PDA

Επιστροφή στο Forum : Η υποβάθμιση της γραμμής ADSL γίνεται αυθαίρετα απ τους τεχνικους του ΟΤΕ;



jazz
14-11-08, 00:51
καλησπερα...
Όπως "μονολογουσα" και σε ένα άλλο thread, απο την Δευτέρα είχα πολλές αποσυνδέσεις, κάθε λίγα λεπτά, πέρναγε η ώρα και το προβλημα συνεχιζόταν. Παίρνω το 121 και λέω τα συμπτώματα. "Οκ θα το κοιτάξουμε" μου λένε.
Την άλλη μέρα , Τρίτη, κάπως καλύτερα τα πράγματα, μονο προς το βράδυ μου έκανε κόλπα το router, σκέφτηκα ότι κάτι θα έκαναν.
Χτες όμως, πάλι απ την αρχή... αποσυνδέσεις, να μοιράσω σε όλη τη γειτονιά...
Ξανα τηλέφωνα κλπ κλπ...
Σημερα ολα πήγαιναν καλα και ρίχνω μια ματια στο router και τι βλέπω;; απο τα 16 και κάτι που συγχρόνιζε, έπεσε στα 8... παίρνω το 121 και μου λένε "ενταξει η βλάβη... διορθώθηκε" :whistle:
Η γραμμή μου ειναι 24άρα απ τις πρώτες μέρες που την έφερε ο ΟΤΕ(εχει κλείσει χρόνο). Πάντα συγχρόνιζε στα 16Mbps και κάτι και από upload ολα τέλεια.
Η απορία μου είναι : Η λύση στο πρόβλημα μου ήταν η υποβάθμιση της γραμμής και μάλιστα χωρίς να με ενημερώσει κανένας;;
Πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι;

Τον είπα τον πόνο μου...
Α! και κάτι ακόμα...
την περασμένη βδομάδα 2 φορες με πήραν απο ΟΤΕ για να γραφτώ στη νέα υπηρεσία connx TV αφου είχα καλή γραμμη... Απάντησα : "θα το σκεφτώ".
Μήπως έδωσα... λάθος απάντηση; λέω... μήπως :hmm:

Προφέσσορας_Χάος
14-11-08, 01:03
την πάτησες... ΒΛΑΒΗ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ 99% των περιπτώσεων .. η εύκολη λύση :)

hel
14-11-08, 11:16
καλησπερα...
Όπως "μονολογουσα" και σε ένα άλλο thread, απο την Δευτέρα είχα πολλές αποσυνδέσεις, κάθε λίγα λεπτά, πέρναγε η ώρα και το προβλημα συνεχιζόταν. Παίρνω το 121 και λέω τα συμπτώματα. "Οκ θα το κοιτάξουμε" μου λένε.
Την άλλη μέρα , Τρίτη, κάπως καλύτερα τα πράγματα, μονο προς το βράδυ μου έκανε κόλπα το router, σκέφτηκα ότι κάτι θα έκαναν.
Χτες όμως, πάλι απ την αρχή... αποσυνδέσεις, να μοιράσω σε όλη τη γειτονιά...
Ξανα τηλέφωνα κλπ κλπ...
Σημερα ολα πήγαιναν καλα και ρίχνω μια ματια στο router και τι βλέπω;; απο τα 16 και κάτι που συγχρόνιζε, έπεσε στα 8... παίρνω το 121 και μου λένε "ενταξει η βλάβη... διορθώθηκε" :whistle:
Η γραμμή μου ειναι 24άρα απ τις πρώτες μέρες που την έφερε ο ΟΤΕ(εχει κλείσει χρόνο). Πάντα συγχρόνιζε στα 16Mbps και κάτι και από upload ολα τέλεια.
Η απορία μου είναι : Η λύση στο πρόβλημα μου ήταν η υποβάθμιση της γραμμής και μάλιστα χωρίς να με ενημερώσει κανένας;;
Πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι;

Τον είπα τον πόνο μου...
Α! και κάτι ακόμα...
την περασμένη βδομάδα 2 φορες με πήραν απο ΟΤΕ για να γραφτώ στη νέα υπηρεσία connx TV αφου είχα καλή γραμμη... Απάντησα : "θα το σκεφτώ".
Μήπως έδωσα... λάθος απάντηση; λέω... μήπως :hmm:

