PDA

Επιστροφή στο Forum : Thanks Forthnet!!!!



blacksuede
13-11-08, 16:58
Όπως φαίνεται και από το adslstatus....

12/11/2008 09:40 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

03/11/2008 18:44 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

θα ήθελα να πω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στη FORTHNET για την αμεσότητα και την ταχύτητα
ενεργοποίησης της σύνδεσης μου στο ιδιόκτητο δίκτυο της...
Με χρήση usrobotics router η γραμμή μου συγχρονίζει στα ~13Μbit και αυτή τη στιγμή έχω κατεβάσει ήδη 25giga με full speed 1.2mb/s.

Αυτό για να το δουν και κάποιοι φίλοι που γέλαγαν και έλεγαν καλά χριστούγεννα...
Φτάνει πια και η μιζέρια και η γκρίνια...:rolleyes:

spsomas
13-11-08, 21:08
Το router στο έδωσε η forthnet? Και αν ναι ποιο?

opeth
13-11-08, 21:36
λεμε και ευχαριστω για τα βασικα πλεον; :hmm:

leandros
14-11-08, 09:12
καλώς ήλθες στο 2play της 4νετ. Την αποτίμησή σου θα την κάνεις του χρόνου τέτοια μέρα. Πρόσεχε αυτά περί μιζέριας και γκρίνιας μην σου γυρίσουν μπούμερανγκ, αν και στο απεύχομαι ολόψυχα. Δεν είναι δυνατόν να μαστε όλοι τρελοί..

jimpan
14-11-08, 09:43
Λέμε ευχαριστώ όταν μας δίνουν αυτό που αγοράσαμε με τα χρήματά μας;
Αν συγχρόνιζες πιο ψηλά τι θα έκανες; Εθελοντική αύξηση μηνιαίου πάγιου;

goku
14-11-08, 10:02
λεμε και ευχαριστω για τα βασικα πλεον; :hmm:


Λέμε ευχαριστώ όταν μας δίνουν αυτό που αγοράσαμε με τα χρήματά μας;
Αν συγχρόνιζες πιο ψηλά τι θα έκανες; Εθελοντική αύξηση μηνιαίου πάγιου;

Σωστοί και οι δύο.

eliascm21
14-11-08, 10:32
Γιατί να μην πει ευχαριστώ ο άνθρωπος??? Εσείς όταν πάτε σε ένα κατάστημα και οι πωλητές σας εξηπηρετούν άψογα, δεν λέτε ευχαριστώ??? Αμέσος να πέσεται να τον φάτε.

Και υποθέτω ότι με το ευχαριστώ απλά ήθελε να δώσει έμφαση στο οτι του πήγαν όλα καλά σε αντίθεση με ότι ακούγεται από τους περισότερους εδώ.

Επίσης επειδή οι περισσότεροι από εδώ έχουν πρόβλημα, δε πάει να πει ότι και οι περισσότεροι συνδρομητές της forthnet αντιμετοπίζουν προβλήματα. Για τον απλό λόγο ότι το δείγμα των ανθρώπων που μπαίνει σε αυτό το forum δεν είναι αντιπροσοπευτικό!!!! (όπως λέμε και στη στατιστική)

Επίσης μεγαλύτερο κίνητρο για να ποστάρει έχει κάποιος με προβλήματα, παρά κάποιος που του πάνε όλα καλά. Γιαυτό καλά έκανε ο φίλος και άνοιξε και ένα τέτοιο topic.

Σε λίγες μέρες θα μπω και εγώ στο δίκτυο της forthnet. Ελπίζω να ποστάρω και εγώ σε αυτό το topic και να πω "Thanks forthnet!"

