PDA

Επιστροφή στο Forum : απο 1.3Mbytes/sec σε 700Mbytes/sec χωρις λογο!



bletsonius
15-11-08, 03:18
2 απλες ερωτησεις, αν το ερωτημα εχει ξανατεθει, απλα reply με το αναλογο ποστ, ψαχνω εδω και μια ωρα και δεν βρισκω τπτ..

εχω:
linksys wag200g

Downstream Rate: 7247 kbps
Upstream Rate: 684 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 9 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 18 dbConn-x 24Mbps over ISDN
DUmeter - IDM (internet Download manager)
κατεβαζω απο rapidshare, και γενικοτερα downloads που ξερω οτι δινουν bandwidth

1. ο τιτλος του θεματος: πριν 5 μερες επιανα 1.3mb/sec και μαλιστα φαινοταν σαν να ηταν capped, δηλαδη δεν πηγαινε ουτε πανω ουτε κατω.. πως οταν εχουμε την 2Mbps συνδεση το DUmeter ειναι κολημενο στα 220kbytes/sec, ετσι και εμενα ηταν στα 1.3mb/sec.. σημερα διαπιστωνω οτι ειναι κολημενο στα 684kbytes/sec και παλι σαν να ειναι capped! τι μπορει να εγινε? :S

2. Το encapsulation, τι στο καλο ειναι? και γιατι το router δουλευει και με RFC 2516 PPoE αλλα και με RFC 2364 PPoA? Αναλογα, τι ειναι το multiplexing και γιατι μπορει να τρεχει και στο LLC και στο VC?? Παιζουν ρολο στην ταχυτητα?


ευχαριστω εκ των πρωτερων..

hel
15-11-08, 11:01
Το encapsulation είναι μια μορφή κωδικοποίησης . Για το τι γίνεται όταν μπαίνεις στο ίντερνετ από τον browser σου μπορείς να δεις εδώ : http://www.pcguide.com/vb/showthread.php?t=46265 .
Το pppoE και pppoA είναι πρωτόκολλα επικοινωνίας. Eδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Point-to-Point_Protocol_over_ATM βλέπεις τι διαφορά έχουν.
Στο adsl2+ βάζουμε pppoE και llc.

Αυτό που προφανώς έγινε είναι ότι έπεσε ο συγχρονισμός σου. Κάπου υπάρχει πηγή θορύβου που σου μείωσε την ταχύτητα. Το upstream σου είναι χάλια.
Δοκίμασε να αφήσεις μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή και να παρακάμψεις το netmod.

bletsonius
15-11-08, 13:24
για καποιο λογο η ταχυτητα επανηλθε, επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις, *τις ξαναγυρισα σε αυτες που ειχα* και τσουπ! να σου τα τα 1.3mbytes/sec..

οποτε:
1. Ευχαριστω για τα links, τωρα τα διαβαζω

2. Γιατι η ταχυτητα συμπεριφερεται ετσι? Δηλαδη, εχω 24Mbps = 3Mbytes/sec, μου δινει κατω απο τα μισα, ΑΛΛΑ *αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η σταθεροτητα στην ταχυτητα που δινει* (πφφ.. δυσκολευομαι να το πω..)
ρε παιδι μου, σκεφτομουν, εχει ο ΠΟΤΕς εναν σερβερ με 200Mbps bandwidth, εχει βαλει πανω του 15 συνδρομητες.. οταν ολοι ειναι επανω πιανουν τα 13Mbps, οταν ειναι μονο 5, τοτε και οι 5 πιανουν το max των 24Mbps.. αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν ειναι εστι, γιατι αν ηταν δεν θα ειχα σταθερα 1.3Μbytes/sec!!

λιγο ρητορικη ειναι η ερωτηση, δεν εχει καμια αμεση σχεση με το αν θα κανω/αν μπορω να κανω κατι για να βελτιωθει η κατασταση, απλα μου κανει εντυπωση.. αν εχετε χρονο απαντηστε! :)

........Auto merged post: bletsonius πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δοκίμασε να αφήσεις μόνο του το ρούτερ πάνω στη γραμμή και να παρακάμψεις το netmod.

