PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροτέρευση Attenuation μετά από αναβάθμιση



alienko
11-11-08, 22:55
Πριν 1 εβδομάδα (Τετάρτη 5/11) αναβάθμισα την aDSL μου από 1Mbit στα 24Mbir με connex. Δυστυχώς πρώτα έκανα την αναβάθμιση και μετά γράφτηκα στο forum σας (καλός σας βρήκα).

Μετά την αναβάθμιση το Attenuation μου ήταν 27.5 / 49.0 db
Έπιανα ~3000kbps up ~200kbps down με πολλά σκαμπανεβάσματα. Είπα να περιμένω να στρώσει και να μου έρθει το aDSL2+ που είχα παραγγείλει.
Τα στατιστικά μου τα βγάζει ένα speedtouch 510 (δεν υποστηρίζει aDSL2+).
Μένω στα Βριλήσσια και ανακάλυψα ότι απέχω σε ευθεία +2Km από το DSLAN μου στο Χαλάνδρι :(

Σήμερα μου ήρθε το modem Baudtec TW263R4-A2/B2 (ήθελα το Speedtouch 585 αλλά είχε εξαντληθεί).
Το σύνδεσα και τώρα έχω Line Attenuation: 32.6 / 57.0 db

1) Είναι δυνατόν με aDSL2+ modem να χειροτερεύει τόσο πολύ το Attenuation ?

Ταχύτητα μου δείχνει 3505 up / 215 down και δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ σταθερό.
Άλλαξα 3 φίλτρα και μου κάνει τα ίδια. Btw, έχω ISDN. H πλάκα είναι ότι όταν καρφώνω την γραμμή πάνω στο modem ΧΩΡΙΣ φίλτρο υπάρχει βελτίωση (Attenuation 56). Μένω σε μονοκατοικία, οπότε δεν μπορώ να ελέγξω την καλωδίωση του σπιτιού από κάπου ποιο κεντρικά, αφού η γραμμή έρχεται κατευθείαν στο σαλόνι.

2) Υπάρχει περίπτωση να δω 1Μbit upload και 4Mbit download ? Βασικά για το upload έκανα την αναβάθμιση αλλά είναι χειρότερο από πριν.
3) Τι να κάνω?

Btw,

---------------------Downstream--Upstream
SNR Margin:_______9.4_____10.0 db
Line Attenuation:__57.0_____32.7 db
Data Rate:_______3357____199 kbps

Cloudman
12-11-08, 00:15
Είναι δυνατόν με aDSL2+ modem να χειροτερεύει τόσο πολύ το Attenuation ?
Με το baudtec όλα είναι πιθανά! Με ένα καλύτερο ρούτερ πιθανό να έπαιρνες λίγο καλύτερα στατιστικά, αλλά με τόσο μεγάλο attenuation δεν μπορείς να περιμένεις θαύματα. Αν δε σου είναι απαραίτητη η isdn γραμμή, τότε μια μετατροπή σε pstn θα βελτίωνε κάπως την κατάσταση. Αν θέλεις πάντως τη γνώμη μου, με τα τωρινά δεδομένα η γραμμή σου δεν μπορεί να σηκώσει πάνω από 2 mbps. Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα υποβάθμιση στα 2, για να έχω μια γραμμή που να δουλεύει σταθερά, ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Μένω σε μονοκατοικία, οπότε δεν μπορώ να ελέγξω την καλωδίωση του σπιτιού από κάπου ποιο κεντρικά, αφού η γραμμή έρχεται κατευθείαν στο σαλόνι.
Αφού μένεις σε μονοκατοικία, τα πράγματα είναι απλά: βρίσκεις το χωνευτό κουτί που έχει βάλει ο ηλεκτρολόγος του σπιτιού σου εξω από το σπίτι, δηλαδή εκείνο το σημείο όπου ενώνεται το καλώδιο του ΟΤΕ με το εσωτερικό σου δίκτυο και κάνεις τη δοκιμή εκεί. Δε νομίζω το καλώδιο του ΟΤΕ να φτάνει μέσα στο σαλόνι σου.

