PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με FRITZ7140



bak
10-11-08, 19:08
Ρε παιδιά στα ξαφνικα μου εμφανισε το εξής πρόβλημα :

ακουω τουτ τουτ τουτ οταν σηκωνω το τηλεφωνο να καλεσω και δεν βγανει νουμερο..

δοκιμασα και update στο τελευταιο firmware αλλα το προβλημα συνεχίζεται..

καθε βοηθεια δεκτή..

ακυρο το προβλημα- ΛΥΘΗΚΕ.

Ειχα βαλει στα Extensions να κανει register νουμερο του οποιου ειχα απενεργοποιησει το registration !

ippeas
28-12-08, 01:30
έχω ένα πρόβλημα που δεν μπορω να το λύσω με τίποτα και σιγουρα υπαρχουν πολυ πιο ειδικοι απο εμενα που ισως προτεινουν κατι.
λοιπον..εχω το FRITZ!Box Fon WLAN 7140 για isdn γραμμή και ολα δουλευουν καλα εκτος απο κατι παραξενο (για μενα). καθως μιλαω με το voipdiscount (μεσω fritz) μετα απο λιγο χρονικό διάστημα ισως 5 ισως 3 ισως και 7 λεπτα ξαφνικα ακουω αυτον που εχω καλεσει με παρα πολλες διακοπες σε σημειο που να μην καταλαβαινω τι λεει. αυτος ομως με ακουει κανονικοτατα!! εχω δοκιμάσει ολες τις πιθανες εκδοχες αλλα δεν βρισκω λύση. εχω κανει και την αναβαθμιση σε 30,04,57. τι μπορει να φταιει? ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω ακομα και δεν το εχω κανει; ή είναι ελατωματικο το προιον; θα πρεπει να συμπληρωσω πως την στιγμη που συμβαινει αυτο αν προσπαθήσω αν μπω στο web interface του fritz αργει υπερβολικα να μπει. οταν μπαινει το προβλημα λήγει. σιγουρα υπαρχουν πολυ πιο ειδικοι στο θεμα απο εμενα και παρακαλω για βοήθεια.
(το προιον το πηρα απο την hol πριν λιγες ημέρες)

καθε βοήθεια ευπροσδεκτη... ευχαριστω

aa144
28-12-08, 07:43
Η γραμμή σου πώς είναι; Στείλε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης και το γράφημα. Με τι άλλο ασχολείται ο ΦΡΙΤΣ, διακινεί στοιχεία στο Internet μέσω p2p, διακινούνται δεδομένα μέσω των θυρών Ethernet (εκτός της χρήσης Internet), λειτουργεί κανένας υπολογιστής με ασύρματη σύνδεση, ο επεξεργαστής του ΦΡΙΤΣ τι φορτίο εργασίας δείχνει;

Ξανακάνε τη δοκιμή με ΚΛΕΙΣΤΟ το ασύρματο δίκτυο από τον διακόπτη που έχει ο ΦΡΙΤΣ και χωρίς καμία διακίνηση στοιχείων μεσω p2p, ή ακόμα καλύτερα, χωρίς κανέναν υπολογιστή σε λειτουργία σκέτος ο ΦΡΙΤΣ και μόνο ένα τηλέφωνο συνδεμένο πάνω του για να κάνεις τη δοκιμή. Εννοείται ότι την ώρα της δοκιμής δεν ανοίγεις τίποτε από το μενού του ΦΡΙΤΣ.

ippeas
28-12-08, 17:38
[QUOTE=aa144;2540533]Η γραμμή σου πώς είναι; Στείλε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης και το γράφημα. Με τι άλλο ασχολείται ο ΦΡΙΤΣ, διακινεί στοιχεία στο Internet μέσω p2p, διακινούνται δεδομένα μέσω των θυρών Ethernet (εκτός της χρήσης Internet), λειτουργεί κανένας υπολογιστής με ασύρματη σύνδεση, ο επεξεργαστής του ΦΡΙΤΣ τι φορτίο εργασίας δείχνει;