Πόσο είναι το upload σου;

jazz
14-11-08, 12:42
Το upload μου αυτή τη στιγμή ειναι 381 Kb... όμορφα πράγματα... :down:

chosen0ne
14-11-08, 15:25
την πάτησες... ΒΛΑΒΗ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ 99% των περιπτώσεων .. η εύκολη λύση :)

Όχι απαραίτητα... Εγώ είχα αποσυνδέσεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ, το δήλωσα μετά απο 4 μέρες και την 6η λύθηκε παραμένωντας στα 20mbps.... Το μόνο που άλλαξε είναι ότι δεν συγχρόνιζε το modem (δεν είχα καθόλου adsl σήμα) για περίπου 5 λεπτά εκείνο το πρωί. ;)
Ίσως απλά υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή του (απτο καφάο ως το σπίτι) και η μόνη λύση για να μην αποσυνδέεται ήταν να τον ρίξουν......
Έχω άδικο? :oops:

Tiven
14-11-08, 15:31
Και εμένα στην αρχή του γολγοθά μου τα ίδια κάνανε...Φυσικά ούτε στα 8 ούτε στα 4 ούτε στα 2 δεν συγχρόνιζε και το τεμπελόσκυλο τεχνικός της περιοχής μου το μόνο που ήξερε να μου λέει ήταν "φίλε είσαι πολύ μακριά δεν πας παραπάνω"... Ενώ πριν την "βλάβη" συγχρόνιζα τουλάχιστον 9-10.

chosen0ne
14-11-08, 15:47
Ίσως παίζει ρόλο και με το πόσες αποσυνδέσεις έχεις...... :hmm: Αν είναι πολλές, αντί να κάτσουν να το ψάξουν, μάλλον θα κατεβάζουν ταχύτητα για να "ξεμπερδέψουν" πιο γρήγορα... :down:
Εγώ είχα μονοψήφιο αριθμό αποσυνδέσεων (δεν έφτασε ποτέ 10) την ημέρα κι ίσως απλά χρειαζόταν ένα reset στο dslam ή κάτι τέτοιο (δεν ξέρω τι άλλο κάνουν)..... ;)
Σημασία έχει ότι για μένα η γραμμή μου σταθεροποιήθηκε και η ταχύτητα δεν άλλαξε.
Όμως καταννοώ ότι εσείς ΟΝΤΩΣ αδικιθήκατε........... :down::down:
ΟΤΕ για πρόσεξε λίγο το "τεχνικό" σου κομμάτι......... είναι το 2ο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις μετά τα τιμολόγια σου για να είσαι (κυριολεκτικά) ανταγωνιστικός......... ;)

hel
14-11-08, 16:37
Το upload μου αυτή τη στιγμή ειναι 381 Kb... όμορφα πράγματα... :down:

Άρα μιλάμε για κανονική υποβάθμιση.
Και μετά λέμε για τεχνική υποστήριξη ΟΤΕ και διόρθωση βλαβών. Αυτό που ισχύει , αν διαβάσετε και τα παλαιότερα threads πάνω σε αυτό το θέμα, είναι ότι ο ΟΤΕ απλά δεν ασχολείται με τις σοβαρές βλάβες , αν δεν το κυνηγήσεις. Και πρέπει, όπως είπε πρώην υπάλληλός του, να "πάρεις τον τεχνικό από το χέρι".
Οπότε τους παίρνεις τηλέφωνο να έρθουν σπίτι να ελέγξουν κατανεμητή , αν δεν το κάνεις εσύ.

Ashdalande
14-11-08, 16:54
Χαχαχαχα φιλε μου...ο τιτλος του topic ταιριαζει απολυτα με αυτο που μου κανανε σημερα...

Κατα τις 8 το πρωι, χτυπησε το θυροτηλεφωνο, ηταν οι τεχνικοι του ΟΤΕ που ηρθανε να βαλουν γραμμη στον γειτονα μου (στην ιδια πολυκατοικια).Τους ανοιξα κ εφυγα για την δουλεια.

