PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσυνδέσεις



user4256
15-11-08, 16:39
Αυτό γίνετε κάθε φορά πριν την αποσύνδεση
http://www.imageshack.gr/files/ypobyvxdrt84oivxzg08.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ypobyvxdrt84oivxzg08.jpg)

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

hel
15-11-08, 17:23
Σε τι ταχύτητα κλειδώνεις;
Ποιο ρούτερ έχεις; Έχεις τελευταίο firmware?

Georgevtr
15-11-08, 17:47
Περιοχη?
Ποσο καιρο συμβαινει αυτο?

user4256
15-11-08, 18:18
Περιοχή ηλιούπολη αλλά είμαι συνδεμένος με τον οτε του Αγίου δημητριου απόσο γνωρίζω. Έχω το philips wireless cga5722n/te που δίνει ο οτε με το connex και είμαι συνδεμένος στα 2. Έχω συχνές αποσυνδέσεις εδώ και τρείς μήνες που έχω το connex (από 3 τη μέρα μέχρι και 20 τη μέρα περίπου). Το noise margin που φένετε στην εικόνα είναι λίγο πριν την αποσύνδεση και ταυτόχρονα παρατηρώ θόρηβο στο τηλέφωνο σηκώνοντας το εκείνη τη χρονική στιγμή.

tugito
15-11-08, 21:09
Βάλε φίλτρα σε όποια τηλεφωνική συσκευή έχεις στο σπίτι, μάλλον κάτι έχεις προσθέσει/αλλάξει και έχει δημιουργηθεί παράσιτο.

pelopas1
15-11-08, 21:22
10-12 αποσυνδεσεις απο το πρωι μεχρι τωρα :down::down::down::down:

Darth Revan
16-11-08, 18:19
Φιλε μου εχω παρατηρησει κ εγω εδω κ μια εβδομαδα περιπου συχνες αποσυνδεσεις!στιγμιαια κ μετα συνδεεται αμεσως!Δεν εχω πειραξει τιποτα απολυτως κ η συβδεση μου ηταν απολυτα σταθερη μεχι τωρα!Πιθανοτατα καποια μα..κια του οτε θα ειναι!:evil:

psyxakias
16-11-08, 18:25
Όσον αφορά το περίεργο νουμεράκι στο SNR, υπάρχει εξήγηση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2457335&postcount=17).. αλλά δεν βοηθάει κάτι όσον αφορά την λύση του προβλήματός σου.

Για τις αποσυνδέσεις, θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο μέχρι τον κατανεμητή σου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819). Ακόμα και μια απλή ένωση να μην είναι καλή, είναι ικανός λόγος για αποσυνδέσεις.

tsimpoyr
16-11-08, 19:35
10-12 αποσυνδεσεις απο το πρωι μεχρι τωρα :down::down::down::down:

Μια χαρα εισαι εγω στην κερκυρα εφτασα σε μια μερα 42 αποσυνδεσεις (επισημα απο το κεντρο της Πατρας οπου υπαγετε η Κερκυρα)
:rofl:

pelopas1
17-11-08, 14:48
Μια χαρα εισαι εγω στην κερκυρα εφτασα σε μια μερα 42 αποσυνδεσεις (επισημα απο το κεντρο της Πατρας οπου υπαγετε η Κερκυρα)
:rofl:
μαλλον παμε για στοιχηματα αποσυνδεσεων :rofl::rofl:

παντως το σ/κ ειχα τις περισσοτερες αποσυνδεσεις, απο την στιγμη που μπηκα στα 8 mbps:down::down::down:

bestoftherest7
21-11-08, 00:14
ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω.εχω συνεχεια αποσυνδεσεις.εχω δοκιμασει τα παντα.ηρθε τεχνικος του οτε μου αλλαξε το ρουτερ.η γραμμη μου ειναι τελεια.μου αλλαξαν πορτα απο τον οτε.εκανα φορματ τον υπολογιστη.δοκιμασα το ρουτερ και με εθερνετ και με usb.εχετε καμια ιδεα;
φταιει το baudtec η φταιει ο οτε για τις αποσυνδεσεις;

G.F.D
23-11-08, 02:16
user4256 το ίδιο routeraki έχω και εμένα είχε λάθος ρυθμίσεις.Tσέκαρε αν το protocol είναι PPPoE και το encapsulation LLC

aa144
23-11-08, 11:31
Δεν φταίνε οι ρυθμίσεις για τις αποσυνδέσεις, αν οι ρυθμίσεις ήταν λάθος δεν θα έμπαινε καθόλου, δεν θα λειτουργούσε.

Μπορεί να έχεις κάποια πηγή (ηλεκτρικού / ηλεκτρομαγνητικού) θυρύβου στο σπίτι σου ή εκεί γύρω, που προκαλεί εκρηκτικό θόρυβο (όχι συνεχή θόρυβο) και όταν συμβαίνει αυτό τότε κόβεται η σύνδεση.

psyxakias
23-11-08, 15:46
Έλεγχο μέχρι τον κατανεμητή σου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) έκανες; :hmm:

Madvil
23-11-08, 16:22
μαλλον παμε για στοιχηματα αποσυνδεσεων :rofl::rofl:


LOL.

