PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Προιόν:Φοιτητικό CONN-X (Kατάργηση του Φοιτικού ΚΙT της Οtenet)



Σελίδες : [1] 2

papail
13-11-08, 15:05
Από σήμερα δεν διατίθεται για νέους πελάτες το Φοιτητικό Kit από την Otenet.

To εν λόγω Προϊόν αντικαταστάθηκε από το ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ CONN-X

Κύρια χαρακτηριστικά του ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ CONN-X:
Διατίθεται σε δύο ταχύτητες : 2048 και 8196 ('οπως και το Kit)
Χρειάζονται τα ίδια δικαιολογητικά με το Kit.
ΔΕΝ προπληρώνεις τίποτε
Δώρο ενσύρματο router (και στις δύο ταχύτητες)
Σε σύγκριση με το kit , μικρότερος χρόνος ενεργοποίησης.

eeop
13-11-08, 20:46
Καλά νέα
:oneup:

hel
14-11-08, 11:19
Για τα λεφτά;

emeliss
14-11-08, 11:42
11,9 και 15,9

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=652&hop=h

hel
14-11-08, 16:40
Κανονική κλοπή δηλαδή. Εγώ πριν από 3 χρόνια είχα vivodi 1024 με 10 Ε το μήνα.
Και τότε δεν υπήρχαν 2play και τέτοια διάδοση της ευρυζωνικότητας , όπως σήμερα.:down:

andreasermones
14-11-08, 16:42
Κανονική κλοπή δηλαδή. Εγώ πριν από 3 χρόνια είχα vivodi 1024 με 10 Ε το μήνα.
Και τότε δεν υπήρχαν 2play και τέτοια διάδοση της ευρυζωνικότητας , όπως σήμερα.:down:

φιλε μου μια χαρα ειναι τα λεφτα και προσεξε ειναι αρκετα καλες ταχυτητες μεχρι 8 μβιτ...μια χαρα το βρισκω...

emeliss
14-11-08, 23:24
Κανονική κλοπή δηλαδή. Εγώ πριν από 3 χρόνια είχα vivodi 1024 με 10 Ε το μήνα.
Και τότε δεν υπήρχαν 2play και τέτοια διάδοση της ευρυζωνικότητας , όπως σήμερα.:down:
Καθόλου σοβαρός ο χαρακτηρισμός σου. Εκτός και αν θέλεις να στείλεις την άποψη σου για την ετοιμολογία της λέξης στον Μπαμπινιώτη και να αλλάξει το λεξικό.

Ο κάθε φοιτητής θα κρίνει τι είναι καλύτερο για τον ίδιο.

Veldrin
14-11-08, 23:29
Καθόλου σοβαρός ο χαρακτηρισμός σου. Εκτός και αν θέλεις να στείλεις την άποψη σου για την ετοιμολογία της λέξης στον Μπαμπινιώτη και να αλλάξει το λεξικό.

Ο κάθε φοιτητής θα κρίνει τι είναι καλύτερο για τον ίδιο.


Όπως και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει την προσφορά μιας εταιρίας. Τι είναι δηλαδή ο ΟΤΕ ? Εκκλησία και χρίζει απείρου σεβασμού ? (λέμε τώρα)

emeliss
14-11-08, 23:35
Δεν λέω αυτό. Η λέξη κλοπή δεν κολλάει στο θέμα. Η έκφραση "κανονική κλοπή" είναι για τον κάδο των αχρήστων.

Θα μπορούσε να πει "ακριβή". Έκανε άλλη επιλογή λέξεων και εκεί είναι η ένστασή μου.

Georgevtr
15-11-08, 01:01
Δεν λέω αυτό. Η λέξη κλοπή δεν κολλάει στο θέμα. Η έκφραση "κανονική κλοπή" είναι για τον κάδο των αχρήστων.

Θα μπορούσε να πει "ακριβή". Έκανε άλλη επιλογή λέξεων και εκεί είναι η ένστασή μου.

Εστω κι ετσι να ειναι,μην βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.....

Η ουσια ειναι μια...
Φοιτητες ειναι και ειμαι ΥΠΕΡ στο να παρεχονται δωρεαν οι συνδεσεις απ τα ιδια τα ιδρυματα σε συνεργασια με οποιον παροχο θελουν και μπορουν.

τι ειχες γιαννη μου,τι ειχα παντα.........

Πύρρος
15-11-08, 01:32
Η ουσια ειναι μια...
Φοιτητες ειναι και ειμαι ΥΠΕΡ στο να παρεχονται δωρεαν οι συνδεσεις απ τα ιδια τα ιδρυματα σε συνεργασια με οποιον παροχο θελουν και μπορουν.

τι ειχες γιαννη μου,τι ειχα παντα.........

Και όμως, αυτό που περιγράφεις είναι που γίνεται (περίπου) με το δίοδος. Ο πάροχος βάζει τη γραμμή και το εθνικό δίκτυο, και το ΕΔΕΤ βάζει την πρόσβαση στο internet.

Mighty Mouse
15-11-08, 01:35
Καλή ιδέα και υλοποίηση, αλλα είναι αρκετά υψηλή η τιμή -γι' αυτά που προσφέρει-.

