PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές snr και Line Attenuation



ppontkat
11-11-08, 23:27
Γεια σας.Εχω σύνδεση conn-x στα 8 MBIT. Θα εκτιμούσα αν μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι καλές οι παρακάτω τιμές που εμφανίζει το modem-router είναι του οτε δωρεάν bautec ADSL2+ ενσύρματο USB-ETHERNET.Ευχαριστώ.


Downstream Upstream
SNR Margin : 18.4 24.7 db
Line Attenuation : 8.8 7.8 db
Data Rate : 8192 381 kbps

crypter
11-11-08, 23:29
μια χαρα ειναι, :oneup: συγχρονιζεις στο μεγιστο τις γραμμης σου ενω με το attn σπου εχεις θα μπορουσες να εχεις και 18+ Mbps γραμμη αν ηθελες.

ppontkat
12-11-08, 12:52
Καλημέρα crypter.Θα μπορούσα να βάλω και την 24αρα του οτε;Ξέρω ότι δεν πιάνεις ποτέ αυτές τις ταχύτητες αλλά θα ήμουν εκεί κοντά στα 20mbit ας πούμε;η διαφορά στα χρήματα ειναι 3 € αλλά με απασχολεί ότι όπως διαβάζω εδώ στο forum για ''μπουκώματα στη γραμμή,δεν συγχρονίζουν τα ρουτερ και άλλα διάφορα και βλέπω ότι πολλοί μετά ζητάνε υποβάθμιση γραμμής.Δυστυχώς στην περιοχή μου ο οτε πάει από τα 8 στα 24mbit.

crypter
12-11-08, 13:05
θεωρητικα θα μπορουσες να πιασεις γυρω στα 20+Mbps, αλλα αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη, δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει το αποτελεσμα.
Εγω στην θεση σου θα το αλλαζα σε 24αρα εφοσον η διαφορα ειναι μολις 3 ευρω και αν ειχα προβληματα αποσυνδεσεων κτλ απλα θα τους επαιρνα μερικες φορες τηλεφωνο να μου ριξουν την ταχυτητα συγχρονισμου π.χ. στα 17-8Mbps προκειμενου η γραμμη να ειναι πιο σταθερη.
Βεβαια εσυ αποφασιζεις.:)

Patha
13-11-08, 15:26
Με 8.8 attn νομίζω δε τίθεται καν θέμα, σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις στα 24.

k4ileb
13-11-08, 16:35
εγω ομως που με attn 27dB (που θεωρητικα θα επιανα γυρω στα 16 Mb) συγχρονιζω στα 10 αντι στα 8 που συγχρονιζα .... και το upload ποτε δεν εχει τερματισει ! (δλδ να συγχρονισει στα 1024ΚΒ)

anyone help?

Georgevtr
13-11-08, 16:42
εγω ομως που με attn 27dB (που θεωρητικα θα επιανα γυρω στα 16 Mb) συγχρονιζω στα 10 αντι στα 8 που συγχρονιζα .... και το upload ποτε δεν εχει τερματισει ! (δλδ να συγχρονισει στα 1024ΚΒ)

anyone help?


Δυσκολα θα 'τερματισεις' την γραμμη σου,αμφιβαλλω δηλαδη αν υπαρχει και κανενας που το χει καταφερει(ισως σε λιγες περιπτωσεις) και αυτο ωφειλεται σε παρα πολλες παραμετρους.
Ενα search στο φορουμ θα σε κατατοπισει!

k4ileb
13-11-08, 16:56
Δυσκολα θα 'τερματισεις' την γραμμη σου,αμφιβαλλω δηλαδη αν υπαρχει και κανενας που το χει καταφερει(ισως σε λιγες περιπτωσεις) και αυτο ωφειλεται σε παρα πολλες παραμετρους.
Ενα search στο φορουμ θα σε κατατοπισει!

οταν λες να τερματισω την γραμμη μου ? δεν πιστευω να εννοεις τα 24ΜΒ γιατι ουτε καν μου περασε απο το μυαλλο οτι θα τα πιασω ... απλα πιστευα οτι θα επιανα γυρω στα 14-16 ΜΒ και θα ημουν κυριλε με αυτο ....
οσο για το upload με τετοιο ATTN πιστευω οτι επρεπε να "τερματιζει" στα 1024ΚΒ :evil:

η 8αρα γιατι δηλαδη "τερματιζε ? " 8000KB down / 381KB up ? :whistle:

euri
13-11-08, 17:08
Μπορείτε να βρείτε πολλές πληροφορίες στα παρακάτω άρθρα (και όχι μόνο):

Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)

SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614)

@ ADSLgr.com All rights reserved.