Είδομεν.....

hel
14-11-08, 10:41
Σε κάθε 100 thread γκρίνιας και παραπόνων υπάρχει και 1 για ευχαριστίες. Δεν είναι κακό.

xolloth
14-11-08, 10:48
εγω ειμαι 4 χρονια στην φορθνετ,απο τα οποια 2 σε 2play.
σε γενικες γραμμες ειμαι και εγω ευχαριστημενος ολα αυτα τα χρονια και με καλες ταχυτητες [22000/1021].
γενικα στην περιοχη μου[Κορυδαλλος],δεν υπαρχει προβλημα ,θεωρω οτι τα προβληματα τα εχουν οσοι μενουν σε απομακρυσμενες περιοχες κυριως και σε μεγαλες αποστασεις απο τα dslam's των περιοχων τους.
μια μεγαλη μεριδα επισης απο αυτους που εχουν προβληματα,οφειλεται σε κακο δικτυο του χωρου τους[καλωδιωσεις παλιες κ.λ.π.].

eliascm21
14-11-08, 10:57
Sorry για το offtopic, αλλά επειδή παραπάνω κάποιος ρώτησε το ruter του δώσανε....
Επειδή η πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης μου είναι 20/11 και στη σελίδα που κοιτάμε το πως πάει το πράγμα δεν αναφέρει τίποτα για ruter, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε θα το έχω και αν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιειθώ κα ναι μην τοχω πάρει ακόμα.
"99% θα το πάρεται πριν" μου λέει, "είναι πολύ νωρίς ακόμα", αλλά για κάποιο λόγο δεν με έπεισε :p
Σα να διάβαζε κείμενο μου μίλαγε!
Τέλος πάντων. Στην ερώτηση τι ruter θα πάρω, μου είπε dlink.....
Μοντέλο δεν ήξερε, το μόνο που ήξερε ήταν ότι είναι ασύρματο και υποστηρίζει ADSL 2 (χέρω πολύ!).

Αλλάξαν ruter??? Πάει το Siemens? Καλό το dlink?

amwnra
14-11-08, 11:10
Sorry για το offtopic, αλλά επειδή παραπάνω κάποιος ρώτησε το ruter του δώσανε....
Επειδή η πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης μου είναι 20/11 και στη σελίδα που κοιτάμε το πως πάει το πράγμα δεν αναφέρει τίποτα για ruter, πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε θα το έχω και αν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιειθώ κα ναι μην τοχω πάρει ακόμα.
"99% θα το πάρεται πριν" μου λέει, "είναι πολύ νωρίς ακόμα", αλλά για κάποιο λόγο δεν με έπεισε :p
Σα να διάβαζε κείμενο μου μίλαγε!
Τέλος πάντων. Στην ερώτηση τι ruter θα πάρω, μου είπε dlink.....
Μοντέλο δεν ήξερε, το μόνο που ήξερε ήταν ότι είναι ασύρματο και υποστηρίζει ADSL 2 (χέρω πολύ!).

Αλλάξαν ruter??? Πάει το Siemens? Καλό το dlink?


χθες πηγε στο καταστημα forthnet στο ηρακλειο κρητης μια γνωστη μου να παρει το modem και της ειπαν να παει τελος του μηνα γιατι δεν εχουν modem γιατι κολλησαν στο τελωνειο οποτε μπορει να μην εχει να παρεις, το siemens δινουν...

blacksuede
14-11-08, 11:32
εσείς θεωρείτε αυτονόητο να ενεργοποιείται ιδιόκτητο δίκτυο σε 10 μέρες???! Γιατί εγώ τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα ακούω για μήνα/ες ...To router είναι δικό μου...δεν ξέρω αν δίνουν usrobotics ή κάτι άλλο, σε κατάστημα είχα δει κάτι siemens ασύρματα....Είχα επίσης 24άρα και από άλλο πάροχο και από ΟΤΕ...η γραμμή λόγω θορύβου και snr δεν έπιανε πάνω από 8 - 9 , γιατί να μην είμαι ευχαριστημένος με τα 12???και πραγματικά 12...