Georgevtr
15-11-08, 02:08
Και όμως, αυτό που περιγράφεις είναι που γίνεται (περίπου) με το δίοδος. Ο πάροχος βάζει τη γραμμή και το εθνικό δίκτυο, και το ΕΔΕΤ βάζει την πρόσβαση στο internet.


Το conn-x Φοιτητικό περιλαμβάνει:
Adsl πρόσβαση
Το Internet feed στις αντίστοιχες ταχύτητες μέσω του δικτύου του ΕΔΕΤ
Το τέλος ενεργοποίησης δωρεάν
Τον εξοπλισμό δωρεάν (ενσύρματο modem*)
Τεχνική υποστήριξη για το ADSL
Τεχνική υποστήριξη πρώτου επιπέδου για το internet feed

Και φυσικα ΔΕΝ ειναι δωρεαν...οποτε..:down:

Πύρρος
15-11-08, 02:15
Δες πόσο κάνει η σκέτη adsl γραμμή από τον ΟΤΕ :)

2Mb -> €14
8Mb -> €17

Οπότε, το κομμάτι του ΕΔΕΤ όχι απλά δεν το πληρώνεις εξτρά, αλλά σου κόβει λεφτά και από το κόστος της γραμμής.

kalicatzaros
15-11-08, 02:27
Γενικά με λιγότερα λεφτά βάζει 24άρα ( HOL ή VIVODI ) και έχεις και 1mb upload. Πάντως αντικειμενικά δεν είναι κακή προσφορά καθώς μπορεί να έχεις μικρότερη ταχύτητα αλλά έχεις καλύτερη υποστήριξη.

hel
15-11-08, 11:06
Δεν λέω αυτό. Η λέξη κλοπή δεν κολλάει στο θέμα. Η έκφραση "κανονική κλοπή" είναι για τον κάδο των αχρήστων.

Θα μπορούσε να πει "ακριβή". Έκανε άλλη επιλογή λέξεων και εκεί είναι η ένστασή μου.

Aυτό προφανώς το πιστεύεις μόνο εσύ και κανένας moderator.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται βοήθεια από κανέναν ο moderator του θέματος.
Είναι κλοπή γιατί θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα σε σχέση με 3 χρόνια πριν, μία σύνδεση που σου δίνει πρόσβαση σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και άρθρα και δεν επιβαρύνει καθόλου το δίκτυό του.

Οι φοιτητές αποφασίζουν και έχουν αποφασίσει να βάλουν πακέτα 2play και shared από άλλους παρόχους, καθώς κοιτάνε την τσέπη τους. Τι περίεργο...

emeliss
15-11-08, 11:29
Και φυσικα ΔΕΝ ειναι δωρεαν...οποτε..:down:
Δωρεάν από τον ΟΤΕ οι πρώτοι 5 κάθε σχολής (αλλά η ταχύτητα είναι χαμηλή εκεί). Για δωρεάν σε όλους τους φοιτητές θα έπρεπε να μεριμνήσει το κράτος.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Aυτό προφανώς το πιστεύεις μόνο εσύ και κανένας moderator.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται βοήθεια από κανέναν ο moderator του θέματος.
Την άποψη μου λέω (και θα την λέω, όπως και εσύ), δεν ζητάω να σβηστεί το post σου. Οπότε τα περί "βοήθειας" άστα.


........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και δεν επιβαρύνει καθόλου το δίκτυό του
Το παραπάνω τεχνικά δεν ευσταθεί.

hel
15-11-08, 17:42
Το παραπάνω τεχνικά δεν ευσταθεί.

Γιατί δεν ευσταθεί; Αυτό που φοβούνται περισσότερο οι πάροχοι δεν είναι η επιβάρυνση του δικτύου από p2p, videostreaming κλπ. γιατί είναι ακριβές οι αναβαθμίσεις του bandwidth?

sdikr
15-11-08, 17:53
Γενικά με λιγότερα λεφτά βάζει 24άρα ( HOL ή VIVODI ) και έχεις και 1mb upload. Πάντως αντικειμενικά δεν είναι κακή προσφορά καθώς μπορεί να έχεις μικρότερη ταχύτητα αλλά έχεις καλύτερη υποστήριξη.

Με λιγότερα σίγουρα όχι, το ποιο φθηνό είναι στα 21 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και φυσικά εφόσον υπάρχει κάλυψη εκεί


Γιατί δεν ευσταθεί; Αυτό που φοβούνται περισσότερο οι πάροχοι δεν είναι η επιβάρυνση του δικτύου από p2p, videostreaming κλπ. γιατί είναι ακριβές οι αναβαθμίσεις του bandwidth?

το δικτύο έχει αρκετά κομμάτια, υπάρχει το τοπικό, το υπεραστικό και το διεθνές, το ΕΔΕΤ βάζει το διεθνές

GiorgisGalatsi
16-11-08, 02:38
χμ...Σε σχεση με το προηγουμενο φοιτητικο της ΟΤΕΝΕΤ, αυτο εχει το καλο οτι δεν προπληρωνεις, αλλα δεν εχει ΔΩΡΕΑΝ ασυρματο μοντεμ οπως η παλια 8αρα...

utp
16-11-08, 03:06
+ παγιο ΟΤΕ.Αρα 15(παγιο)+11.9=26.9E για 1mbit ταχυτητα.