Τωρα που γυρισα σπιτι, βλεπω οτι το modem συγχρονιζει στα 1024kbps αντι στα 16000kbps που συχρονιζα μεχρι χτες βραδυ(ιδιοκτητο Forthnet).
Μετα απο τηλ σε Forthnet, ανακαλυπτω οτι δεν ειμαι συνδεδεμενος με Forthnet (με βλεπουν σαν "μη συνδεδεμενο") αλλα παρολα αυτα εχω συνδεση στα 1024kbps, (χωρις ομως να εχω τηλεφωνο) χωρις να ξερω απο ποιον παροχο!
Στο τεχνικο τμημα του ΟΤΕ δεν ξερουν τιποτα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα (λενε) μιας και δεν ειμαι συνδρομητης τους!
Ευτυχως απο Forthnet θα στειλουν αναγγελια βλαβης αυτοι στον ΟΤΕ, γιατι προφανως ο τεχνικος του σημερα το πρωι συνδεσε οτι εβρισκε, οπου εβρισκε...
Ενω και στο τοπικο τμημα τεχνικης υποστηριξης ΟΤΕ (Ηρακλειο Κρητης) δεν σηκωνουν τα τηλ, το χουν κλεισει το μαγαζακι απο νωρις...
Και εφυγα λεει απο τον ΟΤΕ για να αποφυγω αυτα τα χαλια, ακριβως αυτη την ανευθυνοτητα τους!

Οποτε για να τελειωσω εδω, ΝΑΙ, Η υποβάθμιση της γραμμής ADSL γίνεται αυθαίρετα απ τους τεχνικους του ΟΤΕ!!!:rofl:

vazelo
14-11-08, 20:10
Στην δικη σου περιπτωση δεν εγινε αυθαιρετα υποβαθμιση γραμμης, απλα ο τεχνικος του οτε μικτονομισε τη γραμμη σου με το οριο του νεου βροχου του γειτονα σου, καλα κρασα δλδ....

nnik
14-11-08, 20:16
Άρα μιλάμε για κανονική υποβάθμιση.
Και μετά λέμε για τεχνική υποστήριξη ΟΤΕ και διόρθωση βλαβών. Αυτό που ισχύει , αν διαβάσετε και τα παλαιότερα threads πάνω σε αυτό το θέμα, είναι ότι ο ΟΤΕ απλά δεν ασχολείται με τις σοβαρές βλάβες , αν δεν το κυνηγήσεις. Και πρέπει, όπως είπε πρώην υπάλληλός του, να "πάρεις τον τεχνικό από το χέρι".
Οπότε τους παίρνεις τηλέφωνο να έρθουν σπίτι να ελέγξουν κατανεμητή , αν δεν το κάνεις εσύ.

Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι άλλοι που εκθειάζουν μονίμως τον ΟΤΕ.

Vladimiros
14-11-08, 21:13
Μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίζει και το γεγονός πως οι ISP έχουν να κάνουν αναβάθμιση στο bandwidth με το εξωτερικό από το 2006 (αν δεν κάνω λάθος) , ενώ ταυτόχρονα οι χρήστες ευρυζωνικών συνδέσεων αυξήθηκαν κατά δεκάδες χιλιάδες ?

Αν ακούσει κάποιος αναβάθμιση του bandwidth με το εξωτερικό και για τα επόμενα 3 χρόνια από οποιονδήποτε provider, ας το γράψει .

Κάτι οι χρήστες που είναι πολλοί , κάτι το bandwidth που είναι λίγο ,κάτι τα dslam που "γέμισαν" , κάτι τα φράγκα που δεν λένε να ρίξουν για αναβαθμίσεις στις χωρητικότητες (δεν υπάρχει λόγος εξ άλλου, αφού εισπράτουν και έτσι και δείχνουν στην Ε.Ε. ότι πάμε "μπροστά") γιατί να μην ψάχνονται και να ρίξουν και τις ονομαστικές ταχύτητες σε όσο το δυνατό περισσότερους.:whistle:
Εξ άλλου η φύση της υπηρεσίας το επιτρέπει για άπειρες δικαιολογίες και κοροιδιλίκι .

ariadgr
14-11-08, 22:17
Μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίζει και το γεγονός πως οι ISP έχουν να κάνουν αναβάθμιση στο bandwidth με το εξωτερικό από το 2006 (αν δεν κάνω λάθος) , ενώ ταυτόχρονα οι χρήστες ευρυζωνικών συνδέσεων αυξήθηκαν κατά δεκάδες χιλιάδες ?

