PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta στην Πτολεμαΐδα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

hey ma
11-11-08, 12:40
Κρίμα είναι και η Πτολεμαίδα να μην έχει το δικό της thread! Άλλωστε με τόσους απελπισμένους από άλλους παρόχους, μάλλον θα έχει μεγάλη συμμετοχή!
Αναμένονται οι πρώτες συνδέσεις.

Artifex
20-11-08, 00:50
Ναι ρε παιδιά τι έγινε,δεν έβαλε κανείς ακόμα να μας πει εντυπώσεις???

InVADeR
15-12-08, 01:59
Δεν εχε ενεργοποιηθει κανεις στην Cyta απο πτολεμαιδα να δουμε τι γινεται κ εδω ρε παιδια απο ταχυτητες?

hey ma
15-12-08, 12:27
Δεν εχε ενεργοποιηθει κανεις στην Cyta απο πτολεμαιδα να δουμε τι γινεται κ εδω ρε παιδια απο ταχυτητες?

Ένας φίλος μου συνδέθηκε και πολλοί άλλοι έχουν κάνει αίτηση. Η πλάκα είναι οτι όλοι όσοι έχουν γιαγιά ή παππού στην Πτολεμαίδα τους έχουν κάνει σύνδεση για να πάρουν τον λαπτοπ!
Όσο για τον φίλο μου, έφυγε απο Forthnet απαγοητευμένος. Τελικά ο Οτε τον σύνδεσε νωρίτερα(σε 8 μέρες) απο αυτό που του είχε πεί η cyta, αλλά η ανταπόκριση της τελευταίας ήταν άμεση και την άλλη μέρα είχε το Thomson και ως τώρα λέει οτι όλα λειτουργούν τέλεια! Άντε και στα δικά μας!

Artifex
15-12-08, 17:59
Σε τι ταχύτητα? Στα 12Mbit?

hey ma
15-12-08, 18:08
Σε τι ταχύτητα? Στα 12Mbit?

Όχι, στα 2 με την επιδότηση. Γενικά το χρησιμοποιεί για σερφάρισμα και σπάνια για κατέβασματα. Πάντως με την forthnet στα 24 είχε πρόβλημα ακόμη και για σερφάρισμα.

hey ma
07-01-09, 12:25
Πάντως κανένα νεότερο για νέα dslam της cyta στην περιοχή. Ελπίζω να ισχύουν οι επιδοτήσεις όταν και αν καλύψει και άλλες περιοχές. Ξέρει κανείς αν είναι υποχρεωμένοι βάσει της συμφωνίας, να καλύψουν όλη την ζώνη που έχουν αναλάβει?? ή μόνο κεντρικές πόλεις της ζώνης?

satcur
13-01-09, 00:08
16/12/08 Αίτηση σε αντιπρόσωπο της cyta
22/12/08 SMS για την κατάθεση των χρημάτων
23/12/08 Κατάθεσα τα χρήματα
29/12/08 SMS για την ημερομηνία ενεργοποίησης (12/01/09) μαζί με username και pass
08/01/09 Παραλαβή laptop και rooter
12/01/09 Ενεργοποιήση

12/01/09 Αντίο 4net :clap::clap::clap::clap:

Τώρα περιμένω να ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία.

Πρώτα στατιστικά:



Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 581 / 2.044
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,64 / 11,69
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 10,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 22,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 27,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 534
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

οτενετ 162 ms, esport-servers.de 104 ms, forthnet 176 ms. Οι αντίστοιχοι χρόνοι με 4νετ ήταν 35, 65, 32 ms.
Τώρα πως γίνεται με cyta και με μεγαλύτερα pings οι διάφορες σελίδες να φορτώνουν πιο γρήγορα (ακόμα και αυτή της 4νετ) είναι απορίας άξιο. Ας μου το εξηγήσει κάποιος. Πάντως για browsing η σύνδεση τώρα μου συμπεριφέρεται καλύτερα απ΄την super fast "24άρα" που είχα. Θα σας κρατώ ενήμερους.

