PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλήρωνα 512 επαιρνα 384!



Kraler
02-11-05, 21:10
Με αφορμη και ενα αλλο post σας γραφω και για την περιπτωση μου. Εχω βαλει εδω και 5 μηνες dsl512 απο otenet αοριστου χρονου απο την αρχη ειχα προβλημα με την ταχυτητα που μου φαινοταν αρκετα χαμηλη, εδωσα τοπο στην οργη εκανα υπομονη μεχρι που η ταχυτητα μου τον τελευταιο καιρο ειχε πεσει στα 22kb/s! Μετα απο αλεπαλληλα τηέφωνηματα στον ΟΤΕ και στη Οτενετ τα σαινια ανακαλυψαν πως ενω ειχαν εντολη απο την οτενετ για 512 μου ειχαν δωσει 384 γραμμη ενω εγω επι πεντε μηνες στην οτενετ πληρωνα συνδρομη 512! Τελικα μου αναβαθμισαν τη γραμμη λεγοντας οτι ο ΟΤΕ δεν φερει ευθηνη καθως ναι μεν εκαναν λαθος αλλα οσον'αφορα αυτους εγω πληρωνα παγιο 384 οσο για τη συνδρομη μου ειπαν να τα βρω με την Οτενετ ! Οσοι εχετε εμπειρια με αυτους τους κυριους πιστευετε οτι υπαρχει καμμια περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω? (εγω δεν το πιστευω) και αν εχετε καμμια ιδεα πως να κινηθω θα σας είμαι ευγνωμων.

ΥΓ.1 Η γραμμη μου δεν ηταν αναβαθμιση παλαιοτερης ηταν νεα γραμμη 512 αοριστου χρονου.

ΥΓ.2 Οποιος αντιμετωπιζει περιεργες ταχυτητες και παρομοια προβληματα ας ελεγξει στο 121 τι γραμμη του έχουν ανοιξει.

sdikr
02-11-05, 21:18
Με αφορμη και ενα αλλο post σας γραφω και για την περιπτωση μου. Εχω βαλει εδω και 5 μηνες dsl512 απο otenet αοριστου χρονου απο την αρχη ειχα προβλημα με την ταχυτητα που μου φαινοταν αρκετα χαμηλη, εδωσα τοπο στην οργη εκανα υπομονη μεχρι που η ταχυτητα μου τον τελευταιο καιρο ειχε πεσει στα 22kb/s! Μετα απο αλεπαλληλα τηέφωνηματα στον ΟΤΕ και στη Οτενετ τα σαινια ανακαλυψαν πως ενω ειχαν εντολη απο την οτενετ για 512 μου ειχαν δωσει 384 γραμμη ενω εγω επι πεντε μηνες στην οτενετ πληρωνα συνδρομη 512! Τελικα μου αναβαθμισαν τη γραμμη λεγοντας οτι ο ΟΤΕ δεν φερει ευθηνη καθως ναι μεν εκαναν λαθος αλλα οσον'αφορα αυτους εγω πληρωνα παγιο 384 οσο για τη συνδρομη μου ειπαν να τα βρω με την Οτενετ ! Οσοι εχετε εμπειρια με αυτους τους κυριους πιστευετε οτι υπαρχει καμμια περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω? (εγω δεν το πιστευω) και αν εχετε καμμια ιδεα πως να κινηθω θα σας είμαι ευγνωμων.

ΥΓ.1 Η γραμμη μου δεν ηταν αναβαθμιση παλαιοτερης ηταν νεα γραμμη 512 αοριστου χρονου.

ΥΓ.2 Οποιος αντιμετωπιζει περιεργες ταχυτητες και παρομοια προβληματα ας ελεγξει στο 121 τι γραμμη του έχουν ανοιξει.

Απο την στιγμή που στον Οτε πλήρωνες 384, οχι δεν μπορείς να ζητήσεις χρήμματα πίσω.

frap
02-11-05, 21:25
Την γραμμή την πήρες απευθείας από τον ΟΤΕ ή την ΟΤΕΝΕΤ?

-Κ.

power
03-11-05, 01:03
Συγνώμη, εδώ και 5 μήνες δεν είχες προσέξει σε τι ταχύητα συγχρόνιζε το router?
Δεν είχες κάνει ένα τηλέφωνο στο 134 να ρωτήσεις αν είναι όντως 512?
Δεν είχες δει το λογαριασμό του ΟΤΕ?

Νομίζω οτι πέρα από το λάθος που έκαναν στον ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να τραβιέσαι τόσο καιρό, δε λειτούργησες και εσύ σωστά.
Τον ISP δεν τον ενδιαφέρει τι γραμμή έχεις εσύ. Τόσο καιρό σου έδιναν 512, άσχετα άν εσύ είχες 384 γραμμή.

Kraler
03-11-05, 17:18
Την εντολη για συνδεση την εδωσα στην οτενετ, εκεινοι κανονισαν για τη γραμμη και προφανως εκαναν λαθος, οταν εμπαινα να ελεγξω τη συνδρομη εγραφε 512, ενω στο λογαριασμο δε αναφερει ταχυτητα αλλα μονο τη λεξη dsl. To 134 μου ελεγε οτι εχω 512 ενω οταν επαιρνα στον ΟΤΕ (121) δεν μου ελεγαν τιποτα , δεν περασε απο το μυαλο μου οτι θα ειχαν βαλει λαθος γραμμη! Πιστευα, οτι επειδη και παλιοτερα με isdn ειχα χαμηλοτερες ταχυτητες απο αλλους οτι ισως εφταιγε η γραμμη του τηλεφωνου μου. Το κορυφαιο παντως είναι οτι την πρωτη φορα ο υπαλληλος του ΟΤΕ απεκρυψε το λαθος που ειχαν κανει. Η συζητηση έιχε ως εξης, τηλεφωνητης:"Εχετε μια dsl στα 384" ,οχι ειναι στα 512" κολλαει μερικα δευτερολεπτα και μετα μου λεει, "ενταξει,ενταξει", μονο μετα απο δυο εβδομαδες και μετα απο αλεπαλληλα, τηλεφωνηματα μια τηλεφωνητρια μου αποκαλυψε το λαθος. Ευθηνη, εχει προφανως η οτενετ (αφου αυτοι εδωσαν την εντολη) αλλα σιγουρα θα ριξει το φταιξιμο στον ΟΤΕ. Η δικια μου ευθηνη ήταν που δεν το κυνηγησα τοσο πολυ νωριτερα, αλλα βλεπετε η 384 ετρεχε τοσο γρηγορα που νομιζα οτι είχα μια κακη 512. Επι 5 μηνες λοιπον πληρωνα συνδρομη 512 στην οτενετ και ειχα ταχυτητα 384 απο τον ΟΤΕ.

power
03-11-05, 20:06
Δε νομίζω οτι παίρνει εντολή η οτενετ για αναβάθμιση της γραμμής σου.
Παντως αν στο 134 σου λεγανε οτι εχεις 512, τοτε πρέπει να την πλήρωνες κιόλας.
Για δες το.

@ ADSLgr.com All rights reserved.