PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα στη γραμμή- νεκρό τηλέφωνο



trelosx2
15-11-08, 17:17
Εχω 2play κάνα χρόνο και οφείλω να ομολογήσω ότι χάρις το adslgr.com έχω λύσει τα 10αδες προβλήματα που είχα κατά καιρούς. Τις τελευταιες 15 μερες εχω συνδεσει 3 τηλ συσκευες (Siemens) στο σπιτι και κατα τακτα χρονικα διαστηματα νεκρωνει η γραμμη του τηλεφωνου. Ο ηχος όταν καλείς το τηλ μου είναι σαν να μιλαει. Αν βγαλω όλα τα τηλεφωνα και τα ξαναβαλω λειτουργουν!

Πηρα λοιπον την τεχνικη υποστηριξη και αρχισα να μπενω-βγαζω τηλεφωνά, φίλτρα κλπ.
Από την τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν ότι εχω ένα βραχυκυκλωμα στη γραμμη μου και πρεπει να είναι μες τα σπιτι. Το παραξενο είναι ότι το βραχυκυκλωμα δημιουγειται όταν βαλω και τις 3 συσκευες. Αν βαλω μονο 1 συσκευή (οποιαδηποτε) δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα!

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγείται αυτό τεχνικά. Αφου όλα τα πριζακα λειτουργουν τι να πω του ηλεκρολογου να αλλαξει?

Dr.CHaNaS
15-11-08, 20:33
Εαν τα τηλεφωνα δεν εχουν δικη τους τροφοδοσια ρευματος και χρησιμοποιουν το ρευμα της γραμμης τοτε αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.

theopan
15-11-08, 21:21
Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγείται αυτό τεχνικά. Αφου όλα τα πριζακα λειτουργουν τι να πω του ηλεκρολογου να αλλαξει?

3 συσκευές είναι πολλές. Δε σηκώνει τόσες μια γραμμή forthnet συνήθως.

bezoss
15-11-08, 21:41
3 συσκευές είναι πολλές. Δε σηκώνει τόσες μια γραμμή forthnet συνήθως.

2 ασύρματα και ένα ενσύρματο panasonic μια χαρά τα σηκώνει σε μένα πάντως.

orck
15-11-08, 21:43
καλα σοβαρα μιλαμε τωρα;
με 3 συσκευες τα μηχανηματα της forthnet δεν παιζουνε;

theopan
15-11-08, 23:25
2 ασύρματα και ένα ενσύρματο panasonic μια χαρά τα σηκώνει σε μένα πάντως.

Διάβασε εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number) μερικά σχετικά πράγματα. Εσύ πρακτικά έχεις μία συσκευή. Καί είπα συνήθως.

jimpan
16-11-08, 02:10
Είχα παρόμοια προβλήματα και λύθηκαν με την αλλαγή splitter

hel
16-11-08, 10:39
Εχω 2play κάνα χρόνο και οφείλω να ομολογήσω ότι χάρις το adslgr.com έχω λύσει τα 10αδες προβλήματα που είχα κατά καιρούς. Τις τελευταιες 15 μερες εχω συνδεσει 3 τηλ συσκευες (Siemens) στο σπιτι και κατα τακτα χρονικα διαστηματα νεκρωνει η γραμμη του τηλεφωνου. Ο ηχος όταν καλείς το τηλ μου είναι σαν να μιλαει. Αν βγαλω όλα τα τηλεφωνα και τα ξαναβαλω λειτουργουν!

Πηρα λοιπον την τεχνικη υποστηριξη και αρχισα να μπενω-βγαζω τηλεφωνά, φίλτρα κλπ.
Από την τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν ότι εχω ένα βραχυκυκλωμα στη γραμμη μου και πρεπει να είναι μες τα σπιτι. Το παραξενο είναι ότι το βραχυκυκλωμα δημιουγειται όταν βαλω και τις 3 συσκευες. Αν βαλω μονο 1 συσκευή (οποιαδηποτε) δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα!

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγείται αυτό τεχνικά. Αφου όλα τα πριζακα λειτουργουν τι να πω του ηλεκρολογου να αλλαξει?

Πες μας ποιες συσκευές είναι.
Είναι όλες καινούριες με μπαταρίες για αναγνώριση;

Deloggi
19-11-08, 11:47
Ειμαι και γω χρηστης 2play και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με βραχυκυκλωματα.
Απο τις 3 συσκευες που ειχα, μου αφηνουν μια ασυρματη PHILLIPS χωρις προβλημα.
Ηθελα να ρωτησω, τι συσκευη πρεπει να αγορασω για να μην εχω προβλημα; Υπαρχει κατι δοκιμασμενο;
Επισης, δινει η FOrthnet καποια συσκευη δωρεαν;

manual2100
19-11-08, 12:36
κάντε μια αναζήτηση έχει ξανασυζητηθεί το θέμα πολλές φορές

powerthunder
19-11-08, 14:58
Δες εδώ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=242962

Deloggi
19-11-08, 19:58
Αν δεν κανω λαθος, σε προηγουμενες συζητησεις εχουν παρατεθει συγκεκριμμενα μοντελα που ενδεχομενως ειναι παλια. Με ενδιαφερει οχι τοσο καποια συγκεκριμμενη συσκευη, αλλα οσο ο τυπος-τεχνικα χαρακτηριστικα-ιδιοτητες που πρεπει να γνωριζω ωστε να αγορασω κατι 'σημερα'. Για παραδειγμα, κατι ακουσα περι μπταριας λιθιου αντι για απλη, ισχυει; Κατι αλλο να προσεξω;

powerthunder
19-11-08, 20:52
Γενικά τα ασύρματα από γνωστές μάρκες δουλεύουν.

