PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραγραφος 5.4 Συμβολαιου



amnis
07-11-08, 15:34
Μερικες σημαντικες ερωτησεις για καποιους μελλοντικους πελατες σας, απο την αιτηση σας για 2play:

"1. Οι ονομαστικες ταχυτητες δεν ειναι εγγυημενες αλλα αποτελουν τις μεγιστες δυνατες.
Για τα επιδοτουμενα πακετα υπηρεσιων ισχυουν οι ακολουθοι λογοι συγκεντρωσης
στε οικιακα πακετα: 1/35 στα 768Kbps και 1/50 στα 2Μbps. Στα εταιρικα 1/35 στα 2Mbps."

i. Γιατι μονο στα επιδοτουμενα, υπαρχει καποιος λογος ?
ii. Δηλαδη εγω μπορω να εχω 1,001Mpbs σπιτι μου χωρις να εχω δικαιωμα να δηλωσω βλαβη και τοτε πως θα δουλευουν 1+1 voip τηλεφωνα και internet, 3 δηλαδη μαζι πληροφοριες up/down stream εχετε υποψιν σας
τι χαμος εχει γινει με αλλες εταιριες σε αυτο το θεμα, με 24/1Μbps και παλι προβλημα στο voip ειχαμε?

"2. Η μεγιστη επιτευχθεισα καθοριζεται μετα την ενεργοποιηση.
Σε περιπτωση που η επιτευχθεισα ειναι μικροτερη απο την αιτηθεισα τοτε ο πελατης ειτε
δεχεται τη χρεωση της μεγιστης αιτηθεισας ειτε αποχωρει αζημιως."

Δηλαδη αν εμενα δεν με ικανοποιει το 1,001Mbps μπορω να φυγω χωρις να δωσω καποια χρηματα...και τοτε:
a. τι χρονικο περιθωριο εχω για αυτο,
b. χανω τον αριθμο μου?
c. πληρωνω ξανα 31 ευρω στο ΟΤΕ για συνδεση του τηλεφωνου και 20 μερες χωρις τηλεφωνο?

Ευχαριστω
:oops:

satfoxy
10-11-08, 21:23
Θα ηθελα να ευχαριστησω τον φιλο για τις πολυ ευστοχες παρατηρησεις και επισημανσεις απο το συμβολαιο που θα μας δωσει η cyta να υπογραψουμε'οπως και τον admin που ξαναεδωσε το topic στο λαο.

amnis
10-11-08, 23:09
Υπαρχει ομως και αλλο ενα παραξενο στο συμβολαιο......
Παραγραφος 5.1 στη μεση περιπου οπου λενε οτι :

"Οι μηχανισμοι της εταιριας εξασφαλιζουν την αδιαλειπτη λειτουργια του
Δικτυου και των τηλεπικοινωνιωακων υπηρεσιων προσφεροντας
διαθεσιμοτητα υπηρεσιων 99% στον τελικο χρηστη."

Καλα εχω μπερδευτει ....απο τη μια η παραγραφος 5.4 απο την αλλη η 5.1
τι να πω .....αν πραγματικα ισχυσει αυτο θα ειναι ενα θαυμα για την Ελλαδα
και πρωτος θα βγω να τους ευχαριστησω, οπως εχω ηδη κανει μια φορα και στο support.
Δεν το εχω ξαναδει σε συμβολαιο κατι τετοιο....απιστευτο φαινεται....μηπως
δεν γνωριζουν καλα τι σημαινει Ελληνας χρηστης...?
Κανω καπου λαθος ρε παιδια...το διαβασατε...φασκουν η αντιφασκουν?
:hmm:

swatoner
12-11-08, 22:11
Μήπως δε ξέρουν τι σημαίνει ΟΤΕ;

emeliss
12-11-08, 23:10
1. Αναφέρουν στα επιδοτούμενα τον λόγο συγκέντρωσης γιατί είναι υποχρεωμένοι από το μέτρο της κοινωνίας της πληροφορίας. Πιστεύω πως ο λόγος συγκέντρωσης θα είναι ίδιος για επιδοτούμενα και μη πακέτα στην ίδια ταχύτητα. Το QOS που θα κάνουν για να δουλεύει το τηλέφωνο είναι δικό τους θέμα.

2. Μιλάει για την ταχύτητα συγχρονισμού. Όχι για την ταχύτητα στο διαδίκτυο.