εχω γραμμη 2048 και ο επεξεργαστης του φριτζ δειχνει 65%. το φτιτζ εχει συνδεδεμενο ενα switch επανω του με το οποιο συνδεεται ενας με δυο υπολογιστες. τι στιγμη που συμβαινει σιγουρα δεν αντλουν δεδομενα γιατι το εχω τσεκαρει. το ασυρματο το εχω off . p2p προγραμματα δεν χρεισιμοποιώ καθόλου. θα κάνω όμως την δοκιμή με όλους τους υπολογιστές κλειστους για να δω τι θα γινει.
συμπληρωματικά όμως έχω να πω πως εχθές δοκίμασα και το linksys 3102 επανω του και μου έκανε πάλι τα ιδια. και το παράξενο είναι πως όταν το δοκίμασα με το usr9108 δεν είχε κανένα πρόβλημα. + το switch επάνω του κι εγώ άνοιγα ιστοσελίδες εσκεμένα να δω τι θα κάνει. για 2 δευτερόλεπτα μόνο νομίζω πως δεν άκουσα τον άλλον αλλά δεν είναι σίγουρο. παντως η εντύπωση ήταν θετική.

δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει...

aa144
28-12-08, 19:27
Traffic Shaping μάλλον είναι αυτό που αναφέρεις, είτε με επιθεώρηση και αναγνώριση των πακέτων, είτε γενικότερο μπούκωμα σε κάποιο σημείο της διαδρομής. Το πιθανότερο να μην σχετίζεται με την τοπική σου εγκατάσταση, σχετίζεται όμως με το σημείο που βρίσκεσαι (και άρα με την διαδρομή των δεδομένων) ενώ μπορεί να ομαλοποιηθεί το πράγμα μόλις τελειώσουν οι γιορτές και ανοίξουν τα σχολεία.

Nemessis
28-12-08, 20:10
Γιατι δεν δοκιμάζεις απλά να αλλάξεις την κωδικοποίηση του VoIP? Βάλε το Fritz να μην χρησιμοποιεί G.711 αλλά να χρησιμοποιεί για τις κλήσεις "ελαφρυοτερα" codecs. Εαν τώρα δεν αντιμετωπίσεις προβλήματα το πιο πιθανό ειναι να φταίει αυτό που ανέφερε και ο φίλος aa144.

ippeas
29-12-08, 00:46
Γιατι δεν δοκιμάζεις απλά να αλλάξεις την κωδικοποίηση του VoIP? Βάλε το Fritz να μην χρησιμοποιεί G.711 αλλά να χρησιμοποιεί για τις κλήσεις "ελαφρυοτερα" codecs. Εαν τώρα δεν αντιμετωπίσεις προβλήματα το πιο πιθανό ειναι να φταίει αυτό που ανέφερε και ο φίλος aa144.

το εδεχόμενο να είναι ο φορτος του διαδικτυου ή του δικτύου είναι λιγο εως πολυ απίθανο νομίζω μια και με το usr9108 δεν συμβαίνει αυτη η καθυστέρηση όταν έχω το 3102 επάνω τους και μιλάω για την ίδια γραμμή και καλωδίωση.
οποτε λεω να κατευθυνθω στα codecs όπως λέει κι ο φίλος. ποια είναι τα ελαφρύτερα codecs σε σειρα οσα χρησιμοποιεί το fritz? ποια να χρησιμοποιήσω και που ακριβως τα αλλάζω;
το ενδεχόμενο να είναι ο εξοπλισμός το αποκλείεται ή είναι σπανιο αφού δουλεύουν "όλα" καλα?