Eνω πχ adsl economy απο 4νετ 24.9E για 24mbit.

Hol 2play lite με 21,9Ε για 6mbit.

030366
16-11-08, 04:01
Θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα να μπορεί κανείς να διαλέξει αν θέλει ασύρματο router, η όχι. Κακώς δεν συμβαίνει αυτό.

GiorgisGalatsi
16-11-08, 04:21
Στην νεα προσφορα μπορεις να διαλεξεις και ασυρματο ρουτερ αν το θες, ομως θα το πληρωσεις με εκπτωση (θα σου αφαιρεσουν τα 19,9 του usb μοντεμ που εχει το πακετο)...
Απλα στην παλια προσφορα, στα 8mb, το ρουτερ ηταν δωρεαν.

stathis77
17-11-08, 03:39
Κανονική κλοπή δηλαδή. Εγώ πριν από 3 χρόνια είχα vivodi 1024 με 10 Ε το μήνα.
Και τότε δεν υπήρχαν 2play και τέτοια διάδοση της ευρυζωνικότητας , όπως σήμερα.:down:

Και γώ πριν τέσσερα χρόνια είχα vivodi πανω σε ΟΤΕ DSL CUBE το λέγανε (νομιζω υπάρχει ακόμη) αλλα ούτε 768 δέν είχα και μετά απο το προπληρωμένο 8μηνο(99ευρώ)μου ζητούσαν 45ευρώ/μήνα...πλάκα δέν κάνω!

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 6 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


+ παγιο ΟΤΕ.Αρα 15(παγιο)+11.9=26.9E για 1mbit ταχυτητα.

Eνω πχ adsl economy απο 4νετ 24.9E για 24mbit.

Hol 2play lite με 21,9Ε για 6mbit.


Πόσο πιάνει η forthnet?24?εδω γελάμε.....Φιλαράκι δέν βλέπεις τι συμβαίνει δίπλα σου?
Έχω forthnet.12πρωι-2βραδυ έχω 200klbps μέχρι 700 το πολυ.....
Και έχω και conn-x στο πατρικό μου.2mbps...1,7-1,9mbps όλη μέρα και είναι και σε χωριό στη βόρεια ελλάδα...

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


+ παγιο ΟΤΕ.Αρα 15(παγιο)+11.9=26.9E για 1mbit ταχυτητα.

Eνω πχ adsl economy απο 4νετ 24.9E για 24mbit.

Hol 2play lite με 21,9Ε για 6mbit.


Όσο για την HOL είναι απο 768 μέχρι 6...Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Αν έχεις 768 δέν μπορεις να τους κάνεις τίποτα....
Καλά ξεμπερδέματα........

mitsakos
17-11-08, 04:09
Εγώ είμαι φοιτητής και είχα πάρει το πακέτο της ΟΤΕΝΕΤ πριν 2-3 χρόνια και το χω ακόμα.
Τότε τα 11,90 € ήταν καλή προσφορά. Σημερα οι τιμές έχουν πέσει, αλλά οι προσφορές της διόδου παρέμειναν οι ίδιες. Βέβαια τότε ήταν για 384 kbps [κ ήμουν ευχαριστημένος όταν έπιανα 30KB/s...], τα οποία διπλασιάστηκαν σε 768 και μετά αναβαθμίστηκαν πάλι στα σημερινά 2 mbps.

hel
17-11-08, 10:14
Και γώ πριν τέσσερα χρόνια είχα vivodi πανω σε ΟΤΕ DSL CUBE το λέγανε (νομιζω υπάρχει ακόμη) αλλα ούτε 768 δέν είχα και μετά απο το προπληρωμένο 8μηνο(99ευρώ)μου ζητούσαν 45ευρώ/μήνα...πλάκα δέν κάνω!

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 6 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Πόσο πιάνει η forthnet?24?εδω γελάμε.....Φιλαράκι δέν βλέπεις τι συμβαίνει δίπλα σου?
Έχω forthnet.12πρωι-2βραδυ έχω 200klbps μέχρι 700 το πολυ.....
Και έχω και conn-x στο πατρικό μου.2mbps...1,7-1,9mbps όλη μέρα και είναι και σε χωριό στη βόρεια ελλάδα...

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Όσο για την HOL είναι απο 768 μέχρι 6...Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Αν έχεις 768 δέν μπορεις να τους κάνεις τίποτα....
Καλά ξεμπερδέματα........

Kι εγώ με 2play κατέβαζα προχτές με 1MB/s στις 7 το απόγευμα...
Έχουμε πρόβλημα στην διασύνδεση με το aix , όπως έχει και ο ΟΤΕ.
Στη Hol υποθέτω ότι έχουν adsl2+ στα 6Μbit και ότι αν η απόσταση από το κέντρο σου είναι μικρή , θα τα πιάνεις.

utp
17-11-08, 17:22
Πόσο πιάνει η forthnet?24?εδω γελάμε.....Φιλαράκι δέν βλέπεις τι συμβαίνει δίπλα σου?
Έχω forthnet.12πρωι-2βραδυ έχω 200klbps μέχρι 700 το πολυ.....
Και έχω και conn-x στο πατρικό μου.2mbps...1,7-1,9mbps όλη μέρα και είναι και σε χωριό στη βόρεια ελλάδα...

