PDA

Επιστροφή στο Forum : Help - Απόγνωση με σύνδεση Conn-x



konstantinakr
12-11-08, 00:08
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα με την σύνδεση Conn-x. Είναι πρωτη φορά που βάζω dsl και έκανα συμβόλαιο για 6 μήνες.

Καταρχάς η ενεργοποίηση έγινε έπειτα απο 20 μέρες, στις 14 Σεπτεμβρίου. Πέρασε σχεδόν ένας εφιαλτικός μήνας όπου κάθε 1-2 λεπτά με πέταγε εκτός ίντερνετ και έκανε επειτα ενα 10λεπτο να συνδεθεί. Τους καλούσα στην υποστήριξη και μου απαντούσανε ότι είτε έχει πρόβλημα το λαπτοπ μου (!) είτε ότι δεν έχω βάλει καλά τα καλώδια (χαζό αν σκεφτεί κανείς αν ήταν έτσι δεν θα με έβαζε καθόλου). Έπειτα απο αρκετές μέρες παραπόνων στο helpdesk κάποιος μου είπε να πάρω τις βλάβες. Εκεί μου είπαν θα το κοιτάξουν και έπειτα απο μέρες πήρε κάποιος και μου είπε θα έρθει τεχνικός να το ελέγξει.

Ο τεχνικός ήρθε στις 20 Οκτωμβρίου και εντόπισε πρόβλημα γραμμής έξω απο το σπίτι μου αλλά το έφτιαξε. Μου είπε σαν δικαιολογία πως οι γραμμές στου Ζωγράφου που μένω έφταιγαν. Για 15 μέρες όλα ήταν μια χαρά. Για πρώτη φορα είχα dsl χωρίς να με πετάει κάθε 1-2 λεπτά. Ξαφνικά πριν 8 μέρες εξαφανίστηκε το πράσινο φωτάκι της dsl απο το μόντεμ Phillips GA5722 που έχω και απο τότε τίποτα. Ούτε ϊντερνετ ούτε τίποτα. Παίρνω συνέχεια τηλ. στην υποστήριξη τους και ο ένας με δίνει στον άλλον για να μου πουν στο τέλος θα σας πάρουμε εμείς, χωρίς ποτέ να γίνεται κάτι τέτοιο. Επειδή το ίντερνετ το χρειάζομαι για την δουλειά μου, έχω ξαναγυρίσει στο παλιό μου dialup όλες αυτές τις μέρες!!!

Υποτίθεται πληρώνω dsl, την οποία έχω περίπου εδώ και 2 1/2 μήνες (και η ενεργοποίηση είχε αργήσει χαρακτηριστικά) για να έχω ουσιαστικά dsl μόνο για 15 μέρες και τώρα να χρησιμοποιώ στο σπίτι μου dialup! επειδή τα σημειώνω έχω κάνει στην υποστήριξη και στον ΟΤΕ συνολικά 19 τηλέφωνα χωρίς να λυθεί το πρόβλημα μου.

Τι μπορώ να κάνω με αυτήν την κοροιδία? Ισχύει αυτό που μου λένε ότι Ζωγράφου έχει κακες γραμμές που προκαλούν το πρόβλημα ή με κοροιδεύουν?? Πως μπορώ να κινηθώ απο εδώ και πέρα και να λυθεί το πρόβλημα μου?? Είμαι σε απόγνωση!

guzel
12-11-08, 00:17
Τους καλούσα στην υποστήριξη και μου απαντούσανε ότι είτε έχει πρόβλημα το λαπτοπ μου (!) είτε ότι δεν έχω βάλει καλά τα καλώδια (χαζό αν σκεφτεί κανείς αν ήταν έτσι

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

καταγγελια στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/EETT2) και κανε καμια βολτα απο τα κεντρικα και βαλε φασαρια !!! αλλιως σε ενα οτεshop και να εχει μπροστα μελλοντικους πελατες και βαλε φασαρια ;)