Nemessis
29-12-08, 00:53
το εδεχόμενο να είναι ο φορτος του διαδικτυου ή του δικτύου είναι λιγο εως πολυ απίθανο νομίζω μια και με το usr9108 δεν συμβαίνει αυτη η καθυστέρηση όταν έχω το 3102 επάνω τους και μιλάω για την ίδια γραμμή και καλωδίωση.
οποτε λεω να κατευθυνθω στα codecs όπως λέει κι ο φίλος. ποια είναι τα ελαφρύτερα codecs σε σειρα οσα χρησιμοποιεί το fritz? ποια να χρησιμοποιήσω και που ακριβως τα αλλάζω;
το ενδεχόμενο να είναι ο εξοπλισμός το αποκλείεται ή είναι σπανιο αφού δουλεύουν "όλα" καλα?
Όταν είχα παλιά παρόμοια προβλήματα με Vivodi, έβαλα σαν πρώτο τον iLBC. Είχα πολύ καλα αποτελέσματα.

ippeas
29-12-08, 01:36
οκ θα το δοκιμασω και θα σας ενημερωσω

aa144
29-12-08, 01:50
Τα codecs δεν μπορεί να φταίνε για αυτό το θέμα, αφού στο 2play λειτουργούν συνεχώς χωρίς τέτοια προβλήματα, και το 711 και τα άλλα τα πιο ελαφρά. Όμως στο 2play τα πακέτα τηλεφωνίας έχουν προτεραιότητα στο δίκτυο και αναγνωρίζονται λόγω διαφορετικού IP στο VC2 της τηλεφωνίας. Αυτό δεν συμβαίνει στην περίπτωσή σου, η κανονική λειτουργία εξαρτάται από τη ροή των πακέτων. Αν η υλοποίηση του VOIP μέρους σε ένα ρούτερ έχει buffer μεγαλύτερου βάθους, αυτό θα εξασφαλίζει μεγαλύτερη ανοχή στη μη κανονική ροή πακέτων (αλλά και μεγαλύτερη χρονοκαθυστέρηση στην ομιλία), επίσης αντιπροσωπευτικές δοκιμές είναι μόνο όσες γίνονται ταυτόχρονα, κάτι αδύνατο για διαφορετικά ρούτερ, καθόσον οι συνθήκες κυκλοφορίας και καθυστέρησης στο internet αλλάζουν διαρκώς.

Παρόλα αυτά, σε μεγάλη καθυστέρηση πακέτων, και το ρούτερ με το μεγαλύτερο buffer για τα VOIP πακέτα θα παρουσιάσει το σύμπτωμα, αλλά σε ελαφρότερο βαθμό από τα άλλα.

Μήπως καλύτερα να βάλεις 2play;

ippeas
02-01-09, 01:45
εκανα μια εξερευνηση του φριτζ αλλα δεν καταφερα να βρω που ακριβως ειναι τα codecs για να τα αλλαξω. παντως το προβλημα συνεχιζει και τωρα στις γιορτες είναι ακόμα χειρότερο. πως μπορω να αλλάξω τελικά τα codecs ? βοήθεια!!
παντω είδα πως κλειδώνει στο G. 711

οσον αφορα την αλλαγή παροχέα είναι λίγο δύσκολο μια και δεσμέυτηκα με τον εξοπλισμό που άλλαξα για ενα χρόνο πλεον.

aa144
02-01-09, 14:10
Ο ΦΡΙΤΣ επιλέγει codecs ανάλογα με τον τύπο της συσκευής που έχεις δηλώσει στα extensions, και τον τύπο ποιότητας που επιλέγεις για τη συνομιλία μέσω Internet Telephony. Δεν υπάρχει άμεση επιλογή, αλλά βλέπεις μετά τι έκανε.

pilch
06-01-09, 19:24
:hmm:
Εμένα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Έχω 1 δεύτερο PC συνδεδεμένο στο Fritz σε άλλη θύρα LAN και όποτε τα 2 PC είναι ανοιχτά απλά χωρίς να κατεβάζω τίποτα από το internet δεν μπορώ να κάνω κανένα τηλεφώνημα γιατί όλα τα νούμερα που καλώ δίνουν σήμα κατειλημένου ! Στο event log του fritz εμφανίζεται το αντίστοιχο μήνυμα (busy here) αλλά τα νούμερα που έχω καλέσει εμφανίζονται ελλειπή με 4,5 ή 6 ψηφία. To firmware είναι το τελευταίο που διατίθεται. Κανείς καμιά ιδέα ?