Δεν είμαι από αυτούς που παίρνουν τηλέφωνα στην υποστήριξη και λένε " ναι γειά σας, συγχρόνιζα στα 18 και τώρα στα 13, τι θα γίνει??? " .....
Κάνεις δε μπορεί να γνωρίζει τι μπορεί να προκύψει μέσα στο χρόνο....Θα δούμε.....

nnik
14-11-08, 11:38
λεμε και ευχαριστω για τα βασικα πλεον; :hmm:

Εφόσον γκρινιάζουμε για τα βασικά θα λέμε και ευχαριστώ για αυτά.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω ειμαι 4 χρονια στην φορθνετ,απο τα οποια 2 σε 2play.
σε γενικες γραμμες ειμαι και εγω ευχαριστημενος ολα αυτα τα χρονια και με καλες ταχυτητες [22000/1021].
γενικα στην περιοχη μου[Κορυδαλλος],δεν υπαρχει προβλημα ,θεωρω οτι τα προβληματα τα εχουν οσοι μενουν σε απομακρυσμενες περιοχες κυριως και σε μεγαλες αποστασεις απο τα dslam's των περιοχων τους.
μια μεγαλη μεριδα επισης απο αυτους που εχουν προβληματα,οφειλεται σε κακο δικτυο του χωρου τους[καλωδιωσεις παλιες κ.λ.π.].

Εγώ με 46.5 atten. συγχρονίζω σταθερά πάνω από τα 9200 και αν βάλω το siemens και πάνω από 10 παρότι είμαι μακριά από το dslam

Lagman
14-11-08, 12:42
Όπως είπε και ο φίλος ο hel : Σε κάθε 100 thread γκρίνιας και παραπόνων υπάρχει και 1 για ευχαριστίες. Δεν είναι κακό.


Που για μένα σημαίνει στους 100 χρήστες που έχουν πρόβλημα υπάρχει και ένας που δεν έχει πρόβλημα. Φυσικά και δεν είναι κακο και πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.


@blacksuede εμένα στον ΟΤΕ μέσα σε δυο μέρες ενεργοποιήθηκε , και αν έβαζα και γνωστό θα γινότανε την ίδια μέρα μην σου πω την ίδια κιόλας ώρα .Μάλιστα αν ρωτήσεις όσους έχουν οτε οι περισσότεροι ενεργοποιήθηκαν μέσα σε μια εβδομάδα .Για τους συνδρομητές ΟΤΕ οι δέκα μέρες για ενεργοποίηση είναι πολλές .
Μήπως πρέπει να πούμε και ευχαριστώ στην forthnet για το traffic shaping ; για τα σοβαρά προβλήματα διασύνδεσης με το εξωτερικό άλλα και Ελλάδα που εξακολουθούν να υπάρχουν ;

Η μάλλον πρέπει να πούμε ευχαριστώ για την άψογη μηχανογράφηση της FORTHnet και για την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων .

Περίμενε μισό λεπτό μήπως πρέπει να πούμε ευχαριστώ και για το σύστημα που ορισμένους μας χρεώνουν υπεραστικές κλήσεις data fax ;

Ευχαριστώ FORTHnet για τις άψογες υπηρεσίες που δεν μας παρέχεις .
Λογικό που ενεργοποιήθηκες γρήγορα μιας και έχουν αποχωρίσει αρκετοί συνδρομητές τελευταία και έχουν ελευθερωθεί πόρτες.

nnik
14-11-08, 13:25
Traffic shaping η Φόρθνετ και όχι ο ΟΤΕ;;;;;!!!!!!!

Τότε λοιπόν και ένα ευχαριστώ στον ΟΤΕ για τις φθηνές του τιμές για τη μη χειραγώγηση της αγοράς για το pcm που ούτε dial up δεν είχα για τις χρεώσεις στην αναγνώριση κλήσεων και σε τόσα άλλα.

Lagman
14-11-08, 13:36
Traffic shaping η Φόρθνετ και όχι ο ΟΤΕ;;;;;!!!!!!!


δεν είπα οχι ...

για να μην παραπλανούμε τους αναγνώστες δεν έχει αποδειχθεί το traffic shapping :twisted:

Spanos
14-11-08, 13:44
Ακόμα είναι νωρίς, αν δε δοκιμάζεις ολη μέρα pings δε νομίζω οτι μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα της υπηρεσίας:rofl:

nnik
14-11-08, 13:48
δεν είπα οχι ...

