτό.

Ας δούμε λοιπόν τί θερμοκρασία αναπτύσσει ο δίσκος σας μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.
Ξέρω ότι σημαντικό ρόλο παίζει και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος καθώς και το πόσο έντονα δουλεύει ο δίσκος (άλλο να κάνεις format και άλλο να είναι idle), αλλά ας πούμε μια μέση θερμοκρασία που βλέπουμε.

Αναφέρετε το μοντέλο του εξωτερικού δίσκου σας καθώς και τον τύπο του enclosure (αν έχει αγοραστεί ξεχωριστά) και αν έχει fan.
Επίσης όποιος μπορεί, ας αναφέρει τη θερμοκρασία που θα είχε ο δίσκος με ξεσκέπαστο enclosure.



Στο site του κατασκευαστή δίσκου σας μπορείτε να βρείτε τη μέγιστη θερμοκρασία για κάθε μοντέλο. Αν είστε πάνω από 60C που συνήθως είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία, μάλλον πρέπει να ανησυχείτε... :whistle:

ReaperX
09-11-08, 17:55
Ένας Passport 320gb που έχω παίζει μέχρι 35C κατά τη διάρκεια μεταφοράς αρχείων.

tsigarid
09-11-08, 20:33
Με ποιό πρόγραμμα τσεκάρετε τη θερμοκρασία του εξωτερικού δίσκου; Έχω το HDD Health το οποίο αναγνωρίζει ότι έχω έναν εξωτερικό USB δίσκο αλλά δεν δίνει στοιχεία για αυτόν...

nikgr
09-11-08, 20:57
Με το everest ultimate μπορείς, αλλα δυστυχώς όχι με την trial έκδοση.

manosdoc
09-11-08, 21:22
Δεν με ενδιαφέρει η θερμοκρασία του δίσκου μου.
Αυτό ψήφισα.

Συνήθως είναι idle, συνήθως είναι αθόρυβος και δίπλα μου, δεν έρχεται σε επαφή μαζί μου και συνήθως πρόκειται για μοντέλο πάντα με μοναδική τροφοδοσία USB 2.0

Η WD με τους Passport είναι μπροστά, πολύ μπροστά, εγγυημένα.

nikgr
09-11-08, 21:47
Δεν ξέρω τί κάνει στους 2,5'' δίσκους η WD, αλλα συμφουρομίτης που έψαχνε για enclosure με fan τις προάλλες, ανέφερε ότι έβλεπε θερμοκρασίες μέχρι και 70C σε Mybook 750αρη. :hmm:

Παίζουν όντως τέτοιες θερμοκρασίες?

manosdoc
09-11-08, 21:50
Δεν ξέρω τί κάνει στους 2,5'' δίσκους η WD, αλλα συμφουρομίτης που έψαχνε για enclosure με fan τις προάλλες, ανέφερε ότι έβλεπε θερμοκρασίες μέχρι και 70C σε Mybook 750αρη. :hmm:

Παίζουν όντως τέτοιες θερμοκρασίες?

Αν παίζουν θα πρότεινα να αφήνει καφέ πάνω να μην πάει χαμένο, να ζεσταίνεται :lol:

gvenos
09-11-08, 21:55
My book 500GB Western Digital με θερμοκρασία να παίζει από 34-38C και τελείως αθόρυβος! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.