Ευχαριστώ Πολύ

egwgr
16-01-09, 00:18
Μέχρι τώρα είχα το USB Modem Crypto F200 (το είχα πάρει από την Forthnet) και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα προσπαθώ να συνδέσω το FRITZ 7140 (πάλι στην Forthnet σε ΑΡΥΣ) αλλά το λαμπάκι της γραμμής DSL ΔΕΝ σταματά να αναβοσβήνει! Ψάχνει να βρει τη γραμμή DSL και ΔΕΝ γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Το παλιο modem, μόλις του συνδέσω το καλώδιο του τηλεφώνου σταματά να αναβοσβήνει και τη βρίσκει αμέσως!

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να πει τι μπορώ να κάνω;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

igna
16-01-09, 04:17
το λαμπάκι της γραμμής DSL ΔΕΝ σταματά να αναβοσβήνει! Ψάχνει να βρει τη γραμμή DSL και ΔΕΝ γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

αρχικά δοκίμασε να συνδέσεις μιά τηλεφωνική συσκευή στο FON_1 ή FON_2 και να πληκτρολογήσεις #991*15901590*. Το επαναφέρει στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις.
Αν δεν επανέλθει δώσε μας κανένα στοιχείο ακόμα:

Είναι καινούριο το 7140; από πια εταιρεία ή που το αγόρασες; μήπως είναι εισαγωγή απο γερμανία; ;) έχει λειτουργήσει ποτέ στη γραμμή σου;

έχεις ISDN ή PSTN στη γραμμή σου; κοίτα και το αυτοκόλλητο κάτω από το 7140: γράφει Annex A (αν έχεις PSTN);
χρησιμοποιείς το διχαλωτό καλώδιο του πακέτου και πως το έχεις συνδέσει. Δεν επιτρέπεται να έχεις φίλτρο πριν το γκρι φις του καλωδίου (τίποτα για PSTN ή μόνο το κατάλληλο σπλίτερ για ISDN. βέβαια αν έχεις καλό sync στο F200 δεν θα είναι εδώ το πρόβλημα)

έχεις πρόσβαση στο web-interface? (fritz.box ή 192.168.178.1)

καλή επιτυχία

egwgr
16-01-09, 18:12
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

- Η γραμμή είναι PSTN και το modem είναι Annex A.

- Δεν το έχω αγοράσει αλλά μου το έδωσε φίλος (στον οποίο δούλευε μια χαρά).

- Στο σπίτι μου δεν είδε ΠΟΤΕ τη γραμμή (ΟΥΤΕ με το διχαλωτό καλώδιο - γκρι άκρη - που έχει αλλά ΟΥΤΕ και με το απλό καλώδιο RJ11 που χρησιμοποιούσα ως τώρα στο F200). Ενώ το δοκίμασα σε άλλο σπίτι και έπαιξε ΚΑΝΟΝΙΚΑ και με τα δύο καλώδια. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν έχει σημασία, αλλά το σπίτι που το δοκίμασα έχει HOL double play.

- Δεν χρησιμοποίησα κανένα φίλτρο στο καλώδιο με το οποίο το συνδέω στην μπρίζα. Μάλιστα, σε κάποια από όλες τις δοκιμές αφαίρεσα όλες τις άλλες τηλεφωνικές συσκευές από τις μπρίζες τους (άρα δεν νομίζω να έχει σχέση κάποια άλλη συσκευή ή κάποιο φίλτρο σ' αυτή)

- Στο web interface έχω πρόσβαση (και γράφοντας fritz.box και με την IP: 192.168.178.1). Στο Overview -> Ports and Lines γράφει DSL "Training..." (χωρίς να πρασινίζει η κουκίδα μπροστά από το DSL) και από κάτω γράφει (με κόκκινα γράμματα) "Establishing the connection to DSL". Όλα τα προηγούμενα τα γράφει συνέχεια χωρίς να αλλάζει κάτι.
Μάλιστα όταν το ρυθμίζω και μέσω του wizard κάνει 3 φορές "Checking the Internet connection..." (χωρίς αποτέλεσμα) και βγάζει μήνυμα "The Internet connection check failed. Faulty DSL connection. Make sure the DSL cable is connected properly." Δηλαδή σαν να μην υπάρχει καθόλου καλώδιο!

