PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά χωρίς IP στην τηλεφωνία.



yianemma
11-11-08, 22:28
Router: Netfaster
Τηλεφωνία: VOIP


Δυστηχώς για άλλη μια φορά πρέπει να ασχοληθώ με την HOLή.

Πριν από 26 ώρες σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο ( όλα δουλέυαν ΟΚ επί 6 μήνες ) και ο λόγος είναι ότι δεν παίρνει IP η τηλεφωνία μου, ενώ παίρνω IP στο VC1 και έχω ιντερνετ κανονικότατα.

Τελικά μόλίς σήμερα το μεσημέρι κατάφερα να επικοινωνήσω με τους τηλεφωνητές της HOLής και αφού με πρηξανε με το βάλε αυτό βγάλε το άλλο κάνε μια κολοτούμπα και πιες τρεις πορτοκαλάδες από τις οποίες η μία ΜΟΝΟ να είναι με ανθρακικό, αποφάνθηκαν πως χάλασε το νετφαστερ.

Ελάτε αύριο να πάρετε καινούριο (δεν τους ρώτησα αν θα πληρώσουν το parking στην Παπαδά ή τις βενζίνες).

Αυτό που δεν τους είπα είναι πως είχα ένα 2ο νετφάστερ. Το κοτσάρω λοιπόν, το ADSL ΟΚ, τηλέφωνο πάπαλα...

Παρακαλώ πολύ λοιπόν, αν κάποιος σας έχει κάποια ιδέα γιατί στα καλά καθούμενα σταμάτησε το τηλέφωνό μου να δουλέυει, ας την παραθέσει μπας και μπορέσω να πιέσω τους τεχνικούς προς τη σωστή κατεύθυνση.

guzel
11-11-08, 22:35
το δευτερο νετφαστερ ειναι σεταρισμενο οπως το πρωτο?
αληθεια ,που βρηκες κ αλλο νετφαστερ ?:hmm:

yianemma
11-11-08, 23:22
Ναι, είναι ακριβώς όπως το πρώτο.
Τώρα αν θέλεις να μάθεις πως έφτασε στα χέρια μου, ρώτα την HOL.

Υποθέτω πως ξέραν ότι το πρώτο θα χάλάσει και σκέφτηκαν πως καλό είναι να στείλουν και ένα ανταλλακτικό....

alt10alt10
11-11-08, 23:42
φιλε εγω πια εχω μαθει τα εταιρικα κινητα των τεχνικων και παιρνω και το φτιαχουν κατευθιαν το παθαινω μια την βδομαδα!!! δν παιρνει ip το μοντεμ απλα τους λες την ip σου εκεινη την ωρα και σε σεταρουν στο συστημα!!! χαχα ελεος πια :p

yianemma
12-11-08, 00:25
Νομίζω πως την ip την βλέπουνε στην καρτέλα του κάθε πελάτη χωρίς να χρειάζεται να τους την πεις.
Πάντως θα τους καλέσω τώρα για να τους πω την ip μου.

Ευχαριστώ.

Να ξέρεις πάντως πως αν ποσταρες τα κινητά τους τότε θα είσουν το πιο αγαπητό μέλος...

jivass
12-11-08, 00:54
Εχω και εγώ το ίδο προβλημα από χθες το μεσημέρι δεν εχω τηλεφωνο ενώ εδω και μήνες όλα δουλευαν ρολόι. Ιντερνετ έχω κανονικά ενω στο fritz βγάζει ότι fixed.voice. Reason for error: (503) Registration of Internet number line1 failed. Reason for error: DNS error.

Πήρα τηλ την ΤΥ με έβαλαν να κανω update firmware και όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή. Ξαναπέρνω μετά από ωρα τηλ την ΤΥ και μου λενε μάλλον υπάρχει γενικό πρόβλημα. Εγω είμαι Αγ. Παρασκευή .... Αλλός κανείς με τα ίδια συμπτώματα??? Παντως νομίζω ότι τώρα αρχισαν να το περνουν χαμπάρι...

greenarrow
12-11-08, 07:33
Εχω και εγώ το ίδο προβλημα από χθες το μεσημέρι δεν εχω τηλεφωνο ενώ εδω και μήνες όλα δουλευαν ρολόι. Ιντερνετ έχω κανονικά ενω στο fritz βγάζει ότι fixed.voice. Reason for error: (503) Registration of Internet number line1 failed. Reason for error: DNS error.