Cloudman
12-11-08, 00:28
Δηλαδή έχεις πάρει τηλέφωνο στο 121 και έχεις δηλώσει βλάβη, λέγοντας ότι το ρούτερ δε συγχρονίζει και δεν υπήρξε ανταπόκριση; Γιατί αν παίρνεις στο 1242 και ζητάς λύση του συγκεκριμένου προβλήματος, τότε σίγουρα δε θα βγάλεις άκρη. Το 1242 παρέχει υποστήριξη για το σετάρισμα των ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ με το conn-x, δεν είναι για δήλωση βλάβης. Τέλος πάντων, αν πήρες τηλέφωνο στο 121 και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε μετά από 3 εργάσιμες ημέρες, τότε μπορείς να πάρεις το 134 και να καταθέσεις τηλεφωνικά παράπονο για την μη αποκατάσταση της βλάβης. Ίσως να καταφέρεις κάτι έτσι. Υπομονή και καλή τύχη!

guzel
12-11-08, 00:30
Δηλαδή έχεις πάρει τηλέφωνο στο 121 και έχεις δηλώσει βλάβη, λέγοντας ότι το ρούτερ δε συγχρονίζει και δεν υπήρξε ανταπόκριση; Γιατί αν παίρνεις στο 1242 και ζητάς λύση του συγκεκριμένου προβλήματος, τότε σίγουρα δε θα βγάλεις άκρη. Το 1242 παρέχει υποστήριξη για το σετάρισμα των ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ με το conn-x, δεν είναι για δήλωση βλάβης. Τέλος πάντων, αν πήρες τηλέφωνο στο 121 και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε μετά από 3 εργάσιμες ημέρες, τότε μπορείς να πάρεις το 134 και να καταθέσεις τηλεφωνικά παράπονο για την μη αποκατάσταση της βλάβης. Ίσως να καταφέρεις κάτι έτσι. Υπομονή και καλή τύχη!

τον τεχνικο ποιος τον εστειλε το 1242? :whistle:
και που θα πει στην τηλεφωνιτρια το παραπονο τι θα γινει δλδ ?

θα κανεις εγγραφως παραπονο σε ενα οτεshop, φυσικα κανε κ καταγγελια στην εεττ

Cloudman
12-11-08, 00:48
τον τεχνικο ποιος τον εστειλε το 1242?


Ο τεχνικός ήρθε στις 20 Οκτωμβρίου και εντόπισε πρόβλημα γραμμής έξω απο το σπίτι μου αλλά το έφτιαξε. Μου είπε σαν δικαιολογία πως οι γραμμές στου Ζωγράφου που μένω έφταιγαν. Για 15 μέρες όλα ήταν μια χαρά. Για πρώτη φορα είχα dsl χωρίς να με πετάει κάθε 1-2 λεπτά. Ξαφνικά πριν 8 μέρες εξαφανίστηκε το πράσινο φωτάκι της dsl απο το μόντεμ Phillips GA5722 που έχω και απο τότε τίποτα. Ούτε ϊντερνετ ούτε τίποτα. Παίρνω συνέχεια τηλ. στην υποστήριξη τους και ο ένας με δίνει στον άλλον για να μου πουν στο τέλος θα σας πάρουμε εμείς, χωρίς ποτέ να γίνεται κάτι τέτοιο. Επειδή το ίντερνετ το χρειάζομαι για την δουλειά μου, έχω ξαναγυρίσει στο παλιό μου dialup όλες αυτές τις μέρες!!!

Εγώ φίλε guzel μιλάω για το κομμάτι της βλάβης μετά την επίσκεψη του τεχνικού. Η Κωνσταντίνα αναφέρει ότι παίρνει συνέχεια τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη (δηλ. στο 1242, αυτό δεν είναι η υποστήριξη; το 121 είναι η βλαβοληψία). Αναφέρω το 134 για κατάθεση παραπόνου γιατί έκανα το ίδιο πράγμα στο παρελθόν και λίγη ώρα μετά από την κατάθεση του παραπόνου με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και δόθηκε λύση πολύ γρήγορα. Δε διαφωνώ με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά εσύ πιστεύεις ότι η καταγγελία (με τη γραφειοκρατία της κάθε επιτροπής και τις τόσες άλλες καταγγελίες που εκκρεμούν και προηγούνται) θα δώσει λύση στο πρόβλημα της Κωνσταντίνας γρηγορότερα;:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.