PDA

Επιστροφή στο Forum : Και αμα θελουμε αλλο router?



satfoxy
16-11-08, 10:19
Και τι γινετε στην περιπτωση που εγω δεν θελω ουτε το ενα ουτε το αλλο router?
Γιατι παιζει και αυτο το ενδεχομενο.Βιτσια ειναι αυτα.Ο περιορισμος σε οτιδιποτε δεν μου καθεται καλα.

dzadelis
16-11-08, 12:51
Και τι γινετε στην περιπτωση που εγω δεν θελω ουτε το ενα ουτε το αλλο router?
Γιατι παιζει και αυτο το ενδεχομενο.Βιτσια ειναι αυτα.Ο περιορισμος σε οτιδιποτε δεν μου καθεται καλα.

Ο router που σου στέλνουν είναι ήδη παραμετροποιημένος από τη Cyta ούτως ώστε εισάγοντας απλά τα στοιχεία του λογαριασμού σου (δηλαδή όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης) να ενεργοποιούνται άμεσα όλα, τόσο η πρόσβαση στο Internet, όσο και οι VoIP φωνητικές υπηρεσίες (των δύο τηλεφωνικών αριθμών) που παρέχει η εταιρία στους πελάτες της. Οπότε η δυνατότητα να μπορείς να επιλέξεις διαφορετικό router από αυτούς τους δύο που δίνει η Cyta - απλά και μόνο για το ενδεχόμενο να μην είναι συμβατός με τις υπηρεσίες της - είναι ένα σενάριο που δεν "παίζει" καθόλου.

Εγώ πάλι έχω δημιουργήσει σχετικό θέμα στο Cyta Support (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2456144#post2456144) όπου ρωτάω τους εκπρόσωπους της εταιρίας αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής - μεταξύ των δύο routers: Pirelli και Thomson - από τον ίδιο τον πελάτη. Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα δοθεί αρνητική απάντηση.:(

Torch21
16-11-08, 13:06
Aν η τηλεφωνία είναι voip θα μπορείς να βάλεις άλλο ρούτερ αλλα να έχεις μόνο ιντερνετ! Η τηλεφωνία δε θα λιετουργεί! Βέβαια υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις και σε αλλο ρουτεράκι για να παίζει και η τηλεφωνία, αλλά θέλει πολύ γνώση, χρόνο και όρεξη. Δε ξέρω να σου πω συγκεκριμένα, απλά μερικοί το έχουν καταφερει.
Άποψή μου! Κράτα το ρούτερ που θα σου δώσουν! Μια χαρά ρουτεράκια είναι και τα δυο!

satfoxy
16-11-08, 13:35
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.
Επιδη για το ασυρματο δυκτιο στο σπητι εχω ενα πολυ καλο level one access point, σκεφτομουνα αμα το speedtouch ειναι κανα ψοφιμι στο ασυρματο σημα τοτε θα πρεπει να το ξαναπροσθεσω αυτο που εχω τωρα.
Χιλιες δυο ερωτησεις μας δημιουργουνται μεχρι να κανουμε τις συνδεσεις.Βασικα τα πιο βασικα ειναι να ειναι σταθερο το ιντερνετ και καλης ποιοτητας η τηλεφωνια.Σε ολα τα αλλα θα την βρουμε την ακρη.


Still waiting for coming..........

Torch21
16-11-08, 13:43
Το access point φαντάζομαι οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιοδήποτε ρουτερ! Αν δε κάνω λάθος είναι συσκευή αναμετάδωσης σήματος ε?
Πάντως εγω έχω το speedtouch 780 της thomson και απλά τα σπάει το ρούτερ! Και το wifi είναι πολύ καλό! Δε θάχεις πρόβλημα!
Αντε καλή αναμονή!

dzadelis
16-11-08, 13:58
Το access point φαντάζομαι οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιοδήποτε ρουτερ! Αν δε κάνω λάθος είναι συσκευή αναμετάδωσης σήματος ε?
Πάντως εγω έχω το speedtouch 780 της thomson και απλά τα σπάει το ρούτερ! Και το wifi είναι πολύ καλό! Δε θάχεις πρόβλημα!
Αντε καλή αναμονή!

Συμφωνώ κι εγώ για τον router της Thomson, διότι ήδη έχω έναν - εδώ κι έναν χρόνο - και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις επιδόσεις του. Εντούτοις, εμένα - που θα με ενεργοποιήσουν στις 27 του μήνα - μου είπαν ότι θα μου στείλουν το Pirelli. Και μάλλον δεν έχει δικαίωμα ο πελάτης να επιλέξει ποιο από τα δύο routers επιθυμεί να του στείλουν.:(

beatnick
17-11-08, 01:48
To thomson τελικά γιατί δεν το δίνουν? Έίναι για εταιρικούς? Έχει περισσότερες voip?

ariadgr
17-11-08, 01:50
To thomson τελικά γιατί δεν το δίνουν? Έίναι για εταιρικούς?


