PDA

Επιστροφή στο Forum : το μαρτυριο με τη vodafone δεν εχει τελος ...



evangelos75
17-11-08, 19:32
Παραθετω το mail που απεστειλα στην vodafone μετα απο μηνες ταλαιπωριας.
ΠΡΟΣ VODAFONE

Αγαπητοι κυριοι,
Σκοπος της επιστολης μου είναι να σας ενημερωσω και εγγραφως για την ταλαιπωρια που εχω υποστει τους τελευταιους μηνες όταν αποφασισα να ενταχθω σε ένα από τα προγραμματα σας,
Συγκεκριμενα, υπεβαλλα αιτηση για το προγραμμα vodafone double play στις 20.09.08 για την οικια μου στην περιοχη του Ευοσμου Θες.νικης και συγκεκριμενα στην οδο……. Η ενεργοποιηση της σταθερης γραμμης πραγματοποιηθηκε περιπου 10-15 ημέρες μετα, με αριθμο ……..
Παρελαβα τον εξοπλισμο – μοντεμ + ασυρματο τηλεφωνο- και τοποθετωντας την καρτα sim στο μοντεμ συνδεθηκα με το δικτυο σας. Στην πρωτη κληση που εκανα ακουσα το μηνυμα « κληση εκτος ζωνης». Επικοινωνοντας με την εξυπηρετηση πελατων πληροφορηθηκα ότι το συγκεκριμενο προβλημα δεν είναι σοβαρο κ ότι θα λυθει τις επομενες μερες. Πραγματι μετα από περιπου μια εβδομαδα – στο διαστημα αυτό δεν μπορουσα να δεχτω καθολου κλησεις, κ φυσικα δεν πραγματοποιουσα εξερχομενες κλησεις γιατι φοβουμουνα ότι θα χρεωνα τον λογαριασμο μου αδικως- το προβλημα λυθηκε και πλεον περιμενα – ακομα περιμενω – να συνδεθει και το adsl. Η ενεργοποιηση του adsl εγινε στις 10.10.08 , κ εκτοτε αναμενω την ειδοποιηση από το εξουσιοδοτημενο συνεργειο σας προκειμενου να συνδεσει στη γραμμη μου ένα εξαρτημα όπως μου ειπανε. Στο σημειο αυτό θελω να τονισω ότι όταν εκανα την συνδεση ενημερωθηκα ότι ο χρονος αναμονης δεν θα υπερεβαινε τις 25 εργασιμες ημερες. Παρολο αυτά, κοντευουν περιπου 2 μηνες κ ακομη βρισκομαι σε αναμονη. Σαν να μην εφτανε αυτό, πριν από περιπου 15 μερες ηρθε λογαριασμος στην οικια μου ο οποιος εμπεριειχε και παγια τελη για adsl υπηρεσιες. Μου προξενησε μεγαλη εκπληξη αλλα και θυμο το γεγονος ότι όχι μονο περιμενω τοσο καιρο χωρις κανεις να μπορει να με πληροφορησει για το ποτε επιτελους θα συνδεθει το adsl στην γραμμη μου, αλλα επιπλεον θα επρεπε να καταβαλω και το παγιο ενός μηνος για το adsl που δεν εχω. Όταν τηλεφωνησα στο τμημα εξυπηρετησης λογαριασμων, ακουσα από την κατά τα αλλα ευγενεστατη υπαλληλο,να λεει ότι το adsl μου , λειτουργει κανονικα από τις αρχες Οκτωμβριου. Φυσικα της ειπα ότι αυτό δεν ισχυε και ότι προφανως εγινε καποιο λαθος από το τμημα λογαριασμων αλλα τοτε με παρεπεμψε στο τμημα adsl λεγοντας ότι το λαθος είναι δικο τους. Καλωντας λοιπον στο αντιστοιχο τμημα adsl, αναφεροντας την παραπανω στοιχομυθια ακουσα τον υπαλληλο να μου λεει ότι το λαθος το εκανε το τμημα λογαριασμων και ότι εκει θα επρεπε να ξανα απευθυνθω προκειμενου να βρεθει λυση. Δηλ. από τον Ανα στον Καιφα. –
- Στο σημειο αυτό οφειλω να σας πω ότι όταν εκανα συνδεση vodafone double play plus στο γραφειο μου στο νουμερο …….. ( φορητοτητα )με παγιο 17.5€ / μηνα , ειχε γινει παλι λαθος και δεν ειχε περαστει η εκπτωση του 50% στα παγια τελη από καποιο υπαλληλο σας με αποτελεσμα επι 6 μηνες ο λογαριασμος να ερχονταν διπλασιος του συμφωνηθεντος. Χρειαστηκαν εξι ολοκληροι μηνες μεχρι να δοθει λυση και απειρα τηλεφωνηματα δικα μου και πολλες χαμενες ωρες πανω στο τηλεφωνο.-
Μεχρι σημερα 17 . 11 δεν εχει συνδεθει το adsl στην γραμμη μου και παρα τα συνεχομενα τηλεφωνηματα μου στο τμημα adsl – το οποιο είναι κατειλλημενο 9 στις 10 φορες ακομα και για μερες- κανεις δεν μπορει να μου πει με ακριβεια ποτε επιτελους θα λυθει το προβλημα μου. Την τελευταια φορα που καλεσα τη vodafone, πληφορηθηκα καταρχην ότι εχω δικιο και ότι αδικαιολογητως καθυστερει η συνδεση του adsl, και κατά δευτερον ότι οι τεχνικοι της vodafone με καλεσαν στο κινητο μου στις 6.11. προκειμενου να κλεισουμε ραντεβου για την συνδεση της γραμμης μου, αλλα εγω δεν απαντησα. Βεβαια εγινε παλι ένα « μικρο « λαθακι από μερους σας και καλεσαν σε λαθος νουμερο. Για άλλη μια φορα οι συγνωμες και οι διαβεβαιωσεις ότι θα ενημερωθει ο αρμοδιος προισταμενος προσπαθησαν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
Και ερχομαι στο προκειμενο.
Λογω αυτης της καθυστερησης, εχω καθυστερησει με τη σειρα μου να παραδωσω την εργασια μου σε πανεπιστημιο της Αγγλιας, με αποτελεσμα να κινδυνευω να χασω μια ολοκληρη χρονια και να πεταξω στην κυριολεξια περιπου 6000€. Αναγκαζομαι να πηγαινω στο γραφειο μου ακομα και της Κυριακες προκειμενου να συνδεθω με την βιβλιοθηκη του πανεπιστημιου.
Εχω χασει πολλες εργασιακες ωρες προσπαθωντας να « πιασω « γραμμη και μετα εξηγωντας για πολλοστη φορα τα πολλα προβληματα που απεκτησα όταν εκανα το λαθος να αγορασω το προιον σας.
Αν γνωριζα εξ αρχης ότι η διαδικασια σε εσας είναι τοσο χρονοβορα προφανως δεν θα προχωρουσα καθολου στην αιτηση. Σας πληροφορω ότι εταιρειες όπως η Forthnet και η Hol κανουν 25 μερες για ενεργοποιηση adsl γραμμης.
Επισης σας πληροφορω ότι στην Αγγλια αυτές οι διαδικασιες απαιτουν όχι λιγοτερο από μια εβδομαδα για να ολοκληρωθουν.
Το θεμα είναι ότι θα ηθελα πολύ να διακοψω την διαδικασια αλλα θα πρεπει να περιμενω άλλες 25 μερες μεχρι η νεα εταιρεια ενεργοποιησει μια adsl γραμμη. Χρονος που για μενα είναι απαγορευτικος.
Όπως γινεται αντιλήπτο, το θεμα αυτό με εχει κουρασει πολύ, με εχει εκνευρισει και με εχει δημιουργησει προβλημα με το πανεπιστημιο στην Αγγλια.
Εχω όλα τα ονοματα των υπαλληλων σας με τους οποιους μιλησα, τα ονοματα των προισταμενων που δεν ενημερωθηκαν ή δεν θελησαν να επικοινωνησουν μαζι μου για τους δικους τους λογους και φυσικα αν χρειαστει θα τα χρησιμοποιησω κατά το δοκουν.
Για το λογο αυτό , σας πληροφορω, ότι πλεον θα απευθυνθω σε δικηγορο αμεσα προκειμενου να με συμβουλεψει για τις επομενες κινησεις μου.
Φυσικα, θα ζητηθουν ευθυνες , και σκοπος μου είναι να η δικαιωση για αυτην την ταλαπωρια που υπεστη, σε όλα τα νομιμα προβλεπομενα επιπεδα.
Γνωριζω πολύ καλα τις υποχρεωσεις μου, αλλα επισης γνωριζω εξ ισου καλα και τα δικαιωματα μου.
Δεν θα επιχειρησω προσωπικα εγω καμια άλλη επικοινωνια με την εταιρεια σας.
Αισθανομαι θιγμενος και προσβεβλημενος από την εν γενει συμπεριφορα σας.
Ειμαι ενας – ακομη- αγανακτισμενος πελατης που πλεον κουραστηκε να αποτελει προιον πειραματισμου από μια εταιρεια με σοβαροτατες ελλειψεις σε προσωπικο, με προβλημα συντονισμου και επικοινωνιας μεταξυ των τμηματων, γεματο με αναρμοδιους υπαλληλους, και ανετοιμη να προσφερει τις πολύ και ακριβο- διαφημιζομενες υπηρεσιες.
Αληθεια εχετε σκεφτει ποτε, ποσο χρηματα πρεπει να ξοδεψετε σε διαφημισεις προκειμενου να αντιστρεψετε το αρνητικο κλιμα που δημιουργουν δυσαρεστημενοι πελατες σαν και εμενα ?
Δεν μαθατε ότι δεν υπαρχει καλυτερη και πιο οικονομικη διαφημιση από τον ευχαριστημενο πελατη ?
Προτιθεμαι να ενημερωσω εξαλλου το ΙΝΚΑ, καθως και άλλες καταναλωτικες οργανωσεις όπως επισης και τον επισημο κρατικο φορεα. Η επιστολη αυτή θα δημοσιευθει και στο «adslgr.com” οπου θα αναγνωστει από χιλιαδες επισκεπτες της συγκεκριμενης ιστοσελιδας.
Τελος , αποστελλω την επιστολη αυτή και σε γνωστους δημοσιογραφους και στις διαδικτιακες τους σελιδες.
Όπως καταλαβαινετε δεν θα δημιουργηθουθν και οι καλυτερες εντυπωσεις στον υποψηφιο καταναλωτη. Ειμαι αποφασισμενος να γνωστοποιησω σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοινο την ταλαιπωρια που ακομα περναω από εσας.
Δεν αναμμενω πλεον τιποτα από εσας. Ειστε ανικανοι να προσφερετε τις υπηρεσιες που διαφημιζετε. Τουλαχιστον μην τις διαφημιζετε.