Μετά δοκιμασμένα ενσύρματα είναι τα siemens 5030 και panasonic KX-TSC11 και κάποια άλλα που αναφέρει το thread εκεί.

hel
20-11-08, 11:58
Αν δεν κανω λαθος, σε προηγουμενες συζητησεις εχουν παρατεθει συγκεκριμμενα μοντελα που ενδεχομενως ειναι παλια. Με ενδιαφερει οχι τοσο καποια συγκεκριμμενη συσκευη, αλλα οσο ο τυπος-τεχνικα χαρακτηριστικα-ιδιοτητες που πρεπει να γνωριζω ωστε να αγορασω κατι 'σημερα'. Για παραδειγμα, κατι ακουσα περι μπταριας λιθιου αντι για απλη, ισχυει; Κατι αλλο να προσεξω;

Δεν ισχύει αυτό με τις μπαταρίες.
Αν τους πεις ότι έχεις πρόβλημα με κάποια συσκευή και επιμείνεις , μπορεί να σου δώσουν τζάμπα συμβατή;)

Deloggi
20-11-08, 18:18
Δεν ισχύει αυτό με τις μπαταρίες.
Αν τους πεις ότι έχεις πρόβλημα με κάποια συσκευή και επιμείνεις , μπορεί να σου δώσουν τζάμπα συμβατή;)

To εχω ζητησει ηδη αυτο... και αναμενω...

bezoss
22-11-08, 19:20
ξαφνικά δεν έχω τηλέφωνο. τι γίνεται?!?!? ΛΟΛ

Deloggi
22-11-08, 20:08
ξαφνικά δεν έχω τηλέφωνο. τι γίνεται?!?!? ΛΟΛ

μάλλον βραχυκυκλωσε λογω συσκευης.
παρε 13831 απο καποιο τηλεφωνο και θεσε τους το προβλημα.

bezoss
22-11-08, 20:48
μάλλον βραχυκυκλωσε λογω συσκευης.
παρε 13831 απο καποιο τηλεφωνο και θεσε τους το προβλημα.

τους έστειλα ένα email και έφτιαξε μετά από λίγο. λολ

DrMcDreamy
11-01-09, 21:25
μετα απο 1,5 μηνα αναμονης η 4νετ μου εστειλε δωρεαν ενα ασυρματο siemens gigaset a160.
υπήρχε βραχυκυκλωμα απο καποιες συσκευες που ειχα απο εποχης ΟΤΕ και πλεον ειμαι κομπλε (ελπιζω ...).
σας συμβουλευω να το ψαξετε!

........Auto merged post: DrMcDreamy πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μετα απο 1,5 μηνα αναμονης η 4νετ μου εστειλε δωρεαν ενα ασυρματο siemens gigaset a160.
υπήρχε βραχυκυκλωμα απο καποιες συσκευες που ειχα απο εποχης ΟΤΕ και πλεον ειμαι κομπλε (ελπιζω ...).
σας συμβουλευω να το ψαξετε!:clap::clap:

hel
12-01-09, 10:05
Τουλάχιστον αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ασυμβατότητας συσκευών στέλνοντας συμβατές:oneup:

DrMcDreamy
12-01-09, 10:33
Για αυτο ακριβως μιλαω. Βραχυκυκλωμα λογω ασυμβατοτητας και αποστολη συμβατης συσκευης.

Lagman
12-01-09, 10:42
Τουλάχιστον αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ασυμβατότητας συσκευών στέλνοντας συμβατές:oneup:

Δεν είναι τόσο ωραία και ρόδινα , αν πχ εσύ είχες μια τηλεφωνική συσκευή που κοστίζει περισσότερο από 20 ευρώ και σου δώσουν μια ασύρματη siemens που κοστίζει 20 ευρώ, δεν είναι και καλό θα έλεγα.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω 2play κάνα χρόνο και οφείλω να ομολογήσω ότι χάρις το adslgr.com έχω λύσει τα 10αδες προβλήματα που είχα κατά καιρούς. Τις τελευταιες 15 μερες εχω συνδεσει 3 τηλ συσκευες (Siemens) στο σπιτι και κατα τακτα χρονικα διαστηματα νεκρωνει η γραμμη του τηλεφωνου. Ο ηχος όταν καλείς το τηλ μου είναι σαν να μιλαει. Αν βγαλω όλα τα τηλεφωνα και τα ξαναβαλω λειτουργουν!

Πηρα λοιπον την τεχνικη υποστηριξη και αρχισα να μπενω-βγαζω τηλεφωνά, φίλτρα κλπ.
Από την τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν ότι εχω ένα βραχυκυκλωμα στη γραμμη μου και πρεπει να είναι μες τα σπιτι. Το παραξενο είναι ότι το βραχυκυκλωμα δημιουγειται όταν βαλω και τις 3 συσκευες. Αν βαλω μονο 1 συσκευή (οποιαδηποτε) δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα!

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εξηγείται αυτό τεχνικά. Αφου όλα τα πριζακα λειτουργουν τι να πω του ηλεκρολογου να αλλαξει?

Έχει αναφερθεί και σε παλιότερα θέματα άλλο η τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ και άλλο της FORTHnet (ποιες είναι οι διαφορές ; ).
Δώσε πληροφορίες για τις συσκευές που χρησιμοποιείς ακριβώς μοντέλο κλπ αν έχουν τροφοδοτικό η μπαταρίες .

@ ADSLgr.com All rights reserved.