Ας περιμένουμε να απαντήσουν στο support.


Έχει περισσότερες voip?

2 έχουν και τα 2.

xag
07-12-08, 17:54
Αν το router, υποστηρίζει voip, όπως το FRITZ!Box, για παράδειγμα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

dzadelis
07-12-08, 19:59
Αν το router, υποστηρίζει voip, όπως το FRITZ!Box, για παράδειγμα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

Ο εξοπλισμός της Cyta είναι "κλειδωμένος", συνεπώς ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση στις παραμέτρους SIP της συσκευής. Εκτός φυσικά κι αν έχει τα κότσια να κάνει "hacking". :p
Διαφορετικά - χωρίς τις απαιτούμενες ρυθμίσεις - πως θα μπορούσε κάποιος να ενεργοποιήσεις την VoIP τηλεφωνία της Cyta σε έναν άλλο δικό του router; :hmm:

Bayern7
07-12-08, 22:38
Διαφορετικά - χωρίς τις απαιτούμενες ρυθμίσεις - πως θα μπορούσε κάποιος να ενεργοποιήσεις την VoIP τηλεφωνία της Cyta σε έναν άλλο δικό του router; :hmm:

To θέμα είναι αν τις δίνει το helpdesk της cyta.

tsalp
08-12-08, 00:07
Το θέμα είναι αν τις δίνει το helpdesk της Cyta...

Όντως...

Με το Δημήτρη (dzadelis) έχουμε ήδη θίξει το θέμα εδώ :

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2497385&postcount=3

Εκεί εξηγούμε ακριβώς αυτό, δηλαδή τη δυνατότητα χρήσης άλλου εξοπλίσμού για το VoIP σκέλος.
Ούτε καν δηλαδή να βγάλεις εκτός το router τους. Απλά, να κολλήσεις πίσω του, στο Ethernet, είτε VoIP ATA, είτε απευθείας IP τηλέφωνα.

Έχω ανοικτό ένα τέτοιο request στο subforum του support, πήρα μια πρώτη απάντηση που απαντούσε άλλα αντί άλλων, ζήτησα εκ νέου διευκρινίσεις, αλλά δεν έχω λάβει κατι

Υποτίθεται ότι υπάρχει ανοικτό ένα αντίστοιχο ticket και τηλεφωνικά. Ο εκπρόσωπός τους απεύφυγε με κάθε τρόπο να μου απαντήσει ρητά με ένα "ναι" ή ένα "όχι". Απαίτησα να μείνει ανοικτό το ticket ώσπου να επικοινωνήσει κάποιος που να έχει όντως να πεί "ναι" ή "όχι".

Ο Οργανισμός στον οποίο εργάζομαι έχει εγκαταστάσεις και σε νομούς της Βόρειας Ελλάδας, όπου υπάρχει ιδιόκτητο Cyta. Η δουλειά μου είναι ακριβώς το αντικείμενο των τηλεπικοινωνιών και η πληροφόρησή μου για τη Cyta ξεκίνησε πριν καιρό ακριβώς από εκεί, δηλαδή εξετάζοντας το ενδεχόμενο να ανατεθεί στη Cyta η παροχή τέτοιων υπηρεσιών.

Παρά την απορία μου για την "εμπλοκή" του support τους στο ιδιωτικό ερώτημά μου, αποφάσισα πρόσφατα να προχωρήσω σε επικοινωνία μαζί τους και για υπηρεσιακούς σκοπούς, όπως άλλωστε είχα εντολή. Τέθηκε λοιπόν και δια της υπηρεσιακής οδού το ίδιο ζήτημα, δηλ. της χρήσης διαφορετικών πόρων. Σε ένα οργανισμό ο οποίος διαθέτει VoIP τηλεφωνικά κέντρα και routers που τους ελέγχει ένα κεντρικό NOC, είναι αναμενόμενο να υπάρχει η προσδοκία ότι ένα router όπως το Pirelli ή το Tompson, μπορεί να μείνει ήσυχα κι απλά στο κουτί του.

Ούτε στο υπηρεσιακό μου ερώτημα υπήρχε απάντηση έως χθες.

Θεωρώ ότι, ως έμπειρος οργανισμός, θα δόσουν τελικά τις απαντήσεις σε όλα τα ανοικτά ερωτήματα.

Δεν είναι υποχρεωμένοι να πουν "ναι, θα σας δώσουμε τα SIP settings", αλλά αν η απάντηση είναι "όχι", καλό είναι να διατυπωθεί ξεκάθαρα, ώστε να αναζητηθούν τυχόν λύσεις μέσω άλλων παρόχων.

satfoxy
13-12-08, 10:10
Την default ip του router μπορουμε να την αλαξουμε με εκεινη που μας βολευει ?
Δηλ αν ειναι 192.168.0.10.να την κανουμε 192.168.1.2, χωρις να εχει εχει παρενεργειες?