ioankap16
17-11-08, 19:39
Καλο κουραγιο,και μακαρι να βρεις ακρη

nikgr
17-11-08, 20:00
Φίλε δίκιο έχεις απ' την μια, αλλα απ' την άλλη φταις κι εσύ.
Τα προβλήματα των εναλλακτικών είναι γνωστά. Δεν παίζεις την τύχη σου όταν το χρειάζεσαι άμεσα και έχεις εκκρεμείς υποθέσεις.

Είναι σα να βιάζεται ένας να πάει στη δουλειά του και να περιμένει το αστικό που περνάει κάθε μισή ώρα.
Θα πάρεις ταξί και το ταξί ξέρουμε όλοι ότι στις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα δεν είναι ούτε η forthnet ούτε η HOL που αναφέρεις, αλλα ο ΟΤΕ.

Κάνε μια βόλτα και απ' τα άλλα sections των εναλλακτικών και θα δεις τη γκρίνια και τις υπογραφές για μαζικές διαμαρτυρίες.

Θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Δώσε 10euro παραπάνω το μήνα και πήγαινε σίγουρα.

Αλλιώς προβλέπω να γκρινιάζεις και για τον επόμενο εναλλακτικό.
"Το φθηνό το τρώνε οι κότες" λένε στο χωριό μου.

galans
17-11-08, 20:46
Φίλε και εμένα είχαν καθυστερήσει πάνω απο 5 μήνες. Η Λύση είνα ασύρματο internet με κάρτα vmc της Vodafone. Εγώ τους έκανα μια καταγγελία στο ΕΕΤΤ και μου την έδωσαν. Έτσι έκανα την δουλεία μου μέχρι να με συνδέσουν.

Aias
17-11-08, 20:55
Σας πληροφορω ότι εταιρειες όπως η Forthnet και η Hol κανουν 25 μερες για ενεργοποιηση adsl γραμμης.

Αυτο παντως εδω δεν ισχυει ,εμενα σε ενεργο βροχο εκανε η 4net 6 μηνες .Αλλα δεν με πειραζε μια χαρα εκανα την δουλεια μου με 1 mbit ΑΡΥΣ.

Σορρυ κιολας αλλα δεν το λεω προσωπικα αλλα αφου βλεπεις οτι εχεις προβληματα που δεν λυνονται γιατι δεν πας στον ΟΤΕ που σε 1 βδομαδα (και παλι πολυ λεω) θα εχεις τηλεφωνο και internet?
Δεν σε εχουν δεμενο σε εναν παροχο,δεν σου αρεσει δεν σε εξυπηρετει πας αλλου.

evangelos75
18-11-08, 11:42
ο οικονομικος παραγοντας ειναι συνηθως το κριτηριο επιλογης σε αυτες τις υπηρεσιες. Δηλ στον ΟΤΕ θα δινω καθε μηνα 35€ τουλαχιστον για σταθερο και adsl μαζι, χωρις καθολου δωρεαν χρονο ομιλιας. Ενω σε εναλλακτικο παροχο το κοστος ειναι 24€ με δωρεαν κλησεις κυριως στην Αγγλια που μιλαω πολυ. Με συμφερει δηλ. , αλλα απ/την αλλη μερια, να περιμενω 2 μηνες και βαλε και αυτο δεν ειναι καλο. Η αληθεια ειναι Nikgr οτι¨" και με τη forthnet ειχα ππολλα προβληματα πριν απο 1.5 χρονια. τωρα πιστευα οτι τα πραγματα ειχαν στρωσει καπως. Παντως δεν θα τους αφησω ετσι. οσο μπορω θα τους κυνηγαω.

joanv
18-11-08, 17:25
Λίγο πολύ όλοι μας έχουμε ταλαιπωρηθεί από τους παροχους μας….έκανα σύνδεση στην vodafone πριν ένα μήνα και αφού είχα την υπόσχεση από την υπάλληλο ότι το αργότερο σε ένα μήνα θα έχω πλήρη κάλυψη των υπηρεσιών τους….μετά από ένα μήνα έμαθα ότι internet θα είχα σε 2,3…..μήνες !!!!νευριασμένη και απελπισμένη (το indernet το χρειαζόμουν άμεσα σαν φοιτήτρια), κάνω καταγγελία στο ΕΕΤΤ. Σε 8 ώρες είχα τηλέφωνο του τεχνικού, την επόμενη μέρα ήρθε στο σπίτι όπου και όλα μέχρι στιγμής λειτουργούν……..τα συμπεράσματα δικά σας….

evangelos75
18-11-08, 18:53
οταν λες οτι εκανες καταγγελια στον ΕΕΤΤ Joanv ,τι εννοεις ? οτι εστειλες mail στην ιστοσελιδα τους ?
το εκανα κ εγω εχθες, και περιμενω εξελιξεις . Υπαρχει κ αλλος τροπος καταγγελιας ?

ATG
19-11-08, 04:26
Λίγο πολύ όλοι μας έχουμε ταλαιπωρηθεί από τους παροχους μας….έκανα σύνδεση στην vodafone πριν ένα μήνα και αφού είχα την υπόσχεση από την υπάλληλο ότι το αργότερο σε ένα μήνα θα έχω πλήρη κάλυψη των υπηρεσιών τους….μετά από ένα μήνα έμαθα ότι internet θα είχα σε 2,3…..μήνες !!!!νευριασμένη και απελπισμένη (το indernet το χρειαζόμουν άμεσα σαν φοιτήτρια), κάνω καταγγελία στο ΕΕΤΤ. Σε 8 ώρες είχα τηλέφωνο του τεχνικού, την επόμενη μέρα ήρθε στο σπίτι όπου και όλα μέχρι στιγμής λειτουργούν……..τα συμπεράσματα δικά σας….