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 4 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Όσο για την HOL είναι απο 768 μέχρι 6...Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Αν έχεις 768 δέν μπορεις να τους κάνεις τίποτα....
Καλά ξεμπερδέματα........


Διπλα μου βλεπω τι συμβαινει.Αλλα δεν ειναι απολυτο το προβλημα σε ολους.Αλλος κατεβαζει με 2,3mb/sec με 4νετ.

Kαι γω εχω ΟΤΕ 1024 και σε ωρες αιχμης κατεβαζει με 30-40 αντι 100-110.Κατι που το θεωρω αδιανοητο για τοσο ακριβα που πληρωνω την 1024.Αλλα τι να κανω?Αφου δεν εχει dc η γραμμη μου και δεν ειμαι φανατικος downloader παραμενω στον οτε.

chemboy
17-11-08, 21:06
Παιδιά να ρωτήσω όποιον έχει εμπειρία με τέτοια πακέτα...
Η διασύνδεση του ΔΙΟΔΟΣ με το εξωτερικό με τι bw γίνεται; Ψήνομαι να το βάλω, να μειώσω το κόστος και μάλιστα σε μια εποχή που αποφάσισα για τα αδιόρθωτα προβλήματα της Forthnet (ακόμη και μετά την ομαδική καταγγελία) να αλλάξω πάροχο. Αλλά ας μείνουμε ontopic για να μην συγχιστώ πάλι με την ακατανόμαστη....
Λοιπόν ψηνόμουνα για conn-x μιας και στην περιοχή μου δυστυχώς δεν παίζουν ιδιόκτητα αλλά ίσως και για το φοιτητικό που δικαιούμαι ως μεταπτυχιακός φοιτητής. Με ενδιαφέρει μέσω ΔΙΟΔΟΣ να μην "μπουκώνει", να έχει αξιοπρεπές ping, χωρίς packet loss και traffic shapping. Αλήθεια μήπως γίνονται αυτά μέσω ΔΙΟΔΟΣ;

stathis77
18-11-08, 16:31
Ποτέ δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τις ταχύτητες αλλα....απο προσωπική εμπειρία ο ΟΤΕ είναι η πιο αξιόπιστη λύση με τις πιό σταθερες ταχύτητες ΚΑΙ με εξυπηρέτηση που δεν σε ΔΟΥΛΕΥΕΙ(παίρνω στη forthnet περιμένω 30 λεπτα και βγαίνει μια κοπελια και μου λέει: δώστε μου ένα τηλέφωνο και θα σας πάρουμε εμείς-φανταζομαι οτι γίνεται πανικος στο κέντρο τους με παραπονα- και της λέω ok..ΔΕΝ ΜΕ ΠΉΡΑΝ ΠΟΤΕ!και αυτό συνέβει 3 φορές-ποτε δεν μιλησα με τεχνικο-μου λεγαν οτι θα με παρουν αυτοι...στο τέλος εστειλα email.2 βδομαδες δέν μου απαντησε κανεις...Ξαναστειλα το e-mail με κοινοποιηση στην EETT..την άλλη μέρα μου πήρε μια υπευθυνη και μου είπε;δέν έχει προβλημα η γραμμή σας(ping420ms-900ms 200klbps-700klbps)...αλλα θα ενημερώσω να σας καλέσει τεχνικος...που δέν με πήρε ποτέ....και βλέπω χθές ένα email που λέει οτι δέν μπορούνε να με βρούνε!!!!Ειναι μια πραγματικη ΚΟΡΟΙΔΙΑ που άν την περάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ.....Το έχω αποφασίσει πλέον και συντάσω την καταγγελία μου για την ΕΕΤΤ(δέν πρόκειτε να πληρώσω τέλη απενεργοποίησης-ούτε σεντ)....(το ξέρω οτι βγήκα εκτός θέματος αλλα όλοι όσοι σκέφτοντε να την κάνουν για ιδιωτικό πάροχο θά πρεπε να ξέρουν το τί μπορεί να τους συμβει....)

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 21 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kι εγώ με 2play κατέβαζα προχτές με 1MB/s στις 7 το απόγευμα...
Έχουμε πρόβλημα στην διασύνδεση με το aix , όπως έχει και ο ΟΤΕ.
Στη Hol υποθέτω ότι έχουν adsl2+ στα 6Μbit και ότι αν η απόσταση από το κέντρο σου είναι μικρή , θα τα πιάνεις.