για να μην παραπλανούμε τους αναγνώστες δεν έχει αποδειχθεί το traffic shapping :twisted:

Αφού είσαι παλιός στο φόρουμ θα θυμάσαι ότι υπήρχε και video με ταυτόχρονο κατέβασμα torrent από φόρθνετ και οτε στον οποίον οτέ μόλις έμπαινε το encryption έφτιαχνε η ταχύτητα.

Lagman
14-11-08, 13:49
για αυτό τα λέμε εμείς οι "καμμένοι" για να τα βλέπουν οι νέοι χρήστες , πχ από ελληνικά site κατέβαζα λιγότερο απο 1kb/sec .

nnik
14-11-08, 13:49
Ακόμα είναι νωρίς, αν δε δοκιμάζεις ολη μέρα pings δε νομίζω οτι μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα της υπηρεσίας:rofl:

Εύστοχο.

Lagman
14-11-08, 13:51
Αφού είσαι παλιός στο φόρουμ θα θυμάσαι ότι υπήρχε και video με ταυτόχρονο κατέβασμα torrent από φόρθνετ και οτε στον οποίον οτέ μόλις έμπαινε το encryption έφτιαχνε η ταχύτητα.


ε να φτιάξουμε και εμείς βιντεακια με την forthnet να σέρνεται δεν είναι κάτι δύσκολο , εγώ μόνο screenshot με packet loss τραβάω και υψηλούς χρόνους απόκρισης .


Ωραίο επίσης θα ήταν να δίνουμε την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του δικτύου της FORTHnet όλο το χρόνο και ποσο καιρό παίρνουν οι αναβαθμίσεις ....

nnik
14-11-08, 13:56
ε να φτιάξουμε και εμείς βιντεακια με την forthnet να σέρνεται δεν είναι κάτι δύσκολο , εγώ μόνο screenshot με packet loss τραβάω και υψηλούς χρόνους απόκρισης .


Ωραιο επίσης θα ήταν να δίνουμε την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του δικτύου της FORTHnet όλο το χρόνο και ποσο καιρό παίρνουν οι αναβαθμίσεις ....

Καμμία αντίρρηση .Γι αυτό ευτυχώς είναι ελεύθερη η αγορά -και αυτό σαφώς όχι εξαιτίας του ΟΤΕ- και ο καθένας επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του.
Όποιος θέλει χαμηλά pings ΟΤΕ.
Όποιος θέλει χαμηλές τιμές άλλους παρόχους.

Lagman
14-11-08, 14:03
Καμμία αντίρρηση .Γι αυτό ευτυχώς είναι ελεύθερη η αγορά -και αυτό σαφώς όχι εξαιτίας του ΟΤΕ- και ο καθένας επιλέγει το καλύτερο για τον εαυτό του.
Όποιος θέλει χαμηλά pings ΟΤΕ.
Όποιος θέλει χαμηλές τιμές άλλους παρόχους.


πρέπει όμως να λέμε ότι το δίκτυο της FORTHnet έχει ασυμβατότητα με τηλεφωνικές συσκευές υπάρχουν αρκετές που είτε δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων είτε δημιουργούν σε ανυποψίαστο χρόνο προβλήματα στην γραμμή μας "βραχυκύκλωμα" κλπ ενώ οι ίδιες τηλεφωνικές συσκευες που λειτουργούν απροβλιμάτιστα στο δίκτιο του ΟΤΕ δημιουργούν ενα σωρό προβλήματα στο δίκτυο της FORTHnet .

nnik
14-11-08, 14:34
Δεν έχεις άδικο σχεδόν για τίποτα από αυτά που λες .
Άδικο έχεις όταν προσπαθείς να πείσεις οποιονδήποτε χρησιμοποιεί το φόρουμ ότι πηγαίνοντας στη Φόρθνετ θα κακοπεράσει επειδή εσύ είχες άσχημες εμπειρίες.

Lagman
14-11-08, 14:45
Δεν έχεις άδικο σχεδόν για τίποτα από αυτά που λες .
Άδικο έχεις όταν προσπαθείς να πείσεις οποιονδήποτε χρησιμοποιεί το φόρουμ ότι πηγαίνοντας στη Φόρθνετ θα κακοπεράσει επειδή εσύ είχες άσχημες εμπειρίες.