Χλωμό μέσα σε 8 ωρες να ενημερωθηκε η Vf απο την ΕΕΤΤ.
Τυχαιο.

evangelos75
19-11-08, 10:46
και εμενα μου φαινεται λιγο παραξενο να ειδοποιηθηκε η Vodafone τοσο γρηγορα και να κινητοποιηθηκε αμεσως. Πιο πιθανο ειναι να ηταν τυχαιο γεγονος.
Εγω εστειλα mails οπου βρηκα , και στον ΕΕΤΤ, αλλα πιστευω οτι με τον ογκο των παραπονων που δεχονται καθημερινα, αμφιβαλω αν θα γινει κατι συντομα. Παντως θελει κυνηγι το πραγμα. Δεν πρεπει να τους αφηνουμε να μας κοροιδευουν. Και καμια μηνυση που και που δεν βλαπτει. Στο εξωτερικο αυτες οι υπηρεσιες ειναι σαν να παιρνεις τσιγαρα απο το περιπτερο, τοσο απλες. Δηλ. εδω στην Ελλαδα μας εχουν για ζωα ? απιστευτο..

galans
19-11-08, 22:01
Ζήτα ασύρματο internet η Vodafone με λίγη πίεση πάντα δίνει.

ATG
20-11-08, 06:24
Ζήτα ασύρματο internet η Vodafone με λίγη πίεση πάντα δίνει.

Το δινει μονο οταν εχει ξεπεραστει το χρονικο οριο που αναφερει στο συμβολαιο. Δηλαδη 2 μηνες.

Aias
20-11-08, 19:51
Το δινει μονο οταν εχει ξεπεραστει το χρονικο οριο που αναφερει στο συμβολαιο. Δηλαδη 2 μηνες.


Αυτο ισχυει...

blugosi
21-11-08, 15:59
Αυτοί ετοιμάζουν μαζικες απολύσεις γιατί μπαίνουν μέσα, τι ψάχνετε να βρείτε ρε παιδιά;:whistle:

Όσο και να θέλεις να μάθεις στο σκύλο σου να πλέκει , φθάνοντας ο χειμώνας η πάς στο μαγαζί και αγοράζεις πουλόβερ η πλευριτώνεις από το κρύο :lol::lol:

evangelos75
22-11-08, 13:16
Ηδη εχουν απολυσει πολυ κοσμο. Το τεχνικο τμημα το εχουν παραχωρησει σε εργολαβο. Γι'αυτο ειναι μπαχαλο. Αλλα οσο συνεχιζουν να πουλανε τις συγκεκριμενες υπηρεσιες , ειναι υποχρεωμενοι να ειναι σωστοι.
Τελικα υπαρχει αξιοπιστη εταιρεια στο χωρο ??
αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα..

theopan
23-11-08, 13:30
Αυτοί ετοιμάζουν μαζικες απολύσεις γιατί μπαίνουν μέσα, τι ψάχνετε να βρείτε ρε παιδιά;:whistle:

Όσο και να θέλεις να μάθεις στο σκύλο σου να πλέκει , φθάνοντας ο χειμώνας η πάς στο μαγαζί και αγοράζεις πουλόβερ η πλευριτώνεις από το κρύο :lol::lol:

Εδώ και πάνω από 6 μήνες, έχουν ξεκινήσει οι απολύσεις. Πήγαιναν το πρωί στα γραφεία τους οι υπάλληλοι και δεν ήξεραν αν θα βρουν τα πράγματά τους έξω (τίνος η σειρά ήταν να πάρει πόδι). Μάλλον μετρημένες είναι οι μέρες της voda στην Ελλάδα.

Aias
23-11-08, 13:36
Ηδη εχουν απολυσει πολυ κοσμο. Το τεχνικο τμημα το εχουν παραχωρησει σε εργολαβο. Γι'αυτο ειναι μπαχαλο. Αλλα οσο συνεχιζουν να πουλανε τις συγκεκριμενες υπηρεσιες , ειναι υποχρεωμενοι να ειναι σωστοι.
Τελικα υπαρχει αξιοπιστη εταιρεια στο χωρο ??
αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα..

Τι εννοεις εργολαβο?Η vodafone εχει δικο της τηλ κεντρο.

ATG
23-11-08, 22:27
Ηδη εχουν απολυσει πολυ κοσμο. Το τεχνικο τμημα το εχουν παραχωρησει σε εργολαβο. Γι'αυτο ειναι μπαχαλο. Αλλα οσο συνεχιζουν να πουλανε τις συγκεκριμενες υπηρεσιες , ειναι υποχρεωμενοι να ειναι σωστοι.
Τελικα υπαρχει αξιοπιστη εταιρεια στο χωρο ??
αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα..

Αν δεν κανω λαθος, εχουν απολυθει απο το εμπορικο κοματι.
Και απο οσο γνωριζω ουτε εχει παραχωρηθει υποστιριξη σε εργολαβο, ουτε προκειτε να φυγει απο Ελλαδα.

Ολα αυτα ειναι (μεγαλοποιημενες) φημες που δημιουργουνται απο τις απολυσεις που εγιναν.

........Auto merged post: ATG πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ και πάνω από 6 μήνες, έχουν ξεκινήσει οι απολύσεις. Πήγαιναν το πρωί στα γραφεία τους οι υπάλληλοι και δεν ήξεραν αν θα βρουν τα πράγματά τους έξω (τίνος η σειρά ήταν να πάρει πόδι). Μάλλον μετρημένες είναι οι μέρες της voda στην Ελλάδα.

Απολυουν ακομα κοσμο? R u sure?
Εγω στη σελιδα τους βλεπω οτι προσλαμβανουν συνεχως για adsl/σταθερη.

evangelos75
24-11-08, 11:00
το τεχνικο τμημα, δηλ. το τμημα αρμοδιο να συνδεει στις γραμμες το χαλκο πχ. - οπως λενε - το εχει αναλαβει αλλη εταιρεια. επισης , το στησιμο του δικτυου της vf το εχει εργολαβος. Αυτα ειναι τα σιγουρα. Οι φηνες λενε οτι και αλλα τμηματα θα δοθουν σε αλλες εταιρειες, αλλα αυτες ειναι μονο φημες.

ATG
24-11-08, 17:42
το τεχνικο τμημα, δηλ. το τμημα αρμοδιο να συνδεει στις γραμμες το χαλκο πχ. - οπως λενε - το εχει αναλαβει αλλη εταιρεια. επισης , το στησιμο του δικτυου της vf το εχει εργολαβος. Αυτα ειναι τα σιγουρα. Οι φηνες λενε οτι και αλλα τμηματα θα δοθουν σε αλλες εταιρειες, αλλα αυτες ειναι μονο φημες.