Δεν αποκλείεται και παρουσίαση προβλήματος σε συγκεκριμένα αστικά κέντρα ( βλέπε Ηλιούπολη ). Μέσα στο αστείο του pelopas κρύβεται και μια αλήθεια : Γιατί δεν προσπαθείται να βρείτε αν είναι σε μεμονωμένα Α/Κ το πρόβλημα και να κάνετε μαζική αναφορά; Μέσα σε 10 λεπτά browsing διάβασα 4 άτομα από Ηλιούπολη σε 2 διαφορετικά threads. That's a start. ;)

megahead13
23-11-08, 16:33
Δεν αποκλείεται και παρουσίαση προβλήματος σε συγκεκριμένα αστικά κέντρα ( βλέπε Ηλιούπολη ).
Από αυτά που έχω καταλάβει το πρόβλημα μάλλον είναι γενικότερο: Σε άλλες περιοχές πιο έντονο, σε άλλες λιγότερο, σε άλλες ίσως καθόλου. Και απ' ότι φαίνεται δεν είναι μόνο στην Αττική. Όταν ανέβηκα Σαλονίκη και συναντήθηκα με συμφορουμίτες εκεί, κάποιοι παραπονέθηκαν για συνεχείς αποσυνδέσεις... :mad:

telnet05
23-11-08, 16:59
Εδω Δραμα, αποσυνδεσεις 10-12 την ημερα, ενω πριν 2 μηνες περιπου 1-2 την μερα. Αρκετα ενοχλητικο.

Athanasios
23-11-08, 17:04
Θεσσαλονίκη, μπήκα για να κάνω thread για τις αποσυνδέσεις και είδα ήδη 2-3 όποτε λέω "Θανάση, τελικά δεν είσαι ο πρώτος".

Από το πρωί σημέρα μέχρι τώρα με έχει ζαλίσει, το έκανε και παλαιότερα αλλά πολύ αραιά. Σήμερα όμως δίνει ρέστα.

Πήρα 121 και δήλωσα βλάβη...

megahead13
23-11-08, 17:06
Αυτό ακριβώς που είπα στο προηγούμενο ποστ μου... :down:

Athanasios
23-11-08, 17:10
Αυτό ακριβώς που είπα στο προηγούμενο ποστ μου... :down:
Έτσι έτσι, είπα να επιβεβαιώσω του λόγου το αληθές.

Αυτά περί εκρηκτικών ΗΜ θορύβων, κατανεμητών κτλ, όλα ωραία και καλά είναι αν πρόκειται για νεο-εγκατεστημένη σύνδεση/τηλεφωνική γραμμή, άλλα νομίζω η πλειοψηφεία έχει dsl από τότε που μπήκε σε εμπορική εφαρμογή, δεν μπορεί ξαφνικά να ήρθε ΗΜ θόρυβος από το υπερ-πέραν.

Αυτό που υποθέτω πως συμβαίνει είναι ότι κάποια DSLAM έχουν μπουκώσει μέχρι το λαρύγγι, και απλώς δεν μπορούν να διαχειριστούν το load. Η μόνη επιλογή είναι να πετάνε συγκεκριμένους (με βάση κάποια κριτήρια λογικά...) clients εκτός.

Α ρε μπάτσες που θέλουν μερικοί για να στρώσουν...

psyxakias
23-11-08, 17:13
Αυτά περί εκρηκτικών ΗΜ θορύβων, κατανεμητών κτλ, όλα ωραία και καλά είναι αν πρόκειται για νεο-εγκατεστημένη σύνδεση/τηλεφωνική γραμμή, άλλα νομίζω η πλειοψηφεία έχει dsl από τότε που μπήκε σε εμπορική εφαρμογή, δεν μπορεί ξαφνικά να ήρθε ΗΜ θόρυβος από το υπερ-πέραν.Πιθανόν να έχεις δίκιο και το πρόβλημα να είναι καθαρά του κέντρου. Αλλά όλα γίνονται, εγώ δεν είχα παρατηρήσει για αρκετό καιρό το πρόβλημα διότι έπαιζε το snr αλλά είχα χαμηλό συγχρονισμό οπότε δε το καταλάβαινα (διότι δεν προκαλούσε αποσυνδέσεις), αν και λόγω παράνοιας το είχα παρακολουθήσει από τότε ότι κάτι τρέχει με το SNR. Επιπλέον, η φθορά σε διάφορες ενώσεις λόγω σκουριάς χειροτερεύει με το χρόνο ;)

G.F.D
23-11-08, 23:11
[QUOTE=aa144;2471561]Δεν φταίνε οι ρυθμίσεις για τις αποσυνδέσεις, αν οι ρυθμίσεις ήταν λάθος δεν θα έμπαινε καθόλου, δεν θα λειτουργούσε.

Εμένα έτσι ήταν στην αρχή και δούλευε....όσο δούλευε... Προσωπικά εγώ αναβάθμισα firmware και ηρέμησα με το συγκεκριμένο

@ ADSLgr.com All rights reserved.