PDA

Επιστροφή στο Forum : looping επανεκκινήσεων



johnyb98
11-11-08, 01:04
Καλησπέρα.

Σε υπολογιστή, φορτώνει μέχρι το logo των XP, που τρέχει η μικρή μπάρα χαμηλά, με τα τρία μπλε τετραγωνάκια. Κάποια στιγμή, που το logo φεύγει και η οθόνη γίνεται μαύρη, ενώ το επόμενο βήμα είναι να βγει στη γαλάζια οθόνη "Καλώς ορίσατε", εκεί κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής.

Αν το αφήσω δεύτερη φορά γίνεται το ίδιο, κ.ο.κ. Πέφτει σε looping.

Δεν εγκατέστησα κάποιο πρόγραμμα την τελευταία φορά που δούλεψε κανονικά ο υπολογιστής.

Δε μπαίνει σε safe mode.

Έχω προσπαθήσει βέβαια να φορτώσω τις τελευταίες γνωστές ρυθμίσεις που λειτουργούσαν, χωρίς βέβαια αποτέλεσμα.

Κάποια ιδέα (πλην βέβαια του format);

Ευχαριστώ!

........Auto merged post: johnyb98 πρόσθεσε 55 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σας δίνω κάποιο στοιχείο πολύ βοηθητικό και εντελώς κουφό...

Πριν λίγο τηλεφωνήθηκα με μία φίλη, η οποία μου είπε πως έχει το ίδιο πρόβλημα από χθες. Και στο δικό μου υπολογιστή και στης φίλης μου, αν στο F8 επιλέξω "Απενεργοποίηση της επανεκκίνησης σε περίπτωση αποτυχίας κανονικής εκκίνησης", βγάζει επάνω STOP: c0000135.
Δε μπορεί να είναι τυχαίο... Με διαφορά 24 ωρών περίπου, χάλασαν δύο εγκαταστάσεις Windows XP με το ίδιο μήνυμα σφάλματος. Κάποιος καινούριος ιός μυρίζει εδώ (για μένα). Τουλάχιστον αποκλείσαμε έτσι hardware πρόβλημα στους υπολογιστές.

Μπορούμε με τα καινούρια στοιχεία να κάνουμε κάτι;

karakou
11-11-08, 13:54
http://support.microsoft.com/kb/885523

Tiven
11-11-08, 14:09
Κάθε φορά που μου το έκανε αυτό, είχε αλλοιωθεί η registry. Μπορείς να περάσεις από το repair/service directory μία "default" δομή της και μετά να κάνεις recovery ή import αν έχεις regisry backup.

Εγώ πάντως συνιστώ Linux Live CD, αντιγραφή σημαντικών αρχείων, format.

johnyb98
12-11-08, 14:31
http://support.microsoft.com/kb/885523

δε μπαίνει σε safe mode για να τα δοκιμάσω όλ' αυτά

........Auto merged post: johnyb98 πρόσθεσε 71 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η λύση ευρέθη.

Ο υπολογιστής με το πρόβλημα έχει εγκατεστημένα Windows XP Home Greek. Αντέγραψα από έναν άλλο, "υγιή", το αρχείο c:\windows\system32\user32.dll στον αντίστοιχο κατάλογο του μολυσμένου και... ΟΛΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.