Λογικο ειναι.
Και τωρα που τις μικτονομησεις τις κανει η HOL, το εχουν δωσει σε εξωτερικη εταιρια ηλεκτρολογων.

evangelos75
24-11-08, 19:24
ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ περασαν και ακομα internet ουτε για αστειο. Μου φαινεται οτι αδικα τους εστειλα την επιστολη. Χαμπαρι δεν παιρνουνε. Μονο λογαριασμους ξερουν να στελνουν για adsl που δεν εχω.
Αν ημουνα Αθηνα θα πηγαινα απο τα γραφεια τους. Αλλα αμφιβαλλω αν θα με αφηναν να μπω μεσα.
Περιμενω τουλαχιστον τον ΕΕΤΤ να δω αν θα κανει κατι, αλλα και αυτο χλωμο το κοβω.

evangelos75
26-11-08, 20:01
Σημερα καλεσα για 50 φορα , μπορει και παραπανω. Αυτη φορα στο τμημα λογαριασμων να ξανα ρωτησω γιατι συνεχιζουν να στελνουν λογαριασμους για adsl χωρις να εχω adsl. H απαντηση ηταν οτι δεν ευθυνονται αυτοι αλλα το τμημα adsl. Μαλιστα με συμβουλεψαν να καλεσω το τμημα adsl και να ζητησω τον προισταμενο. Οταν τους ειπα οτι το εχω ηδη κανει και η aπαντηση που παιρνω ειναι οτι δεν μπορουμε να δωσουμε απ'ευθειας γραμμη σε προισταμενο, μου ειπαν - απο το τμημα λογαριασμων παντα- οτι αυτο ειναι εναντια στην πολιτικη της εταιρειας, και να ξανα καλεσω ζητωντας τον προισταμενο.Αν αρνηθουν να μου τον δωσουν να ζητησω το ονομα του υπαλληλου και να τον καταγγειλω εγγραφως στο τμημα παραπονων.
Αν και με ξαφνιασαν τα οσα ακουσα απο το τμημα λογαριασμων, επιχειρησα να καλεσω στο τμημα adsl ζητωντας να μιλησω με προισταμενο. Η απαντηση ηταν φυσικα ιδια με την προηγουμενη. " Δεν μπορουμε να σας δωσουμε απ'ευθειας γραμμη με προισταμενο. Αφηστε μας τα στοιχεια σας και θα σας καλεσει ο ιδιος."
Δηλ. οχι απλως μπαχαλο, αλλα κατι χειροτερο. Και οι προισταμενοι τους, σαν αλλοι προεδροι δημοκρατιας δεν καταδεχονται ή φοβουνται να βγουν στο τηλ.
Μετα απο ολα αυτα, οποιος θελει ας κανει αιτηση για vf double play..

----------------------------------------------------------------------------------------------
Νεα επικοινωνια σημερα 27.11 στο τμημα adsl
-vf τμημα adsl παρακαλω
-γεια σας, τηλεφωνω για ενημερωθω αν ειχατε καποιο νεοτερο σχετικα με την καθυστερηση συνδεσης του adsl μου.
-μαλιστα, πειτε μου παρακαλω αρ. modem ή αρ. τηλεφωνου,
-αρ. τηλεφωνου ταδε, αρ. modem ταδε.
-μισο λεπτο παρακαλω
-βεβαιως
-ε, ναι , βλεπω οτι εχει δοθει στο τεχνικο τμημα , εχει ενημερωθει ο προισταμενος και περιμενετε ενημερωση.
-καταλαβα. γνωριζετε για πιο λογο εχει καθυστερησει τοσο πολυ η συνδεση ?
-δυστυχως οχι
-καταλαβα, γνωριζετε ποτε θα γινει η συνδεση ?
-δυστυχως οχι
-καταλαβα. γνωριζετε αν υπαρχει προβλημα στη περιοχη μου με το adsl ?
-λυπαμαι , ουτε αυτο το γνωριζω
-γνωριζετε για πιο λογο οι τεχνικοι σας με καλεσαν στις 6.11 προκειμενου να κλεισουμε ραντεβου για να γινει η συνδεση στην γραμμη μου του χαλκου σε λαθος νουμερο ??
- οχι, δεν γνωριζουμε τετοια θεματα
-γνωριζετε γιατι μου ερχονται λογαριασμοι adsl χωρις να εχω adsl ?
-οχι, πρεπει να καλεσετε το τμημα λογαριασμων για το θεμα αυτο
-μαλιστα, μπορειτε να με συνδεσετε με τον προισταμενο σας ?
-οχι,
-ε, τοτε τι στο π...τσο κανετε εκει περα ??? κλειστε το το γα....μενο να ησυχασουμε ολοι..
τελος συνομιλιας.
Παντως , παραπονο δεν εχω, τα παιδια ηταν κατατοπιστικοτατα..
Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι η περιπτωση μου, δεν ειναι εξαιρεση, αλλα ο κανονας στην vodafone.

evangelos75
02-12-08, 10:41
2.12.08 σημερα, και αγνωστο το ποτε και αν θα συνδεθει το adsl. Ημερομηνεια αποστολης αιτησης 18.09.08 κανεις δε γνωριζει τιποτα. μιλαμε για φοβερη οργανωση. 10 ατομα ρωταω και παιρνω 10 διαφορετικες απαντησεις. λογικα σε μερικους μηνες ή σε 1-2 χρονια θα αρχισουν να εχουν ζημια απο τη συγκεκριμενη υπηρεσια. μετα θα αναρωτιουνται οι ανικανοι managers τους τι πηγε στραβα..πιο καλα, για να τους πεσει και λιγο το υφακι που διατηρουν, ειδικα οταν θα ψαχνουν για καινουργια δουλεια ..

xmperop1
02-12-08, 21:24
2.12.08 σημερα, και αγνωστο το ποτε και αν θα συνδεθει το adsl. Ημερομηνεια αποστολης αιτησης 18.09.08 κανεις δε γνωριζει τιποτα. μιλαμε για φοβερη οργανωση. 10 ατομα ρωταω και παιρνω 10 διαφορετικες απαντησεις. λογικα σε μερικους μηνες ή σε 1-2 χρονια θα αρχισουν να εχουν ζημια απο τη συγκεκριμενη υπηρεσια. μετα θα αναρωτιουνται οι ανικανοι managers τους τι πηγε στραβα..πιο καλα, για να τους πεσει και λιγο το υφακι που διατηρουν, ειδικα οταν θα ψαχνουν για καινουργια δουλεια ..

Τα αδικείς τα παιδιά μπορεί να έχουν μαστερ.:whistle:

ATG
03-12-08, 01:24
Τα αδικείς τα παιδιά μπορεί να έχουν μαστερ.:whistle:

Δεν χρειαζεται master. Απλα βασιζεσαι στον ΟΤΕ και να τα αποτελεσματα.

evangelos75
03-12-08, 19:53
------------------------------------------------------------------------------------
Νεο mail στη vodafone, παντως ομολογω οτι καθε φορα γινομαι και λιγο πιο " ..χαλαρος ", αρχιζω να βλεπω τα πραγματα με αλλο ματι βρε αδελφε.. πιο κωμικο. Το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι στο τελος θα τους νιωθω σαν φιλους μου τοσες φορες που μιλαω μαζι τους..

Κυριοι,
Σας γραφω για τριτη φορα.
Φυσικα γνωριζω εξ αρχης την αντιδραση σας...
19/09/08 εκανα την αιτηση για double play. Σημερα 4.12.08 ακομα περιμενω το τραινο, συγνωμη το adsl εννουσα.
Απαραδεκτη κατασταση απο μια απαραδεκτη εταιρεια. Χωρις ιχνος υπευθυνοτητας και οργανωσης.Κανεις δεν γνωριζει τιποτα για τιποτα.
Ακομα και οι καλα μελετημενοι οροι του συμβολαιου σας, δεν τηρουνται απο την μερια σας. Για να ειμαι ειλικρινεις , αμφιβαλλω ποσοι απο εσας τους εχετε διαβασει λεπτομερως. Τουλαχιστον , θα περιμενε κανεις να " εμφανιστει " ενα στελεχο σας που θα αναλαβει την ευθυνη και θα προσπαθησει να δωσει λυση, οχι μονο στη δικη μου περιπτωση, αλλα και σε εκατονταδες αλλες παρομοιες περιπτωσεις. Ισως, οταν καποιοι ξεκαβαλισουν το καλαμι - αν και δυσκολευομαι να κατανοησω για πιο λογο εχει καβαληθει αυτο το ερμαιο το καλαμι εξ αρχης - συνειδητοποιησουν οτι με την τακτικη τους το μονο που πετυχαινουν ειναι να βλαπτουν τους ιδιους τους τους εαυτους, με την εννοια οτι αυτοι θα μεινουν ανεργοι οταν αρχισουν οι μαζικες απολυσεις λογω μειωμενων -ή και καθολου- κερδων.
Ειστε ο ορισμος του λεγομενου " ωχ αδελφισμου " σε βαθμο που κατανταει πλεον για γελια το ολο θεμα.
Αν κατα τυχη συναντηθητε με καποιον απο το νομικο σας τμημα στο ασανσερ, ρωτηστε τον τι συνεπειες απορρεουν απο την μη τηρηση των ορων του συμβολαιου απο τη μερια σας. Ισως σας διαφωτισει σχετικως.
Παντως, ειναι λυπηρο καποιοι "αλεξιπτωτιστες" να σφαιτεριζονται το ονομα ενος κολοσου. Και δεν εννοω αυτον της Ροδου..
Εις το επανιδειν και ο τελευταιος φευγοντας να κλεισει το φως..