Μένω στα Άνω πατήσια σε κεντρικό σημείο(υποτίθεται δίπλα στον κόμβο-σύμφωνα με τις εταιρείες που αναφέρω πιο κάτω)-forthnet(όταν δέν είχα πρόβλημα),VIVODI που είχα πριν..αλλα καί της ΟΝ που έχει μία φίλη μου που μένει δίπλα μου αλλα και απο άλλες περιπτώσεις που ξέρω... Σε κανένα πάροχο η ταχύτητα δέν είναι σταθερή...Την μία μετράς έχει 4mbps μετα απο 15λεπτά 1Mbps....Πολύ σπάνια η ταχύτητα είναι σταθερή,ιδίως τις ώρες αιχμής....Έχω χρησιμοποιήσει και CONN-X και στην αθήνα και επαρχία---ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις τα υπόλοιπα μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβό αλλα άν θέλεις σίγουρες ταχύτητες είναι το μοναδικό...και αυτό θα κάνω και εγώ μόλις ξεμπερδέψω με την forthnet.....(όλοι εκει γυρνάμε στο τέλος)

utp
19-11-08, 00:24
Οποιος εχει ηδη γραμμη conn-χ απλη ποσο καιρο παιρνει να γινει η μετατροπη σε φοιτητηκο?
Ειναι υποχρεωτικο να γραφτει καποιος στο διοδος?Αν παει σε ενα οτεσοπ δεν κανει την δουλεια του?

hel
19-11-08, 00:46
Ποτέ δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τις ταχύτητες αλλα....απο προσωπική εμπειρία ο ΟΤΕ είναι η πιο αξιόπιστη λύση με τις πιό σταθερες ταχύτητες ΚΑΙ με εξυπηρέτηση που δεν σε ΔΟΥΛΕΥΕΙ(παίρνω στη forthnet περιμένω 30 λεπτα και βγαίνει μια κοπελια και μου λέει: δώστε μου ένα τηλέφωνο και θα σας πάρουμε εμείς-φανταζομαι οτι γίνεται πανικος στο κέντρο τους με παραπονα- και της λέω ok..ΔΕΝ ΜΕ ΠΉΡΑΝ ΠΟΤΕ!και αυτό συνέβει 3 φορές-ποτε δεν μιλησα με τεχνικο-μου λεγαν οτι θα με παρουν αυτοι...στο τέλος εστειλα email.2 βδομαδες δέν μου απαντησε κανεις...Ξαναστειλα το e-mail με κοινοποιηση στην EETT..την άλλη μέρα μου πήρε μια υπευθυνη και μου είπε;δέν έχει προβλημα η γραμμή σας(ping420ms-900ms 200klbps-700klbps)...αλλα θα ενημερώσω να σας καλέσει τεχνικος...που δέν με πήρε ποτέ....και βλέπω χθές ένα email που λέει οτι δέν μπορούνε να με βρούνε!!!!Ειναι μια πραγματικη ΚΟΡΟΙΔΙΑ που άν την περάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ.....Το έχω αποφασίσει πλέον και συντάσω την καταγγελία μου για την ΕΕΤΤ(δέν πρόκειτε να πληρώσω τέλη απενεργοποίησης-ούτε σεντ)....(το ξέρω οτι βγήκα εκτός θέματος αλλα όλοι όσοι σκέφτοντε να την κάνουν για ιδιωτικό πάροχο θά πρεπε να ξέρουν το τί μπορεί να τους συμβει....)

........Auto merged post: stathis77 πρόσθεσε 21 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μένω στα Άνω πατήσια σε κεντρικό σημείο(υποτίθεται δίπλα στον κόμβο-σύμφωνα με τις εταιρείες που αναφέρω πιο κάτω)-forthnet(όταν δέν είχα πρόβλημα),VIVODI που είχα πριν..αλλα καί της ΟΝ που έχει μία φίλη μου που μένει δίπλα μου αλλα και απο άλλες περιπτώσεις που ξέρω... Σε κανένα πάροχο η ταχύτητα δέν είναι σταθερή...Την μία μετράς έχει 4mbps μετα απο 15λεπτά 1Mbps....Πολύ σπάνια η ταχύτητα είναι σταθερή,ιδίως τις ώρες αιχμής....Έχω χρησιμοποιήσει και CONN-X και στην αθήνα και επαρχία---ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις τα υπόλοιπα μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβό αλλα άν θέλεις σίγουρες ταχύτητες είναι το μοναδικό...και αυτό θα κάνω και εγώ μόλις ξεμπερδέψω με την forthnet.....(όλοι εκει γυρνάμε στο τέλος)

H ταχύτητα του ίντερνετ εξαρτάται κυρίως από τις ώρες που μπαίνει κάποιος και από το που κατεβάζει.
Υπάρχουν πολλά μπουκωμένα dslam και σε ΟΤΕ.

thdrs
20-11-08, 00:38
Δες πόσο κάνει η σκέτη adsl γραμμή από τον ΟΤΕ :)

2Mb -> €14
8Mb -> €17

Οπότε, το κομμάτι του ΕΔΕΤ όχι απλά δεν το πληρώνεις εξτρά, αλλά σου κόβει λεφτά και από το κόστος της γραμμής.