Still waiting for come...................

InVADeR
16-12-08, 02:20
μισω λεπτο η τηλεφωνια με τα απεριοριστα αστικα/υπεραστικα και 60 σε κινητα ειναι μεσω voip ? Δηλαδη αν δεν εχεις internet η καθε φορα που γινεται disconnect δεν εχεις και τηλεφωνο ?

thanar
16-12-08, 12:58
InVADeR, ακριβώς έτσι είναι...

Για περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την τηλεφωνία που δίνει η Cyta, περιλαμβανομένων και εντυπώσεων, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=242596).

PcLawyer
18-12-08, 15:35
Πάντως σε σχετική ερώτησή μου στο support για το αν μπορούμε να αλλάξουμε το router που ήδη μας έχουν στείλει,μου απάντησαν ότι αυτό πλέον γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που αντιμετωπίζουμε τεχνικό πρόβλημα.
Και πολύ κακώς μου έστειλαν βέβαια στην Κοζάνη Pirelli - ενώ κατά γενική ομολογία στέλνουν Speedtouch κι έκαναν απλά λάθος,όπως μου είπε το support - κι ενώ ξέρω ότι τα κέντρα μας εδώ είναι Alcatel,αλλά είδωμεν...

Rightman
07-01-09, 18:10
Ο router που σου στέλνουν είναι ήδη παραμετροποιημένος από τη Cyta ούτως ώστε εισάγοντας απλά τα στοιχεία του λογαριασμού σου (δηλαδή όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης) να ενεργοποιούνται άμεσα όλα, τόσο η πρόσβαση στο Internet, όσο και οι VoIP φωνητικές υπηρεσίες (των δύο τηλεφωνικών αριθμών) που παρέχει η εταιρία στους πελάτες της. Οπότε η δυνατότητα να μπορείς να επιλέξεις διαφορετικό router από αυτούς τους δύο που δίνει η Cyta - απλά και μόνο για το ενδεχόμενο να μην είναι συμβατός με τις υπηρεσίες της - είναι ένα σενάριο που δεν "παίζει" καθόλου.

Παρότι είχα διαδίκτυο δεν είχα τηλεφωνία. Μου είπαν ότι δεν μου πέρασαν τα στοιχεία τηλεφωνίας.

Ρώτησα αν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Και μου είπε ότι θα χρειαστεί μετά να τους πάρω ώστε να περάσουν κάποιον αλγόριθμο για να λειτουργήσει η τηλεφωνία.

Επιπλέον θα έχουν κάνει συνεργασία με τις δύο εταιρείες ώστε να μας δεσμεύουν με τα δικά τους modem. Αφού για την τηλεφωνία δεν μας αφήνουν να χρησιμοποιήσουμε προηγούμενο εξοπλισμό!


Ο εξοπλισμός της Cyta είναι "κλειδωμένος", συνεπώς ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση στις παραμέτρους SIP της συσκευής. Εκτός φυσικά κι αν έχει τα κότσια να κάνει "hacking". :p
Διαφορετικά - χωρίς τις απαιτούμενες ρυθμίσεις - πως θα μπορούσε κάποιος να ενεργοποιήσεις την VoIP τηλεφωνία της Cyta σε έναν άλλο δικό του router; :hmm:

Γιατί δεν μας αφήνουν να έχουμε πρόσβαση στις παραμέτρους του SIP; Τι θα τους πείραζε να χρησιμοποιήσουμε το δικό μας modem;

Bayern7
08-01-09, 00:06
Γιατί δεν μας αφήνουν να έχουμε πρόσβαση στις παραμέτρους του SIP; Τι θα τους πείραζε να χρησιμοποιήσουμε το δικό μας modem;

Είναι πιο εύκολο να παρέχεις support αλλά και να παραμετροποιήσεις (βελτιστοποιήσεις; ) τις υπηρεσίες σου όταν χρησιμοποιείς συγκεκριμένο και μικρό αριθμό τερματικών συσκευών.

Rightman
08-01-09, 03:26
Είναι πιο εύκολο να παρέχεις support αλλά και να παραμετροποιήσεις (βελτιστοποιήσεις; ) τις υπηρεσίες σου όταν χρησιμοποιείς συγκεκριμένο και μικρό αριθμό τερματικών συσκευών.
Συμφωνώ να μας εξυπηρετούν με τον δικό τους εξοπλισμό. Αλλά όχι να μας απαγορεύουν την τηλεφωνία με άλλo modem!

@ ADSLgr.com All rights reserved.