αν δείχνω ότι προσπαθώ να πείσω ότι θα κακοπεράσει τότε σωστά τα λέω, εγώ ενημερώνω για προβλήματα κραυγαλέα που άλλα ισχύουν για όλους τους συνδρομητές και άλλα ισχύουν σε ορισμένες περιπτώσεις .

1)Παράδειγμα : μου έτυχε μερικές κυριακές να προσπαθούν να μας καλέσουν και να δίχνει κατελειμενο ενω δεν ήταν , δε σημαίνει οτι θα συμβαίνει και σε όλους τους συνδρομητές η σε μερικούς μπορεί να συμβαίνει και να μην το καταλαβαίνουν.

2)Παράδειγμα : Όταν ξεκίνισα το Θέμα Σοβαρά προβλήματα διασύνδεσης με το εξωτερικό που είχαμε απίστευτο packet loss και υψηλούς χρόνους απόκρισης έκανα μια αναζήτηση να δω εαν είχε άλλος παρόμοια προβλήματα ... εντελώς τυχαία βρήκα ενα θέμα που συνδρομητές FORTHnet λέγανε μπράβο στην FORTHnet επειδή έκανε αλλαγες στο routing προς το εξωτερικο και ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα .Μετά συνηδιτοποιήσα οτι όσοι είπαν μπραβο μετα απο κάποιο διάστημα φυγανε απο την FORTHnet .

Έτσι και εγω πλήρωνα ετήσιες συνδρομές στην FORTHnet αρκετά ευρω ... έχει όμως τοσα πολλα προβλήματα αυτη η εταιρία που θές δεν θές κάποια στιγμή θα σε αναγκάσει να φύγεις.

blacksuede
14-11-08, 15:03
εγώ απλά είπα ένα ευχαριστώ για την ταχύτητα με την οποία έγινε η ενεργοποίηση και για την έως τώρα καλή ταχύτητα...Όλοι με είχαν πρίξει και μου έλεγαν οτι πριν τα χριστούγεννα δεν θα έχω ενεργοποιηθεί...!Αν αργότερα έχω χαμηλές ταχύτητες ή καμιά βλάβη επί βδομάδες λέτε να είμαι οκ???
Προς το παρόν είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, αφού είναι και η πρώτη φορά που είμαι σε ιδιόκτητο...

Lagman
14-11-08, 15:54
εγώ απλά είπα ένα ευχαριστώ για την ταχύτητα με την οποία έγινε η ενεργοποίηση και για την έως τώρα καλή ταχύτητα...Όλοι με είχαν πρίξει και μου έλεγαν οτι πριν τα χριστούγεννα δεν θα έχω ενεργοποιηθεί...!Αν αργότερα έχω χαμηλές ταχύτητες ή καμιά βλάβη επί βδομάδες λέτε να είμαι οκ???
Προς το παρόν είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, αφού είναι και η πρώτη φορά που είμαι σε ιδιόκτητο...

Συνήθως στην FORTHnet ο χρόνος ενεργοποίησης είναι 20 μέρες με 1 μήνα,έχω δει και περίπτωση σε "βύσμα" 10 μέρες ενεργοποίηση περίπτωση σαν και την δικιά σου, αν δεν υπάρχουν πόρτες την έβαψες περιμένεις μήνες...

είχε γίνει μια δημοσκόπηση παλιότερα όπου είχε αποδειχθεί οτι οι περισσότεροι συνδρομητές συγχρονίζουν χαμηλότερα από οτι όταν πρωτο ενεργοποιήθηκαν... θέλω να πω μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα : )

restos
14-11-08, 15:54
Όπως φαίνεται και από το adslstatus....

12/11/2008 09:40 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

03/11/2008 18:44 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

29/10/2008 15:40 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

θα ήθελα να πω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στη FORTHNET για την αμεσότητα και την ταχύτητα
ενεργοποίησης της σύνδεσης μου στο ιδιόκτητο δίκτυο της...
Με χρήση usrobotics router η γραμμή μου συγχρονίζει στα ~13Μbit και αυτή τη στιγμή έχω κατεβάσει ήδη 25giga με full speed 1.2mb/s.