ΑΠό πότε έπεσε στα 14 ευρώ η σύνδεση 2Mb του ΟΤΕ;

tonyspanos
30-11-08, 01:31
Έχοντας κλείσει ένα χρόνο σε ΟΤΕΝΕΤ OnDSL STUDENT 2Μbps (Δίοδος), έχω μόνο καλά λόγια να πω. Ταχύτητες σταθερές , ping φυσιολογικά, υποστήριξη πολύ καλή (δεν την χρειάστηκα μέχρι προχθές...) ενώ σε ένα χρόνο έμεινα σύνολο 5 ώρες εκτός τότε που αναβαθμίστηκαν τα 768 σε 2048. Όσο για την λέξη αποσυγχρονισμός την έμαθα σε αυτό το forum... :p Τώρα μάλιστα που είμαστε και Conn-x δικαιούμαστε και Conn-x Talk!!! :clap: Χάνουμε όμως το Wirelless Sagemακι... και αν θέλουμε wi-fi router πρέπει να πληρώσουμε +35€ (μάλλον θα δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα asus wl-600g ή linksys wag200.. ;))

Όσο για τις τιμές πιστεύω ότι είναι πολύ καλά... Προσωπικά αφού έβαλα και το Student pack με τα 80 λεπτά υπεραστικά, σίγουρα ο λογαριασμός μου είναι πολύ κάτω απο οποιοδήποτε Double Play... και έχω μια σιγουριά... :rolleyes:


*Από ότι μου είπαν σήμερα 30/11 και ωρα 23:00 θα είμαι παρελθόν... Αναβαθμίζω στα 8Mbps (Δίοδος πάλι) και είναι άγνωστη η επανασυνδεσή μου... Δυστυχώς όσοι είμασταν στην Οτενετ και πάμε τώρα για αναβάθμιση ταχύτητας, πρεπει να υποβάλλουμε ξανά τα χαρτιά μας από την αρχή...

tsek
30-11-08, 02:39
Άμα υπαρχει συνδεση connx και δεν εχουν περασει 6 μηνες απο την ενεργοποιηση,μπορω να το connx φοιτικο?λεχω καποια επιβάρυνση?

utp
30-11-08, 02:51
Έχοντας κλείσει ένα χρόνο σε ΟΤΕΝΕΤ OnDSL STUDENT 2Μbps (Δίοδος), έχω μόνο καλά λόγια να πω. Ταχύτητες σταθερές , ping φυσιολογικά, υποστήριξη πολύ καλή (δεν την χρειάστηκα μέχρι προχθές...) ενώ σε ένα χρόνο έμεινα σύνολο 5 ώρες εκτός τότε που αναβαθμίστηκαν τα 768 σε 2048. Όσο για την λέξη αποσυγχρονισμός την έμαθα σε αυτό το forum... :p Τώρα μάλιστα που είμαστε και Conn-x δικαιούμαστε και Conn-x Talk!!! :clap: Χάνουμε όμως το Wirelless Sagemακι... και αν θέλουμε wi-fi router πρέπει να πληρώσουμε +35€ (μάλλον θα δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα asus wl-600g ή linksys wag200.. ;))

Όσο για τις τιμές πιστεύω ότι είναι πολύ καλά... Προσωπικά αφού έβαλα και το Student pack με τα 80 λεπτά υπεραστικά, σίγουρα ο λογαριασμός μου είναι πολύ κάτω απο οποιοδήποτε Double Play... και έχω μια σιγουριά... :rolleyes:


*Από ότι μου είπαν σήμερα 30/11 και ωρα 23:00 θα είμαι παρελθόν... Αναβαθμίζω στα 8Mbps (Δίοδος πάλι) και είναι άγνωστη η επανασυνδεσή μου... Δυστυχώς όσοι είμασταν στην Οτενετ και πάμε τώρα για αναβάθμιση ταχύτητας, πρεπει να υποβάλλουμε ξανά τα χαρτιά μας από την αρχή...

ε ενταξει στις ταχυτητες αυτες(768 και 2048) ειναι πολυ δυσκολο να γνωρισεις απο κοντα το disconect.Και τωρα στα 8mbit δεν θα εχεις προβλημα. Απο οτι βλεπω στο status στο προφιλ εχεις τελεια γραμμη,χωρις θορυβο.
Οποιο παροχο και να ειχες το ιδιο σταθερος θα ήσουν.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 10 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οταν καποιος ξεπερασει το οριο σε χρονο που πρεπει να τελειωσει την σχολη ,τοτε τι γινεται?
Γυρναει η γραμμη σε κανονικο πακετο?ή το κοβουν τελειως και μετα παλι απο την αρχη?

Πύρρος
30-11-08, 03:04
ΑΠό πότε έπεσε στα 14 ευρώ η σύνδεση 2Mb του ΟΤΕ;

Οι τιμές που ανέφερα είναι για σκέτη γραμμή. Το connex (που μάλλον έχεις στο μυαλό σου και που πράγματι κοστίζει €19,5) περιλαμβάνει γραμμή από τον ΟΤΕ + υπηρεσία από την OTEnet.

utp
30-11-08, 03:28
Οι τιμές που ανέφερα είναι για σκέτη γραμμή. Το connex (που μάλλον έχεις στο μυαλό σου και που πράγματι κοστίζει €19,5) περιλαμβάνει γραμμή από τον ΟΤΕ + υπηρεσία από την OTEnet.

Ναι δικιο εχεις αλλα μην γραφεται ξεχωριστα την τιμη της γραμμης και ξεχωριστα την οτενετ.Ειναι μπερδεμα για πολυ κοσμο.

tsek
30-11-08, 04:08
Οταν καποιος ξεπερασει το οριο σε χρονο που πρεπει να τελειωσει την σχολη ,τοτε τι γινεται?
Γυρναει η γραμμη σε κανονικο πακετο?ή το κοβουν τελειως και μετα παλι απο την αρχη?