υ.γ. το "σφαιτεριζονται " το εγραψα λαθος, σφετεριζονται ειναι το σωστο. μηπως γι'αυτο αργουν να συνδεσουν το adsl ???

Aias
04-12-08, 11:49
Φιλε evangelos75 σε καθε περιπτωση το κυκλωμα (κατασκευη βροχου) γινεται απο τον ΟΤΕ.Ο ΟΤΕ ειναι ο αυτοκρατορας των τηλεπικοινωνιων.Κανει ο,τι θελει και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.Και η αποδειξη τα εκατομμυρια που εχει να πληρωσει σαν προστιμο που και αυτα θα δωθουν μαζι με την 2η παρουσια.Δυστυχως ετσι ειναι στην Ελλαδαρα μας.
Συμφωνα με τον χρονο υλοποιησης που αναφερεις πιθανον εισαι σε Ανενεργο βροχο.
Επειδη μπορουμε πολλες φορες να ειμαστε ευελικτοι και σαν ελληνες μας κοβει υπαρχουν 2 τροποι να μειωσουμε την αναμονη με 1 επιπροσθετο κοστος σε μας.
1.Βαζουμε ΟΤΕ σε ανεργο βροχο οποτε μεσα σε 1 βδομαδα (και πολυ λεω) εχουμε net+τηλεφωνο και μετα παμε σε εναλλακτικο με χρονο ενεργοποιησης max 1 μηνα( επειδη πλεον ειναι ενεργος ο βροχος)
2.Βαζουμε ΟΤΕ σε ανεργο βροχο οποτε μεσα σε 1 βδομαδα (και πολυ λεω) εχουμε net+τηλεφωνο και μολις ενεργοποιηθει ο ανεργος απο παροχο (1-2-3-ν μηνες) και παιζει 100% , κοβουμε τον ΟΤΕ .

Αυτα και καλο κουραγιο :)

evangelos75
04-12-08, 12:09
Σωστα ολα αυτα που αναφερεις, αλλα ο ΟΤΕ εχει παραδωσει τη γραμμη ετοιμη απο τις 10.10. ετσι εμαθα. Οι τεχνικοι της vf αργουν να ερθουν να κανουν τη μικτονομηση. Με καλεσαν , λενε , στις 5.11 για ερθει ο τεχνικος σπιτι, αλλα οι μ....κες καλεσαν σε λαθος νουμερο. και τωρα λενε, η διαδικασια αναμονης γινεται παλι απο την αρχη, θαρρεις και εγω φταιω που αυτοι ειναι ηλιθιοι και σημειωσαν τελειως λαθος τηλεφωνο. Οχι εναν αριθμο λαθος, αλλα ολοκληρο τηλεφωνικο αριθμο λαθος. αν ειναι δυνατον..
Δηλ. στην περιπτωση μου το προβλημα δεν ειναι ο οτε , αλλα η ανικονοτητα της vodafone.
Ομως, ο λογαριασμος, στην ωρα του, για adsl που δεν εχω..

Aias
04-12-08, 13:55
οκ τοτε ενα βημα πριν την ενεργοποιηση εισαι οποτε λιγο υπομονη ακομα και θα εισαι ετοιμος.

amoydar
04-12-08, 15:52
Δε ντρέπεστε λίγο να τα βάζετε με τους υπαλλήλους που είναι ζήτημα αν πέρνουν και αυτά τα 600 Ευρώ? Δλδ αυτοί φτένε που δεν έχει λυθεί το δικό σου πρόβλημα? Όχι προφανώς . Ο υπάλληλος κάνει ότι του έχουν πει και λέει ότι γνωρίζει σε κάθε περίπτωση. Δεν μπορεί να έρθει αυτός να σου βάλει το χαλκό η να σου δώσει τον αριθμό. Μη τα βάζετε με υπαλλήλος που απλά εργάζοντε με μισθούς φτώχειας σε μια εταιρία . Ο υπάλληλος να ξέρεις πως κάνει ότι μπορεί να σε εξυπηρετήσει,ότι περνάει από το χέρι του. Βάλτα με την εταιρία και απλά αγνόησε τη και μη γίνεις πελάτης της. Αυτό είναι το όπλο σου πλέον και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Το μόνο όπλο σου είναι το που θα δώσεις τα $$ σου. Όσο και να γκρινιάζεις στα cc η στους υπαλλήλους δεν αλλάζει κάτι. Και προφανώς πιοστεύω πως καταλαβένετε όλοι εδώ μέσα το λόγο που ο υπάλληλος δεν σου δίνει το προιστάμενο ( πράγμα το όποιο συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες-μαγαζιά-τράπεζες-). Αν λοιπόν σου έδινε το προιστάμενο ( που να ξέρεις πως και ο προιστάμενος τα ίδια θα σου πει και τα ίδια θα κάνει ακριβώς ) τότε θα έχανε το ρόλο του ο υπάλληλος καθώς μετά εσυ θα μιλάγες για όλα τα θέματα σου μόνομε προιστάμενο και την ίδια τακτική θα ακολουθούσαν και άλλοι. Δεν είναι πυρηνική φυσική να καταλάβεις πως λειτουργεί μια εταιρία ,απλή λογική θέλει. Εν κατακλείδι έχω βαρεθέι να ακούω γκρίνιες για όλες τις εταιρίες πάνω σε όλα τα ζητήματα. Δεν είσαι ευχαριστημένος? Δε σε σέβοντε? Δε γουστάρεις βρε αδερφε? Ε φύγε και πέστους αντε γεια.. Τα υπόλοιπα είναι " να χαμε να λέγαμε".

traderman
04-12-08, 17:58
Εν κατακλείδι έχω βαρεθέι να ακούω γκρίνιες για όλες τις εταιρίες πάνω σε όλα τα ζητήματα. Δεν είσαι ευχαριστημένος? Δε σε σέβοντε? Δε γουστάρεις βρε αδερφε? Ε φύγε και πέστους αντε γεια.. Τα υπόλοιπα είναι " να χαμε να λέγαμε".
Με την λογικη σου θα πρεπει να κλεισουμε και το φορουμ εκτος απο το στομα μας.

evangelos75
04-12-08, 18:32
Δε ντρέπεστε λίγο να τα βάζετε με τους υπαλλήλους που είναι ζήτημα αν πέρνουν και αυτά τα 600 Ευρώ? Δλδ αυτοί φτένε που δεν έχει λυθεί το δικό σου πρόβλημα? Όχι προφανώς . Ο υπάλληλος κάνει ότι του έχουν πει και λέει ότι γνωρίζει σε κάθε περίπτωση. Δεν μπορεί να έρθει αυτός να σου βάλει το χαλκό η να σου δώσει τον αριθμό. Μη τα βάζετε με υπαλλήλος που απλά εργάζοντε με μισθούς φτώχειας σε μια εταιρία . Ο υπάλληλος να ξέρεις πως κάνει ότι μπορεί να σε εξυπηρετήσει,ότι περνάει από το χέρι του. Βάλτα με την εταιρία και απλά αγνόησε τη και μη γίνεις πελάτης της. Αυτό είναι το όπλο σου πλέον και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Το μόνο όπλο σου είναι το που θα δώσεις τα $$ σου. Όσο και να γκρινιάζεις στα cc η στους υπαλλήλους δεν αλλάζει κάτι. Και προφανώς πιοστεύω πως καταλαβένετε όλοι εδώ μέσα το λόγο που ο υπάλληλος δεν σου δίνει το προιστάμενο ( πράγμα το όποιο συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες-μαγαζιά-τράπεζες-). Αν λοιπόν σου έδινε το προιστάμενο ( που να ξέρεις πως και ο προιστάμενος τα ίδια θα σου πει και τα ίδια θα κάνει ακριβώς ) τότε θα έχανε το ρόλο του ο υπάλληλος καθώς μετά εσυ θα μιλάγες για όλα τα θέματα σου μόνομε προιστάμενο και την ίδια τακτική θα ακολουθούσαν και άλλοι. Δεν είναι πυρηνική φυσική να καταλάβεις πως λειτουργεί μια εταιρία ,απλή λογική θέλει. Εν κατακλείδι έχω βαρεθέι να ακούω γκρίνιες για όλες τις εταιρίες πάνω σε όλα τα ζητήματα. Δεν είσαι ευχαριστημένος? Δε σε σέβοντε? Δε γουστάρεις βρε αδερφε? Ε φύγε και πέστους αντε γεια.. Τα υπόλοιπα είναι " να χαμε να λέγαμε".