Αυτό για να το δουν και κάποιοι φίλοι που γέλαγαν και έλεγαν καλά χριστούγεννα...
Φτάνει πια και η μιζέρια και η γκρίνια...:rolleyes: παπαγαλακι...μυριζομαι:hmm:

hel
14-11-08, 16:28
Όπως είπε και ο φίλος ο hel : Σε κάθε 100 thread γκρίνιας και παραπόνων υπάρχει και 1 για ευχαριστίες. Δεν είναι κακό.


Που για μένα σημαίνει στους 100 χρήστες που έχουν πρόβλημα υπάρχει και ένας που δεν έχει πρόβλημα. Φυσικά και δεν είναι κακο και πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.


@blacksuede εμένα στον ΟΤΕ μέσα σε δυο μέρες ενεργοποιήθηκε , και αν έβαζα και γνωστό θα γινότανε την ίδια μέρα μην σου πω την ίδια κιόλας ώρα .Μάλιστα αν ρωτήσεις όσους έχουν οτε οι περισσότεροι ενεργοποιήθηκαν μέσα σε μια εβδομάδα .Για τους συνδρομητές ΟΤΕ οι δέκα μέρες για ενεργοποίηση είναι πολλές .
Μήπως πρέπει να πούμε και ευχαριστώ στην forthnet για το traffic shaping ; για τα σοβαρά προβλήματα διασύνδεσης με το εξωτερικό άλλα και Ελλάδα που εξακολουθούν να υπάρχουν ;

Η μάλλον πρέπει να πούμε ευχαριστώ για την άψογη μηχανογράφηση της FORTHnet και για την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων .

Περίμενε μισό λεπτό μήπως πρέπει να πούμε ευχαριστώ και για το σύστημα που ορισμένους μας χρεώνουν υπεραστικές κλήσεις data fax ;

Ευχαριστώ FORTHnet για τις άψογες υπηρεσίες που δεν μας παρέχεις .
Λογικό που ενεργοποιήθηκες γρήγορα μιας και έχουν αποχωρίσει αρκετοί συνδρομητές τελευταία και έχουν ελευθερωθεί πόρτες.

Γνωστά όλα αυτά , σωστά τα μισά;)
Το θέμα είναι ότι από τους 100 εδώ μέσα οι 99 μπαίνουν επειδή έχουν πρόβλημα.
ΤS είναι αποκλειστικό χαρακτηριστικό του ΟΤΕ.
Η μηχανογράφηση του ΟΤΕ έχει και αυτή προβλήματα.
Πιταρισμένα dslam υπάρχουν και σε ΟΤΕ και είναι αρκετά.
Απλά δεν έχει το πρόβλημα με το εξωτερικό που έχει η Forthnet.

blacksuede
14-11-08, 16:55
παπαγαλακι...μυριζομαι:hmm:

ας μυρίζεις ότι θέλεις, δεν με απασχολεί....
Εδώ κάποιοι ανέφεραν οτι μπορεί και να έβαζαν βύσμα για μια σύνδεση...τραγικότητες...
Άντε γειά...

nnik
14-11-08, 18:16
αν δείχνω ότι προσπαθώ να πείσω ότι θα κακοπεράσει τότε σωστά τα λέω, εγώ ενημερώνω για προβλήματα κραυγαλέα που άλλα ισχύουν για όλους τους συνδρομητές και άλλα ισχύουν σε ορισμένες περιπτώσεις .

1)Παράδειγμα : μου έτυχε μερικές κυριακές να προσπαθούν να μας καλέσουν και να δίχνει κατελειμενο ενω δεν ήταν , δε σημαίνει οτι θα συμβαίνει και σε όλους τους συνδρομητές η σε μερικούς μπορεί να συμβαίνει και να μην το καταλαβαίνουν.