Ενημέρωση. Σε 1 ώρα ακριβώς από την σύνδεση μου στο ίντερνετ ενεργοποιήθηκαν και τα τηλέφωνα.

dzadelis
13-01-09, 14:43
...
Τώρα πως γίνεται με cyta και με μεγαλύτερα pings οι διάφορες σελίδες να φορτώνουν πιο γρήγορα (ακόμα και αυτή της 4νετ) είναι απορίας άξιο. Ας μου το εξηγήσει κάποιος. Πάντως για browsing η σύνδεση τώρα μου συμπεριφέρεται καλύτερα απ΄την super fast "24άρα" που είχα. Θα σας κρατώ ενήμερους.
...

Προσωπική άποψη:
---------------------
Νομίζω ότι η Forthnet, όπως φυσικά και οι υπόλοιποι εναλλακτικοί που τάζουν 24Mbps ως δόλωμα για να τσιμπήσουν οι υποψήφιοι πελάτες τους, το μόνο που καταφέρνουν τελικά είναι να μπουκώσουν το δίκτυό τους. Έτσι λοιπόν η αντίφαση ότι σου παρέχεται υψηλή ονομαστική ταχύτητα ενώ στη πράξη σέρνεται η σύνδεσή σου, ίσως να είναι απλά το αποτέλεσμα του υπερκορεσμού. Βέβαια μέσω των απαιτούμενων αναβαθμίσεων του σχετικού εξοπλισμού του παρόχου θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα. Ωστόσο κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι θα μπει αρκετά βαθιά το χέρι στην τσέπη, ώστε να γίνουν οι ανάλογες επενδύσεις. Κι εκεί είναι πάντα που σκοντάφτει το πράγμα...

Συμπέρασμα:
--------------
α) Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι.
β) Κάλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρι.

Υ.Γ.: Βάσει της παραπάνω συλλογιστικής, θεωρώ ότι η Cyta είναι πιο αξιόπιστη εταιρία.

kosyuv
26-01-09, 23:22
Μαγκες εβαλα εγω.. πολυ ικανοποιημενος!! και σε τεχνικη υποστηριξη και σε ολα.. 2mbps και παντα εχω 200+ kbps download.. δεν επεσε ουτε γ ενα λεπτο το ιντερνετ..

"Βάσει της παραπάνω συλλογιστικής, θεωρώ ότι η Cyta είναι πιο αξιόπιστη εταιρία." +1000

satcur
29-01-09, 20:27
Σήμερα κατά τις 17:00 είχα κάποια ολιγόλεπτα προβλήματα με την σύνδεση. Δεν μπορούσα να συνδεθώ με την gateway. Αν και τώρα στην πράξη έχω ιντερνετ, σύμφωνα με τον router υπάρχει πρόβλημα με τον DNS server 1. Εσάς ο router τι δείχνει στο connectivity test;

dzadelis
29-01-09, 21:47
Φίλε satcur, το ίδιο ακριβώς εμφανίζεται στο αντίστοιχο μενού του Thomson και της δική μου σύνδεσης, αλλά δουλεύουν όλα ρολόι. Συνεπώς αγνόησέ το...
;)

manoz
29-01-09, 21:50
Φίλε satcur, το ίδιο ακριβώς εμφανίζεται στο αντίστοιχο μενού του Thomson και της δική μου σύνδεσης, αλλά δουλεύουν όλα ρολόι. Συνεπώς αγνόησέ το...
;)

Ομοίως και σ' εμένα...:oneup:

satcur
29-01-09, 22:53
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ισχύει ο κανόνας...όταν κάτι λειτουργεί δεν το πειράζουμε.:)

georgetheo
30-01-09, 14:33
καλησπερα και απο εμενα , εχω cyta απο της 15 δεκεμβρίου στα 12 mbps και κατεβαζω απο 1000 εως 1200.