Ελπίζω να τα έγραψα αρκετά αναλυτικά και κυρίως να ΜΗ σας κούρασα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

jkoukos
16-01-09, 18:56
Στη γκρι άκρη του διαχαλωτού καλωδίου χρησιμοποιείς και το γκρι αντάπτορα που έρχεται μαζί με τη συσκευή;

igna
16-01-09, 21:00
:hmm: πραγματικά περίεργη κατάσταση!!
Τι γράφει στα "DSL ATM Settings"? (VPI/VCI/Encapsulation??)

Η forthnet ζητάει (δες http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=114026):

VPI: 8, VCI: 35
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA, Multiplexing: VC
ή εναλλακτικά (δες http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=114028):


VPI: 8, VCI: 35
Encapsulation: RFC 2516 PPPoΕ, Multiplexing: LLC

αυτές είναι όμως και οι τιμές που δέχεται η HOL, άρα μάλλον δεν είναι αυτό το πρόβλημα (άλλωστε σε εσένα ούτε handshake/sync δεν έχουμε).. έλενξέ το όμως.. μη το αφήνεις στο "auto" για να είσαι σίγουρος με τι ρυθμίσεις δουλεύει!

maxorfo
16-01-09, 21:21
Κάνε του ένα restore factory settings, όπως είπε και ο igna πιό πάνω, μήπως και του έχουν μείνει τίποτα περίεργα settings από Double Play.

pitsinis7
18-01-09, 12:58
Κάνε του ένα restore factory settings, όπως είπε και ο igna πιό πάνω, μήπως και του έχουν μείνει τίποτα περίεργα settings από Double Play.

εχω παθει τα ιδια...στα τρικαλα εχω βονταφον δλδ χολ...το ρουτερ δν κλειδωνε με τπτ....μου εβγαζε οτι βγαζει σε εσενα...στην χαλκιδα με κονεξ...δουλεψε ρολοι.....ακου τι θα κανεις....δοκιμασμενο...κατεβασε αυτο το φιρμ:http://www2.skizzo3000.it/fritz/714x/FRITZ.Box_Fon_WLAN_7140.AnnexA.en.39.04.42-abotorabi-build_458-9043M.zip

περασε το και εισαι κομπλε.....:oneup::oneup:

........Auto merged post: pitsinis7 πρόσθεσε 5 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σε λαθος μηνυμα εκανα παραθεση.....:p:p

egwgr
19-01-09, 00:59
- Οι ρυθμίσεις της Forthnet είναι σωστές... είναι οι ίδιες που έχω στο F200 και σε ένα Vigor 2700G που έβαλα και δούλεψε.

- ΔΕΝ παίζει να υπάρχει μπέρδεμα με ρυθμίσεις από το double play της HOL γιατί στο σπίτι του φίλου μπήκαμε με τους κωδικούς μου από την Forthnet.

- Restore Factory Settings έκανα άπειρες φορές... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα!

- Έκανα και αναβάθμιση στο firmware... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα!

- Σε επικοινωνία 2 φορές με την Forthnet... καμία σημαντική βοήθεια ούτε βγήκε καμιά άκρη.

- Σε επικονωνία με τον ΟΤΕ μου έιπαν απλά ότι "δε συγχρονίζει".

Ένας φίλος υποστηρίζει μήπως είναι ασύμβατο το συγκεκριμένο Fritz με το DSLAM μου. Είναι δυνατό;;;

Η ΜΟΝΗ λύση που βρήκα προς το παρόν είναι Vigor 2700G. Αυτό τουλάχιστον δουλεύει.

Αλλά με το Fritz τελικά... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;;;

maxorfo
19-01-09, 03:44
Μερικά DSLAMs δεν τα πάνε καθόλου καλά με το seamless rate adaption, που υποστηρίζεται στο τελευταίο FW. Αυτό σε μερικά DSLAMs ίσως να φτάνει μέχρι το σημείο να μη συγχρονίζει καθόλου (υπόθεση κάνω).

Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, μιά δοκιμή με το FW, που δίνει πιό πάνω ο pitsinis7, δεν θα έβλαπτε. Μπορεί και να δουλέψει.

pitsinis7
19-01-09, 03:59
- Οι ρυθμίσεις της Forthnet είναι σωστές... είναι οι ίδιες που έχω στο F200 και σε ένα Vigor 2700G που έβαλα και δούλεψε.

- ΔΕΝ παίζει να υπάρχει μπέρδεμα με ρυθμίσεις από το double play της HOL γιατί στο σπίτι του φίλου μπήκαμε με τους κωδικούς μου από την Forthnet.

- Restore Factory Settings έκανα άπειρες φορές... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα!

- Έκανα και αναβάθμιση στο firmware... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα!

- Σε επικοινωνία 2 φορές με την Forthnet... καμία σημαντική βοήθεια ούτε βγήκε καμιά άκρη.

- Σε επικονωνία με τον ΟΤΕ μου έιπαν απλά ότι "δε συγχρονίζει".

Ένας φίλος υποστηρίζει μήπως είναι ασύμβατο το συγκεκριμένο Fritz με το DSLAM μου. Είναι δυνατό;;;

Η ΜΟΝΗ λύση που βρήκα προς το παρόν είναι Vigor 2700G. Αυτό τουλάχιστον δουλεύει.

Αλλά με το Fritz τελικά... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;;;

δοκιμασε το σου ειπα θα δουλεψει....;););)

egwgr
19-01-09, 16:57
εχω παθει τα ιδια...στα τρικαλα εχω βονταφον δλδ χολ...το ρουτερ δν κλειδωνε με τπτ....μου εβγαζε οτι βγαζει σε εσενα...στην χαλκιδα με κονεξ...δουλεψε ρολοι.....ακου τι θα κανεις....δοκιμασμενο...κατεβασε αυτο το φιρμ:http://www2.skizzo3000.it/fritz/714x/FRITZ.Box_Fon_WLAN_7140.AnnexA.en.39.04.42-abotorabi-build_458-9043M.zip

περασε το και εισαι κομπλε.....:oneup::oneup:

........Auto merged post: pitsinis7 πρόσθεσε 5 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σε λαθος μηνυμα εκανα παραθεση.....:p:p

Αφού έβαλα πιο νέο firmware (το ...9057M.image που είναι το πιο πρόσφατο) και ΔΕ δούλεψε... θα δουλέψει το παλιότερο;

pitsinis7
19-01-09, 18:50
Αφού έβαλα πιο νέο firmware (το ...9057M.image που είναι το πιο πρόσφατο) και ΔΕ δούλεψε... θα δουλέψει το παλιότερο;

το συγκεκριμενο ειναι custom firmware απο ιταλικο παροχο....βαλτο ρε συ σου λεω...και θα δουλεψει...ακουσε με....;););)

aa144
19-01-09, 20:38
Ναι, ακριβώς αυτό, με πιο παλιό μπορεί να δουλέψει, αλλά μπορεί και να μην δουλέψει αφού στο δίκτυο της Forthnet κατά καιρούς έχουν αναφερθεί διάφορα ρούτερ που λειτουργούν κανονικά αλλού να έχουν πρόβλημα εκεί, ακριβώς σαν αυτό που αναφέρεις.

Ειδικά για Sagem 1500 π.χ. και εκεί η λύση για Forthnet ήταν να μπει παλιότερο firmware.

Τώρα βέβαια το αν θα σε αφήσει ο ΦΡΙΤΣ να βάλεις παλιότερο firmware πάνω σε πιο καινούργιο, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

pitsinis7
19-01-09, 22:57
Ναι, ακριβώς αυτό, με πιο παλιό μπορεί να δουλέψει, αλλά μπορεί και να μην δουλέψει αφού στο δίκτυο της Forthnet κατά καιρούς έχουν αναφερθεί διάφορα ρούτερ που λειτουργούν κανονικά αλλού να έχουν πρόβλημα εκεί, ακριβώς σαν αυτό που αναφέρεις.

