PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με γραμη adsl



nkvorn
15-11-08, 13:07
καλημέρα παιδιά,

έχω μια adsl 1 Mbps απο οτε και ενώ εδώ και πάνω από 1 χρόνο δουλεύει μια χαρά, τωρα τελευταία αποσυνδέεται συχνά και δεν ξαναγίνεται σύνδεση αν δεν κανω reset το router. Απο το diagnostics βλεπω τα εξης συνήθως

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Test your Ethernet Connection: PASS Help
Test your Wireless Connection: PASS Help


Test the connection to your DSL service providerTest ADSL synchronization: PASS Help
Test ATM OAM F5 segment ping: PASS Help
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: PASS Help


Test the connection to your Internet service providerTest PPP server connection: PASS Help
Test authentication with ISP: FAIL Help
Test the assigned IP address: FAIL Help
Ping default gateway: FAIL Help
Ping primary Domain Name System Server: FAIL Help
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


το router είναι το usr9108 και στο lan δεν υπαρχει τιποτα εκτος από ενα server.


απο το adsl statistics περνω (οχι κατα την διαρκεια του προβληματος, δεν εχω κοιταξει αν αλλαζει)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.3 31.0
Attenuation (dB): 10.0 2.5
Output power (dBm): 10.4 7.6
Attainable rate (Kbps): 11296 1196
Rate (Kbps): 1024 256
---------------------------------------------------------------------------------------------------------



ποιο θα μπορουσε να ειναι το προβλημα?

hel
15-11-08, 17:37
Δοκίμασες να βάλεις τελευταίο firmware?

Georgevtr
15-11-08, 17:46
Σε ποια περιοχη?Κανουν τιποτα αναβαθμισεις στο δικτυο?

kyriakos7
15-11-08, 18:31
αναβαθμισε firmware, αλλιως αμα μπορεις δοκιμασε και κανενα αλλο router μηπως φταιει αυτο.

nkvorn
17-11-08, 13:40
ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια.

το router εχει το τελευταιο firmware.

> Σε ποια περιοχη?Κανουν τιποτα αναβαθμισεις στο δικτυο?

εννοεις να σκαβουν για καλωδια πχ ή στο hardware του κεντρου?

TheAbsolute
18-11-08, 09:58
>> Test authentication with ISP: FAIL Help

Κι εγώ τις τελευταίες βδομάδες έχω παρόμοιο πρόβλημα, με κορύφωση της τελευταίες μέρες.

Κάθε τόσο αποσυνδέεται και κοπανάει λάθος login username/password με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω reboot το router. - Καμιά φορά επανέρχεται και μόνο του κανονικά.

Έτσι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω και ένα δεύτερο και στην τελική να αγοράσω ένα καινούριο router. Αλλά τίποτα!.. Φαίνεται την μ.... την κάνει ο OTE.

Πάντως παρατηρώ ότι κατα περίεργο τρόπο το SNR Margin παίζει από 6-15DB, κι απ' όσο ξέρω κάτω από 9 είναι πρόβλημα.

(Λέτε να φταίει η αλλαγή του καιρού; :Ρ....)

SAPACO
18-11-08, 10:44
Ρε παιδιά και εγώ τα ίδια. Μένω Ιλιον και ξάφνικά τις τελευταίες μέρες τα έχει παίξει. Θεώρησα οτι το USR τα επαιξε και πήρα ενα LINKSYS αλλα και με αυτό τα ίδια. Ημαρτον ρε ΟΤΕ. Πήρα το 1242 με έστειλαν στο 121 και μου είπαν οτι αν σε 2 ημέρες δεν επισκευαστεί ψηφιακά τρομάρα τους θα έρθει τεχνικός.

SAPACO
19-11-08, 10:37
Ρε παιδιά και εγώ τα ίδια. Μένω Ιλιον και ξάφνικά τις τελευταίες μέρες τα έχει παίξει. Θεώρησα οτι το USR τα επαιξε και πήρα ενα LINKSYS αλλα και με αυτό τα ίδια. Ημαρτον ρε ΟΤΕ. Πήρα το 1242 με έστειλαν στο 121 και μου είπαν οτι αν σε 2 ημέρες δεν επισκευαστεί ψηφιακά τρομάρα τους θα έρθει τεχνικός.

Για άλλη μια μέρα τα ίδια. Χθές ξαφνικά και ένω ήμουν αποσυνδεδεμένος είδα το λαμπάκι του Linksys να ανάβει. Λέω μπάς? Ανοίγω mozilla και είμαι συνδεδεμένος. Μετά απο καμιά ώρα που παίζω και το αφήνω κοιτάω και το λαμπάκι σβηστό. Μπαίνω στο inet και τίποτα. Μπαίνω στο router και βλέπω στο lof username και password fail. Τι γίνεται ρε παιδιά???

@ ADSLgr.com All rights reserved.