ρε μεγαλε..
καταρχην χαλαρωσε,
κατα δευτερον εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου καποια πραγματα.
Κανεις δε τα βαζει με τους υπαλληλους . Το θεμα δεν ειναι προσωπικο - ισως να εισαι ο μονος που δυσκολευεται να το κατανοησει αυτο - Δεν βριζω κανενα υπαλληλο που παιρνει 600 ή 700 €, γενικα δε βριζω κανενα.
Σαφως ομως και θα γκρινιαζω οταν κανω μια συμφωνια με καποιον και αυτος δεν την τηρει ουτε στο ελαχιστο.
Σαφως και θα απευθυνθω σε κοποιο προισταμενο οταν ο υφισταμενος ειναι αναρμοδιος να δωσει λυση.
Σαφως και εχω δικιο που φωναζω γατι αν εκανες το κοπο να διαβαζες ολο το ιστορικο θα καταλαβαινες τι λεω, και συγνωμη αλλα βαριεμαι να ξανα λεω τα ιδια πραγματα.
Επισης, οπως ισως αντιλαμβανεσαι, μια εταιρεια δεν ειναι απλα μια ανυποστατη αφηρημενη εννοια, ειναι ενας οργανισμος τον οποιο αποτελουν ατομα, δηλ εργαζομενοι, οι οποιοι ασφαλως και ειναι υπευθυνοι για την οργανωση της εταιρειας.
Δηλ. κατα την γνωμη σου τι θα επρεπε να κανω ??
Να πω " ενταξει ρε παιδι μου και τι εγινε δηλ. ?? θα περιμενω και οταν γινει ," και στο μεταξυ θα πληρωνω λογαριασμους. Να μην διαμαρτυρομαι οταν καποιος ή καποιοι με κοροιδευουν ?
Αν εσυ εχεις μαθει να κανεις ετσι, καλα κανεις, απλα μην εχεις την απαιτηση να κανουν ολοι το ιδιο με σενα. Αν θεωρεις οτι το να διεκδικεις με αξιοπρεπεια τα δικαιωματα σου ειναι χασιμο χρονου ή χειροτερα " ντροπη ", θα σε συμβουλευα να ξανασκεφτεις τα πραγματα απο την αρχη.
Για να ειμαι ειλικρινεις , στην αρχη πιστεψα οτι δουλευεις στην vodafone, αλλα διαβαζοντας πιο προσεκτικα το γραμμα σου , αλλαξα αποψη.
Μηπως - κατα την γνωμη σου- πρεπει να κλεισουμε τελειως το forum ? αφου δεν εχει λογο υπαρξης..
----------------------------------------------------------------
κατα συμπτωση , πριν απο λιγο με τηλεφωνησαν απο τη vodafone σχετικα με την καταγγελια που τους εκανα στην ΕΕΤΤ πριν απο 10 περιπου μερες.
Τους καλεσαn απο την ΕΕΤΤ και τους " βαλανε χερι " για ολα . Απο την αδικαιολογητη καθυστερηση του adsl μεχρι την αποστολη λογαριασμων για adsl.
Με μασημενα λογια να προσπαθει η κοπελια στη γραμμη να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.
Και συγνωμη κ.ταδε, εχετε απολυτο δικιο κ. ταδε, θα το κοιταξω προσωπικα το θεμα κλπ.
Κ της απανταω ¨
" δηλαδη, επρεπε να κανω καταγγελια για να φιλοτιμηθητε να με καλεσετε ? τοσες φορες που σας καλεσα εγω και σας εστειλα φαξ πανω απο 3 φορες, γιατι με γραφατε κανονικα ?
Εδω ειναι οπως λεγανε οι παλιοτεροι και αγιος φοβερα θελει, ποσο μαλλον η vodafone "
Δεν ηξερε τι να πει η κοπελια..
ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΡΑΞΙΜΟ ΒΑΖΟΥΝ ΜΥΑΛΟ, ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.
3 μηνες περιπου και ακομα ειμαστε στα λογια..αλλα τους τη φυλαω, εχω τον τροπο μου να βγω κερδισμενος αυτη τη φορα.Και δεν εννοω να ακουσω μια συγνωμη και τελειωσε το θεμα.
υπαρχει και αλλος τροπος.

koprodogis
05-12-08, 12:05
amoydar Δε διαφωνω οτι δεν πρεπει να τα βαζουμε με τους υπαλληλους αλλα μαλλον δεν εχεις εργαστει μεχρι τωρα γι αυτο μιλας και παροτι εγω εχω εργαστει ελαχιστα λογο ηλικιας και σπουδων ξερω ενα πραμα αν δεν ξερεις τη δουλεια σου στον ιδιωτικο τομεα λιγα τα ψωμια σου.
Τι θελω να πω, ναι φταινε και οι υπαλληλοι σε πολλες περιπτωσεις! Θεωρω απαραδεκτο να μην ξερουν να σου απαντησουν και πολλες φορες να σε παροτρυνουν να καλεσεις το 13830 και να ρωτησεις.
ΔΕν καταλαβα δλδ 10 προιοντα πουλανε ολα και ολα και δεν μπορουνε νε ξερουνε?
Δεν ειπα να μου πει τπτ ρυθμισεις του ρουτερ αλλα να ξερουν τι χαρτια χρειαζεται και τι ισχυει.
Εχω κανει καταγγελια για το καταστημα στην αγια Σοφια θεσσαλονικης (και το λεω ανοιχτα χωρις προβλημα) καθως οι ανθρωποι δε φτανει που δεν ξεραν τπτ δε φιλοτιμηθηκαν ποτε μα ποτε να να παρουν ενα τηλεφωνο αυτοι να ρωτησουν και ας μην ειχαν ουτε εναν πελατη αλλο μεσα στο μαγαζι.
Την καταγγελια να φανταστεις την εκανα στην ιδια την vodafone και οταν εγω εμαθα τι πρεπει να γινει και πως θα γινει και πηγα παλι στο καταστημα (βλεπεις αμα ξεκινσεις σε καποιο καταστημα εκει πρεπει αν πηγαινεις μετα) αρνουνταν να κανουν αυτα που τους ελεγα οποτε χυμα ειπα στον υπαλληλο (επελεγα επιτειδες μεσημεριανες ωρες για να μην εχει πελατες) λοιπον θα το κανεις τωρα ή οχι??
Θα παρεις τηλ ή οχι?? Που ακουστηκε δλδ αυτο???Εγω να λεω στον υπαλληλο τι να κανει??
Για να μην μακρηγορω κιολας δεν ειχαν 2 υπαλληλοι ιδεα εκει μεσα και πουλαγαν ηφακι οποτε μολις μου ειπε δε γινετε τπτ του ανεφερα οτι ονομαστικα τους εχω κανει καταγγελια και οτι αυτα που του λεω μου τα ειπαν απο το 13830(αυτο του το ειχα αναφερει ηδη) και αφου δεν εχει ιδεα να κανει αμεση ακυρωση της αιτησης να παω σε αλλο πιο σοβαρο καταστημα τουςψ καθως ετσι με συμβουλεψαν απο τα κεντρικα τους!!!
Π Α Γ Ω Σ Ε . Η πρωτη λεξη του ηταν μισο γιατι αυτο ειναι σοβαρο να παρω τηλεφωνο.
Εκει αγιρεψα εγω και του λεω ειναι αργα το καραβι εφυγε κανε ακυρωση να παω αλλου που ξερουν να κανουν μια αιτηση γιατι εσυ ειδικα δεν ξερεις.
Φυσικα ο υπευθυνος δεν υπηρχε ποτε και του ειπα οτι τον εβαλα και εκεινον στην διαμαρτηρια μου και του ζητησα και το ονομα ωστε να το συμπληρωσω.
Πηγα σε αλλο καταστημα και εγινε αμεσως η δουλεια.
Ναι μου φταιει και ο υπαλληλος μερικες φορες