Κάνεις λάθος
(επίσης είναι εκτός θέματος)

A_gamer
14-11-08, 23:11
Μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίζει και το γεγονός πως οι ISP έχουν να κάνουν αναβάθμιση στο bandwidth με το εξωτερικό από το 2006

Πώς σου ήρθε αυτό τώρα;

Georgevtr
15-11-08, 00:19
καλησπερα...
Όπως "μονολογουσα" και σε ένα άλλο thread, απο την Δευτέρα είχα πολλές αποσυνδέσεις, κάθε λίγα λεπτά, πέρναγε η ώρα και το προβλημα συνεχιζόταν. Παίρνω το 121 και λέω τα συμπτώματα. "Οκ θα το κοιτάξουμε" μου λένε.
Την άλλη μέρα , Τρίτη, κάπως καλύτερα τα πράγματα, μονο προς το βράδυ μου έκανε κόλπα το router, σκέφτηκα ότι κάτι θα έκαναν.
Χτες όμως, πάλι απ την αρχή... αποσυνδέσεις, να μοιράσω σε όλη τη γειτονιά...
Ξανα τηλέφωνα κλπ κλπ...
Σημερα ολα πήγαιναν καλα και ρίχνω μια ματια στο router και τι βλέπω;; απο τα 16 και κάτι που συγχρόνιζε, έπεσε στα 8... παίρνω το 121 και μου λένε "ενταξει η βλάβη... διορθώθηκε" :whistle:
Η γραμμή μου ειναι 24άρα απ τις πρώτες μέρες που την έφερε ο ΟΤΕ(εχει κλείσει χρόνο). Πάντα συγχρόνιζε στα 16Mbps και κάτι και από upload ολα τέλεια.
Η απορία μου είναι : Η λύση στο πρόβλημα μου ήταν η υποβάθμιση της γραμμής και μάλιστα χωρίς να με ενημερώσει κανένας;;
Πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι;

Τον είπα τον πόνο μου...
Α! και κάτι ακόμα...
την περασμένη βδομάδα 2 φορες με πήραν απο ΟΤΕ για να γραφτώ στη νέα υπηρεσία connx TV αφου είχα καλή γραμμη... Απάντησα : "θα το σκεφτώ".
Μήπως έδωσα... λάθος απάντηση; λέω... μήπως :hmm:

Αυθαιρετα?:vava: Εαν ισχυει αυτο ελπιζω να μην το αφησεις να περασει ετσι...

jazz
15-11-08, 00:39
Καλησπέρα και πάλι!
Λοιπόν, έχω νέα!

Το μεσημέρι με κάλεσε τεχνικός του ΟΤΕ (της περιοχής μου) στο κινητό μου και με πολύ ευγενικό τρόπο μου είπε περιληπτικά τα εξής:
" Όντως τη ρίξαμε τη γραμμή σας για να μη μείνετε χωρίς ιντερνετ αφου είχατε τόσες αποσυνδέσεις"...
Ρώτησα τότε, "τι συνέβη ξεφνικά και ενα χρονο μετά η γραμμή μου... χάλασε";
- Απάντηση : "κοιτάξτε, έχει αρχίσει να μπαίνει αρκετός κόσμος στο dslam σας και μάλλον δημιουργουνται κάποια πεδία ( ; ), μου είπε, "που επηρεάζουν τα χαρακτηριστικά της γραμμής γι αυτο εχετε τις αποσυνδέσεις"
Είπαμε κάτι λίγα ακόμα και καταλήξαμε οτι σε ...
"σε 10 λεπτά θα σας ανεβάσω πάλι στα 24 αλλά να παρακολουθήσετε καμμια βδομάδα τη σύνδεση και αν έχετε πάλι πρόβλημα, να μας ξανακαλέσετε να δουμε τι θα γίνει"

Είμαι περίπου 2 ώρες σπίτι και όντως... αναβαθμιστηκα ξανα!!:oneup:
Συγχρονίζω στα 14500 down (απο τα 16000) και 948 up. Καμμιά αποσύνδεση μέχρι στιγμής!!

Να αναφωνήσω... Θαύμα!... Θαύμα! ή να περιμένω ακόμα λίγο; ;)

Georgevtr
15-11-08, 00:57
Καλησπέρα και πάλι!
Λοιπόν, έχω νέα!