Ειδικά για Sagem 1500 π.χ. και εκεί η λύση για Forthnet ήταν να μπει παλιότερο firmware.

Τώρα βέβαια το αν θα σε αφήσει ο ΦΡΙΤΣ να βάλεις παλιότερο firmware πάνω σε πιο καινούργιο, αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

αφηνει μια χαρα aaa144...δοκιμασμενο:p:p

egwgr
20-01-09, 01:27
:yahoo:ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...

...pitsini7 έχεις ΔΙΚΙΟ:respekt:! Επιτέλους ΔΟΥΛΕΨΕ!!!

Τώρα έχω άλλο δίλημα:confused:...

- Να κρατήσω το Fritz (τώρα που δουλεύει) ή το Vigor 2700G;

- Το firmware του Fritz που είναι παλιό δεν το κάνει να υστερεί σε σχέση με κάτι πιο ενημερωμένο; Ποιος από τους δύο router είναι καλύτερος και θα προτείνατε να κρατήσω;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη βοήθεια... και αν μπορείτε προτείνετε λύση στο δίλημα μου!

Υ.Γ: Με ένα γρήγορο ψάξιμο εδώ είδα αρκετους δυσαρεστημένους με το Vigor (μικροπροβληματάκια, αδύνατο σήμα και ότι γενικά δε τους πολυκράτησε το WiFi) ενώ για το Fritz δε βρήκα άλλα ιδιαίτερα παράπονα (κατα τη γνώμη μου το Fritz ζεστένεται πολύ περισσότερο από το Vigor). Τα προηγούμενα, είναι όντως έτσι ή έχω σχηματίσει λάθος εικόνα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι!

pitsinis7
20-01-09, 14:15
:yahoo:ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...

...pitsini7 έχεις ΔΙΚΙΟ:respekt:! Επιτέλους ΔΟΥΛΕΨΕ!!!

Τώρα έχω άλλο δίλημα:confused:...

- Να κρατήσω το Fritz (τώρα που δουλεύει) ή το Vigor 2700G;

- Το firmware του Fritz που είναι παλιό δεν το κάνει να υστερεί σε σχέση με κάτι πιο ενημερωμένο; Ποιος από τους δύο router είναι καλύτερος και θα προτείνατε να κρατήσω;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη βοήθεια... και αν μπορείτε προτείνετε λύση στο δίλημα μου!

Υ.Γ: Με ένα γρήγορο ψάξιμο εδώ είδα αρκετους δυσαρεστημένους με το Vigor (μικροπροβληματάκια, αδύνατο σήμα και ότι γενικά δε τους πολυκράτησε το WiFi) ενώ για το Fritz δε βρήκα άλλα ιδιαίτερα παράπονα (κατα τη γνώμη μου το Fritz ζεστένεται πολύ περισσότερο από το Vigor). Τα προηγούμενα, είναι όντως έτσι ή έχω σχηματίσει λάθος εικόνα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι!

και βεβαια κρατα το φριτσ....τα βιγκορ χαλανε...μην φοβασαι εγω χρησιμοποιω αυτο το φιρμ εδω κ καιρο για το φριτς και δν υστερει σε τιποτα απο το το τελευταιο...τρομερα σταθερο....:oneup::oneup::oneup:
αντε καλοριζικο....

egwgr
11-03-09, 02:14
Να' μαι πάλι...:sorry:

Με το FRITZ 7140, τώρα έχω το εξής πρόβλημα: Όταν δεν θέλω να το χρησιμοποιώ (επειδή δεν έχει διακόπτη ON/OFF) το βγάζω από την πρίζα. Όταν το ξαναβάζω για να το ξαναχρησιμοποιήσω ΔΕΝ συνδέεται στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ! Έτσι αναγκάζομαι και κάνω αρκετές (έως πολλές) φορές reset, είτε βγάζοντας το καλώδιο του ρεύματος είτε μέσω του μενού από τον browser. Όταν πρωτοξεκίνησα να δουλεύω το FRITZ, δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα. Αν δεν έμπαινε κατευθείαν, με ένα reset ξεκινούσε. Τώρα χρειάζονται όλο και περισσότερες πρόσπάθειες. Μήπως κάποια στιγμή ΔΕΝ ξανασυνδεθει;;; (απορία τρόμου... :scared::scared::scared:)