2)Παράδειγμα : Όταν ξεκίνισα το Θέμα Σοβαρά προβλήματα διασύνδεσης με το εξωτερικό που είχαμε απίστευτο packet loss και υψηλούς χρόνους απόκρισης έκανα μια αναζήτηση να δω εαν είχε άλλος παρόμοια προβλήματα ... εντελώς τυχαία βρήκα ενα θέμα που συνδρομητές FORTHnet λέγανε μπράβο στην FORTHnet επειδή έκανε αλλαγες στο routing προς το εξωτερικο και ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα .Μετά συνηδιτοποιήσα οτι όσοι είπαν μπραβο μετα απο κάποιο διάστημα φυγανε απο την FORTHnet .

Έτσι και εγω πλήρωνα ετήσιες συνδρομές στην FORTHnet αρκετά ευρω ... έχει όμως τοσα πολλα προβλήματα αυτη η εταιρία που θές δεν θές κάποια στιγμή θα σε αναγκάσει να φύγεις.

Εγώ πάντως έχω δύο συνδρομές Φόρθνετ και άλλους πέντε φίλους με Φόρθνετ και αν εξαιρέσεις κάτι "μπουκώματα" που όντως τρώμε πότε-πότε κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παπαγαλακι...μυριζομαι:hmm:

Όσοι "μπινελικώνουν" τη Φόρθνετ δηλαδή, είναι για σένα οι έντιμοι μόνο.
Εύγε.

DSLaManiaC
14-11-08, 21:18
Δείτε εδώ κατάσταση.

ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Το πρόβλημα αυτών που αντιδρούν ποιο ακριβώς είναι?

Έλεος πια.

Frontier
14-11-08, 21:33
Δείτε εδώ κατάσταση.

ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Το πρόβλημα αυτών που αντιδρούν ποιο ακριβώς είναι?

Έλεος πια.

+1

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τόση γκρίνια. Εάν κάποιος είχε πρόβλημα με τη Forthnet, απλά διέκοψε τη σύνδεσή του και πάει σε άλλο πάροχο (και σε άλλο νήμα).

Άλλος ένας ευχαριστημένος με την Forthnet.

xolloth
14-11-08, 21:45
ετσι ειναι.

blacksuede
14-11-08, 21:59
Ευχαριστώ ρε παιδιά...!δεν είναι να πεις τελικά τίποτα καλό, κατευθείαν εξυπνάδες...Όλοι πρέπει να κράζουμε εναλλακτικούς κ τη γραμμή μας , και να καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ είναι ο Θεός...Πολύ σνόμπ έχουμε γίνει και δεν καταλαβαίνω το λόγο....

sdikr
14-11-08, 22:55
Ευχαριστώ ρε παιδιά...!δεν είναι να πεις τελικά τίποτα καλό, κατευθείαν εξυπνάδες...Όλοι πρέπει να κράζουμε εναλλακτικούς κ τη γραμμή μας , και να καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ είναι ο Θεός...Πολύ σνόμπ έχουμε γίνει και δεν καταλαβαίνω το λόγο....

Και μακάρι να μην χρείαστει :oneup:

Kleo_pa
15-11-08, 02:46
Εγώ που έκανα αίτηση στις 17/10, καταχωρήθηκε στις 31/10, κ σήμερα δεν είμαι ούτε καν στα μισά να πω ευχαριστώ στην forthnet???? Αλλά βέβαια, αυτό ήταν το in a box, δεν ήταν το 2play... Και ποιόν να κατηγορήσεις? Τελος πάντων...Υπομονή...

theopan
15-11-08, 02:51
Ένα "μπράβο" μπορεί να το πει ο οποιοσδήποτε, αν θεωρεί ότι υπερέβαλλε εαυτόν κάποια εταιρεία. Μέχρι εκεί. Το "ευχαριστώ" να το λέει καταναλωτής γιατί ...δέχτηκαν να κάνουν τη δουλειά για την οποία πληρώνονται, ως όφειλαν, είναι "βαριά" κουβέντα. Ας μάθουμε επιτέλους να τιμούμε την αξιοπρέπειά μας και το πορτοφόλι μας. Δε μας κάνουν χάρη. Εμείς τους κάνουμε.

