PDA

Επιστροφή στο Forum : Upload Κοβει Download



mf_iii
05-11-05, 19:56
Παιδια εγω ηξερα οτι αν εχεις συνδρομη ΟΤΕ 384 αμα κανεις πανω απο 9 upload σου επεφτε το download. Τωρα μου συμβαινει και με το box της forthnet που εβαλα. Κανω upload torrents και πεφτει το download... :(
Γιατι?

Tom_K
05-11-05, 20:00
Δεν εχει σχεση με τον provider. Ειναι χαρακτηριστικο των ADSL. Βαλε κοφτη στο upload γυρω στα 10KB/s.

mf_iii
05-11-05, 20:11
γμτ....... :(

mf_iii
06-11-05, 00:59
Επισης εβαλα να κατεβασω μερικα torrents με το Azureus και αργει πολυ ασχετα με το upload (το εκλεισα τελειως το upload αλλα αργει παλι) Δηλαδη σε torrent με 100 seeders κατεβαζα με 7-8 και γενικα και με αλλα torrents καπου τοσο δεν πιανει ταχυτητες

Τι μπορει να ειναι? Παλια με τον ΟΤΕ δεν ειχα τετοιο προβλημα

GeorgeH
06-11-05, 02:07
Ή έχεις πρόβλημα γενικότερο κ οφείλεται στο DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής σου ή απλά κάνεις κάποιο λάθος στη ρύθμιση του Bittorrent client που χρησιμοποιείς. Πάντως με 128 kbps upload με limit γύρω στα 10 kB/s πρέπει να είσαι μία χαρά. Δηλαδή δεν πρέπει να κόψεις όλο το u/l και να μη δίνεις καθόλου στους άλλους, απλά να το κόβεις με άνω φράγμα τα 10 kB/s.

power
06-11-05, 02:35
Τι μπορει να ειναι? Παλια με τον ΟΤΕ δεν ειχα τετοιο προβλημα

Ξαναγύρνα στον ΟΤΕ :closed
:D

mf_iii
06-11-05, 02:37
ναι τα ξερω αυτα αυτο κανω απλα οσα torrents δοκιμασα να κατεβαζω κατεβαιναν αργα. Port δεν μπορω να ανοιξω γιατι ειναι modem. Μηπως πρεπει να βρω καποιον torrent client να μην δουλευει με ports αν υπαρχει? Εχω το Azureus...

GeorgeH
06-11-05, 04:59
Πάντως όσο και να λέμε ότι τα P2P δεν είναι αξιόπιστα, αν δεν έχεις πρόβλημα με το DSLAM που κουμπώνει η γράμμη σου και δοκιμάσεις να κατεβάσεις π.χ. ένα torrent από κάποιον καλό tracker με πολλούς seeders αλλά και εύλογα leechers, μπορείς άνετα να πιάσεις τη μέγιστη ταχύτητα της γραμμής σου. Το image της υπογραφής μου είναι με γραμμή 1 mbit κατεβάζοντας ένα torrent από γνωστό priv8 tracker. Αυτά...

EDIT: Ports φυσικά και μπορείς να ανοίξεις ή μάλλον καλύτερα τα ports είναι εξαρχής ανοιχτά αν δεν έχεις και κάποιο software firewall με το οποίο να διαχειρίζεσαι ποιός συνδέεται σε ποιά θύρα και να πρέπει από εκεί να ορίσεις να δίνεται πρόσβαση στο τάδε πρόγραμμα, αλλά και πάλι δεν μπλέκεις απαραίτητα με ports. Απλά εσύ του ορίζεις από τον bittorent client σου σε ποιό port να κάνει connection και συνήθως αποφεύγεις κάποια συγκεκριμένα που είναι blacklisted. Δηλαδή συνοψίζοντας, το ότι ορίζεις κάποιο port στον client δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κάτι εσύ με το τερματικό σου (modem).
Πιστεύω να βοήθησα... ;)

mf_iii
06-11-05, 06:26
ναι τα ξερω τα ports ασχολουμαι με αυτα απλα δεν ξερω αν αλλοι clients δουλευουν ετσι... Τεσπα, δοκιμασα ξανα τωρα να κατεβασω torrents και κατεβαζει μια χαρα... Περιεργα πραγματα...

WoW 120Kbs Σε DSLAM Siemens 1 εισαι αποτι βλεπω ε? Αυτο ειναι το κορυφαιο? Τι συνδρομη εχεις?

nightfall2k5
06-11-05, 15:31
το προβλημα που αναφερεις σχετικα με τις ταχυτητες των τορρεντς το εχω κ γω εδω κ κατι μερες (αργες ταχτυτητες με πολλους σιντερς κ λιγους λιτσερς) κ μαλιστα απο ινβαιτ ονλυ σαιτς... εχω οτενετ οποτε το προβλημα πρεπει να οφειλετε στα dslam.. απο αυριο τηλεφωνα στον πΟΤΕ

dos659
06-11-05, 21:07
Εγω torrent κατεβαζω απο το bitcomet με ταχυτητα download 28 KB/sec και κανω upload με 14 KB/sec

ZORO
06-11-05, 22:24
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=23676
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18653
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16875
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15479

power
07-11-05, 00:38
εχω οτενετ οποτε το προβλημα πρεπει να οφειλετε στα dslam.. απο αυριο τηλεφωνα στον πΟΤΕ

Και τι θα τους πέις, τραβάω από 40 leechers και μου κατεβάζει με 5?