Georgevtr
12-11-08, 01:51
Aπο προσωπικη εμπειρια bautec=τενεκες....και δεν εχω πεταξει στα σκουπιδια,ποτε μοντεμ στην ζωη μου!

mpoufos79
12-11-08, 01:58
Η αυξηση του attenuation οφειλεται και στην αλλαγη του rate απο 1 στα 24Μbps. Παρατηρησε το και στο downstream (24) σε σχεση με το upstream (1) attenuation.

Cloudman
12-11-08, 12:34
Η αυξηση του attenuation οφειλεται και στην αλλαγη του rate απο 1 στα 24Μbps. Παρατηρησε το και στο downstream (24) σε σχεση με το upstream (1) attenuation.

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις δίκιο. Νομίζω ότι το att μένει σταθερό ανεξαρτήτως ταχύτητας και υποδηλώνει την εξασθένηση του σήματος λόγω της απόστασης του εκάστοτε συνδρομητή από το dslam. Η διαφορά που παρατηρείται ανάμεσα στο upstream & downstream att οφείλεται στο γεγονός ότι χρησιμοποιείται άλλη συχνότητα στο upstream και άλλη στο downstream. Αυτό που μεταβάλλεται όταν αλλάζουμε ταχύτητες πρόσβασης (μετά από αναβάθμιση ή υποβάθμιση) είναι το snr. Σε μένα π.χ. όταν αναβαθμίστηκα από 1 στα 2 mbps, η τιμή του attenuation έμεινε αμετάβλητη. Αυτό που άλλαξε (προς τα κάτω) ήταν η τιμή του snr.Aν κάνω λάθος, ας μας διαφωτίσει κάποιος ειδικότερος.

ferozas
12-11-08, 18:14
Αυτό που άλλαξε (προς τα κάτω) ήταν η τιμή του snr.Aν κάνω λάθος, ας μας διαφωτίσει κάποιος ειδικότερος.

Συμφωνώ μαζί σου.... Αν εχετε παρατηρησει στις 24αρες ο θορυβος ειναι αρκετα ψηλα (περιπου 9dB) χωρις αυτο να σημαινει πως υπαρχουν προβληματα αποσυνδεσης. Ασχετα με την ποιοτητα της γραμμης τα ιδια τα dslam οδηγουν σε overhead τις 24αρες για αυτο και υπαρχει ο θορυβος. Λογω υψηλου οριου.

alienko
15-11-08, 18:42
Τελικά μετά από τηλέφωνα στον ΟΤΕ (134) ανακάλυψα ότι είμαι 3Km από το DSLAM στο Χαλάνδρι. Την άλλαξα την ταχύτητα στα 4Μbit και τώρα έχω τα εξής στοιχεία.

Reserved Bandwidth (kbit/s) up/down = 256 / 3904
Output Power (dBm) up/down = 12.0 / 18.0
Noise Margin (dB) up/down = 12.0 / 6.0
Attenuation (dB) up/down = 31.5 / 52.0

Συνεχίζω να έχω πολλά disconnect. Φαντάζομαι να φτιάξει σύντομα γιατί θα χρειαστεί να τους πάρω πάλι τηλέφωνο. Τουλάχιστον για κάποιο λόγο το Attenuation έφτιαξε.
Ελπίζω να μην αναγκαστώ να την πας στα 2Mbit για να μην έχω τόσα disconnect.

kyriakos7
15-11-08, 18:52
Άμα τελικά δεν γίνει κάτι, τότε καλύτερα 2 και να "παίζει καλά" παρά 4 με προβλήματα.

Cloudman
16-11-08, 01:27
Λόγω της απόστασής σου από το dslam είσαι οριακά στα 4mbps και επίσης έχεις πρόβλημα θορύβου στη γραμμή σου (downstream snr = 6). Με τα τωρινά δεδομένα μου φαίνεται απίθανο να έχεις σταθερή γραμμή στα 4 mbps. Πρέπει να ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση και αν το πρόβλημα δεν είναι δικό σου να δηλώσεις βλάβη στο 121. Εγώ πάντως με attenuation κοντά στο δικό σου έχω πολύ σταθερή γραμμή στα 2mbps, χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις και κατεβάζω περίπου με 209kb/s, ταχύτητα που θεωρώ καλή για τη συνδεσή μου. Μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς το ενδεχόμενο να μείνεις στα 2;

RazorX
16-11-08, 01:28
Δεν έχει καλή γραμμή μάλλον.