Πήρα τηλ την ΤΥ με έβαλαν να κανω update firmware και όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή. Ξαναπέρνω μετά από ωρα τηλ την ΤΥ και μου λενε μάλλον υπάρχει γενικό πρόβλημα. Εγω είμαι Αγ. Παρασκευή .... Αλλός κανείς με τα ίδια συμπτώματα??? Παντως νομίζω ότι τώρα αρχισαν να το περνουν χαμπάρι...

Φίλε μου και έγω έχω το ίδιο πρόβλημα από Παλλήνη με fritz και έχω και το ίδιο μήνυμα με την μόνη διοαφορά ότι δεν μου κόβει το τηλέφωνο το οποίο λειτουργεί κανονικά αλλά στο μενού του fritz έχω σαν σφάλμα " Registration of Internet number line1 failed. Reason for error: DNS error"

jivass
12-11-08, 09:34
Περίεργο που εχεις τηλεφωνο, ενω η γραμμή σου είναι σβηστή. Τους το εχεις αναφέρει στην ΤΥ, μήπως πάρουν χαμπάρι ότι όλη η περιοχή έχει προβλημα ?

vanels
12-11-08, 11:57
Καλημερα,μπορει να υπαρχει προβλημα στην περιοχη,αλλα οσο αφορα το τηλ.voip της hol πρεπει να παιζει ρολο το max adress του router σου για να κανει registration.
Δες μηπως εχεις pots τηλ.και σου το εχουν αλλαξει !!

jivass
12-11-08, 12:06
Καλημερα,μπορει να υπαρχει προβλημα στην περιοχη,αλλα οσο αφορα το τηλ.voip της hol πρεπει να παιζει ρολο το max adress του router σου για να κανει registration.
Δες μηπως εχεις pots τηλ.και σου το εχουν αλλαξει !!

Ξαφνικά? Πως το βλέπω τι έχω?

:closed:

vanels
12-11-08, 13:26
Ξαφνικά? Πως το βλέπω τι έχω?

:closed:
Κλεισε τον ρουτερ σε και παρε απο ενα κιν.τηλ.τον αριθμο σου,εαν λεει ενα μηνημα πως λογου τεχνικων προβληματων δεν δουλευει τοτε εισε σε voip,εαν οχι και χτυπαει κανονικα τοτε εισε σε pots και πρεπει να βαλεις το φιλτρο,με το Y καλοδιο

aa144
12-11-08, 15:19
Έ, άμα γίνει και αυτό, να αλλάξουν την τηλεφωνία από VOIP σε POTS χωρίς να ειδοποιήσουν τον κάτοχο της γραμμής...

jivass
12-11-08, 21:07
Δεν εχει αλλάξει η τηλεφωνια .... απλά είναι λίγο χαμένοι στο διάστημα και δεν ξέρουν αν υπάρχει προβλημα!!!

yianemma
13-11-08, 12:13
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Σήμερα το πρωί λύθηκε το πρόβλημα. Με πήραν χθες το μεσημέρι και μου είπαν πως το πρόβλημα τελικά ήταν στο DSLAM και αφορούσε μεγάλο αριθμό χρηστών, ενώ ο τεχνικός ήταν ήδη καθ οδόν για Παιανία.

:lock:

jivass
13-11-08, 12:30
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Σήμερα το πρωί λύθηκε το πρόβλημα. Με πήραν χθες το μεσημέρι και μου είπαν πως το πρόβλημα τελικά ήταν στο DSLAM και αφορούσε μεγάλο αριθμό χρηστών, ενώ ο τεχνικός ήταν ήδη καθ οδόν για Παιανία.

:lock:

Ναι όντως η βλάβη αποκαταστάθηκε το πρωι ....επιτέλους πάλι με τηλέφωνο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχαν καταλάβει τι συμβαίνει και τους πήρε 3 μέρες

@ ADSLgr.com All rights reserved.