kosyuv
31-01-09, 01:56
Guys εμενα μερικες φορες δεν μου τα λεει καλα.. Αν εχω να ανοιξω τον υπολογιστη πανω απο 12 ωρες, το ρουτερ "χανεται".. Ανοιγω το pc που λετε και δεν μπαινει στο ιντερνετ.. κανω κανα δυο επαννεκκινησεις το ρουτερ και το pc και μετα εχω ιντερνετ.. Γιατι ετσι?? μηπως να κλεινω το ρουτερ οταν παω γ υπνο γιατι ανεβαζει θερμοκρασια? Σε σας εχει τυχει ποτε??

satcur
31-01-09, 10:15
Σε εμένα δεν έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο. Το πρόβλημα σου μου φαίνεται πιο πιθανό να σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα του δικού σου δικτύου (αφού δεν βλέπεις τον router σου) παρά με πρόβλημα της cyta. Η λύση να κλείνεις τον router δεν θα ήταν σωστή γιατί έτσι θα έχανες και την τηλεφωνία. Δώσε καμιά παραπάνω πληροφορία λχ τι λειτουργικό έχεις και πως συνδέεσε στον router σου;

kosyuv
31-01-09, 10:34
win xp pro sp3 και συνδεομαι κανονικα με erthenet.. Μηπως το antivirus φταιει? το eset εχω..
οταν λεω οτι "χανεται" το ρουτερ εννοω οτι ειναι στα χαμενα, οχι οτι δεν μπορω να το δω.. μπαινει κανονικα στην σελιδα του ρουτερ.. (192.168.10.254)

satcur
31-01-09, 10:52
ESET-ΝΟD32 έχω και εγώ.


οταν λεω οτι "χανεται" το ρουτερ εννοω οτι ειναι στα χαμενα, (192.168.10.254)
Αυτό δεν το καταλαβαίνω...δεν το βλέπεις στο network connections εννοείς; Πάντως μόλις σου ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα μπές στον router σου και κάνε ένα connectivity test (δες παραπάνω) και ανέβασε τα αποτελέσματα στο φόρουμ.
Τέλος συνδέεις το pc σου και σε κάποιο άλλο lan?

kosyuv
31-01-09, 11:04
οχι, δεν εχω λαν προς το παρον.. αυτο το connectivity test που ειναι??

satcur
31-01-09, 11:19
οχι, δεν εχω λαν προς το παρον.. αυτο το connectivity test που ειναι??

Μπαίνεις στον Router
Κάνεις κλικ στο "Broadband Connection"
Στο κάτω μέρος θα έχει μια επιλογή
"check connectivity to the internet", την κάνεις κλικ
και μετά στην νέα οθόνη που εμφανίζεται
κάνεις ξανά κλικ στην επιλογή (κουμπί) "check connectivity"
μια μπάρα αναμονής θα αρχίζει να γεμίζει και μετά από λίγο θα σου παρουσιαστεί μια οθόνη
με τά αποτελέσματα. Κάνε PrintScreen και στείλε την εικόνα στο φόρουμ. (δες την εικόνα που ανέβασα μερικά
μηνύματα πιο πάνω).

kosyuv
31-01-09, 11:35
τωρα μου δειχνει οτι και εσενα αλλα εχω ιντερνετ.. αν μου ξανατυχει να μην εχω, θα το κανω και θα σου πω..

satcur
31-01-09, 11:40
τωρα μου δειχνει οτι και εσενα αλλα εχω ιντερνετ.. αν μου ξανατυχει να μην εχω, θα το κανω και θα σου πω..

Ελπίζω να μην σου ξανασυμβεί. Μάλλον κάποιο τυχαίο προβληματάκι της cyta θα ήταν, όπως και στην περίπτωση μου.