GeorgeH
09-11-05, 14:19
Ε δε θα τους πει έτσι φυσικά. Απλά ότι από εμπεριστατωμένη παρατήρηση των downloads από τον server του ISP και ανεξαρτήτως ωρών παρατηρεί αρκετά χαμηλές ταχύτητες. Φυσικά αν σου πουν καμία βλακεία περί μη εγγυημένου bandwith στις adsl συνδέσεις θα τους πείς ότι σε σένα είναι ο κανόνας πχ τα 20 kB/s και όχι ανά διαστήματα.

Υ.Γ. Για τον φίλο που ρώτησε τι συνδρομή έχω, είμαι με Forthnet 1024/256 και σε Siemens I DSLAM.

mf_iii
09-11-05, 21:08
Παλι προβλημα με τα torrents. Μεχρι προχτες κατεβαζα μια χαρα με 41-43 συνολικα 5 αρχεια torrent. Απο χθες παλι η συνολικη ταχυτητα και των 5 ηταν 10-15. Δοκιμασα κι απο αλλο σιτε (μηπως ειχε προβλημα ο συγκεκριμενος tracker) αλλα παλι τα ιδια... Δοκιμασα και με το Azureus και με το BitComet και τα ιδια... Χθες με το Azureus κατεβαζα με 42 σημερα με 15...

Τι γινεται μπορει να το εξηγησει κανεις? Μονο στα torrents αυτο το παθαινω το upload το εχω στο 9

GeorgeH
09-11-05, 21:43
Κατά κανόνα, αυτό τουλάχιστον που πράττω εγώ, είναι να μην έχω πολλά active torrents μαζί ούτως ώστε να μην γεμίζει με connections το τερματικό/router και δε μπορεί να ανταπεξέλθει επαρκώς. Δηλαδή το καλύτερο είναι να κατεβάζεις ένα-ένα τα τορρεντς. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αν τα έχεις ορίσει όπως πρέπει στον bt client σου θα έχεις πρόβλημα... το αντίθετο μάλιστα. Όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ πιθανότατα φταίει το DSLAM. Ή στην καλύτερη περίπτωση που δεν είναι πιταρισμένο, τη δεδομένη χρονική στιγμή που κατέβαζες εσύ κατέβαζαν full τόσοι χρήστες (τουλαχιστον >=) όσοι κ ο παρονομαστής του κλάσματος ορισμένο ως congestion ratio που αναφέρεται στο πόσοι χρήστες μοιράζονται ένα broadband κύκλωμα. Πάντως φαντάσου ότι δε βρίσκω κάποιο πρόβλημα στο νούμερο 9 που μου δίνεις του upload. Δεν οφείλεται σε αυτό δηλαδή το όποιο προβλημά σου. Συνιστώ υπομονή και ... διάβασμα!! :cool:

mf_iii
09-11-05, 22:07
Αποτι ειχα δει ενα pdf δεν ειναι καθολου πιτα το DSLAM. Αλλα αυτο μου το κανει μονο στα torrents και παραμερα (μια κατεβαζει καλα μια οχι) γιαυτο μου φενεται περιεργο. Και ενα ενα να βαλω ta torrents και πολλα μαζι το ιδιο κανει... Θα το ψαξω...

mf_iii
10-11-05, 22:02
δοκιμασα και αυτους τους drivers τωρα Adsl_Modem_F200_V.2 αλλα παλι τα ιδια... :( Μονο στα torrents ρε γμτ τι περιεργο πραγμα...

NoYmErOs
11-11-05, 11:44
Εχουμε πει οτι σε p2p δεν μπορεις να έχεις σωστές μετρήσεις.. όλα μπορει να συμβούν.. αυτά που λές φίλε τα έχουμε όλοι, ΕΤΣΙ είναι τα π2π... μια με 40 μία με 15 ξανά 40 ξανά 15.

Dimis
11-11-05, 15:42
παιδες να υπενθυμίσω πως πλέον πολλα τόρρεντς παρακολουθούνται απο διαφορες αντιπειρατικές εταιρίες και αν είναι παράνομο τόρρεντ, όπως ταινία ή τηλεοπτική σειρά, προσπαθούν με διαφορους τρόπους να χαλάσουν το κατέβασμα, είτε με αποστολή σαβούρας είτε με συνεχή ανεβοκατεβάσματα στην ταχύτητα ωστε το αρχείο να έρθει χαλασμένο ή να έρχεται πολυ αργα...

mf_iii
11-11-05, 18:37
Μολις εβγαλα ομως το Crypto απο τη usb θυρα και το αφησα λιγο και το ξαναεβαλα και συνδεθηκα τα κατεβαζα σφαιρα τα torrents me 43!!! Μετα απο 12 ωρες περιπου παλι laggare. Εγω νομιζω οτι φταιει το Crypto δεν μπορει να αντεξει στα torrents και laggarei. Θα παρω ενα router οπως ειχα και παλια και δεν ειχα προβληματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.