PDA

Επιστροφή στο Forum : p2p και webbanking



nickolas2005
02-11-05, 23:57
Καλησπέρα, μπορεί η ερώτηση να φαίνεται χαζή αλλα δεν θα ήθελα να είχα την παραμικρή αμφιβολία...Ξέρετε λοιπόν αν υπάρχει κάνα πρόβλημα ασφάλειας αν κατεβάζω απο πχ torrents και ταυτόχρονα πραγματοποιώ μία συναλλαγή στο webbanking? Μήπως γίνει κάτι...Ξέρω γω..:oops:

no_logo
03-11-05, 01:04
καμία σχέση το ένα με το άλλο :rtfm:

sdikr
03-11-05, 01:24
Απο p2p όχι, αλλα απο αυτά που κατεβάζεις ίσως, υπάρχουν αρκετά αρχεία με trojan, ¨οποτε θέλει προσοχή, μεγάλη!!

krals
03-11-05, 02:26
Φιλε μου ειμαι και εγω fan του web banking και πραγματοποιω ΟΛΕΣ τις συναλλαγες μου (πληρωμες για νετ,κινητο κτλ κτλ..) με αυτο.
Το κανω περιπου 2-3 χρονια και δοξα τω θεο, μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν μου εχει παρουσιαστει κατι "υποπτο" (αν και δεν θελει πολλες φορες για να γινει το κακο..μια φτανει!).
Καλα θα κανεις να συνεχισεις να κανεις τις συναλλαγες σου απο εκει, παρολα αυτα οι συμβουλες μου ειναι οι εξης: Καταρχην οταν κανεις καποια συναλλαγη καλο ειναι να μην εχεις κανενα window ανοιχτο...οσο αθωο και αν σου φενεται.Επισης εχω δει πολλους να κανουν την λεγομενη "απομνημονευση στοιχειων" στην login page της εκαστοτε τραπεζης ετσι ωστε να μην χρειαζεται να πληκτρολογουν ξανα κ ξανα τον αριθμο της καρτας τους...ΜΕΓΑ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ (φανταζομαι οτι κατι τετοιο δεν το κανεις).
Θεωρω οτι γνωριζεις τον ορο SSL κτλ...αρα η επομενη συμβουλη μου ειναι να τσεκαρεις ΚΑΘΕ φορα για το περιβοητο "λουκετακι" στην taskbar κατω δεξια, και να κανεις κ ενα double click πανω του για να τσεκαρεις αν το cerificate ειναι οντως της Τραπεζας που χρησιμοποιεις.
Λογω του οτι υπαρχουν αρκετα trojans που η δουλεια τους ειναι να κανουν typing capture, δες μηπως μπορεις να εισαγεις την καρτα σου με virtual τροπο..δηλαδη να επιλεγεις τα νουμερα με καποιον αλλο τροπο αντι να τα γραφεις, φανταζομαι θα μπορεις.

Γενικοτερα απεφευγε να εχεις ανοιχτα P2P applications ταυτοχρονα με τις συναλλαγες σου...οσο κ αν ακουγεται καπως.

Αυτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.