μονο με το ρουτερ ειμαι..

nikgr
15-11-08, 13:39
Γιατί τώρα συγχρονίζεις δηλαδή απ' τα 7Mbps που είχες πέσει στα 24mbps ?
Έχεις δει πολλούς να πιάνουν 3mbytes/sec?

Kαι να έπιανες τί θα τα κανες δηλαδή με τους περιορισμούς της βρωμο rapidshare?
Θα κατέβαζες όλο το 24ωρο με 3mbytes/sec?

Αν πιάνεις 1,3Mbytes/sec σημαίνει ότι συγχρονίζεις γύρω στα 15-16mbps (οι περισσότεροι μέχρι εκεί συγχρονίζουν) και με τα overheads τα καθαρά είναι περίπου 1,3mbytes/sec.
Έχεις ένα πολύ κακό attenuation στο 31 και να είσαι ευχαριστημένος που συγχρονίζεις όσο συγχρονίζεις τώρα.

Θέμα κακής γραμμής/απόστασης είναι. Δε σου βαλε κανένας cap.

bletsonius
15-11-08, 16:29
και γιατι ορε παλικαρια δεν τα πιανουμε ολοι τα 24Mbps? δηλαδη στην σουηδια (να, ενα πολυ κοντινο παραδειγμα στην ελληνικη πραγματικοτιτα :rofl::rofl::rofl: ) τα πιανουν?

αυτο που θελω να πω, τι εχουμε διαφορετικο εμεις? το οτι ειναι asynchronisedDSL? Αυτο δεν ειναι μονο οτι το dl speed =/= upload ??

........Auto merged post: bletsonius πρόσθεσε 14 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ok.. μετα απο λιγο surfing αντιληφθηκα πανω-κατω τι παιζει..
ο λογος που ολοι εχουμε παραπονα ειναι διπλος:
1. Οτι εχουν οι παροχοι, λιγα "dsl κεντρα" (δεν ξερω αν το λεω καλα..) και
2. οτι τα καλωδιακια μας, ειναι μαπα το καρπουζι και χανουν data..

καλα τα λεω η οτι ναναι?? :hmm:

hel
15-11-08, 17:27
To upload έφτιαξε;
Τα κέντρα των παρόχων είναι συνεγκατεστημένα με αυτά του ΟΤΕ. Επειδή συνοικισμοί προφανώς δεν επεκτάθηκαν γύρω από τα κέντρα του ΟΤΕ, κάποιοι είναι αδικημένοι ως προς το adsl.
Τα καλώδιά μας είναι πράγματι σε κακή κατάσταση, μέσα στην υγρασία σε πολλές περιοχές.

nikgr
15-11-08, 17:45
Στη Σουηδία η οπτική ίνα φτάνει μέχρι το σπίτι του καταναλωτή γι' αυτό και δεν υπάρχουν απώλειες στο σήμα.
Ο χαλκός με τον οποίο συνδεόμαστε εμείς δε στρώθηκε πριν κάμποσες δεκαετίες με το σκεπτικό να πιάνουμε 24mbps όσο μακριά απ' το κέντρο κι αν βρισκόμαστε.

Εκτός κι αν είσαι μεσοτοιχία με τον ΟΤΕ της περιοχής σου, τα 24mbps είναι μάλλον μακρινό όνειρο.

bletsonius
15-11-08, 17:52
πςςς.. το βλεπω μπροστα μου..
"ενοικιαζεται σπιτι, 30 τετραγωνικα, χωρις μπανιο, χωρις κουζινα, χωρις παραθυρα αλλα μεσοτοιχια με κεντο ΟΤΕ, 500euro"

Mighty Mouse
15-11-08, 18:01
Σε μας με το χαλκό ...

Τρέμε ΟΤΕ ...

:whistle:

sdikr
15-11-08, 18:11
πςςς.. το βλεπω μπροστα μου..
"ενοικιαζεται σπιτι, 30 τετραγωνικα, χωρις μπανιο, χωρις κουζινα, χωρις παραθυρα αλλα μεσοτοιχια με κεντο ΟΤΕ, 500euro"


http://www.howstuffworks.com/dsl.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.