amoydar
05-12-08, 13:08
Αδερφέ και εγώ σπουδάζω και έχω εργαστεί σε πολλές και διάφορες δουλειές από οικοδομή-κυλικειά-γραφείο, και εδώ και ένα χρόνο είμαι σε τηλεφωνικό κέντρο εταιρίας τηλεφωνίας ( όχι vodafone) . Δεν στο λέω για να κάνω κατάθεση ενσήμων αλλά αμά θέλεις σε π.μ σου δίνω και στοιχεία μου να επιβεβαιωθείς. Μπήκα στη κουβέντα ακριβώς λογω εμπειρίας πάνω σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Χωρίς να θέλω να σε θίξω αντιλαμβάνομε πως δεν έχεις κατανοήσει τον τρόπο λειτουργίας των εταιριών τηλεφωνίας και το πλαίσιο που λειτουργούν οι υπάλληλοι -προιστάμενοι κτλ.. Γενικά πάντος να έχεις στο μυαλό σου πως ο κάθε εργαζόμενος δεν κάνει του κεφαλιού του αλλά ακολουθεί οδηγίες και προσπαθεί όσο μπορεί πάνω στα εκάστοτε κίνητρα που εμφανιζοντε. Πίστεψε με τα κίνητρα δεν είναι πάντα έτσι όπως τα φαντάζόμαστε. Εγώ σαν υπάλληλος μπορεί να κάνω καλά τη δουλειά μου σήμερα αλλά εσύ να είσαι full δυσαρεστημένος από την εξυηπηρέτηση μου. Σκεψου λίγο γιατί όλες αυτές οι εταιρίες έχουν μόνο τηλεφωνικά κέντρα για εξυπηρέτηση και συνεργαζόμενα μαγαζιά ( όσες έχουν ) για πώληση και μόνο? Σκέψου πως οι πιο πολλές εταιρίες έχουν αναμόνη στα cc τους που πολλές φορές ξεπερνά και τα 20 λεπτά. Που οδηγεί όλο αυτό είναι πολυ εύκολο να το συμπεράνεις. Με αναμονή 20 λεπτά η εξυπηρέτηση του συνδρομητή δεν θα είναι ίδια όπως όταν δεν υπάρχει αναμονή ..

Πάντος εγώ μάγκες δεν είπα να μην διαμαρτύρεστε και να μην διεκδικείτε τα αυτονόητα δικαιώματα σας. Απλά ο φίλος που έλεγε πως θα πλήρωνε τους εργαζόμενους για να τους φτύνει σίγουρα δενέχει καταλάβει την ουσία του προβλήματος. Και αν είναι και τόσο πλούισιος ας ανοίξει μια εταιρία τηλεφωνίας δικια να μην έχει ανάγκη κανένα. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που ο εργαζόμενος δεν γνωρίζειτο αντικείμενο εργασίας του δεν είναι η ευθύνη δική του. Η ευθύνη είναι εκείνου που δεν τον εκπαίδευσε ,που δεν του έδωσε αρμοδιότητες και γενικά του εργοδότη που τον πληρώνει. Εκέι να απευθύνεστε λοιπόν αν θέλετε να αλλάξει κάτι . Απλά επειδή εκέι δεν μπορείτε να μιλήσετε - και δεν θέλει να σας ακούσει και κανείς - το μόνο όπλο που έχετε επαναλαμβάνω είναι τα$$ σας και η ψήφος σας. Όλα τα άλλα είναι προχειρότητες.

amoydar

koprodogis
05-12-08, 13:21
Νομιζω οτι και συ σαν εργαζομενος οφειλεις να ενημερωσεις οτι υπαρχει και προς το μερος σου ελειπης ενημερωση.
Τωρα στο οτι ο καθε ενας βγαζει τα νευρα του σε τηλεφωνικα κεντρα σιγουρα δεν ευθυνοναι οι εκαστοτε υπαλληλοι.
Αμα ομως σε παρω τηλεφωνο και σε ρωτησω κατι της αρμοδιοτητας σου νομιζω πρεπει να γνωριζεις να μου απαντησεις.Αν σε ρωτησω σαν υπαλληλο μιας εταιριας παροχης επικοινωνιων τι απαιτηται για εγγραφη σε καποια υπηρεσια που παρεχει η εταιρια σου και εσυ δεν ξερεις τοτε τι να πω?
Στην περιπτωση μου δεν γνωριζαν ταχαρτια που απαιτουνταν και δεν μπαιναν στον κοπο να μαθουν οποτε ναι μου φταιει ο υπαλληλος και κυριως ο υπευθυνος του που δεν βλεπει το χαλι του προσωπικου του αλλα αν δε μπορω να βρω τον υπευθυνο τι να κανω??? Δεν θελω να χασει κανενας τη δουλεια του αλλα παντα ας πουμε υπαρχουν καλοι και κακοι υπαλληλοι

Τα στοιχεια σου δε χρειαζονται κανουμε μια φιλικη συζητηση και αποψεις σαν την δικη σου που ξερεις τα εκ των εσω ειναι που χρειαζονται

amoydar
05-12-08, 14:12
Για να στο εξηγήσω καλύτερα. Όταν ένα cc έχει αναμονές ξέρεις ποιος είναι ο στόχος των προισταμένων? Να μειωθούν όσο πιο γρήγορα γίνετε οι αναμονές . Όπως καταλαβένεις εγώ σαν υπάλληλος θα ακολουθήσω αυτό το στόχο. Και θα τον ακολουθήσω επειδή με αυτό αξιολογούμε φίλε μου. Αξιολογούμε με την ταχύτητα εξυπηρέτησης ανά κλήση . Δλδ πόσα λεπτα κρατάει η κάθε κλήση που δέχομε. Αν λοιπόν θέλω να λάβω υπόψιν τα αποτελέσματα της αξιολόγησης μου τότε θα πρέπει να μειώνω όσο μπορώ το χρόνο διάρκεας κλήσης. Αυτό καταλαβένεις ποιον ζημιώνει τελικά ...(?) Το ίδιο ισχύει και για άλλα τμήματα (π.χ. πωλήσεις )ο πωλητής ενός δανείου όταν ξέρει πως σου πουλάει δάνειο και για κάθε δάνειοπου πουλάει πέρνει 100 Ευρώ μπόνους τι νομίζεις ότι θα κάνει? θα προσπαθήσει να σε πείσει να το υπογράψεις με τεχνάσματα-ψέματα κτλ. Εγώ φίλε όμως δεν τα βάζωμε αυτόν και με την ηθική του. Φτέει αυτός που τον πληρώνει ΄πάντα καθώς αυτός έχειτην τελική ευθύνη για την εταιρία του. Εγώ σήμερα δουλεύω εδώ - αύριο φεύγω και δουλέυω αλλού . Ένα μισθό κυνηγάω με όσο καλύτερες προυποθέσεις δεν έχω σκοπό την αύξηση των κερδών-μερισμάτων-η μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας . Και παργματικά είναι άδικο να τα βάζετε με τους υπαλλήλους των ιδιωτικών εταιρίων που εργάζοντε σε δύκολες συνθήκες , με κακούς μισθούς , μηδενική γνώση στο αντικείμενο κτλ κτλ.