Bayern7
02-02-09, 15:02
Guys εμενα μερικες φορες δεν μου τα λεει καλα.. Αν εχω να ανοιξω τον υπολογιστη πανω απο 12 ωρες, το ρουτερ "χανεται".. Ανοιγω το pc που λετε και δεν μπαινει στο ιντερνετ.. κανω κανα δυο επαννεκκινησεις το ρουτερ και το pc και μετα εχω ιντερνετ.. Γιατι ετσι?? μηπως να κλεινω το ρουτερ οταν παω γ υπνο γιατι ανεβαζει θερμοκρασια? Σε σας εχει τυχει ποτε??

Και σε μένα το ίδιο... Είχα να ανοίξω το pc από την Παρασκευή, το router εννοείται το είχα ανοιχτό για να λειτουργεί το τηλ.
Ανοίγω το pc και δεν είχα internet ενώ το router το βλεπα κανονικά.
Ρίχνω μια επανεκκίνηση το router και έμπαινα στις μισές σελίδες, πάλευα εκεί μια ώρα με τις ρυθμίσεις για dns και τέτοια.
Τελικά του έριξα άλλη μία και τώρα όλα ΟΚ.:hmm:

hey ma
02-02-09, 20:03
Έμαθα σήμερα οτι τέλος οι συνδέσεις για φέτος. Ένας γνωστός μου πήγε να κάνει αίτηση σε αντιπρόσωπο και του είπαν οτι δεν γίνονται άλλο αιτήσεις γιατί η cyta θα κάνει αναβάθμιση στο δικτυό της κλπ κλπ και μάλιστα οτι για έναν χρόνο δεν θα δέχονται αιτήσεις!!!! Είναι δυνατόν???

hey ma
19-02-09, 15:34
Επιτέλους ήρθε η cyta και στο δημοτικό διαμέρισμα που μένω. Θα απαλλαχθώ απο το μη συμφέρον πια, φοιτητικό πακέτο της Hol. Πάντως δεν είδα παράπονα από Πτολεμαίδα οπότε χαίρομαι.
Το μόνο που με προβληματίζει όσο αφορά την αίτηση μου είναι το εξής: Ο οτε είναι στο όνομα του πατέρα μου ενώ η ADSL είναι στο δικό μου όνομα. Μου είπαν οτι αναλαμβάνουν αυτοί την διακοπή των συνδέσεων αλλά μου ζήτησαν μόνο τα στοιχεία του πατέρα μου στην αίτηση. Τι λέτε θα έχω τρεχάματα ή μια χαρά όλα???

kosyuv
19-02-09, 17:26
Τριλεπτη διακοπη πριν λιγο διαπιστωσα.. Συγκεκριμενα απ τις 4:19 ως τις 4:22..

Edit: Ξανά τα ιδια απο 4:28 ως 4:31..


Το παρατηρησε κ καποιος αλλος, η μονο σε μενα???

satcur
19-02-09, 21:12
Τριλεπτη διακοπη πριν λιγο διαπιστωσα.. Συγκεκριμενα απ τις 4:19 ως τις 4:22..

Edit: Ξανά τα ιδια απο 4:28 ως 4:31..


Το παρατηρησε κ καποιος αλλος, η μονο σε μενα???

Δεν ξέρω για τις ώρες που αναφέρεις αλλά εάν δεν είχες internet ενώ όλα στον router έδειχναν κανονικά, μου έτυχε χθες το πρωί γύρω στις 8:30. Μικροδιακοπές είναι αναμενόμενες και μετά την εμπειρία της forthnet που είχα για 'μένα αποτελούν μικροπταισματάκια.

ariadgr
19-02-09, 23:12
Το μόνο που με προβληματίζει όσο αφορά την αίτηση μου είναι το εξής: Ο οτε είναι στο όνομα του πατέρα μου ενώ η ADSL είναι στο δικό μου όνομα. Μου είπαν οτι αναλαμβάνουν αυτοί την διακοπή των συνδέσεων αλλά μου ζήτησαν μόνο τα στοιχεία του πατέρα μου στην αίτηση. Τι λέτε θα έχω τρεχάματα ή μια χαρά όλα???

