PDA

Επιστροφή στο Forum : Dial Plan στο Netfaster



prokopino
16-11-08, 15:16
Έχω Duble Play Lite 24/1 από τη HOL και πρόσφατα έκανα εγγραφή στη voipbuster για να περιορίσω το κόστος των κλήσεων.

Όλα είναι ΟΚ, η ποιότητα της τηλεφωνίας καλή, χωρίς σημαντικά (μέχρι στιγμής τουλάχιστον...) προβλήματα.

Ενώόμως οι χρεώσεις του voipbuster είναι πολύ καλές για τα σταθερά (0,012 λεπτά ανά λεπτό ομιλίας, δηλαδή 0,72 ευρώ την ώρα αντί για 1,71 ευρώ την ώρα της HOL, στα κινητά είναι ακριβότερη, στα 0,21 αντί για 0,16 ανά λεπτό ομιλίας)

Θέλω λοιπόν να φτιάξω κάποιο dial plan στο NetFaster έτσι ώστε να δρομολογεί τις κλήσεις προς κινητά ή τους μη γεωγραφικούς αριθμούς (πχ το 13844) επίσης προς από το acoount1 που είναι της HOL και τους αριθμούς προς σταθερά Ελλάδος από το acoount3 που είναι το voipbuste.

Κάποια βοήθεια? :hmm:

prokopino
16-11-08, 21:14
OK, το έκανα, ήταν πιο απλό από ότι φανταζόμουν...

Στη σελίδα Voip--->Dialing Plans:

Στη στήλη Phone Number εισάγουμε έναν συγκεκριμένο αριθμό τηλεφώνου, ή τα πρώτα ψηφία του αριθμού τηλεφώνου για το οποίο θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα dialing plan.

Για παράδειγμα, εάν εισάγουμε “69”, όλοι οι αριθμοί τηλεφώνου που αρχίζουν από “69” θα κληθούν χρησιμοποιώντας τον τύπο σύνδεσης που έχουμε καθορίσει, στην δικιά μου περίπτωση το line1, που αντιστοιχεί στη γραμμή της HOL.

=========================================
Υπόψιν, πως ακόμα και για αυτούς που έχουν τις απεριόριστες κλήσεις, μπορούν μέσα από τα Dialing Plans να κλειδώσουν κλήσεις που αυτοί επιθυμούν.

πχ: Δεν θέλω να γίνονται κλήσεις σε... ροζ τηλέφωνα, τα οποία και αρχίζουν από 90;

γράφω 90 στη στήλη Phone Number, στη στήλη Connection type επιλέγω Block, πατάω στο πλήκτρο Add και αποθηκεύω με το πλήκτρο Save Setting λίγο πιο κάτω και αριστερά!! :oneup:

Δεν θέλω να ξαναπάρει η γυναίκα μου τηλέφωνο της πεθερά μου;
γράφω 666-666-666 στη στήλη Phone Number, στη στήλη Connection type επιλέγω Block, πατάω στο πλήκτρο Add και αποθηκεύω με το πλήκτρο Save Setting λίγο πιο κάτω και αριστερά!! :oneup: :oneup: :oneup:

=========================================

alt10alt10
20-11-08, 16:09
αυτο το εχει και o fritz?

maxorfo
20-11-08, 19:48
Ναι, το έχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.