Το μεσημέρι με κάλεσε τεχνικός του ΟΤΕ (της περιοχής μου) στο κινητό μου και με πολύ ευγενικό τρόπο μου είπε περιληπτικά τα εξής:
" Όντως τη ρίξαμε τη γραμμή σας για να μη μείνετε χωρίς ιντερνετ αφου είχατε τόσες αποσυνδέσεις"...
Ρώτησα τότε, "τι συνέβη ξεφνικά και ενα χρονο μετά η γραμμή μου... χάλασε";
- Απάντηση : "κοιτάξτε, έχει αρχίσει να μπαίνει αρκετός κόσμος στο dslam σας και μάλλον δημιουργουνται κάποια πεδία ( ; ), μου είπε, "που επηρεάζουν τα χαρακτηριστικά της γραμμής γι αυτο εχετε τις αποσυνδέσεις"
Είπαμε κάτι λίγα ακόμα και καταλήξαμε οτι σε ...
"σε 10 λεπτά θα σας ανεβάσω πάλι στα 24 αλλά να παρακολουθήσετε καμμια βδομάδα τη σύνδεση και αν έχετε πάλι πρόβλημα, να μας ξανακαλέσετε να δουμε τι θα γίνει"

Είμαι περίπου 2 ώρες σπίτι και όντως... αναβαθμιστηκα ξανα!!:oneup:
Συγχρονίζω στα 14500 down (απο τα 16000) και 948 up. Καμμιά αποσύνδεση μέχρι στιγμής!!

Να αναφωνήσω... Θαύμα!... Θαύμα! ή να περιμένω ακόμα λίγο; ;)

Δεν υπαρχουν θαυματα,ευτυχως Η δυστυχως.Πιστευω οτι το παραδειγμα σου ειναι ενα ακομη συμβαν,οτι οι τεχνικοι του Οτε και ο οργανισμος δουλευει πολυ καλα στο τεχνικο κομματι.

Υ.Γ.Ησουν πολυ ευγενικος που δεν τον εβρισες οταν σου ανεφερε οτι μπουκωσε το dslam της περιοχης σου,λες και εισαι εσυ υπευθυνος....:gun:
Αρε ελλαδαραααααααα

hel
15-11-08, 11:11
Καλησπέρα και πάλι!
Λοιπόν, έχω νέα!

Το μεσημέρι με κάλεσε τεχνικός του ΟΤΕ (της περιοχής μου) στο κινητό μου και με πολύ ευγενικό τρόπο μου είπε περιληπτικά τα εξής:
" Όντως τη ρίξαμε τη γραμμή σας για να μη μείνετε χωρίς ιντερνετ αφου είχατε τόσες αποσυνδέσεις"...
Ρώτησα τότε, "τι συνέβη ξεφνικά και ενα χρονο μετά η γραμμή μου... χάλασε";
- Απάντηση : "κοιτάξτε, έχει αρχίσει να μπαίνει αρκετός κόσμος στο dslam σας και μάλλον δημιουργουνται κάποια πεδία ( ; ), μου είπε, "που επηρεάζουν τα χαρακτηριστικά της γραμμής γι αυτο εχετε τις αποσυνδέσεις"
Είπαμε κάτι λίγα ακόμα και καταλήξαμε οτι σε ...
"σε 10 λεπτά θα σας ανεβάσω πάλι στα 24 αλλά να παρακολουθήσετε καμμια βδομάδα τη σύνδεση και αν έχετε πάλι πρόβλημα, να μας ξανακαλέσετε να δουμε τι θα γίνει"

Είμαι περίπου 2 ώρες σπίτι και όντως... αναβαθμιστηκα ξανα!!:oneup:
Συγχρονίζω στα 14500 down (απο τα 16000) και 948 up. Καμμιά αποσύνδεση μέχρι στιγμής!!

Να αναφωνήσω... Θαύμα!... Θαύμα! ή να περιμένω ακόμα λίγο; ;)

Μπα δεν είναι θαύμα. Απλά σου ανέβασαν προφανώς το snr margin και έριξαν την ταχύτητα.
Δίνεις τα υπόλοιπα στοιχεία γραμμής;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν υπαρχουν θαυματα,ευτυχως Η δυστυχως.Πιστευω οτι το παραδειγμα σου ειναι ενα ακομη συμβαν,οτι οι τεχνικοι του Οτε και ο οργανισμος δουλευει πολυ καλα στο τεχνικο κομματι.

