PDA

Επιστροφή στο Forum : taskbar has been disabled by administrator



krals
02-11-05, 14:30
Παιδια καλησπερα και καλο μηνα,
εχω το εξης προβλημα: με το που μπαινω στα windows δεν μπορω να κανω τιποτα, και οταν παταω Ctrl + alt + del μου εμφανιζει μυνημα: taskbar has been disabled by your administrator.
Το Pc δεν ειναι δικο μου αλλα ενος φιλου μου, ο οποιος εχει πανω ενα δισκο 200GB με RAM 256...και σκεφτομαι μηπως εκει υπαρχει το προβλημα (μηπως κατι εσκασε και δεν μπορει να το σηκωσει?).
Το θεμα ειναι οτι ακομα και να προσπαθησω να κανω κλικ οτιδηποτε ή να παω start - run κτλ...δεν ανταποκρινεται.

Τι μπορει να εχει γινει?

Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια.

aesir
02-11-05, 14:35
Δεν έχεις admin level account, και ο φίλος σου έχει απενεργοποιήσει κάποιες λειτουργίες.

yiapap
02-11-05, 15:17
Αν το μήνυμα λέει "task manager has been disabled"
Δοκίμασε από Start->Run:

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f
Επίσης σε safe mode τρέξε:
gpedit.msc

και ανοιξε:
User Configuration --> Administrative Templates
Ψάξε μήπως υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί.

Υπόψη ότι αν βρίσκεσαι σε εταιρικό περιβάλλον (δίκτυο) ακόμη και αν τα κάνει αυτά στο restart θα επανέλθουν. Επίσης πρόσεξε μήπως η εταιρεία σου έχει όρους χρήσης των Η/Υ της. Μη βρεθεί και στο δρόμο με τη συμβουλή μου ;)

krals
02-11-05, 15:19
Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου ισχυριζεται πως δεν εχει πειραξει τιποτα...(τον πιστευω γιατι δεν εχει ιδεα απο τετοια πραγματα!).
Προσπαθησα να μπω με safe mode μπας και καταφερω κατι...αλλα τιποτα.
ΤΟ μονο που ειπε ειναι οτι του ειχε βγαλει καποια μηνυματα τιποτα αλλο..
τελος παντων...υπαρχει περιπτωση να εχει προκληθει απο καποιο worm,trojan κτλ?
Γενικοτερα πιστευεις οτι υπαρχει λυση?

yiapap
02-11-05, 15:20
Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου ισχυριζεται πως δεν εχει πειραξει τιποτα...(τον πιστευω γιατι δεν εχει ιδεα απο τετοια πραγματα!).
Προσπαθησα να μπω με safe mode μπας και καταφερω κατι...αλλα τιποτα.
ΤΟ μονο που ειπε ειναι οτι του ειχε βγαλει καποια μηνυματα τιποτα αλλο..
τελος παντων...υπαρχει περιπτωση να εχει προκληθει απο καποιο worm,trojan κτλ?
Γενικοτερα πιστευεις οτι υπαρχει λυση?
Υπάρχει περίπτωση να είναι από ιό, υπάρχει και περίπτωση απλά η registry να έχει χτυπήσει

krals
02-11-05, 15:22
Αν θυμαμαι καλα, ακομα κ σε safe mode δεν με αφηνει να παρω ελεγχο..σαν να ειναι ΟΛΑ disable..

XPHSTOS29
02-11-05, 15:23
Ειναι πιθανο να ειναι απο ιο .

Τρεξε μια το hijack this για να μπορεσεις να δεις τι prosseses τρεχουν και αν μπορεις να τα κλεισεις.

krals
02-11-05, 15:46
Αν το μήνυμα λέει "task manager has been disabled"
Δοκίμασε από Start->Run:

Εχεις δικιο, task manager λεει, οχι taskbar..δικο μου λαθος.
Το προβλημα ειναι παιδια οτι δεν με αφηνει να πατησω start - run κτλ...ουτε απ το desktop τιποτα, αρα πως θα καταφερω να τα κανω ολα αυτα?
με Adaware και Regcleaner ειμαι καλυμενος? (αν καταφερω κ τα τρεξω).

XPHSTOS29
02-11-05, 15:53
Υποθετω οτι δεν θα σε αφηνει να τρεξεις και regedit as well.

Συνηθως πρεπει να τρεξεις μια στρατια απο προγραμματα για να καθαρισεις (το καθενα βρισκει απο κατι).

@ ADSLgr.com All rights reserved.