Μια χαρά, το όνομα του κατόχου της τηλεφωνικής γραμμής είναι που χρειάζεται.

hey ma
20-02-09, 12:26
Μια χαρά, το όνομα του κατόχου της τηλεφωνικής γραμμής είναι που χρειάζεται.

Ευχαριστώ πολύ ariadgr!

satcur
23-02-09, 17:51
Τους μάτιασα ο αρχιγκαντέμης. Από 16:30 έχασα και τις δύο τηλεφωνικές γραμμές χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ενέργεια από μέρους μου.

thanar
23-02-09, 18:04
Και Κοζάνη τα ίδια. Πρέπει να είναι γενικό το πρόβλημα. Το speedtouch έχει κολλήσει εδώ και ώρα στο "VOIP: Send REGISTER". Έκανα και restart, τίποτα. Μάλλον θα έχουν κάποιο πρόβλημα σε κάποιο κέντρο τους.

satcur
23-02-09, 20:00
Και Κοζάνη τα ίδια. Πρέπει να είναι γενικό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ φίλε Thanar :oneup:

........Auto merged post: satcur πρόσθεσε 107 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

18:30 (ίσως και νωρίτερα) η τηλεφωνία επανήλθε. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μαζί ήρθε και απαντητικό e-mail από την Cyta σε ερώτηση μου για το πρόβλημα. Μπράβο στην εταιρεία. Υποδηλώνει σοβαρότητα και σεβασμό στο πελάτη. Κάτι άλλες εταιρείες ούτε που "γνωρίζουν" το e-mail σαν μέσο επικοινωνίας και σε περιπτώση γενικού προβλημάτος ούτε λόγος να γίνεται για γραπτή παραδοχή του. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να υπάρχει και ενημέρωση σε πραγματικό χρόνο για την υγεία του δικτύου τους στην αρχική ιστοσελίδα τους.

dzadelis
23-02-09, 20:00
Υπήρξε πανελλαδικής κλίμακας διακοπή στη τηλεφωνία, λόγω "αναβάθμισης του δικτύου" της Cyta.

VagosM
27-02-09, 15:10
Για σας ήρθε το internet και δεν δουλεύει το τηλέφωνο.
τι να κάνω?(είμαι στο δίκτυο της cyta)

dzadelis
27-02-09, 16:46
Να καλέσεις στο 13811 και να τους πεις ότι δεν σου έχουν ενεργοποιήσει ακόμα την τηλεφωνία.
:)

kosyuv
27-02-09, 16:59
Για σας ήρθε το internet και δεν δουλεύει το τηλέφωνο.
τι να κάνω?(είμαι στο δίκτυο της cyta)

Συνήθως κανει 20 λεπτα με μια ωρα να συνδεθει το τηλεφωνο απ την στιγμη που "ερθει" το Ίντρενετ..

Takis_s
03-03-09, 03:33
Γεια σας παιδες,:oneup:
αυριο λεω και εγω να παω και να κανω αιτηση για cyta στα 12 Mb,
ακουσα κατι για τελος των αιτησεων για εναν χρονο , ισχυει αυτο ?
μαλλον θα το μαθω πρωι πρωι απο τον αντιπροσωπο στην νοσοκομειου.
Ευχομαι μοναχα να μην ισχυουν τα αναφερομενα ;).

kosyuv
03-03-09, 14:56
Δεν ισχυει φιλε.. 2 φιλοι μου καναν αιτηση κανονικα και περινεμουν το ιντερνετ.. το ρουτερ τους ηρθε ηδη..