"Οι μηχανισμοι της εταιριας εξασφαλιζουν την αδιαλειπτη λειτουργια του Δικτυου και των τηλεπικοινωνιωακων υπηρεσιων προσφεροντας διαθεσιμοτητα υπηρεσιων 99% στον τελικο χρηστη."
Φυσικά και δεν μιλούν για sla και ρήτρες αν κάποιος μείνει χωρίς υπηρεσίες για πάνω από 1% του χρόνου.

ps. Αν θες απάντηση από την cyta πρέπει να ρωτάς στο support http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=184

amnis
13-11-08, 11:55
ps. Αν θες απάντηση από την cyta πρέπει να ρωτάς στο support http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=184


Δεν μπορω εκει διοτι εχω κανει πολλα ποστ και το συγκεκριμενο ερωτημα
μου το ειχαν κλειδωσει....εκει το ειχα ρωτησει αρχικα....δεν θα κανω ξανα εκει ερωτηση
για τους επομενους 2 μηνες.......:whistle:

Es_PagAn
15-11-08, 03:16
99% διαθεσιμότητα, σημαίνει 88 ώρες downtime το χρόνο :whistle:

blademyc
15-11-08, 13:27
Αυτο το χανω τον αριθμο μου? δεν μου αρεσε. Δλδ όταν και αν αποχωρίσεις απο την CYTA ακόμα και μετά τους 12 μήνες θα μου κρατήσουν τον αριθμό και θα πρέπει να ξαναβάλω νέο νούμερο στον οτε ?

ariadgr
15-11-08, 16:46
Αυτο το χανω τον αριθμο μου? δεν μου αρεσε. Δλδ όταν και αν αποχωρίσεις απο την CYTA ακόμα και μετά τους 12 μήνες θα μου κρατήσουν τον αριθμό και θα πρέπει να ξαναβάλω νέο νούμερο στον οτε ?

Πως σου ήρθε αυτό; :hmm:

blademyc
15-11-08, 19:28
Αν κόψω τώρα τον ΟΤΕ και βάλω CYTA κρατώ τον αριθμό μου. Αν ώμος κόψω την CYTA θα πρέπει να ξανά κάνω αίτηση για νέο τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μου δόση νέο αριθμό εκτός και αν μου δόση τον παλιό μου αριθμό αλλά με χρέωση κάνα τρελό ποσό.
Τα λέω αυτά γιατί σαν νέος πάροχος... ανησυχώ μην την πατήσουμε

ariadgr
15-11-08, 19:57
Αν κόψω τώρα τον ΟΤΕ και βάλω CYTA κρατώ τον αριθμό μου. Αν ώμος κόψω την CYTA θα πρέπει να ξανά κάνω αίτηση για νέο τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μου δόση νέο αριθμό εκτός και αν μου δόση τον παλιό μου αριθμό αλλά με χρέωση κάνα τρελό ποσό.
Τα λέω αυτά γιατί σαν νέος πάροχος... ανησυχώ μην την πατήσουμε

Αν θέλεις να φύγεις από οποιοδήποτε πάροχο κρατώντας τον αριθμό σου, δεν κάνεις διακοπή στον υφιστάμενο πάροχο, απλά κάνεις αίτηση απευθείας στο νέο πάροχο επιλέγοντας φορητότητα του αριθμού σου (χωρίς καμία επιβάρυνση).

beatnick
16-11-08, 00:52
Ο αριθμός σου είναι δικός σου. Δεν ανήκει στον πάροχο. Βάσει ΕΕΤΤ έχεις δικαίωμα να πάς από ΟΤΕ σε CYTA, από CYTA σε forthnet, από forthnet σε vodafone, και όπου αλλού γουστάρεις, κρατόντας τον αριθμό σου.

emeliss
16-11-08, 12:10
Μια μικρή παρατήρηση. Ο αριθμός δεν είναι δικός σου. Είναι εθνικός πόρος.

Με τη φορητότητα σωστά ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα να διατηρεί τον αριθμό κάθε φορά που αλλάζει τηλεπικοινωνιακό πάροχο. Επίσης αν υπάρχει οφειλή ο πάροχος μπορεί να αρνηθεί τη φορητότητα.

amnis
16-11-08, 13:03
Αν θέλεις να φύγεις από οποιοδήποτε πάροχο κρατώντας τον αριθμό σου, δεν κάνεις διακοπή στον υφιστάμενο πάροχο, απλά κάνεις αίτηση απευθείας στο νέο πάροχο επιλέγοντας φορητότητα του αριθμού σου (χωρίς καμία επιβάρυνση).

Τοτε στο 134 γιατι μου ειπαν οτι για να γυρισω σε αυτους
απο αλλο παροχο πρεπει να πληρωσω 31 ευρω....? :hmm:

andreasp
16-11-08, 13:08
Τοτε στο 134 γιατι μου ειπαν οτι για να γυρισω σε αυτους
απο αλλο παροχο πρεπει να πληρωσω 31 ευρω....? :hmm:

Το ότι η forthnet, cyta, tellas δεν έχει τέλη εγκατάστασης, δεν σημαίνει ότι και ο ΟΤΕ δεν πρέπει να έχει.
Για να σε πάρει πελάτη του ο ΟΤΕ, ζητάει απο εσένα 31ευρω.
Ποιο το παράξενο?

emeliss
16-11-08, 13:22
Σε όλες υπάρχει τέλος ενεργοποίησης. Σε προσφορά η Tellas και η Hol δίνουν δωρεάν Ενεργοποίηση έως και 30/11/08
Το ίδιο ισχύει και για την Forthnet, αλλά σε περίπτωση που δεν υπάρχει παλιά γραμμή λέει ξεκάθαρα πως χρεώνει 34,9 ευρώ.