Δέν ξέρω αμα αλλαξε κατι παντως γνωρίζω πως η σύνδεση δεν διακόπτετε αλλα συνεχίζετε ...για το θέμα της χρέωσης δεν το γνωρίζω αμα παραμένει η ίδια.

stathis77
30-11-08, 17:41
H ταχύτητα του ίντερνετ εξαρτάται κυρίως από τις ώρες που μπαίνει κάποιος και από το που κατεβάζει.
Υπάρχουν πολλά μπουκωμένα dslam και σε ΟΤΕ.


Καλά τα λές αλλα στην πράξη εγώ προσωπικά που έχω δοκιμάσει το conn-x αλλα και σχεδόν όλους τους παροχους σε τελιως διαφορετικα μέρη όλες τις ώρες της μέρας(στο πατρικο μου βορεια ελλάδα-στην δουλεια μου ν.ιωνια και μαρουσι-σε συγγενεις και φιλους στην αθηνα αλλα και την επαρχια σας λέω ΤΟ CONNX ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τα πακέτα των άλλων παροχων...μήν τα ισοπεδώνουμε όλα...καταλαβαίνω οτι το site διαφημιζει τους ιδιωτικους παρόχους ...αλλα την αποψη μου δέν την αλάζει κανένας που το παίζει expert εδω μέσα και δέν ξέρει κανένας μας τι συμφεροντα εξυπηρετει...Απο την μικρη μου εμπειρια στο site βλέπω πως κάποιοι δυστηχως είναι υπάλληλοι ιδιωτικων συμφεροντων εδω μέσα...

tonyspanos
30-11-08, 19:35
Δέν ξέρω αμα αλλαξε κατι παντως γνωρίζω πως η σύνδεση δεν διακόπτετε αλλα συνεχίζετε ...για το θέμα της χρέωσης δεν το γνωρίζω αμα παραμένει η ίδια.


Όχι. Η σύνδεση μετατρέπεται σε κανονική και ενσωματώνεται στο λογαριασμό του ΟΤΕ.

utp
30-11-08, 20:29
Και η χρέωση παραμένει σταθερή. Δεν αλλάζει τίποτα. Απλά ενσωματώνεται στον λογαριασμό.

Δηλαδη αν περασει ο προβλεπομενος χρονος για να τελειωσεις τη σχολη (4 χρονια) και εχεις την 8αρα με 15,9 ευρω τοτε τι θα γινει?Θα συνεχισει 8αρα με 15,9 ευρω ή 26,9 που ειναι το κανονικο??

tonyspanos
30-11-08, 22:35
Δηλαδη αν περασει ο προβλεπομενος χρονος για να τελειωσεις τη σχολη (4 χρονια) και εχεις την 8αρα με 15,9 ευρω τοτε τι θα γινει?Θα συνεχισει 8αρα με 15,9 ευρω ή 26,9 που ειναι το κανονικο??

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά στο προηγούμενο μήνυμα κατανόησα λάθος την ερώτηση και έκανα edit την απαντησή μου. Οταν περάσει το χρονικό περιθώριο και βγαίνεις εκτός επιλεξιμότητας Διόδου κόβεται τελείως το Ιντερνέτ γιατί όταν ρώτησα μόλις έκλεισα χρόνο στην υπηρεσία μέχρι πότε είναι το συμβολαιό μου, μου απάντησαν μέχρι το 2012 δηλαδή ν+1 έτη φοίτησης. Μετά απο αυτά τα χρόνια γινόμαστε κανονικοί πελάτες του ISP μας...

babisko
30-11-08, 22:44
Άμα υπαρχει συνδεση connx και δεν εχουν περασει 6 μηνες απο την ενεργοποιηση,μπορω να το connx φοιτικο?λεχω καποια επιβάρυνση?

Μπορείς να μετατρέψεις το CONNX σε φοιτητικό χωρίς ποινή (επιβάρυνση), άσχετα αν δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Στην περίπτωση αυτή όμως δεν δικαιούσαι δωρεάν εξοπλισμό (ενσύρματο router). Αυτό προβλέπεται στην περίπτωση της μετατροπής υπάρχοντος CONNX σε φοιτητικό πριν την παρέλευση της υποχρεωτικής διαμονής στο πρόγραμμα CONNX. Αυτό που θα αλλάξει είναι μόνο η τιμή (11,90 ευρώ/μήνα τα 2Mbps και 15,90 ευρώ/μηνα τα 8Mbps. Θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στο ΔΙΟΔΟΣ, να τυπώσεις την αίτηση και να προσκομίσεις όλα τα δικαιολογητικά σε ένα oteshop.

tsek
30-11-08, 23:44
Μπορείς να μετατρέψεις το CONNX σε φοιτητικό χωρίς ποινή (επιβάρυνση), άσχετα αν δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Στην περίπτωση αυτή όμως δεν δικαιούσαι δωρεάν εξοπλισμό (ενσύρματο router). Αυτό προβλέπεται στην περίπτωση της μετατροπής υπάρχοντος CONNX σε φοιτητικό πριν την παρέλευση της υποχρεωτικής διαμονής στο πρόγραμμα CONNX. Αυτό που θα αλλάξει είναι μόνο η τιμή (11,90 ευρώ/μήνα τα 2Mbps και 15,90 ευρώ/μηνα τα 8Mbps. Θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στο ΔΙΟΔΟΣ, να τυπώσεις την αίτηση και να προσκομίσεις όλα τα δικαιολογητικά σε ένα oteshop.


