PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x OTE. Απο τα 20 στα 16...



jax7480
11-11-08, 22:24
Καλησπερα και καλως σας βρηκα ολους.

Διαβαζω το site εδω και παρα πολυ καιρο αλλα προσφατα εγινα μελος.
Το προβλημα μου ειναι καθαρα θεμα γραμμης.
Και λεω καθαρα γιατι εχω δοκιμασει 2 router με την ιδια ακριβως συμπεριφορα.
Θα ηθελα τα φωτα σας ως προς τον τροπο που θα πρεπει να κινηθω.
Ας παμε ομως στο προβλημα.
Το Αυγουστο λοιπον του 2008 αποφασιζω να αναβαθμισω την γραμμη μου του ΟΤΕ απο Conn-x 8Mbps που ειχα σε 24αρα.
Ολα καλα με την αναβαθμιση η αλλαγη εγινε παρα πολυ γρηγορα και το μοντεμ συγχρονιζοταν απο τα 19.000Kpbs εως τα 20.000Kpbs.
Οι ταχυτητες download με μανατζερ προγραμμα κυμαινονταν απο τα 2.00 εως τα 2.15ΜΒ/s.
Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος απο την αναβαθμιση γιατι ειμαι και σχετικα κοντα στο κεντρο.
Το ρουτερ εδειχνε οτι το Downstream Line Attenuation ηταν στα 17db οταν ημουν στα 8Mbps και οταν πηγα στα 24 εδειχνε 22db.
Ολα καλα μεχρι πριν περιπου ενα μηνα.....

Η ταχυτητα για καποιον ΑΓΝΩΣΤΟ σε εμενα λογο επεσε στα 16.000Kpbs. Δεν αλλαξα κατι μεσα στο σπιτι, ουτε αποσυνδεσα ή συνδεσα κατι. Απλα επεσε. Δοκιμασα ολες τις πριζες στο σπιτι χωρις συνδεμενο καποιο τηλεφωνο επανω σε καμια απο αυτες και δεν αλλαξε τιποτα.
Που ακριβως πηγαν 4Μbit??? εγιναν καπνος?
Μετα απο σχετικο τηλεφωνημα στις βλαβες του ΟΤΕ και με απαντηση μετα απο 4 ημερες απο Τεχνικο τους η απαντηση ηταν οτι δεν μπορω να κανω κατι. Μα του λεω ΔΕΝ ηταν ετσι η γραμμη. Κατι αλλαξε? ΤΙΙΙΙΙ????
μου λεει οτι η 24αρα δεν ειναι στανταρ 24 ειναι ως 24 και αν θελω να υποβαθμιστω στα 8.
Του απαντω οτι η 24αρα ηταν 20 μεχρι προτινως και οτι αλλαξανε κατι και πηγε στα 16 και απο τοτε δεν ξανανεβηκε.
Το μοντεμ δεν εδειξε αλλαγη ουτε στα db του Line attenuation ουτε πουθενα. Παλι στα 22 με 23db κυμαινεται αλλα η ταχυτητα εχει πεσει 4Mbps.
Τι θα μπορουσα να κανω απο την μερια μου?
Δεν ζητησα ποτε τα 24 αλλα τουλαχιστον τα 20 που ειχαν πριν. Γιατι αλλο 24 που μας διαφημιζουν και αλλο 16. Εχει διαφορα...Νομιζω???

Ευχαριστω ολους για τον χρονο τους
και συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ.

sdikr
11-11-08, 22:27
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

@ ADSLgr.com All rights reserved.