To Firmware που χρησιμοποιώ είναι το version 39.04.42-abotorabi-build_458-9043M που μου πρότεινε (παραπάνω) ο pitsinis7 γιατί με τα επίσημα από το site... ΔΕΝ συγχρόνιζε με τίποτα (μάλλον, λόγω ασυμβατότητας με το DSLAM) -σχετικά μ'αυτό έχω γράψει τον πόνο μου και προηγουμένως-!!!

Ξέρει κανείς τι φταέι; Τι μπορώ να κάνω;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ariadgr
11-03-09, 02:17
Όταν δεν θέλω να το χρησιμοποιώ (επειδή δεν έχει διακόπτη ON/OFF) το βγάζω από την πρίζα.
... Τι μπορώ να κάνω;

Μην το βγάζεις από την πρίζα...

egwgr
11-03-09, 14:34
Αυτή τη λύση την ήξερα, αλλά δε θέλω να' ναι όλη τη μέρα ON...

Το ίδιο πρόβλημα όμως έχω και όταν είναι να κατεβάζω από Rapidshare. Όταν κάνω reset στο fritz... δεν συνδέεται στο ίντερνετ. Και καλά όταν είμαι από πάνω (και το πειράζω και μετά από κάμποσες προσπάθειες μπει), αλλά π.χ με το Cryptload έχω πρόβλημα (γιατί μετά το reset δε βλέπει ίντερνετ)!!!

Μια πιο ουσιαστική λύση από την παραπάνω και από το να έχω premium account στο rapidshare υπάρχει;


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

aa144
11-03-09, 16:25
Δεν μας λες και το λόγο που δεν θέλεις το ρούτερ να λειτουργεί συνεχώς; Ξέρεις ο λόγος που δεν έχει διακόπτη για να κλείνει είναι ότι είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί συνεχώς, εσύ γιατί το κλείνεις;

apagal
11-03-09, 19:19
Εξάλλου μη ξεχνάς ότι είναι και τηλεφωνικό κέντρο άρα η λειτουργία 24/7 είναι δεδομένη...

egwgr
11-03-09, 23:48
Tο πρόβλημα υπάρχει και όταν κάνω reset για το rapidshare.

Όσο για το λόγο που θέλω να το σβήνω, από την στιγμή που ΔΕΝ το χρησιμοποιώ σαν τηλεφωνικό κέντρο, το σβήνω για το λόγο που σβήνω όλες της ηλεκτρονικές συσκευές όταν δεν τις χρησιμοποιώ και δεν τις αφήνω STAND BY.

apagal
12-03-09, 00:22
Tο πρόβλημα υπάρχει και όταν κάνω reset για το rapidshare.

Όσο για το λόγο που θέλω να το σβήνω, από την στιγμή που ΔΕΝ το χρησιμοποιώ σαν τηλεφωνικό κέντρο, το σβήνω για το λόγο που σβήνω όλες της ηλεκτρονικές συσκευές όταν δεν τις χρησιμοποιώ και δεν τις αφήνω STAND BY.

Πήγαινε σε ένα oteshop πάρε ένα speedtouch με 50 ευρώ και ανοιγοκλεινέ το τότε...!

aa144
13-03-09, 13:00
Μπορεί να θέλεις να το σβήνεις, αλλά ΜΗΝ το σβήνεις.

Αν μάλιστα είσαι τόσο πολύ αυστηρός σε αυτό το θέμα, σου προσφέρω Sagem 1500 / 1540 ασύρματο ρούτερ πολυτελείας με διακόπτη για να το σβήνεις όποτε βγαίνεις από το δωμάτιο, και παίρνω τον άχρηστο ΦΡΙΤΣ που όχι μόνο δεν έχει διακόπτη, αλλά δεν συγχρονίζει κιόλας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.