Σε ευχαριστώ παρα πολύ.Αύριο παω για την χαρτούρα..:oneup:

utp
01-12-08, 04:34
Για οσους εχουν ηδη conn-x θα ενσωματωθει το φοιτητικό στο υπαρχον username ή δινονται νεοι κωδικοι?

Balantis7
03-12-08, 02:27
Παιδιά έχω πρόβλημα. Είχα connx 4mbps. Το έκανα μετατροπή την πέμπτη σε connx φοιτητικό 8mbps. Την Παρασκευή είχε ανέβει η ταχύτητα της γραμμής μου. Μέχρι και το Σάββατο δούλευε μια χαρά. Από την Κυριακή ενώ συγχρονίζει το μόντεμ, δεν συνδέεται στον isp. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username? Στη εξυπηρέτηση πελατών μια μου λένε πως πρέπει και πως δεν είναι ενεργή η γραμμή μου και ότι θα με πάρουν όταν ενεργοποιηθεί, μια μου λένε πως όχι παραμένει το ίδιο. Μπήκα τώρα στο self care της οτενετ και μου βγάζει πως το username μου είναι ενεργό connx φοιτητικό. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username στο royter? Η μορφή username@otenet.gr δεν δουλεύει.....

030366
03-12-08, 02:43
Ξαναπάρε στην otenet και ζήτα να σου πούν τη κατάληξη του φοιτητικού username.

bomberb17
03-12-08, 11:57
Ρώτησα στο 134 και μου είπαν ότι μπορώ να μετατρέψω την υπάρχουσα σύνδεσή μου σε φοιτητική πριν το 6μηνο. Φαντάζομαι βέβαια ότι δεν θα πάρω ρουτερ. :p Σκέφτομαι να την μετατρέψω άμεσα μια και χαμηλώνω το μηνιαίο κόστος κατά 4,5 ευρώ και διπλασιάζω την ταχύτητα download (έχω 1mbit με 16,5€/μήνα). Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό:


Το Internet feed στις αντίστοιχες ταχύτητες μέσω του δικτύου του ΕΔΕΤ

Τι σημαίνει ουσιαστικά αυτό; Όχι Ρ2Ρ; Όχι "περίεργες" ιστοσελίδες;

tsek
03-12-08, 13:01
Παιδιά έχω πρόβλημα. Είχα connx 4mbps. Το έκανα μετατροπή την πέμπτη σε connx φοιτητικό 8mbps. Την Παρασκευή είχε ανέβει η ταχύτητα της γραμμής μου. Μέχρι και το Σάββατο δούλευε μια χαρά. Από την Κυριακή ενώ συγχρονίζει το μόντεμ, δεν συνδέεται στον isp. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username? Στη εξυπηρέτηση πελατών μια μου λένε πως πρέπει και πως δεν είναι ενεργή η γραμμή μου και ότι θα με πάρουν όταν ενεργοποιηθεί, μια μου λένε πως όχι παραμένει το ίδιο. Μπήκα τώρα στο self care της οτενετ και μου βγάζει πως το username μου είναι ενεργό connx φοιτητικό. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username στο royter? Η μορφή username@otenet.gr δεν δουλεύει.....

Νομίζω οτι η μορφή πιστεύω οτι παραμενει η εξής.(πχ.ενος φοιτητή στην πάτρα)
username.upatras@otenet.edudsl.gr :hmm:
πάντως αμα ενημερωθείς σε παρακαλω πες μας γτ θέλω να ξέρω πρίν το κάνω κ εγω φοιτητικό..ευχαριστώ

Soti
03-12-08, 14:42
Παιδιά έχω πρόβλημα. Είχα connx 4mbps. Το έκανα μετατροπή την πέμπτη σε connx φοιτητικό 8mbps. Την Παρασκευή είχε ανέβει η ταχύτητα της γραμμής μου. Μέχρι και το Σάββατο δούλευε μια χαρά. Από την Κυριακή ενώ συγχρονίζει το μόντεμ, δεν συνδέεται στον isp. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username? Στη εξυπηρέτηση πελατών μια μου λένε πως πρέπει και πως δεν είναι ενεργή η γραμμή μου και ότι θα με πάρουν όταν ενεργοποιηθεί, μια μου λένε πως όχι παραμένει το ίδιο. Μπήκα τώρα στο self care της οτενετ και μου βγάζει πως το username μου είναι ενεργό connx φοιτητικό. Πρέπει να αλλάξω κάτι στο username στο royter? Η μορφή username@otenet.gr δεν δουλεύει.....

Το username στις φιτητικές συνδέσεις μέσω δίοδος είναι της μορφής: username που μου δώσανε από τον παροχέα.αρχικά ιδρύματος στα αγγλικά@παροχέας με τον οποίο συνδέεσαι.edudsl.gr .

Για παράδειγμα εγώ που έχω Conn-X φοιτητικό και ανήκω στο Πολυτεχνείο Κρήτης (Technical University of Crete: TUC) έχω username:

username.tuc@otenet.edudsl.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.