[Insomniac]
16-11-08, 11:44
Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις δίκιο. Νομίζω ότι το att μένει σταθερό ανεξαρτήτως ταχύτητας και υποδηλώνει την εξασθένηση του σήματος λόγω της απόστασης του εκάστοτε συνδρομητή από το dslam.

Αλλάζει (αυξάνεται) η τιμή της εξασθένισης όταν από ADSL ή ADSL2 πας σε ADSL2+.

Επίσης, το SNR Margin όντως μειώνεται όσο αυξάνει η ταχύτητα, αλλά όχι επειδή αυξάνει ο θόρυβος.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

@alienko, και 52db εξασθένιση και ISDN = πολύ χλωμά τα πράγματα. Αν είσαι σταθερός κοντά στα 4Mbps, ok, αλλιώς δυστυχώς θα πρέπει να αρκεστείς στα 2.

emeliss
16-11-08, 12:16
;2456636']Αλλάζει (αυξάνεται) η τιμή της εξασθένισης όταν από ADSL ή ADSL2 πας σε ADSL2+
Πολύ σωστά. Η γραμμή μεταφοράς (βρόχος) δεν άλλαξε. Άλλαξε όμως το σήμα που περνάει από μέσα. Μιλάμε για άλλες συχνότητες για τις οποιές η γραμμή έχει άλλα (χειρότερα) χαρακτηριστικά.

kyriakos7
16-11-08, 16:23
βαλε την γραμμη σου τελικα στα 2 που θα δουλευεις καλυτερα γιατι πιο πολυ η ταλαιπωρια ειναι .

alienko
16-11-08, 17:20
Δεν πάει αλο. :mad:
Τελικά σκέπτομαι να φωνάξω κάποιον τεχνικό στο σπίτι να μου κοιτάξει την καλωδίωση, πριν την κατεβάσω στα 2Mbit.
Μια τελευταία προσπάθεια δεν βλάπτει.

Cloudman
16-11-08, 19:44
Δεν πάει αλο. :mad:
Τελικά σκέπτομαι να φωνάξω κάποιον τεχνικό στο σπίτι να μου κοιτάξει την καλωδίωση, πριν την κατεβάσω στα 2Mbit.
Μια τελευταία προσπάθεια δεν βλάπτει.

Αν έxεις μια πρίζα τηλεφώνου σ' όλο το σπίτι (αυτή που λες στο σαλόνι) τότε μπορείς (αν δε σε απασχολεί το κόστος που δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλο) να αντικαταστήσεις το καλώδιο από το εξωτερικό χωνευτό κουτί μέχρι την πρίζα του σαλονιού με ένα καλώδιο FTP το οποίο είναι θωρακισμένο για εξωτερικές παρεμβολές και είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από τα κοινά δισύρματα καλώδια που περνούσαν παλιά στα σπίτια οι ηλεκτρολόγοι. Αφού θα φέρεις ηλεκτρολόγο να δει την εγκατάσταση, μπορεί να γίνει και αυτό.

@insomniac: Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

kover
19-11-08, 13:13
Τα βριλήσσια έχουν πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο. Μη μετράς την απόσταση στην ευθεία αλλά πήγαινε πάντα λ.πεντέλης και κατέβαινε. Συμβουλές μου είναι οι εξής.
1ον) Αγόρασε ένα modem σκυλίσιο που να αντέχει σε χαμήλα SNR χωρίς να σε ρίχνει.
2ον) Αν δε σε νοιάζει το upload γύρνα το σε 4 mbit
3ον) Βγάλε το isdn
4on) Άλλαξε περιοχή :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.