Takis_s
03-03-09, 20:57
Αντε να δουμε και τωρα την cyta στα 12 Mb,:whistle:
σε 1 μηνα περιπου θα μου ερθει η συνδεση οπως μου ειπε ο φιλος στην νοσοκομειου.:)
Αντε να ευχαριστηθουμε ταχυτητες μεγαλες,:oneup:
αρκει να μεινουμε ευχαριστημενοι.:whistle:
Ωρε γλεντια μετα :clap::clap::clap:

hey ma
04-03-09, 11:48
Τελικά μόνο το Pirelli στέλνουν μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών. Καλό είναι? Είχα διαβάσει οτι το speedtouch είναι καλύτερο αλλά δεν υπάρχει πλέον επιλογή.

dzadelis
04-03-09, 12:32
Τελικά μόνο το Pirelli στέλνουν μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών. Καλό είναι? Είχα διαβάσει οτι το speedtouch είναι καλύτερο αλλά δεν υπάρχει πλέον επιλογή.

Μια χαρά είναι και το Pirelli.;)

kosyuv
04-03-09, 15:10
Pirelli P Zero?? :p

InVADeR
13-03-09, 17:34
Παιδια στο pirelli router η επιλογη για να ρυθμισεις την ωρα και ημερομινια ωστε να δειχνει σωστα της κλησεις οταν σε παιρνουν τηλεφωνο ? Το εχω ρυθμισει μονο μεσω του web interface οχι με το λογισμικο που εχει το cd... δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο

hey ma
01-04-09, 10:12
Καλημέρα! Να σας πώ και τα δικά μου. Έκανα αίτηση 17/02, είχα στείλει τα δικαιολογητικά με mail( δεν το προτείνω γιατί μέχρι να τα βρούν.....) και ακόμη δεν έχω νεότερα. όλα καλά μου λένε σε επικοινωνία μαζί τους αλλά από τον οτέ δεν έχει έρθει το οκ. Πάντως φίλος μου που έκανε αίτηση την ίδια ημερομηνία συνδέθηκε στον προβλεπόμενο χρόνο 20 μέρες. Εγώ περιμένω....
Εντάξει δεν τρελαίνομαι κιόλας από την καθυστέρηση αφού έχω internet και τηλεφωνία, αλλά είναι το γιατι να καθυστερούν τόσο! Γιατί cyta????
Έχει κανείς άλλος το ιδιό πρόβλημα?

Takis_s
01-04-09, 20:51
μην αγχωνεσαι ,hey ma
εγω εκανα στης 4-3-2009 αιτηση και σημερα ελαβα το username kai password.
και με ενημερωσαν πως μεχρι της 14-4-2009 θα ενεργοποιθη κιολας.

hey ma
13-04-09, 16:37
Τελικά μου ήρθε το πολυπόθητο μήνυμα. ενεργοποίηση 24/4. Η αίτηση έγινε 17/02. Κάμποσος καιρός δεν νομίζεται? Ελπίζω να λειτουργήσουν όλα μια χαρά και χαλάλι η αναμονή!!!

gogos1975
19-04-09, 10:42
Παιδιά εγώ που έχω cyta από Δεκέμβριο του 2008 είχα λίγα προβλήματα μέχρι σήμερα δλδ καμιά σχέση με τις άλλες εταιρίες που είχα καθημερινά και το άλλο που έχω να πω όταν τους χρειάστηκα ήταν εκεί με συνέχεια επικοινωνία από έμενα αλλά και από αυτούς λύθηκαν τα προβλήματα σε πολύ λίγο χρόνο και η ταχύτητα είναι αυτή που πληρώνω 2mbps και όχι ανύπαρκτες ταχύτητες που μας έταζαν οι άλλες εταιρίες.

Takis_s
19-04-09, 17:35
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ σε ολους ,
αν και μολις 4 μερες συνδεδεμενος και με ταχυτητα 12 mb,
μπορω να πω μονο το εξης: :up: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ :yahoo:
η ταχυτητα ειναι στα 12 mb οπως ακριβος το λενε , :oneup:
αντε συνεχιστε ετσι και σε λιγο θα βαλει και λουκετο ο ΟΤΕ :lock::lol:

Athlon_XP
19-04-09, 20:03
Ο πΟΤΕ είναι σίγουρο πως μόνο λουκέτο δεν πρόκειται να βάλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.