eliascm21
23-11-08, 01:18
Είναι η τρίτη μου μέρα στη FORTHNET. Ομολογώ ότι με όλα αυτά που είχα διαβάσει εδώ για την forthnet, είχα τρομάξει λίγο. Ευτυχώς κάποιοι φίλοι μου με παρότρυναν να βάλω, και έτσι είπα τελικά να το ρισκάρω.
Ας ξεκινήσουμε με την πορεία που είχε η αίτηση μου:


20/11/2008 18:03 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
06/11/2008 18:30 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:20/11/2008
06/11/2008 18:17 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
06/11/2008 18:17 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας
06/11/2008 18:17 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
03/11/2008 13:29 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
03/11/2008 13:29 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
03/11/2008 13:29 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet


Όλα καλά λοιπόν (αν εξαιρέσεις ότι δεν μουχουν στήλη ακόμα εξοπλισμό :p). Πάμε στο τηλέφωνο:
Την πρώτη μέρα κάποια προβλήματα. Λογικά αν σκεφτείς ότι δεν είχα βάλει φίλτρα. Επίσης προέκυψε ότι μία τηλεφωνική συσκευή έκανε βραχυκύκλωμα (το οποίο βρέθηκε αμέσως). Την αφαίρεσα, έβαλα φίλτρα στα άλλα τηλέφωνα, και όλα μέχρι στιγμής είναι μια χαρά! Επίσης και η αναγνώριση λειτουργεί (ασύρματο PHILIPS CD 440). Η μόνη διαφορά με πριν, αν με παίρνουν από απόκρυψη βγάζει το τηλέφωνο μου (πω πω κακό. Θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ! :lol:).

Πάμε και στο internet. Τα στατιστικά μου:
Uptime: 0 days, 2:16:35
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 20,757
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 837.35 / 557.99
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11.0 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 5.0 / 15.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 17 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 2,480
CRC Errors (Up/Down): 0 / 25
HEC Errors (Up/Down): 0 / 22

Τα οποία μάλλον καλά τα λες. Από τη πρώτη μέρα, έχω φτάσει σε ταχύτητες από torrents τα 2ΜΒ/s (ελληνικός tracer βέβαια) !!!! :worthy: :worthy: Ταχύτητα την οποία δεν ήλπιζα να δω ποτέ μου, και όμως την είδα!!!! Και μάλιστα με την μία και από torrents. Ούτε χρειάστηκε να μπω στην διαδικασία να κατεβάζω από ftp κτλ... Και το browsing επίσης είναι μια χαρά, όπως και το msn.

Α! Μένω Μαρούσι, κοντά το DSLAM που είναι απέναντι από το ΙΚΑ. Το ruter που δανείστηκα είναι το SpeedTouch 585


Όλα καλά με λίγα λόγια!!! Ε αν συνεχιστούν έτσι και δεν έχουμε απρόβλεπτα (ελπίζω να μην με ματιάσετε μόνο :p), ε ναι, θα πω ένα μεγάλο THANKS FORTHNET !!!! :respekt:

RazorX
23-11-08, 01:35
Εχεις και καλο att. Δεν βρισκω λόγο για να έχεις κακές υπηρεσίες. :oneup:

Va_Va
23-11-08, 01:55
Είναι σεβαστά τα προβλήματα πολλών συνδρομητών της Forthnet καθώς και η ταλαιπωρία τους, όμως δεν σημαίνει πως είναι ο κανόνας. Δεν είναι κακό να εκφράζονται και οι απόψεις συνδρομητών ευχαριστημένων χωρίς να υπάρχουν αμέσως αντιδράσεις.

Ευτυχώς οι ευχαριστημένοι δεν αποτελούν σπάνιο είδος απλά δεν έχουν λόγο να το λένε/γράφουν. Είμαι περίπου 1,5 χρόνο στο 2play και ναι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Αν δώσει και μια καλή προσφορά Nova θα είναι το τέλειο πακέτο για μένα, και δεν είμαι η εξαίρεση. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.