Κ εγώ θέλω καλές υπηρεσίες , και γρήγορο Ιντερνετ , και ελεύθερο λογισμικό , και εξασφάλιση των δικαιωμάτων μου από το κράτος και την Ε.Ε. Απλά ποτε δεν τα βάζω με υπαλήλους- ούτε με τους δημόσιους να φανταστείς που :thumbdown. Το ψάρι βρομάει από το κεφάλι όχι άπό την ουρά..

evangelos75
05-12-08, 21:17
amoydar, καταλαβαινω το πνευμα σου, συμφωνω εν μερει διαφωνω σε αλλα.
Οσο για την φραση μου που σχολιασες - και καλα εκανες- την ειπα πανω στα νευρα μου. Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δε την εννοουσα.Κακως την ειπα και ζηταω συγνωμη αν εθιξα καποιους. Και εγω δουλευα τεχνικος στη Νοκια και ξερω πως ειναι τα θεματα αυτα.
ΑΛΛΑ:
στην δικη μου περιπτωση το λαθος εγινε απο υπαλληλο. υπαλληλος εδωσε λαθος τηλεφωνο στη τεχνικη εταιρεια να με καλεσει στις 6.11. Ασφαλως δεν φταινε οι τεχνικοι που καλεσαν σε λαθος τηλεφωνο. Φταιει ενα παληκαρι απο την εξ. πελατων adsl. Επισης, οταν υπαλληλος σου λεει 25 ημερες ενω γνωριζει εξ αρχης οτι αυτο δεν γινεται ποτε και οτι ο χρονος ειναι πολυ περισσοτερος , τοτε ποιος φταιει ? μηπως εγω.
Δηλ. τουλαχιστον αυτοι οι 2 υπαλληλοι εγιναν η αιτια να χασω 3 μηνες δουλειας.
Δεν εχουν ευθυνες ? τι ειναι μικρα παιδια. Παρολο αυτα το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι οπως πολυ σωστα αναφερεις.
Τωρα η vf προσπαθει να ριξει την ευθυνη σε αυτους τους δυο συγκεκριμενα.Στο τηλεφωνο που με καλεσαν αφου τους εκραξε η ΕΕΤΤ, πηγαν να ριξουν το φταιξιμο μονο σε αυτους τους 2. Και οτι θα ζητηθουν ευθυνες κλπ.
Σε πληροφορω οτι καλυψα οσο μπορουσα τους υπαλληλους. Και συνεχεια ελεγα οτι φταιει ο τροπος λειτουργιας της εταιρειας και οχι οι υπαλληλοι που κανουν οτι μπορουν απο την θεση που βρισκονται.

Εν παση περιπτωση, σημερα συνδεθηκε το adsl μετα απο 2.5 μηνες. το θεμα ομως δεν τελειωνει εδω γιατι η vf ψαχνει να βρει τι εφταιξε και εγινε οτι εγινε. Δηλ. καθυστερηση ads και καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Κατα παραξενο τροπο μου τηλεφωνησαν 2 φορες σημερα να ρωτησουν αν ολα ειναι καλα και το adsl δουλευει ικανοποιητικα. Ενω για 2.5 μηνες με ειχαν γραμμενο. Τωρα λενε , δεν βρισκουν το φαξ που τους εστειλα με την καταγγελια. Φυσικα εχω την αποδειξη απο το φαξ και θα τους τη στειλω.

xmperop1
05-12-08, 22:26
Αδερφέ και εγώ σπουδάζω και έχω εργαστεί σε πολλές και διάφορες δουλειές από οικοδομή-κυλικειά-γραφείο, και εδώ και ένα χρόνο είμαι σε τηλεφωνικό κέντρο εταιρίας τηλεφωνίας ( όχι vodafone) . Δεν στο λέω για να κάνω κατάθεση ενσήμων αλλά αμά θέλεις σε π.μ σου δίνω και στοιχεία μου να επιβεβαιωθείς. Μπήκα στη κουβέντα ακριβώς λογω εμπειρίας πάνω σε τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Χωρίς να θέλω να σε θίξω αντιλαμβάνομε πως δεν έχεις κατανοήσει τον τρόπο λειτουργίας των εταιριών τηλεφωνίας και το πλαίσιο που λειτουργούν οι υπάλληλοι -προιστάμενοι κτλ.. Γενικά πάντος να έχεις στο μυαλό σου πως ο κάθε εργαζόμενος δεν κάνει του κεφαλιού του αλλά ακολουθεί οδηγίες και προσπαθεί όσο μπορεί πάνω στα εκάστοτε κίνητρα που εμφανιζοντε. Πίστεψε με τα κίνητρα δεν είναι πάντα έτσι όπως τα φαντάζόμαστε. Εγώ σαν υπάλληλος μπορεί να κάνω καλά τη δουλειά μου σήμερα αλλά εσύ να είσαι full δυσαρεστημένος από την εξυηπηρέτηση μου. Σκεψου λίγο γιατί όλες αυτές οι εταιρίες έχουν μόνο τηλεφωνικά κέντρα για εξυπηρέτηση και συνεργαζόμενα μαγαζιά ( όσες έχουν ) για πώληση και μόνο? Σκέψου πως οι πιο πολλές εταιρίες έχουν αναμόνη στα cc τους που πολλές φορές ξεπερνά και τα 20 λεπτά. Που οδηγεί όλο αυτό είναι πολυ εύκολο να το συμπεράνεις. Με αναμονή 20 λεπτά η εξυπηρέτηση του συνδρομητή δεν θα είναι ίδια όπως όταν δεν υπάρχει αναμονή ..

Πάντος εγώ μάγκες δεν είπα να μην διαμαρτύρεστε και να μην διεκδικείτε τα αυτονόητα δικαιώματα σας. Απλά ο φίλος που έλεγε πως θα πλήρωνε τους εργαζόμενους για να τους φτύνει σίγουρα δενέχει καταλάβει την ουσία του προβλήματος. Και αν είναι και τόσο πλούισιος ας ανοίξει μια εταιρία τηλεφωνίας δικια να μην έχει ανάγκη κανένα. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που ο εργαζόμενος δεν γνωρίζειτο αντικείμενο εργασίας του δεν είναι η ευθύνη δική του. Η ευθύνη είναι εκείνου που δεν τον εκπαίδευσε ,που δεν του έδωσε αρμοδιότητες και γενικά του εργοδότη που τον πληρώνει. Εκέι να απευθύνεστε λοιπόν αν θέλετε να αλλάξει κάτι . Απλά επειδή εκέι δεν μπορείτε να μιλήσετε - και δεν θέλει να σας ακούσει και κανείς - το μόνο όπλο που έχετε επαναλαμβάνω είναι τα$$ σας και η ψήφος σας. Όλα τα άλλα είναι προχειρότητες.

amoydar

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο
"Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που ο εργαζόμενος δεν γνωρίζειτο αντικείμενο εργασίας του δεν είναι η ευθύνη δική του. Η ευθύνη είναι εκείνου που δεν τον εκπαίδευσε ,που δεν του έδωσε αρμοδιότητες και γενικά του εργοδότη που τον πληρώνει. Εκέι να απευθύνεστε λοιπόν αν θέλετε να αλλάξει κάτι "
Και εξηγούμαι,ο αδελφός μου εργάζεται σε κατάστημα Γερμανός για πάνω από 10 χρόνια και όταν σχόλαγε έπερνε και δουλειά στο σπίτι,είτε κινητά για να τα μελετήσει είτε διαδικαστικά της δουλειάς είτε διάφορα μανιουαλ,και καταλόγους ώστε να μπορεί να εξυπηρετήσει την απορία και το πρόβλημα του πελάτη της επόμενης μέρας,όταν ξεκίνησε το adsl ξενύχτησε με αυτό και όταν άρχισαν να δέχονται αιτήσεις και για θέματα ΟΤΕ πάλι ασχολήθηκε και έμαθε τα βασικά και τουλάχιστον ρε αδελφέ πως συμπληρώνουν σωστά μια αίτηση.
Ναι φταίει ο υπάλληλος που δεν ασχολήθηκε με την δουλειά του και τις πιό πολλές φορές φταίει ο υπάλληλος σε όλους τους τομείς που δεν ασχολείται με το αντικείμενο του.
Αν ο καθένας μας περιμένει να τον πάρουν από το χεράκι να του δείξουν..........

Aias
08-12-08, 03:03
Παντου υπαρχουν και καλοι και κακοι υπαλληλοι ,τι να κανουμε.

blugosi
08-12-08, 08:08
...Και εγω δουλευα τεχνικος στη Νοκια και ξερω πως ειναι τα θεματα αυτα....

Στη NOKIA;;; :twisted::twisted::twisted:

Στο σέρβις των κινητών; Και έχεις και το θράσος να κάνεις κριτική; :lol::lol::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.