PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια - Χαμένο partition



paul77gr
14-11-08, 09:18
Καλημέρα σας, στον λάπτοπ μου έβαλα ubuntu χθες αλλά μετά δεν ξεκίναγαν τα windows. Ξεκίνησα από το CD των Windows και με διάφορες εντολές επανήλθε.

Οι εντολές που χρησιμοποίησα ήταν Bootcfg /rebuild, fixboot, fixmbr, del c:\boot.ini

Τα windows ναι μεν ξεκίνησαν κανονικά αλλά ένα partition που είχε πράγματα που χρειαζόμουν χάθηκε, υπάρχει κάποιος τρόπος επαναφοράς ορισμένων αρχείων π.χ. 2 GB από τα 70 που ήταν γεμάτα ? Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά το χαμένο partition ενώθηκε και με τον ελεύθερο χώρο και δεν ξέρω ακριβός πόσο ήταν.



Σαν πρώτη σκέψη σκέφτηκα Quick Format στον ελεύθερο χώρο και μετά επαναφορά σε ότι βρεί με κάποιο προγραμμα για αυτή τη δουλειά. Επίσης πρίν μέρες είχα χρησιμοποιείσει το Acronis Disk Director Suite μήπως αυτό κρατάει ιστορικό να δώ το μέγεθος του δίσκου ?

Να και μία εικόνα του δίσκου μου
http://img266.imageshack.us/img266/7039/hddlaptopyl8.jpg

Dr-PsychoGR
15-11-08, 21:56
Χωρίς να κάνεις κάτι άλλο δοκίμασε να κάνεις recovery τα χαμένα δεδομένα σου με το GET DATA BACK (NTFS) ;)

paul77gr
16-11-08, 00:11
Τελικά μετά απο ψάξιμο στο ίντερνετ βρήκα οτι σε περίπτωση χαλασμένου/σβησμένου MBR το καλύτερο πρόγραμμα είναι το Active Partition Recovery και όντως μου έκανε scan βρήκε κάποια partitions μεταξύ αυτόν και αυτό που με ενδιέφερε και στο τέλος το έκανα και mount και το είδε κανονικά όπως παλιά και χωρίς να χάσω τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.