PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσυγχρονισμοι



fafis
15-11-08, 03:22
γεια σας παιδια,
θα προσπαθησω να γινω οσο πιο λεπτομερης και σαφης γινεται.
εδω και μια εβδομαδα εχω σοβαρο προβλημα με αποσυγχρονισμους. Ειχα 1 χρονο altec χωρις κανένα προβλημα και 2 μήνες τώρα οτε επίσης χωρις κανένα προβλημα. εχω ενα usr9108 και 2 μηνες τώρα με τον οτε ειχα σταθερα snr d/u 9/10,5 και attenuation 25.συγχρονιζα στα 17000. την περασμενη παρασκευη το βραδι αποσυγχρονιστα για πρωτη φορα και επειτα για 3 μερες δεν μπορουσα να κρατησω συνδεση για πανω απο 5 λεπτα. εβλεπα οτι το snr δεν ηταν ποτε σταθερο. επαιζε απο 3.2 μεχρι 15 στο download και απο 0.3!! μεχρι 100 στο upload. επαιζε μεχρι και attenuation απο 25-36 κατι που πιστευα οτι μένει σταθερο λογω της αποστασης απο το dslam.συγχρονιζα δε απο 5000 εως 15000. καταφερα καποια στιγμη ν αλλαξω firmware sto router, μηπως και φταει αυτο αλλα παλι τα ιδια. ξαφνικα τριτη πρωι εφτιαξε. με πηραν και απο τον οτε που ειχα δηλωσει βλαβη του εξηγησα αλλα δεν ηξερε τι να μου πει. αυτος εβλεπε την γραμμη οκ. λεω ενταξει αφου εφτιαξε αστο. το μεσημερι ξαναχαλασε και εφτιαξε το βραδι.ξαναπηρα εν τω μεταξυ και ξαναδηλωσα βλαβη. αντεξε για 3 μερες και σημερα παρασκευη βραδι ξαναχαλασε.επισης σημερα με ξαναπηρε ο τεχνικος και εννοειται εβλεπε την γραμμη οκ.(θα με περασουν και για τρελο). τωρα εχει ηδη 3 ωρες με snr να αλλαζει συνεχεια και αποσυγχρονισμους καθε 5 λεπτα. δεν μπορω να καταλαβω τι φταει. και συνεργειο να ζητησω να μου στειλουν ειναι βεβαιο, με τη γκαντεμια που με δερνει, οτι θα ερθουν οταν η γραμμη θα ειναι οκ και δεν θα βρισκουν τπτ. ξεχασα να πω οτι εχω δοκιμασει και το router tou ote αλλα παλι τα ιδια, και εχω δει και τα φιλτρα.επισης εχω δοκιμασει τα router και στις 2 μπριζες του σπιτιου. ο τοιχος που ειναι οι μπριζες δεν επικοινωνει με αλλο διαμερισμα. λεω μηπως ειναι θεμα παρεμβολων. επισης εχω δοκιμασει να κλεισω ολες τις ηλεκτρικες συσκευες , φωτα και εχω απομακρυνει το router απ' οτιδηποτε μπορει να δημιουργει παρεμβολες αλλα παλι τα ιδια. Γενικα προσπαθω να θυμηθω αλλα δεν εχω πειραξει τπτ που να δικαιολογει τετοιες αλλαγες. καμμια ιδεα ή μηπως εχεις κανείς ή είχε κατι παρόμοιο?

tugito
15-11-08, 03:56
Κλασική περίπτωση αστάθειας βρόγχου. Μπορει να οφείλεται σε βραχυκύκλωμα, εσύ απλά θα μιλήσεις με 121, θα εξηγήσεις ότι συγχρονίζει καθε λίγο και λιγάκι η γραμμή σε άλλη ταχύτητα (απο 5 ως 15) και ότι αλλάζει και το attenuation απο 25-35. Θα εξηγήσεις ότι εχεις τσεκάρει τα πάντα εσωτερικά και θα δηλώσεις βλάβη βρόγχου, ασταθής βρόγχος, εξυγίανση βρόγχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.