PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα χάλια μου...



DIMITRIS K.
16-11-08, 17:45
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Πρώτο post εδώ και δυστυχώς είναι για παράπονο. Έχω 24 σύνδεση με Otenet. Βέβαια η 24 ούτε στα καλύτερά μου όνειρα, αφού ό,τι και να έχω κάνει, πιάνω στιγμιαία λίγο πάνω από 10 και μετά απο λίγες ώρες πέφτει στα 6!!!! Επειδή ασχολούμαι επαγγλεματικά με τα δίκτυα, έπιασα και τα έστησα όλα από την αρχή. Ξήλωσα το καλώδιο του ΟΤΕ, το πέρασα σε κατανεμητή, γιατί ήταν χύμα τα καλώδια, έφτιαξα από την αρχή το Rack στο σπίτι, μήπως έχω εκεί το πρόβλημα, για να διαπιστώσω ότι ήταν τσάμπα κόπος!! Περιττό να σας πω ότι ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι έπρεπε να κλειδώνω τουλάχιστον στα 10500. Για την ιστορία, έχω αλλάξει 3 routers, όλη την καλωδίωση μέσα στο σπίτι (εκτός από αυτό, που καταλήγει από τον κατανεμητή στο Rack μου) και 5-6 splitters και φίλτρα εκάστοτε και τίποτα!!! ΟΛΑ τα καλώδια είναι Cat5, δεν έχω ούτε καν για τηλέφωνα απλά τηλεφωνικά!!!

Δείτε πιο κάτω τα χάλια μου και περιμένω και τις δικές σας γνώμες!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

DIMITRIS K.
16-11-08, 17:50
Σημείωση: Η μέτρηση είναι μετά από ppp resync του router. Κανονικά έχω και κάποια GAPS σε 1-2 σημεία, που παραδόξως δεν τα εμφάνισε τώρα!!

sdikr
16-11-08, 17:50
δοκίμασε πρώτα ποιο καινουργιό firmware, αν και με το αττ δύσκολά να δείς καλύτερα νούμερα

DIMITRIS K.
17-11-08, 00:24
Thanks για την απάντηση. Που μπορώ να βρω κάποιο νεότερο firmware, γιατί έχω φάει τον τόπο και δεν βρίσκω πουθενά! Θα χρειαστώ και κάποιον wizard φαντάζομαι για να κάνω το update, αφού δεν υπάρχει επιλογή για update μέσα στο μενού το Speedtouch (υπόψιν είναι το ΟΤΕ το κλειδωμένο).

hel
17-11-08, 10:17
Σε ποια περιοχή είσαι;
Πολλά χρήσιμα για το st βρίσκεις εδώ : http://www.speedtouchforum.de/ .

psyxakias
17-11-08, 10:21
Βλέπω ότι έχεις SNR 11.5-12.0. Γιατί δε κατεβάζεις το SNR στο 50% (από 12 dB στα 6), όπως έχουμε οι forthnetάκιδες; Θα αυξήσεις την πιθανότητα errors/disconnects, αλλά αν είναι καθαρή η γραμμή σου (και με τόσο καλή καλωδίωση που λες ότι έκανες) λογικά θα είσαι ΟΚ. Εδώ εγώ παίζω στα 3 dB και είμαι ΟΚ :p

[Insomniac]
17-11-08, 10:36
Πριν κάνεις αναβάθμιση το fw, δες αν υποστηρίζεται από το ρούτερ σου το 6.1.0.5, μήπως και με τις παραπάνω πληροφορίες που θα σου δώσει το dmt, βγάλουμε καμιά άκρη.

blugosi
17-11-08, 11:12
Μήπως δεν βλέπω κάτι;
Το ΑΤΤ είναι 28 , έτσι δεν είναι; έπρεπε να είσαι στα 16.54 ΜΒΙΤ!
Εγώ με 41.5 ΑΤΤ είμαι στα 8 ΜΒΙΤ....

DIMITRIS K.
17-11-08, 11:17
Σε ποια περιοχή είσαι;
Πολλά χρήσιμα για το st βρίσκεις εδώ : http://www.speedtouchforum.de/ .

Μένω Μοσχάτο. Το γέλιο είναι ότι η αδελφή μου, που μένει στον πάνω όροφο "παίρνει" από το ίδιο καλώδιο του ΟΤΕ (από άλλα σύρματα φυσικά!!!). Έχει attenuation 17 κι εγώ 28!!!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο του ότι έχει ISDN γραμμή βέβαια!

Το margin πως μπορώ να το κατεβάσω, αφού ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να πειράξεις τίποτα στο Router του???

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά αφενός δεν μπορούν, ούτε μπορώ να εντοπίσω που είναι το πρόβλημα (βέβαια μυρίζομαι ότι βρίσκεται στο DSLAM, ούτε μπορώ να κάνω κάτι στο router, αφού τα έχουν όλα κλειδωμένα:down:

Υπόψιν ότι πριν κανα 6μηνο είχα 8άρα σύνδεση και κλείδωνα χαλαρά στα 8123!!! Λίγο πριν αναβαθμιστώ σε 24, ξαφνικά έπιανα με το ζόρι 4-5 και τώρα, που αναβαθμίστηκα (μη .... θέσω) πιάνω αυτά, που σας είπα. Περιττό να σας πω επίσης ότι έχω βάλει και connxTV και απλά δεν βλέπεται από τα glitches και τα σπασίματα....

DIMITRIS K.
17-11-08, 21:10
Κατέβασα το update μαζί με το wizard. και guess what?? Μόλις πάει να κάνει το update, βγάζει μην λάθους, που λέει πάνω κάτω ότι κάποιο πρόγραμμα έχει κλειδώσει το file κλπ κλπ, με λίγα λόγια ότι ο ΟΤΕ το έχει κλειωμένο και ν μπορώ να κάνω τίποτα. Τη διαδικασία την έκανα σωστά, δηλ reset πατημένο και ΟΝ, μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια, που δηλώνουν mini boot κλπ κλπ. Έχετε καμια ιδέα, πως ξεφορτώνομαι το configuration του ΟΤΕ, ωστε να μπορώ να ρυθμίζω???

@ ADSLgr.com All rights reserved.