Υ.Γ.Ησουν πολυ ευγενικος που δεν τον εβρισες οταν σου ανεφερε οτι μπουκωσε το dslam της περιοχης σου,λες και εισαι εσυ υπευθυνος....:gun:
Αρε ελλαδαραααααααα

:nono:
Το πιο εύκολο πράγμα και το πιο σύνηθες είναι να ανεβάζουν το snr margin μετά από τηλεφωνική επικοινωνία. Και σε όλους τους παρόχους γίνεται άμεσα, όχι μερικές ημέρες μετά...

Lancelotnt
15-11-08, 12:03
Επιδει κάτι ανάλογο μου έχει συμβεί πρέπει ο χρήστης να πει το οκ για να γινη υποβάθμιση τις γραμμής δεν γίνετε αυθαίρετα.

Tiven
15-11-08, 16:57
Επιδει κάτι ανάλογο μου έχει συμβεί πρέπει ο χρήστης να πει το οκ για να γινη υποβάθμιση τις γραμμής δεν γίνετε αυθαίρετα.

Όχι πάντα προφανώς...

Εμένα προσωπικά μου έχει συμβεί 2 φορές. Αυθαίρετα πάντα. Την μία με ρώτησαν και τους είπα κατηγορηματικά ΟΧΙ και τους εξήγησα τους λόγους και συμφωνήσαν και την επόμενη με ρίξανε, και την δεύτερη φορά δεν με ρώτησαν καν.

hel
15-11-08, 17:21
Υπάρχουν πολλά posts που λένε ότι δεν σε ρωτάνε για να κάνουν την υποβάθμιση.

adolf
15-11-08, 17:31
Κάπως έτσι ειναι και η δικιά μου ιστορία.Απέκτησα την 24άρα Οτενετ την 1η βδομάδα που κυκλοφόρησε.Στις αρχές ημουνα στα 20.500kbps.Αργότερα μετά κανα 3μηνο επεσα στα 18.800-19.200kbps.
Εδώ και καναμήνα ειμαι στα 16.600 & κάποιες φορές ανεβαίνει στα 17.700 περίπου.Tα SNR & Attenuation παραμένουν στις αρχικές τους τιμές.
Εχω μιλήσει με τις βλάβες αλλά ακρη ΔΕΝ εβγαλα.

Georgevtr
15-11-08, 17:44
Υπάρχουν πολλά posts που λένε ότι δεν σε ρωτάνε για να κάνουν την υποβάθμιση.


Τραγικο!!!!!!!!Αλλα για να το λες,κατι θα ξερεις.
Μα ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα στις μερες μας?
#%^#%$#%@$$ τα δικτυα μου μεσα

hel
17-11-08, 10:28
Τον πρώτο καιρό που ενεργοποιήθηκαν οι 24άρες του ΟΤΕ πέρυσι τον Ιανουάριο, γινόντουσαν συνέχεια υποβαθμίσεις. Search...

A_gamer
17-11-08, 17:49
- Απάντηση : "κοιτάξτε, έχει αρχίσει να μπαίνει αρκετός κόσμος στο dslam σας και μάλλον δημιουργουνται κάποια πεδία ( ; ), μου είπε, "που επηρεάζουν τα χαρακτηριστικά της γραμμής γι αυτο εχετε τις αποσυνδέσεις"

Crosstalk δηλαδή; Λογικό μου ακούγεται. :hmm:

emeliss
17-11-08, 17:57
Δεν θα έπρεπε. Οι μηχανικοί που τα έχουν σχεδιάσει δεν πρέπει να πήραν νύχτα τα πτυχία τους.

A_gamer
17-11-08, 19:04
Δεν θα έπρεπε. Οι μηχανικοί που τα έχουν σχεδιάσει δεν πρέπει να πήραν νύχτα τα πτυχία τους.

Μα δε φταίει το DSLAM, αλλά μάλλον το crosstalk μεταξύ των γραμμών σε άλλα σημεία (π.χ. last mile).

emeliss
17-11-08, 19:22
μπααα...........είναι πολύ μικρό.

karavagos
18-11-08, 00:00
Το crosstalk συνήθως είναι πολύ μεγαλύτερο στην πλευρά του dslam.

emeliss
18-11-08, 18:29
Εξαρτάται από τον τύπο της κατασκευής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.