Αυτό όμως δεν έχει σχέση μετο νούμερο.

dzadelis
17-11-08, 00:12
Το ότι η forthnet, cyta, tellas δεν έχει τέλη εγκατάστασης, δεν σημαίνει ότι και ο ΟΤΕ δεν πρέπει να έχει.
Για να σε πάρει πελάτη του ο ΟΤΕ, ζητάει απο εσένα 31ευρω.
Ποιο το παράξενο?

Σωστά! Άλλωστε ο ΟΤΕ είναι συνώνυμο της ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ. Τα θέλει ΟΛΑ με αντάλλαγμα τις ΑΘΛΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ του. :p

amnis
17-11-08, 10:51
Το ότι η forthnet, cyta, tellas δεν έχει τέλη εγκατάστασης, δεν σημαίνει ότι και ο ΟΤΕ δεν πρέπει να έχει.
Για να σε πάρει πελάτη του ο ΟΤΕ, ζητάει απο εσένα 31ευρω.
Ποιο το παράξενο?


Νομιζω οτι δεν καταλαβες τι ειπα....το μηνυμα
ηταν σε απαντηση του ariadgr που ανεφερε το
"χωρις καμια επιβαρυνση".
:whistle:
εκτος και αν το ειπες ειρωνικα, που τοτε εχεις δικιο..!
Ευχαριστω

ariadgr
17-11-08, 11:54
Αν θέλεις να φύγεις από οποιοδήποτε πάροχο κρατώντας τον αριθμό σου, δεν κάνεις διακοπή στον υφιστάμενο πάροχο, απλά κάνεις αίτηση απευθείας στο νέο πάροχο επιλέγοντας φορητότητα του αριθμού σου (χωρίς καμία επιβάρυνση).


το μηνυμα ηταν σε απαντηση του ariadgr που ανεφερε το
"χωρις καμια επιβαρυνση". :whistle:

Το "χωρίς καμία επιβάρυνση" το έγραψα σχετικά με το αν θα κρατούσες τον αριθμό σου ή θα έπαιρνες νέο αριθμό.

Προφανώς αν ο πάροχος που θα επιλέξεις χρεώνει τέλος ενεργοποίησης, θα το πληρώσεις, αλλά όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως αυτό δεν σχετίζεται με τη φορητότητα του αριθμού.

dzadelis
17-11-08, 12:02
Νομιζω οτι δεν καταλαβες τι ειπα....το μηνυμα
ηταν σε απαντηση του ariadgr που ανεφερε το
"χωρις καμια επιβαρυνση".
:whistle:
εκτος και αν το ειπες ειρωνικα, που τοτε εχεις δικιο..!
Ευχαριστω

Απλά φίλε amnis, το "χωρίς καμία επιβάρυνση" αποτελέι πρόταση που δεν την καταλαβαίνει ο ΟΤΕ, γι΄αυτό άλλωστε οι υπηρεσίες του παραμένουν - διαχρονικά - πανάκριβες και απευθύνονται μόνον σε όσους "δεν έχουν χρόνο" ή - δυστυχώς - δεν έχουν άλλη επιλογή.;)

emeliss
17-11-08, 16:34
Είσαι άδικος.

35 μέχρι και 50 ευρώ χρεώνουν οι εναλλακτικοί για μεταφορά γραμμής, 35 μέχρι και 50 ευρώ για εγκατάσταση εξοπλισμού, 17,5 έως 20 ευρώ για αλλαγή αριθμού, 50 ευρώ εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης που μέχρι τέλος του μήνα είναι δωρεάν και ένα σωρό άλλα ωραία.

Αλλά μάλλον δεν έχεις χρόνο να τα ψάξεις καλά.

Αλλά μην παρεξηγηθώ. Καλά κάνουν και χρεώνουν. Γιατί χρειάζεται η επιθετική τιμολογιακή πολιτική για να μαζέψεις πελάτες αλλά είδαμε τι συμβαίνει όταν χάνεις το μέτρο. Μπαίνει λουκετάκι.

amnis
17-11-08, 19:19
Το "χωρίς καμία επιβάρυνση" το έγραψα σχετικά με το αν θα κρατούσες τον αριθμό σου ή θα έπαιρνες νέο αριθμό.

Προφανώς αν ο πάροχος που θα επιλέξεις χρεώνει τέλος ενεργοποίησης, θα το πληρώσεις, αλλά όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως αυτό δεν σχετίζεται με τη φορητότητα του αριθμού.

Παλι δεν απαντησες ορθα το "χωρις επιβαρυνση"
πηγανει στην "αιτηση" δηλαδη δεν πληρωνεις το
χαρτι ή το email ή το fax που θα στειλεις.....;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.